Німецька газова надія

В Україну потекло блакитне паливо з Європи

В Україну потекло блакитне паливо з Європи

Декларовані  українською стороною намагання отримати газову незалежність від Москви потроху починають втілюватися у більш-менш реальні дії. Партнер обраний дещо дивний – німці, які також користуються російським газом. Проте домовленостей досягнуто, і німецький газ поволі тече польськими трубами до України. Експеримент розрахований на  листопад-грудень. Проте, якщо обидві сторони поводитимуться адекватно, можливе продовження домовленостей у більших масштабах і на більш тривалий термін.

Наразі НАК “Нафтогаз-Україна” та німецька RWE підписали контракт на постачання близько мільйона кубометрів газу на добу впродовж листопада-грудня. Газ із Німеччини надходитиме до України територією Польщі через газорозподільчу станцію Дроздовичі. Поки що ціну німецького газу не розголошують, проте урядовці зазначають, що вона нижча від тієї, яку пропонує “Газпром” (430 доларів за тисячу кубометрів). 

На думку аналітиків, нерозголошення ціни поставки газу може свідчити про те, що вартість блакитного палива з Європи суттєво не відрізняється від російської, але стратегічна цінність такого кроку неоціненна: Україна протягом довгих і часто важких років повністю і безальтернативно залежала від “Газпрому”, тобто від офіційної Москви. “Початок реверсного постачальння газу є початком альтернативного шляху. Але навіть якщо це 5 чи 10 доларів, при значних обсягах вони даватимуть економічну доцільність і потенційно можуть бути серйозним альтернативним шляхом поставок газу в Україну”, – передає слова експерта у сфері енергетики Володимира Саприкіна ВВС.

Але газ із Німеччини, цілком імовірно, є тим самим російським газом, який потрапляє до Берліна через Україну за нижчою ціною, аніж “Газпром” готовий віддавати самій Україні. Абсурдна ситуація пояснюється цілковитою залежністю нашої країни від російського блакитного палива. Довго така “газова” оборудка тривати не зможе, бо це не сподобається перш за все самому російському монополісту, проте офіційних важелів тиску на німців “Газпром” також немає. 

Напевно угода з німецьким RWE слугуватиме найперше аргументом у нових газових переговорах з Москвою. Мовляв, ми маємо альтернативу і  без вас можемо повністю відмовитися від ваших послуг.

Варто зазначити, що така альтернатива може справді налякати “Газпром”, який чує на свою адресу постійну критику і цілеспрямовану протидію з боку європейських партнерів. Боязнь монополіста підсилюється і тим, що прибутки компанії стрімко знижуються. 

За останньою інформацією чистий прибуток ВАТ “Газпром”, за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) за I півріччя 2012 р., скоротився порівняно з аналогічним торішнім періодом на 33,1%. І це при тому, що більшу частину стабільних прибутків “Газпром” отримує за рахунок внутрішніх ринків, тоді як постачання газу на ринки СНД зменшилося на 23%.

Відповідно, рішення України шукати інших постачальників є нарешті демонстрацією того, що офіційний Київ може діяти за світовою економічною логікою і займатись пошуком оптимальніших варіантів. В умовах масового “повстання” проти “Газпрому” та зменшення кількості ринків збуту офіційна Москва зможе нарешті піти на поступки Києву в своїй принциповій позиції, адже Україна – найбільший клієнт монополіста, і втрата нашого ринку здатна неабияк похитнути його позиції. А демонстрацією того, що наша країна таки зможе потроху відмовлятися від російського палива є хоча б той факт, що за даними, які оприлюднив міністр енергетики Юрій Бойко, від січня до серпня 2012 року Україна скоротила імпорт російського газу майже удвічі – до 16 мільярдів кубометрів.

Наразі, після того як єврогаз почав текти в Україну, добові обсяги його поставок із західного кордону країни поки що у 100 разів менші за поставки зі східного. Проте пропускна спроможність станції у Дроздовичах становить 5 мільярдів кубометрів на рік. Свою зацікавленість у переговорах щодо транзиту газу в Україну вже підтвердила і Словаччина, яка може давати нашій країні 10 мільярдів кубометрів на рік. Загалом, окрім виборчого процесу, листопад мине під “газовим” знаком, адже саме у цьому місяці має відбутися підписання угод про розподіл продукції між компаніями Shell і Chevron для видобутку газу в Україні та оцінка української ГТС. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7499 / 1.57MB / SQL:{query_count}