Лабіринти виборчого закону

Незабаром у Верховній Раді почнеться дискусія щодо правил гри під час парламентських перегонів

Незабаром у Верховній Раді почнеться дискусія щодо правил гри під час парламентських перегонів

Наступного тижня парламент не зможе розглянути закон про вибори народних депутатів України. Про це заявив голова ВРУ Володимир Литвин, перебуваючи у Львові цього тижня.  

“Наступний парламентський тиждень у нас буде особливо гарячим. Тому наступного тижня буде не до цього закону”, – зазначив спікер. 

“Гарячим” тиждень має бути через вирок екс-прем’єр-міністру Юлії Тимошенко. Спікер нагадав, що у ВРУ вже зареєстровано один альтернативний до існуючого законопроект. Його створила робоча група депутатів за дорученням президента України.

Цей проект закону про вибори народних депутатів зареєстрували представники Партії регіонів, Блоку Литвина та парламентської групи “Реформи заради майбутнього”. Опозиціонери розкритикували такі пропозиції.

Варто зазначити, що цей документ є копією раніше зареєстрованого у парламенті законопроекту від глави держави. Тепер протягом двох тижнів депутати можуть подавати інші альтернативні законопроекти. “З огляду на це, я пропоную не поспішати вносити у порядок денний зареєстрований законопроект”, – наголосив він.

На думку Литвина, ВРУ на підставі діалогу має прийняти рішення, за яке проголосують не 226 народних депутатів, а яке викличе позитивне чи бодай нейтральне сприйняття всього депутатського корпусу.

Спікер також нагадав про основні положення майбутньої виборчої системи. Отже, це буде змішана виборча система, за якою половину депутатів обиратимуть за списками, іншу половину – за одномандатними округами; прохідний бар’єр становитиме 5%. Право брати участь у виборах матимуть лише партії, а політичні блоки опиняться поза законом.

Залишається незмінним принцип формування виборчих комісій, який діяв на минулорічних виборах до органів місцевого самоврядування.

Парламентські більшовики запевняють, що виборча дискусія лише розпочинається, тому до другого читання опозиція зможе запропонувати свої правки. Окрім того, українські політики чекають остаточних висновків Венеціанської комісії, яка повинна їх затвердити під час засідання, 14 – 15 жовтня.

 

ДО ТЕМИ

По суті, наразі найцікавішими положеннями закону є 5-відсотковий прохідний бар’єр та змішана система. У світлі останніх заяв про об’єднання Народної партії Литвина і “Трудової України” Тігіпка із Партією регіонів, стає зрозуміло, для чого підняли бар’єр. І Тігіпку, і Литвину було б украй важко набрати 5%, а от вкупі з партією влади це завдання значно спрощується. 

Закон дуже ускладнить потрап­ляння у парламент представників роздроблених опозиційних сил. Досі процес об’єднання демократичних партій не пішов далі політичних заяв. Відтак, схоже, що єдиною можливістю потрапити у парламент для нинішніх меншовиків будуть мажоритарні округи. Хіба станеться диво і опозиція таки об’єднається у єдину політичну силу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8086 / 1.56MB / SQL:{query_count}