Неволя слова

Дані міжнародних досліджень свідчать про скорочення свободи слова в Україні

Дані міжнародних досліджень свідчать про скорочення свободи слова в Україні

В Україні посилюється тиск на засоби масової інформації.  Американська правозахисна організація Freedom House 1 травня оприлюднила доповідь, згідно з якою, Україна знову опустилася у рейтингу свободи преси. 

Зокрема, згідно із останньою доповіддю, Україна поділяє 130-у позицію із Суданом у списку зі 197 країн. Сьогодні Україна входить до групи із 72 країн із “частково вільним” станом свободи преси. Така ситуація в країні. Згідно з доповіддю, спричинена державним тиском на ЗМІ. “Рівень свободи слова в Україні знизився внаслідок посилення державного контролю над медіа”, – йдеться у звіті.

Варто зазначити, що раніше, перебуваючи у Черкасах, віце-прем’єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко заявив, що на всеу­країнському рівні засоби масової інформації не діляться на “опозиційні” і “провладні”. 

“Я на всеукраїнському рівні не знаю провладних ЗМІ. Я йду до Шустера і мене там “б’ють”, йду на “Інтер” – те ж саме. Хоча, начебто, належать ці телеканали пристойним людям”, – сказав Тігіпко, не пояснюючи різниці між пристойними і непристойними людьми.

КОМЕНТАР

Отар Довженко, медіаексперт:

- Ситуація в українських медіа справді погіршується, хоча я не сказав би, що стрімко. Скоріше ми маємо повільне, але стабільне засмоктування у трясовину. Йдеться про посилення політичного диктату, узалежнення дотепер нейтральних ЗМІ, активне використання залежних від влади ЗМІ для пропаганди і створення нестерпних умов для нечисленних опозиційних медіа. Ситуація в цих сферах невпинно погіршується з початку 2010-го. Але на показники рейтингів на кшталт Freedom House зазвичай впливають результати моніторингу публічних заяв про утиски свободи слова та оцінки експертів. Тому певний оптимізм має вселяти хоча б те, що в Україні залишились можливості вголос заявити про тиск на ЗМІ та порушення прав журналістів. Також не перевелися експерти, спроможні дати таку оцінку.

У розмові з “Поштою” головний редактор газети “День” Лариса Івшина зазначила, що в Україні насправді є проблеми зі свободою слова, проте, більшість негативних тенденцій викликана бездіяльністю у сфері медіа. “Рейтинг свідчить про те, що у нашої країни погана репутація, і ми мало робимо, щоб її покращити. Так, проблеми є. Але не стільки зі свободою слова – скільки із свободою діла. Потрібна ділова активність, інвестиції, реклама. Інакше – хто прогарантує свободу?”, – зазначила Лариса Івашина. 

Також, за її словами, сучасному медіаринку України необхідні освічені журналісти, які матимуть громадянську позицію. Невтішна ситуація зі свободою преси й в інших пострадянських країнах. Так, до списку частково вільних країн потрапили також Грузія та Молдова. Вірменія, Киргизстан, Росія, Узбекистан та Казахстан організація визнала “невільними”. Характерно, що “вільними” на теренах колишнього СРСР є країни, які порвали будь-які зв’язки із своїм комуністичним минулим – Естонія, Латвія та Литва.

Загалом, доповідь свідчить про те, що лише третина населення планети живе у країнах, де ЗМІ вільні та незалежні. Рейтинг вільних країн очолюють Фінляндія, Норвегія, Швеція. Найбільшому тискові піддаються журналісти Північної Кореї. Серед аутсайдерів також Білорусія та Узбекистан.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7650 / 1.56MB / SQL:{query_count}