Повстання регіонів

Активісти більшості областей України захоплюють місцеві адміністрації, прокуратура ініціює кримінальні провадження, а губернатори втікають

фото: Ilya Varlamov
Ще в четвер в Україні розпочалася хвиля штурмів облдержадміні­страцій, а в п’ятницю люди взялись і за райдержадміністрації. У деяких областях вдалося захопити будівлі, в інших – просто заблокувати роботу чиновників. Однак ситуація дуже швидко змінюється: з’являється все більше нових революційних штабів, барикад і загонів самооборони. 
Водночас прокуратура працює над свіжими кримінальними справами, відкритими за фактами захоплення адмінбудівель, а міліціонери раз-по-раз намагаються відвоювати в народу губернаторські крісла.

Люди поблизу Волинської ОДА (фото: volynpost.com)
Львівську облдержадміністрацію штурмували однією з перших. Поблизу будівлі тепер облаштовано барикади, є сцена, бочки, чай, канапки… У перший день під тиском людей губернатор Олег Сало навіть написав заяву на звільнення, однак згодом (після того, як вийшов із натовпу) заявив, що її треба вважати недійсною – писати його змусили “радикально налаштовані люди”, погрожуючи фізичною розправою. Він досі, як з’ясувалося, “залишається вірним президенту“.
Працівників обласної ради, що в одному приміщенні з ОДА, вільно пропускають на робочі місця, однак, як запевняє координатор Штабу національного опору у Львівській області Андрій Соколов, роботу чиновників облдержадміністрації блокують. “Депутатів ми пускаємо, але сама адміністрація не функціонує“, – сказав він “Пошті“. Зараз на Винниченка займаються формуванням загонів самооборони. Кожного, хто підіймається на другий поверх будівлі ОДА, одразу зустрічають питанням: “Ви на реєстрацію чи просто подивитися?“

Такий вигляд має Черкаська ОДА після сутичок із міліцією (фото: twitter.com/mikekomar)
“Теплих речей нам не потрібно, медикаментів також. Усе це хай дають на Київ. Але якщо пропонуватимуть чай, каву, цукор – ми не відмовимось. І молодих хлопців або не зовсім молодих, але здорових, які готові чи півдоби, чи добу почергувати тут, в самообороні, будь ласка, запрошуємо“, – сказав Соколов, уточнюючи, що в п’ятницю до обіду охороняти тутешні барикади вже зголосилося понад три сотні осіб.
До речі, Львівська обласна прокуратура ще в четвер заявила, що дії львів’ян, які захопили ЛОДА, тягнуть на три-п’ять років обмеження волі або ж на три-шість років позбавлення волі (йдеться про захоплення державних або громадських будівель). І там, до речі, вже розпочали кримінальне провадження. З гнівним словом виступив і прокурор області Олег Василенко: “Будь-які прояви зневаги до Закону матимуть відповідну правову оцінку. Кожен факт радикалізму обов’язково буде розслідувано, а винні особи понесуть покарання. І без різниці, хто їх вчинив, оскільки Закон – один для всіх!“

Барикади поблизу Івано-Франківської облдержадміністрації (twitter.com/euromaidan)
“Нам ще нічого не приходило, але справу вже порушили за фактом захоплення державної установи. Проблем поки не було, але прокуратура приходила до моєї жінки на роботу. Йдеться про залякування, тиск“, – пояснює Андрій Соколов. Він каже, що через кримінальне провадження поки рано називати імена інших активістів. “Це народна ініціатива. У зв’язку з тим, що за це сьогодні є кримінальна відповідальність, ми навіть один до одного звертаємось на умовні псевдо“, – каже координатор Штабу національного опору у Львівській області.
Учора будівлі облдерж­адміністрацій вдалося захопити у ще двох областях – Чернівецькій і Франківській. Окрім того, в облогу взяли Дніпропетровську ОДА. Загалом за два дні спроби захоплення (вдалі чи ні) відбулися щонайменше на території 14 областей. Станом на вчорашній вечір повністю взято під контроль ОДА в шести областях: Львівській, Чернівецькій, Тернопільській, Рівненській, Волинській та Івано-Франківській. У інших регіонах активісти або тримають облогу, або далі штурмують кабінети губернаторів. Поміж тим, примітними є два випадки – у Черкаській і Волинській областях. У першому маємо кілька десятків затриманих, у другому – звільненого губернатора.

Барикади на вулиці Винниченка у Львові (фото: Андрій Польовий)
У Черкаській області активістам спершу вдалося виламати двері облдержадміністрації та ввійти до ОДА, однак невдовзі міліціонери зуміли “відвоювати“ споруду. Після тривалих сутичок, під час яких, за словами спостерігачів, було чутно навіть постріли в повітря, до райвідділку повезли 58 людей. До того ж, під час штурму Черкаської ОДА постраждала одна дівчина. Їй довелося робити операцію, і зараз медики оцінюють її стан як критичний. У Волинській області після того, як місцеві активісти взяли штурмом ОДА, заяви про відставку написали голова місцевої облради Володимир Войтович і губернатор Борис Клімчук. 
Видається, що зараз настав саме той момент, коли може “посипатися“ як фракція “регіоналів“, так і вертикаль влади до регіонів. До прикладу, учора заяву про вихід із фракції ПР написав Ярослав Сухий. У відставку також подали голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк і начальник Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента Денис Іванеско. 
Прецедент маємо і у Львові: четверо бійців “Беркуту“ також написали заяви на звільнення. Хоча є інші, не менш показові приклади: голова тернопільської ОДА Валентин Хоптян у відставку подавати не збирається. Навіть більше – готовий виконувати будь-які накази: “Якщо скаже вішатися – повішусь“…
 До теми                        
На Львівщині захопили вже чотири райдержадміністрації. Йдеться про будівлі, розташовані  в Бродах, Стрию, Сокалі та Радехові. Окрім того, в Городку активісти прийшли до приймальні голови районної державної адміністрації Оксани Дунас і вимагали від неї написати заяву про відставку. До речі, голова Буської райдержадміністрації Володимир Сай і троє депутатів місцевої райради написали заяви про вихід із Партії регіонів. Аналогічні заяви написало і двоє “регіоналів“ Сколівської райради.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7721 / 1.63MB / SQL:{query_count}