Бій за Уповноваженого: хто після Карпачової?

Наступним українським омбудсменом, найімовірніше, стане кандидат від влади

Наступним українським омбудсменом, найімовірніше, стане кандидат від влади

В українському політикумі почалася боротьба за посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Учора, 8 лютого, минув термін повноважень на цій посаді Ніни Карпачової, яка вже тричі обиралася омбудсменом і схоже на те, що буде балотуватися знову.

Хто ж стане наступним омбудсменом, кому парламентарі доручать захищати права звичайних українців від мажорів, правоохоронців, суддів та чиновників?

Претенденти і їхні шанси

Ніна Карпачова вже встигла зіграти на випередження, заявивши, що більшість парламентських фракцій підтримують її кандидатуру на посаді Уповноваженого з прав людини.

ДО ТЕМИ

Українці бідують

У вівторок, 7 лютого, Ніна Карпачова виступила у парламенті із щорічною доповіддю. За її словами, 5-7 мільйонів українців шукають кращого життя і більшого заробітку за кордоном. За її словами, трудова міграція стала в Україні системною проблемою і вимагає адекватного реагування. Окрім того, за словами правозахисниці, згідно з офіційними повідомленнями, рівень бідності в Україні становить 24%. За її словами, майже кожен восьмий житель країни потрапляє під категорію “крайньої бідності” або “злиденності”, перебуваючи в стані гострого відторгнення. “Це означає, що люди не можуть повною мірою брати участь у суспільному житті через свою бідність, через відсутність базових знань або через дискримінацію”, – каже омбудсмен. За її даними, від стану гострого відторгнення в Україні страждає 40% домогосподарств, але найбільше від бідності страждають сім’ї з дітьми.”Українським феноменом вважається бідність населення, яке працює”, – додала вона. А основна частина українців, зазначила омбудсмен, після виходу на пенсію автоматично опиняється в стані бідності через низькі розміри пенсій. 74% пенсіонерів, за інформацією

Н. Карпачової, отримують пенсію меншу за 1200 грн, 11% – співвідносну з розміром прожиткового мінімуму, а 145 тис. пенсіонерів – менше прожиткового мінімуму. 

“До мене ніхто не підходив, щоб обговорити можливість того, що я залишуся на другий термін. Однак ніхто з парламентаріїв і не пред’являв своїх претензій з приводу моєї роботи, принаймні з тих фракцій, з якими я спілкувалася”, – каже вона.

Зрозуміло, Ніна Карпачова, яка від початку заснування інституту Уповноваженого з прав людини в Україні була єдиним її керівником і фактично створила цю інституцію з нуля, просто віддати свою посаду і піти не має наміру.

Тим часом охочих зайняти вакантне крісло парламентського правозахисника є чимало. Серед тих, чиї прізвища лунали у медіа-просторі є екс-генпрокурор Геннадій Васильєв, екс-міністр юстиції Сергій Головатий, президент Міжнародного правозахисного центру “Ла Страда-Україна” Катерина Левченко й урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська.  

ДОВІДКА

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини – орган ВРУ, що здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав та свобод людини і громадянина в Україні (омбудсмен). Єдиним уповноваженим ВРУ з прав людини від 1998-го й досі була Ніна Іванівна Карпачова. 

Варто наголосити, що Васильєв і Головатий є депутатами від Партії регіонів. Уявити когось із них посаді, а тим більше екс-генерального прокурора – важко. Тим не менше, саме Васильєва називають найімовірнішим кандидатом від коаліції.

Опозиція перемогла себе

Створити конкуренцію Ніні Карпачовій або кандидатові від влади міг авторитетний і досвідчений Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської спілки й співголова Харківської правозахисної групи. Його висунули правозахисні організації України. Перевагою свого висуванця  правозахисники називають незалежність від партійного впливу чим не можуть похвалитися інші кандидати на посаду омбудсмена.

Але потім у ситуацію втрутилися опозиційні політичні сили і враз все зіпсували, зробивши Євгенові Захарову ведмежу послугу.

КОМЕНТАР

Євген Захаров, голова Української Гельсінської спілки з прав людини:

- Вважаю, що в мене невисокі шанси бути обраним на посаду омбудсмена. Тому що, це питання політизується. Кожем'якін сказав, що я буду гідно представляти опозицію. Хоча це абсолютно неправильно. Ця людина (омбудсмен - "Пошта") представляє не опозицію і не парламентську більшість, а парламент загалом. Бачите, це політичний підхід до виборів Уповноваженого - це кандидат від опозиції, це від коаліції... Якщо так підходити, то кандидат від більшості переможе без заперечень, бо Чечетов зробить відповідний рух рукою і вони проголосують за ту кандидатуру, яку їм вкажуть. Тому я оцінюю свої шанси, як невисокі. Щоб мене обрали, потрібне розуміння того, що ця посада понад політикою. Уповноважений з прав людини є безпартійним і має захищати усіх незалежно від політичної, етнічної належності, політичних, релігійних переконань. Якщо буде так, як я кажу, а важко нині повірити, що буде інакше, то оберуть того кандидата, якого висуне парламентська більшість. Піднятися до розуміння, що треба обирати незалежну і безпартійну людину вони не зможуть. Я для них чужий.

“Фракція одностайно прийняла рішення, що разом з НУНС ми вносимо 113 підписів за кандидатуру Захарова. Ми вважаємо, що саме пан Захаров гідно представлятиме на цій посаді опозиційні сили в Україні”, – повідомив лідер фракції “Батьківщина-БЮТ” Андрій Кожем’якін.

При такому формулюванні, коли ті чи інші політичні сили висувають кандидатом на неполітичну посаду людину і кажуть, що омбудсмен репрезентуватиме їхні політичні  інтереси, справа наперед приречена на провал. Відтак опозиція зіграла на руку кандидата, якого висуне влада.

Чи відбудеться обрання обмудсмена без затягування – важко сказати. Історія свідчить, що з першого разу депутатам обрати уповноваженого не вдається.

Так, у лютому 1998 р. ВРУ під час таємного голосування не змогла обрати жодну з кандидатур на посаду Уповноваженого з прав людини. Тоді претендентами виступали Сергій Головатий, Ніна Карпачова, Сергій Кияшко. У березні чергове голосування теж не увінчалося успіхом. І лише 14 квітня за кандидатуру Ніни Карпачової проголосували 276 депутатів із 340, які взяли участь у голосуванні. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7569 / 1.61MB / SQL:{query_count}