Сьогодні Печерський районний суд Києва має намір оголосити вирок головній опозиціонерці. Політики прогнозують кровопролиття

Сьогодні Печерський районний суд Києва має намір оголосити вирок головній опозиціонерці. Політики прогнозують кровопролиття 

 Сьогодні Печерський районний суд Києва має намір оголосити вирок головній опозиціонерці. Політики прогнозують кровопролиття

У вівторок, 11 жовтня, на 68-й день після арешту Печерський райсуд столиці має розпочати оголошення вироку колишньому прем’єр-міністрові України Юлії Тимошенко. Нагадаємо, що леді Ю заарештували 5 серпня. Тоді у своїй ухвалі суддя Печерського райсуду Києва Родіон Кірєєв констатував, що Тимошенко систематично порушувала порядок у залі. Це й стало формальним приводом для арешту опозиціонерки.
Два місяці Україна та світ пильно стежили за резонансним судовим процесом. Сама ж vip-арештантка перебувала у Лук’янівському СІЗО Києва в умовах, які не можна вважати розкішними.
Відтоді, коли суд заборонив фото- та відеофіксацію засідання, українці бачили Юлію Тимошенко хіба на аматорському відео, знятому на камеру мобільного телефона і викладеному в інтернеті.
“Пошта” регулярно писала про усі ці події. Нині ж усіх цікавить, чим закінчиться гучна справа Юлії Тимошенко.
Водомети на випадок сутичок 
Як відомо, суддя Родіон Кірєєв дозволив бути присутніми під час оголошення вироку у справі Тимошенко лише представникам ЗМІ. Це викликало обурення у парламентарів фракції БЮТ-”Батьківщина”. Опозиціонери дійшли висновку, що, усунувши зі зали суду прихильників леді Ю, суддя заздалегідь дав зрозуміти усім, яким буде її вирок. Опозиція заявила, що не звозитиме прихильників до будівлі Печерського суду у вівторок, тому що боїться провокацій. Але людей очікує багато. Так, “Батьківщина” напередодні закликала усіх небайдужих громадян прийти сьогодні до Печерського райсуду Києва. 
Про ймовірні кровопролиття у суді заявляв минулого тижня з парламентської трибуни голова фракції біло-сердечних Іван Кириленко. За його словами, депутати-бютівці, незважаючи на заборону суду, прориватимуться у зал до свого лідера. “Ми очікуємо, що, на жаль, і кровопролиття може бути”, – заявив Іван Кириленко.
Вочевидь, у МВС проаналізували заяви опозиції та дійшли належних висновків, бо спостережливі журналісти побачили на вулицях Києва автомобілі-водомети, призначені для розгону мітингів.
В УМВС у Києві розповіли, що безпеку біля Печерського суду гарантуватимуть не менш ніж 100 правоохоронців. 30 співробітників спецпідрозділу “Грифон” пильнуватимуть за порядком у суді.
У міліції припускають, що може виникнути “напружена ситуація з охороною громадського порядку”, зокрема, якщо депутати зайдуть у приміщення, порушивши ухвалу головуючого у справі судді Родіона Кірєєва. Як повідомляє УНН, в Київську міську держадміністрацію представники опозиційних сил подали заявки на участь у мітингах 35 тисяч осіб!
Прокурори вимагають 7 років за ґратами
Отож, Юлію Тимошенко звинувачують за ст. 365 Кримінального кодексу – “Перевищення влади та службових повноважень”. Державне обвинувачення просить засудити екс-прем’єра до 7 років в’язниці. Максимальне покарання, яке передбачає ст. 365 – 10 років в’язниці. Її звинувачують у перевищенні службових повноважень під час підписання газових контрактів із Російською Федерацією у 2009 р. Додамо також, що НАК “Нафтогаз України”, який виступає у судовому процесі над Юлією Тимошенко цивільним позивачем, заявив позов про стягнення з неї 1,516 млрд грн для компенсації збитків, завданих компанії внаслідок підписання у 2009 р. газових угод із Росією.
Генпрокурор Віктор Пшонка заявив, що слідство вже довело вину Тимошенко, і ці факти підтверджено в Печерському райсуді.
“Я однозначно можу сказати, що наслідком вина Юлії Володимирівни доведена”, – констатував генпрокурор.
Натомість Тимошенко неодноразово заявляла, що вважає себе невинною і що справу проти неї необхідно закрити через відсутність складу злочину. Позицію екс-прем’єра повністю підтримує її захист. 
Невдалі спроби декриміналізації
Якщо на початку розгляду “справи Тимошенко” визволення екс-прем’єра напівсерйозно розглядалось у контексті амністії, то ближче до завершення процесу мова пішла про декриміналізацію третьої частини 365 статті ККУ. Хоч відповідні законопроекти від опозиціонерів минулого тижня парламентарі відкинули, президентський прийняли у першому читанні із упевненістю, що він ще зазнає ключового доповнення. 
Документ поки не містить і натяку на справу Тимошенко, однак до другого розгляду у ньому нібито має з’явитися положення про зміну санкції за порушення 365 статті із кримінального покарання на штраф. У цьому майже впевнені опозиціонери, представники парламентської більшості, експерти і поінформовані джерела в органах влади.  “Майже” – оскільки достоту нікому невідомо, чи саме цей варіант оберуть на Банковій. 
За друге прочитання гуманізаційного законопроекту Януковича візьмуться через тиждень. Згодом, у другій половині жовтня, Віктор Федорович має відбути із візитом у Брюссель, тож доти, його мають забезпечити відповідями та прикриттям від зауважень.
Які варіанти розвитку справи?
Невідомий фінал справи Юлії Тимошенко змушує політиків і експертів робити прогнози. Так, наприклад, соратник Тимошенко, віце-спікер ВРУ Микола Томенко каже, що парламент декриміналізує статтю звинувачення Тимошенко вже після обвинувального вироку. Про це він заявив в ефірі каналу ТВІ. При цьому він посилається на власні “неофіційні” джерела. “Парламент рішення ухвалить, але ухвалить, скоріше за все, після вироку. Її буде засуджено, але після того буде внесено в президентський законопроект в другому читанні ту статтю, яку сьогодні в опозиційних законопроектах завалили”, – сказав Томенко. Після цього, на його переконання, “президент скаже, що Тимошенко має судимість, але під тиском міжнародного співтовариства ми її пробачили, як би амністували”.
На перший погляд, влада сама зацікавлена у так званому м’якому завершенні суду над Тимошенко. Особливо вагомим цей аргумент здається у контексті застережень Євросоюзу про те, що справа Юлії Тимошенко не сприяє підписанню угоди про зону вільної торгівлі, спрощенню візового режиму та євроінтеграції загалом. Утім у випадку умовного засудження Тимошенко не зможе брати участі у виборах. Отже, не буде виконано одну з вимог Європейського союзу.
Як уже згадувалося, Тимошенко можуть засудити до умовного відбуття терміну ув’язнення. Не можна відкидати також, що суд відправить справу екс-прем’єрки на дорозслідування. Ще одним ймовірним варіантом розв’язання “газової справи” є власне декриміналізація “тимошенківської” статті. Це найоптимальніший варіант і для самої Юлії Тимошенко, і для Євросоюзу та української влади.
Європа в роздумах
Засідання міністрів закордонних справ країн Євросоюзу розпочалося у понеділок, 10 жовтня, з обговорення арешту екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. Про це напередодні засідання, яке відбулося у Люксембурзі, повідомила верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон. 
“Обміркуємо нашу реакцію на вирок, який очікується щодо Юлії Тимошенко. Я впевнена, що міністри хочуть подумати дуже обережно про наші відносини і сигнали, які ми хочемо направити президенту Януковичу”, – сказала К. Ештон.
 

