Геть ОДА!

Як обласні депутати вдруге намагаються виселити губернатора зі свого приміщення і чому це їм не вдасться

Прокуратура Львівської області вимагає скасувати три рішення облради, що були прийняті під час сесії 17 грудня. Така швидка реакція насправді пояснюється дуже просто – усі рішення стосуються обмеження повноважень місцевої облдержадміністрації.
У вівторок, 17 грудня, депутати Львівської облради (вочевидь, наслідуючи приклад колег із Івано-Франківська) вирішили позбавити ОДА деяких повноважень і на додачу виселити губернатора із приміщення на вул. Винниченка. Депутати 66 голосами відкликали в облдержадміністрації частину повноважень, делегованих їй ще у 2005 році. 
Як пояснюють у прес-службі ради, тепер облрада та управління майном спільної власності як уповноважений орган обласної ради здійснюватимуть управління установами, закладами та організаціями, які перебувають у спільній власності територіальних громад Львівщини. Окрім цього до повноважень ЛОР перейде, як собі гадають депутати, й право призначати/звільняти керівників комунальних установ та закладів.
Іншим рішенням депутати вирішили припинити договірні відносини із ЛОДА (за це проголосували 64 обранці), відтак доручили управлінню майном спільної власності ЛОР “вжити вичерпних заходів щодо припинення договірних відносин та виселення Львівської облдержадміністрації з орендованих приміщень”. Це означає, що уже із першого січня чиновники ОДА мали б кудись переїхати, оскільки будинок на вул. Винниченка, 18 належить облраді.
Щоправда, ще у вівторок увечері заступник голови ЛОДА, він же керівник апарату облдержадміністрації, Андрій Мадзяновський пояснив, що таке рішення є незаконним. “Це питання виключно господарюючих суб’єктів, тобто двох управлінь обласної ради та ОДА, які є відповідальними за  укладання  договору  оренди. Ми, як господарюючий суб’єкт, справно сплачуємо орендну плату, не маємо заборгованості з  комунальних та інших платежів, чітко виконуємо всі умови, визначені чинним договором. Згідно з окремими пунктами, будь-яка зміна, доповнення або розірвання договору визначається за обопільною згодою обох сторін. У цьому випадку ми не давали згоди на припинення договору, на його зупинення чи розірвання”, – заявив Мадзяновський, інформує прес-служба ЛОДА.
Він також уточнив, що ОДА вже підготувала звернення до прокурора області щодо законності прийнятих рішень. Зазначимо, що влітку минулого року депутати вже приймали аналогічне рішення, однак на роботі облдержадміністрації це не позначилося – усі залишилися на своїх місцях.
Окрім цього, у вівторок депутати вирішили посилити контроль за роботою ОДА, що на практиці мало б змусити керівників структурних підрозділів Львівської ОДА щоквартально звітувати на сесії облради. І навіть це, ззовні не дуже політичне рішення, оскаржує прокуратура Львівщини.  
“Зазначені рішення сесії винесено на розгляд та проголосовано з порушенням норм Конституції України та чинного законодавства. Львівською обласною радою допущено порушення ст.19 Конституції України та законодавства про місцеве самоврядування й місцеві державні адміністрації”, – повідомляє прес-служба прокуратури області. У відомстві зазначають, що ці рішення не можна підписувати чи оприлюднювати до розгляду питання у суді.
Юрій Шведа, політолог
Це рішення швидше політичне. У такий спосіб обласна рада прореагувала на події, що сьогодні відбуваються в Україні. Не думаю, що особливі претензії можна висловити нинішньому губернаторові – він надто мало часу перебуває на цій посаді і чимось особливо скандальним себе поки не проявив.

Але подібні рішення є формою політичної реакції щодо центральної вертикалі, передусім – щодо Президента, який фактично формує політичну владу на місцях. У такий спосіб облрада, в якій більшість є опозиційною до Президента, дає сигнал несприйняття влади Президента і політиків, які представляють його на місцях. Подібні рішення вже робилися.

Думаю, обласна адміністрація буде оскаржувати це рішення. Очевидно, воно не буде реалізовано моментально: буде якийсь процес, що триватиме і в судовому порядку, відтак рішення буде відтерміноване.

Але в принципі щодо цієї проблеми, навіть поза тими реаліями, які є зараз, і що стали поштовхом до прийняття цього рішення, уже не перший раз ведеться дискусія – кому ж має належати влада на місцях. У нинішній моделі влада зосереджена у руках обласної адміністрації, а обласна рада тільки здійснює загальний контроль. Адміністрація ж є частиною централізованої вертикалі влади, відтак підпорядкована центру.

Наскільки така практика є ефективною? Є і плюси, й мінуси, але настала необхідність постановки питання про децентралізацію влади в Україні загалом. Можливо, саме цей крок може спонукати до більш масштабної дискусії щодо того, чи не “піддатися” децентралізації влади шляхом передачі владних повноважень від адміністрації до обласної ради, створення виконкому обласної ради, як це існувало раніше. Адміністрація в такому разі буде органом, який матиме певні наглядові функції, а не функції центру виконавчої влади.

Нинішнє рішення, звичайно, є політичне, політично вмотивоване. Але сказати, що воно є спонтанним, не має певної історії – було б неправдою. Навколо цієї проблеми триває давня дискусія. Спочатку ж так воно й було: обласна рада, уповноважена громадою, формувала органи управління територією. І це давало більше можливостей та оперативності для вирішення проблем. Пізніше відбулася трансформація централізованої системи і тоді обласна рада фактично втратила контроль над виконавчими функціями. Керувати областю з центру не зовсім правильно. Можливо, для проблем загальнонаціональних це й добре, але проблеми локальні краще вирішувати тут на місці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8548 / 1.58MB / SQL:{query_count}