Найбільша за 200 років

Засуха паралізувала судноплавство на Дунаї 

Засуха паралізувала судноплавство на Дунаї 

Через бездощів’я у Східній Європі та на Балканах рівень води у другій за величиною річці в Європі став подекуди зовсім не значним. У районі угорсько-сербського кордону на мілину сіло близько 80 вантажних кораблів. 

“За увесь свій багаторічний капітанський досвід я не пам’ятаю такої засухи”, – розповів британському виданню “The Telegraph” Антон Балаш, капітан угорського судна, що наштовхнулося на піщану мілину, яка раніше завжди була вкрита водою. 

Зараз на Дунаї є й інша небезпека – загрозу для судноплавства становлять боєприпаси й затонулі під час Другої світової війни кораблі, які досі мирно лежали на річковому дні, а тепер виринають назовні, оскільки вода відступає. 

Вантажне судноплавство Дунаєм не перевищує 25% від звичайного обсягу через низький рівень води. Австрійська організація “Via Donau”, що займається питаннями судноплавства, заявила, що вантажі зараз доводиться переправляти автомобілями та залізницями. 

“Води просто немає. Ситуація стала критичною, – каже Іван Іванов, заступник глави пароплавства “Болгарське річкове плавання”. – Вартість доставки вантажів стрімко зростає”. 

ДО ТЕМИ

Згідно з даними Міжнародної групи експертів з питань зміни клімату ООН, за останні сто років середня температура повітря над сушею зросла більше ніж на півградуса. Експерти стверджують, що значний вплив на потепління має діяльність людини, насамперед викиди газів, що викликають парниковий ефект, таких як вуглекислий газ і метан. Крім підвищення рівня Світового океану, збільшення глобальної температури також може призвести до змін у кількості та розподілі атмосферних опадів. У результаті почастішають  природні катаклізми, такі як повені, засухи, урагани, знизиться врожай сільськогосподарських культур. Потепління клімату також може призвести до зміщення ареалів різних видів тварин і збільшення ймовірностя вимирання тварин, які мешкають у прибережних зонах і на островах. 

Бранко Савіч, який керує однією із сербських судноплавних компаній, також вважає ситуацію катастрофічною: “Судноплавства на Дунаї фактично немає. Нам потрібно багато води, дощу або снігу, що тане”. 

Водночас британська компанія “Europe River Cruises” заявила, що поки що жоден з її операторів не повідомляв про проблеми напередодні напруженого різдвяного періоду. “На наших різдвяних турах це не позначиться. Якщо кораблі не зможуть ходити Дунаєм, ми повеземо людей автобусами”, – заявив представник фірми. 

Тим часом засуха не вперше стає глобальною проблемою. Влітку цього року найсуворіша за багато десятиліть посуха висушила пшеничні поля від Китаю до США й Британії. Зокрема, в багатьох районах Китаю випало найменше дощів за ціле сторіччя. Близько 80% посівів пшениці в Китаї вирощується на землях, що зрошуються, тож брак води стає для тутешніх селян справжньою катастрофою “Це за моєї пам’яті найбільш посушливий рік”, – розповів британському виданню “The Telegraph” 35-літній фермер з китайської провінції Хенань Ван Пейцзюнь. 

Також влітку в деяких регіонах Європи зафіксовано найнижчі показники опадів за 50 років. А у Сполучених Штатах, які є найбільшим експортером зерна у світі, майже половина озимих посівів пшениці загинула або погано зійшла. “За 32 роки я не бачив так багато проблем у настільки численних місцях”, – заявив президент дослідницької сільськогосподарської компанії “AgResource Co” із Чикаго Ден Басс. З ним солідарний і заступник голови ради директорів найбільшого виробника макаронних виробів італійської “Barilla Holding” Паоло Барілла, в якого різкі стрибки цін викликають величезну тривогу. Як повідомляє агентство “Bloomberg”, трейдери на ринку ф’ючерсів прогнозують ріст цін на пшеницю до березня 2013 року включно. За даними прогнозів “Bloomberg”, врожаї пшениці в країнах Євросоюзу можуть знизитися на 3,5%. 

Зрештою, вплив глобального потепління, про яке так багато розказують останнім часом, відчувається і в Україні. Коли  було, щоб перший сніг випадав у нас аж сьомого грудня! Щось у світі не так… 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8094 / 1.57MB / SQL:{query_count}