ДО ТЕМИ

Данський Гельсінський комітет із прав людини провів юридичний моніторинг в Україні. Звіт, текстом якого володіє ZN.UA, базується на результатах слідства і судових проваджень, відкритих проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко, екс-голови МВС Юрія Луценка, колишнього в. о. міністра оборони Валерія Іваненка. Правозахисники наголошують, що їхні висновки не залежать від вироку Ю. Тимошенко, який планують оголосити 11 жовтня, а вказують на проблеми в українській системі правосуддя. Експерти комітету заявляють, зокрема, що головуючий у справі проти Тимошенко суддя Кірєєв дуже молодий, працював суддею протягом двох років і ще не отримав постійного призначення. Його призначення через три роки має бути затверджено ВРУ, в якій домінують партії, опозиційні до Тимошенко. На думку експертів, малоймовірно, що суддю обрано для справи випадково і є незалежною та незаангажованою особою. Окрім того, правозахисники зазначають, що лише 0,2% обвинувачених прокуратурою фактично виправдані у українських судах. У реальному житті, на їхню думку, це означає відсутність презумпції невинності і те, що судова система не функціонує як неупереджений і незалежний контролер виконавчої влади. У документі також йдеться про те, що обвинувальний висновок стосується порушення Тимошенко ст. 365 Кримінального кодексу, багато формулювань якої може бути інтерпретовано по-різному в кожному конкретному випадку, оскільки вони беруть початок ще з часів СРСР, коли поняття “влада” і “службові повноваження” відрізнялися від сьогоднішніх. На думку правозахисників, несправедливими є і умови праці адвокатів Тимошенко, відповідно до вимог Європейської конвенції з прав людини.

 

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7592 / 1.65MB / SQL:{query_count}