Влада завела Україну в глухий кут

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу розбили євроінтеграційні мрії Віктора Януковича

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу розбили євроінтеграційні мрії Віктора Януковича

Дії української влади завели державу в глухий кут у справі євроінтеграції. Це констатували міністри закордонних справ Швеції, Великобританії, Чехії, Польщі та Німеччини – Карл Більдт, Вільям Хейг, Карел Шварценберг, Радослав Сікорські і Гідо Вестервелле.

Авторитетна американська газета “The New York Times” опублікувала статтю європейських урядовців, яка називається “Сповзання України”. Стаття написана до п’ятої річниці початку переговорів Брюсселя і Києва щодо Угоди про асоціацію.

Автори кажуть, що п’ять років тому Європейський Союз і Україна почали переговори про нову угоду, метою якої є сприяння політичній асоціації України і її економічної інтеграції з ЄС.

ДО ТЕМИ

Посли країн Європейського Союзу в Україні висловлюють свою “цілковиту солідарність” із головою Представництва ЄС Жозе Мануелем Пінту Тейшейрою, який розкритикував внутрішню ситуацію в Україні. Про це йдеться у заяві послів, текст якої Укрінформу передали у Представництві ЄС в Україні.

Нагадаємо, голова Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що президент Віктор Янукович не виконав обіцянки, які він давав після вступу на посаду, щодо покращення бізнес-клімату і боротьби з корупцією. 

Автори статті зазначають, що сьогодні Україна та Європа мали б святкувати підписання і ратифікацію Угоди про асоціацію, прогрес у досягненні ще більш тісного співробітництва з ЄС. “Замість цього ми переходимо на новий етап, що стає занадто довгим і болісним шляхом”, – стверджують міністри закордонних справ країн ЄС. 

Автори статті зазначають, що сьогодні Україна та Європа мали б святкувати підписання і ратифікацію Угоди про асоціацію, прогрес у досягненні ще більш тісного співробітництва з ЄС. “Замість цього ми переходимо на новий етап, що стає занадто довгим і болісним шляхом”, – стверджують міністри закордонних справ країн ЄС.

“Демократія, права людини і верховенство закону є цінностями, що лежать в основі Угоди про асоціацію, і Україна вже взяла на себе зобов’язання щодо них у межах ОБСЄ, Ради Європи, а також перед ЄС. Отож, було б справедливо сказати, що Угода про асоціацію була ув’язнена, й українське керівництво тримає ключ”, – йдеться у статті.

 “Сьогодні ми зайшли в глухий кут у процесі об’єднання. У той час як переговори щодо Угоди про асоціацію були успішно завершені в грудні 2011 року, шлях уперед – через підписання та ратифікацію угоди – фактично заблокований у результаті дій України”, – наголосили міністри.

“У жовтні 2012 року українські виборці обиратимуть новий парламент. У цей день погляди міжнародного співтовариства будуть спрямовані на Україну, з надією і очікуванням того, що країна не відмовлятиметься від своєї традиції вільних і справедливих виборів. Це включає забезпечення того, що опозиція матиме змогу брати участь повною мірою”, – наголошують європейські міністри.

КОМЕНТАР

Валерій Чалий, заступник генерального директора Українського центру економічнихі політичних дослідженьімені Олександра Разумкова:

- Якщо ви запитуєте про міжнародну ізоляцію, то, мабуть, вже є такі настрої у суспільстві, і я підтверджую, що вони є навіть у наших партнерів, які спостерігають за Україною. Якщо два роки тому мені б сказали, що в Україні можлива така ситуація, я б не повірив. Але "майстерність" у внутрішній політиці призвела до того, що ми дійсно сьогодні опинилися у дуже незручному становищі з погляду погіршення іміджу країни, з погляду кризи довіри керівництва країни на європейському напрямі і похолодання відносин з Російською Федерацією де-факто (хоча це звучить як дружба, але ситуація складна). Сьогодні мова не йде про міжнародну ізоляцію, але те, що теперішня лінія влади як всередині країни, так і закордоном не є ефективною, очевидно. Рішення є, і вікно можливостей на європейському напрямі залишається. Хоча недовіра до керівництва України зростає. Це питання тиску на політичних опонентів через правоохоронну систему. Сьогодні це прямим текстом називається політичними в'язнями. Передусім мова йде про несправедливі суди над Юлією Тимошенко та Юрієм Луценком. З боку Росії інші питання. Росія, отримавши компроміси і кроки на зустріч з боку нової української влади, сьогодні вирішила забрати все. І напівміри вже нікого не влаштовують. Вийти з цієї непростої ситуації можливо, лише повернувшись на нормальні рейки керування державою, як усередині, так і формування збалансованої, але самостійної зовнішньої політики. Якщо допустити лідерів опозиції, зокрема й тих, хто перебуває за ґратами, до виборів, то це кардинально змінить ситуацію, і ми ще цього року матимемо можливість підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом. На шальки терезів покладено майбутнє країни і персональні фобії, помста, особисті інтереси певних осіб.

“Ми вважаємо себе союзниками України. Ми віримо в українських громадян та в демократичний і економічний потенціал України. Ми знаємо, що шлях реформ, обраний Україною, буде тривалим і вимагатиме великих зусиль. Ми переконані, що тісніші політичні та економічні зв’язки між ЄС та Україною, а також особисті контакти громадян будуть надзвичайно корисними для обох партнерів. Двадцять років незалежності й суверенітету невідворотно змінили менталітет українського народу.  Українці є європейцями, і вони поділяють європейські цінності. Наша мета – ще більше залучити Україну до європейської сім’ї, що передбачається підписанням та ратифікацією Угоди про асоціацію. Сьогодні ми звертаємося до української влади із закликом проявити політичну мужність і мудрість для досягнення цієї мети”, – резюмували автори статті.

Після цієї сумної констатації виглядає на те, що українська влада опинилася поміж двох вогнів. З одного боку, президентові Віктору Януковичу не вдалося виправдати надій Заходу, він навіть погіршив стосунки із євроспільнотою, допустивши в Україні політичні переслідування лідерів опозиції. А з іншого боку, глава держави так і не зумів налагодити діалог із Москвою – сучасні події у відносинах обох сусідніх країн красномовно свідчать про те, що між ними не все гаразд. Неспроможність розв’язати проблему політв’язнів та затяжний клінч у взаєминах із Росією ставлять Україну у невигідну позицію на міжнародній арені і призводять до втрати геополітичних орієнтирів. Україні нікуди йти, бо її тепер ніде не чекають. І хоча наразі мова не йде про санкції для України та українських чиновників, але експерти не виключають можливості їхнього запровадження у найближчому майбутньому.   

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Волошин в ефірі 5 каналу заявив, що відповідь єропейським міністрам вже готова і найближчими днями вона буде опублікована у формі статті у г 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8495 / 1.62MB / SQL:{query_count}