Друга спроба біометричних паспортів

Вони стануть обов’язковими лише при перетині кордону, всередині країни достатньо буде безстрокового посвідчення

Вони стануть обов’язковими лише при перетині кордону, всередині країни достатньо буде безстрокового посвідчення

Парламент невдовзі вдруге візьметься за запровадження біометричних паспортів. Цього тижня уряд схвалив відповідний законопроект Мін’юсту (“Про документи, що засвідчують особу, підтверджують громадянство України, дають право на виїзд із України і в’їзд до України”), відтак невдовзі його надішлють до ВРУ. 

Запровадження біомет­ричних паспортів є однією із ключових вимог Євросоюзу для послаблення, а то й скасування візового режиму. Окрім того, це нагода перейти на загальносвітову практику. Однак попередня спроба нагородити українців новими документами наштовхнулася на заслужене президентське вето.

В адміністрації президента вирішили, що введення біометричних паспортів у той спосіб, як це пропонували п’ятеро депутатів, є доволі небезпечним: у такому випадку чимало приватної інформації залишалося б в одній приватній структурі, що займалася виготовленням документів. До того ж вирішили, що краще, аби на виготовленні документів заробляла держава. Тому й запропонували доопрацювати законопроект, а пізніше вирішили зробити альтернативний.

У новому законопроекті передбачається, що біометричні паспорти не будуть обов’язковими для усіх. Вони будуть необхідні лише тим, хто має намір перетинати кордон. Називатиметься такий документ “паспортом громадянина України”. До нього вноситимуть зображення людини, підпис та відбитки двох вказівних пальців. Документ видаватиметься на п’ять (молодшим 16 років) або ж на десять років (тим, хто перетнув шістнадцятилітню межу).

ДО ТЕМИ

• Документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство, під час перетину державного кордону України та перебування за кордоном і дає право на виїзд з України та в’їзд в  Україну, стане паспорт громадянина України. У такому документі відтворюватиметься як обов‘язкова інформація (назва держави; реквізити документа; прізвище, ім.’я; стать; громадянство; дата народження; місце народження), так і інша інформація про особу, в тому числі біометрична (відцифрований образ особи; відцифрований підпис особи, відбитки вказівних пальців рук), порядок їх оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсними.  Паспорт громадянина України видаватиметься особам, які не досягли шістнадцятирічного віку строком, на п‘ять років, а особам, які досягли шістнадцятирічного віку – на десять років.


• Документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство на території України, буде посвідчення громадянина України. У посвідченні громадянина України замість відцифрованого образу особи вклеюватиметься фотокартка, а підпис особи не підлягатиме відцифруванню. Посвідчення громадянина України видаватиметься по досягненні шістнадцятирічного віку та буде дійсне для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Посвідчення громадянина України видаватиметься безстроково. 

Для внутрішньоукраїнських потреб достатньо буде й посвідчення громадянина, що замінить сьогоднішній паспорт. Як розповідають у Міністерстві юстиції, таким посвідченням стане заламінована картка, що міститиме значно менше даних, аніж сьогоднішні документи. 

Наприклад, інформацію про сімейний стан або ж кількість дітей туди не включатимуть, адже її облік ведуть у РАЦСах, відтак при потребі звертатимуться до них. Посвідчення громадянина видаватимуть після 16 років, до того ж, безстроково. Перехід від сьогоднішніх паспортів на нові зразки відбуватиметься поступово: коли настане час оновлювати інформацію.

Планують, що ціна на по­свідчення громадянина буде значно меншою, аніж сьогодні, позаяк документ стане простішим. Що ж до ціни на паспорт громадянина України, то вона буде відомою значно пізніше – після затвердження законопроекту, його деталі конкретизують постановою Кабміну. Хоча і тут можна очікувати зменшення ціни, адже проект закону до всього має на меті ще й зруйнувати монополію на виробництво таких документів. 

Раніше, коли парламент розглядав аналогічний законопроект депутатів (у якому закріплювалася монополія ЄДАПСу на виготовлення закордонних паспортів), розцінки на біомет­ричні паспорти коливалися у ме­жах від 300 до 700 гривень. У середньому в країнах Євросоюзу ціна виготовлення такого паспорта становить 45-50 євро. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8197 / 1.58MB / SQL:{query_count}