“Одні готові йти в уряд, інші – битися”

Анатолій Гриценко, політик, екс-міністр оборони України, – про те, чому відмовився від мандата, опозицію, зброю та російські спецслужби

фото: zn.ua
Після прийняття диктаторських законів 16 січня парламентар Анатолій Гриценко заявив, що складає депутатські повноваження. 
“Я обирався до парламенту України, а не Північної Кореї. Працювати у Верховній Раді, яка своїми законами порушує базові конституційні права 45 мільйонів громадян і замість зміцнення демократії та верховенства права перетворює Українську державу на диктатуру, – я не можу. Це суперечить моїм життєвим принципам і цінностям”, – заявив політик. 
Згодом під час Всеукраїнської конференції Євромайданів України Анатолій Гриценко закликав усіх, хто має легальну зброю, вийти на захист Майдану, патрулювати вулиці – нардепів, ветеранів Збройних сил, афганців, миротворців, приватні охоронні структури. “Зброю застосовувати потрібно лише у відповідь, у разі загрози людському життю. Я це робитиму перший”, – зауважив політик і зазначив, що сам він також постійно носить зі собою зброю.
В ефірі Радіо Свобода Анатолій Гриценко заявив, що, якщо в Україні введуть надзвичайний стан, то це “буде кінець цього режиму”. “Тому що ввести легко – втримати дуже важко. Треба робити комендантську годину, патрулювати по місту, техніка буде стояти… І частина тої зброї одразу буде на Майдані, щоб не було жодних сумнівів. Багато хто на Майдані тільки того і чекає”, – застерігає політик.
“Пошта” поспілкувалася з екс-міністром оборони України про влив Росії на події у нашій державі, зброю, штурм Українського дому та відмову від депутатського мандата.

Відтепер без мандата

– Пане Анатолію, ви відмовились від депутатського мандата. Розкажіть, будь ласка, чому?
– Наступного дня після прийняття парламентом диктаторських законів я написав заяву про складення депутатських повноважень. Зробив це свідомо і добровільно. Не працюватиму в такому парламенті, який йде проти демократії і суспільства! Чому? Бо обирався до парламенту України, а не Північної Кореї! Мій крок пов’язаний із тим, що не було і рішучої протидії трьох голів парламентських фракцій, які спокійно спостерігали за ганебним голосуванням. 
Вони перейшли межу, яку Україна не переходила 22 роки незалежності держави!
Після цього кроку мені легше… Легше психологічно дивитися в очі й розмовляти з офіцерами. Бо, якщо раніше я закликав “Беркут” не виконувати злочинні накази, як це передбачено в Конституції України, згадати про присягу на вірність українському народу, а не депутату чи президенту, то в їх очах читав: “що вам, адже ви маєте депутатський статус, у вас мандат, недоторканість, зарплата, а якщо я зараз напишу рапорт, то моя сім’я залишиться без коштів…”. Тому я залишив мандат.
– Отже, тепер ви більше не народний депутат?..
– Тепер я без статусу, без зарплати, без мандата… Хочу стати прикладом для тих, які сумніваються, чи захищати український народ, який повстав, чи захищати бандитів, якими зараз наповнили столицю України. 

Зупинити насилля!

– Ви заявили, що люди, які мають легальну зброю, мають виходити з нею на Майдан. Чому?
– Я людина відповідальна. 25 років у армії, майже три роки керував Міністерством оборони. Зробив цю заяву відповідально. 
– У чому суть і причина цього заклику?
– Суть – зупинити насилля. Коли влада не спроможна забезпечити правопорядок, коли влада заодно з бандитами – це жах… Коли так звані правоохоронці викрадають людей, б’ють їх, а потім українців знаходять убитими, коли це все працює в одній упряжі й людям страшно вийти на вулицю… Або коли прицільно стріляють із двох-трьох метрів із помпової рушниці, стріляють по лікарях із прапором Червоного Хреста, по жінках, студентах, то це насилля треба зупинити громадянам, свідомим громадянам. 
– Але чому зброєю?
– Бо вони не сприймають нічого іншого, крім сили. Її нема жодного сенсу нагадувати про Конституцію України, читати закони про права людини, про те, що життя дається Богом і це невід’ємне право кожної людини жити. 
– Ви як колишній військовий маєте досвід. Прошу сказати, коли мітингувальники мають застосовувати зброю?
– У жодному випадку не вдаватись до зброї першими! Забороняю! Лише у відповідь, лише коли іншими засобами неможливо зупинити бандита. Наприклад, засобами кулачного бою чи інших бойових мистецтв, чи просто вдарити чимось по голові. І, на відміну від тих, хто в погонах, особливо снайпери, які прицільно стріляють в око.  
– Ви стримана і компромісна людина, що змусило вас закликати до радикальних дій?
– Вони перейшли межу, яку Україна не переходила 22 роки незалежності держави! На відміну від інших країн СРСР, де були криваві сутички етнічні, релігійні, Україні вдалося мирно пройти цей шлях, а зараз вони перейшли межу, безкарно знущаються з людей. Ось у чому суть мого попередження… 

Тема президентства

– Віктор Янукович запропонував очолити уряд Арсенію Яценюку. Майдан не прийняв президентської пропозиції. Люди хочуть нових політиків. Дехто бачить вас як одного з кандидатів у президенти…
– Зараз не на часі обговорювати кандидата в президенти. Ще на початку Майдану в мене була розмова з трьома лідерами опозиції. Я сказав: “Хлопці, треба усвідомити, що Майдан набагато важливіший від президентства. Він має стати прямим інструментом впливу на владу для нинішніх і всіх наступних поколінь. Це набагато важливіше, ніж конкуренція. Засуджую будь-який піар, треба дружно, спільною командою досягнути успіху і тоді кожному воздасться, бо якщо цього не буде, то тоді Майдан помножить нас на нуль”. 
– Але, схоже, ваше звернення не увінчалось успіхом?..
– Мені здається, що не всі мене почули і не все зрозуміли. Слабкість Майдану в тому, що сцена живе своїм життям, а люди на Майдані – своїм. І не дуже слухають одне одного. Це проблема і це бачить влада, яка вже відкрито говорить, що опозиція не завжди контролює людей. Цю дистанцію недовіри треба здолати. А про президента будемо говорити пізніше… 

Про штурм та Росію

– Прошу сказати, як оцінюєте останні події в Києві й штурм Українського дому?
– Штурм Українського дому – це був ще один прояв активності збурених людей, які, на жаль, не отримали жодних вказівок зі сцени. Вони послухали звіт про переговори з Януковичем, почули від різних людей різні меседжі: “Будемо боротися до кінця!”, “Вперед!”, “Слава Україні!” тощо. Одні кажуть про переформатування уряду, інші – що треба працювати, рухати країну до Європи. По своїй суті це протилежні заклики. Люди слухають і нічого не розуміють. 
Штурм Українського дому – це був ще один прояв активності збурених людей, які, на жаль, не отримали жодних вказівок зі сцени
Одні готові йти в уряд, інші – битися. Вони махнули рукою і пішли, і далі будуть висловлюватись так, як вважають за потрібне. Опозиціонери визнали, що в Українському домі перебувають представники внутрішніх військ, можливо “Беркут”. Оскільки це за їхньою спиною, вони почали їх звідти витурювати. У цей час із людьми не було жодного лідера, бо після виступу вони пішли з трибуни. Мало було й депутатів. Не було машини з мікрофоном, яким можна було користуватись і організувати дії. Штаб спротиву сидів у будинку профспілок. Сподіваюсь, народ зробив правильні висновки… 
– Пане Анатолію, як ви оцінюєте влив Росії на події, які відбуваються в Україні?
– Вважаю, що дзвінок із Росії був визначальним при прийнятті рішення Януковичем відмовитись від підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Російський вплив є дуже сильним і зараз, зокрема на позицію Януковича  щодо Майдану. Думаю, що згодом будуть зроблені висновки і дано правильну оцінку. Наразі маю інформацію, яку отримую анонімно з надійних джерел про те, що російські спецслужби присутні і на Майдані в Києві. 
Українська влада, прийнявши рішення відмовитись від Європи і йти до Кремля, має розуміти, що скоро вона буде непотрібною. Людям потрібна Україна! Якщо Майдан починав боротися проти уряду, який одномоментно розвернув країну на 180 градусів, прийнявши рішення зупинити переговори з ЄС, то сьогодні розумні люди на Майдані усвідомлюють, що тепер нам протистоять набагато серйозніші опоненти. Скажімо, в особі тих російських політиків, які бачить Україну своєю територією…
Розмовляла Наталія Пиртик 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7941 / 1.61MB / SQL:{query_count}