Залишити без пільг

Парламент у першому читанні ухвалив законопроект, який позбавляє пільг чорнобильців, ветеранів війни, інвалідів, міліціонерів та слідчих прокуратури. У відповідь армія пільговиків погрожує масштабними акціями протесту. Напередодні розгляду бюджету на наступний рік у Верховній Раді вирішили підлатати дірки, крізь які гроші втікали із державної кишені.

Парламент у першому читанні ухвалив законопроект, який позбавляє пільг чорнобильців, ветеранів війни, інвалідів, міліціонерів та слідчих прокуратури. У відповідь армія пільговиків погрожує масштабними акціями протесту 

Напередодні розгляду бюджету на наступний рік у Верховній Раді вирішили підлатати дірки, крізь які гроші втікали із державної кишені. Однією з таких “дірок” виявилися пільги для 16-ти категорій громадян. Йдеться, зокрема, про ветеранів, інвалідів, чорнобильців, міліціонерів, слідчих прокуратури.
Минулого тижня парламент прийняв у першому читанні законопроект “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” (реєстраційний номер 9127). Прийняття документа відбулося в авральному режимі. Спершу з голосу це питання внесли до порядку денного, потім депутати проголосували за розгляд законопроекту за скороченою процедурою, а після цього прийняли його за основу та відправили його готувати до другого читання. “За” проголосували 238 депутатів коаліції.

Передумови прийняття “чесного рішення”

За словами заступника голови ВРУ Миколи Томенка, цей документ передбачає фактично ручний режим керування соціальними пільгами. “Із законодавства від Верховної Ради забирають фактично всі повноваження у визначенні соціальних пільг та преференцій соціально вразливим категоріям, починаючи від учасників бойових дій та прирівняних до них осіб”, – сказав він.
Представники парламентської меншості кажуть, що причиною ухвалення у першому читанні законопроекту про гарантії держави щодо виконання судових рішень стало збільшення звернень громадян до Європейського суду з прав людини щодо невиплати Україною пільг. Іншими словами, якщо людині не надають пільги, вона звертається до Євросуду, той стає на бік постраждалого і присуджує виплату компенсації.
І справді, у пояснювальній записці до законопроекту міністр юстиції Олександр Лавринович як приклад наводить одне з рішень Євросуду з прав людини.
Судова практика свідчить про те, що у більшості випадків західна Феміда ставала на бік позивачів, через що державі доводилося разом із боргом викидати тисячі євро штрафів.
Парламентські “більшовики” кажуть, що насправді пільги ніхто скасовувати не планує. “Ми взяли на себе дуже непопулярне, “хворе”, але чесне рішення. Ми не сказали, що цього не буде, ми сказали, що це рішення передається Кабінетові Міністрів України, виходячи з коштів, які закладені в Держбюджеті Україні”, – пояснює Олександр Єфремов, народний депутат України від фракції Партії регіонів. Але, якщо у держбюджет на наступний рік не закласти жодних коштів або передбачити мінімальні гроші на пільги, то все стане на свої місця і відповідатиме букві закону.
Пункт 1 статті 3 “Особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу” законопроекту “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” каже: “Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень – за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду”.
Наголос у цій статті варто поставити на словосполучення “у межах відповідних бюджетних призначень” та “за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду”. Тобто нема коштів – нема стягнень. Натомість, рішення Європейського суду з прав людини полягає у тому, що, якщо законом гарантована пільга, то вона має бути виплачена, незалежно від того, є в бюджеті на це гроші чи нема. Тобто, відмова у виплаті пільги, яка гарантована державою, на тій підставі, що немає коштів в бюджеті, неправомірна.

Під контроль Кабміну

Але це ще не все. У цьому законопроекті є перехідні положення, які й регламентують, яка пільга належить тим чи іншим категоріям населення. Зокрема, там містяться такі цікаві речі.
Якщо раніше працівникам міліції та членам їх сімей надавалася знижка з оплати житлової площі, комунальних послуг, то тепер величину цієї знижки встановлюватиме уряд. Те саме стосується слідчих прокуратури. Але, якщо ці категорії громадян ще якось собі дадуть раду, то що буде із чорнобильцями – загадка! Адже законопроект повністю передає функцію встановлення пільг у руки уряду.
У Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” депутати змінюють пункт 26 статті 21 так: “Гарантованою виплатою стипендії, підвищеної на 100 процентів” на “виплатою підвищеної стипендії в порядку та розмірах, встановлених урядом”.
Більше того – депутати переводять низку пунктів цього закону у сферу відання уряду. Якщо законопроект буде прийнятий, то пільги надаватимуться у порядку, визначеному Кабміном. У цих пунктах йдеться і про  50-відсоткову знижку на оплату за житло, газ, електрику, тепло, воду та водовідведення, телефон. Також там йдеться про безплатне  користування  усіма видами міського та приміського  транспорту, безплатний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним  або  повітряним, або  залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання  квитків та позачергове встановлення телефону з оплатою 50% вартості його встановлення. Якщо уряд захоче ще тугіше затягнути паски під виглядом скорочення бюджетних витрат, то усі ці пільги, якщо не зникнуть узагалі, то будуть зведені до мінімуму.
Те саме стосується путівок на санаторно-курортне лікування. Під питанням опинилася щомісячна виплата на дитину-чорнобильця. Якщо раніше на таку дитину держава виплачувала 50% мінімальної зарплати, то тепер цю суму встановлюватиме знову ж таки уряд.
Кабмін також підпорядкував собі розмір щомісяч­ної грошової допомоги сі­м’ям, які живуть на території радіоактивного забруднення. Перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога, теж затверджує уряд.
Аналогічні зміни уряд пропонує внести до законів “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, “Про пожежну безпеку”, “Про захист рослин”, “Про жертви нацистських переслідувань”.

Які наслідки?

На думку Миколи Томенка, ухвалення законопроекту призведе до тотального маніпулювання державними фінансами у виборчих цілях. Він нагадав, що, згідно з проектом закону, сума можливих соціальних пільг надається у розмірі, який визначається урядом та виходячи з можливостей бюджету. Це, за словами Томенка, означає, що “напередодні виборчої кампанії, очевидно, певні соціально вразливі категорії будуть нагороджені більшими сумами, а між виборами – меншими або й взагалі обійдені увагою”.
Говорячи про процедуру прийняття згаданого законопроекту, Микола  Томенко назвав безпрецедентною спробу ухвалити закон, який стосується мільйонів людей, одним голосуванням. Він нагадав, що лише в результаті протестів парламентської опозиції законопроект було ухвалено у першому читанні, а не в цілому. Водночас, віце-спікер наголосив, що, за умов його надшвидкої підготовки до другого читання, розгляд законопроекту буде тестом на те, чи існують в Україні профспілки, чи вони є лише партійним підрозділом влади. “Якщо профспілки промовчать і не здатні будуть організувати тиск на владу з метою не допустити прийняття такого антинародного закону, це стане ще одним підтвердженням, що в Україні відсутня система впливових профспілкових організацій, які здатні захищати інтереси соціальних груп”, – сказав М. Томенко.
“Усі ті виплати, які були до сьогодні, далі виплачуватимуть. Але для того, щоб уникнути судових процесів, ми ті питання із виплат, які законодавчо обговорювалися, передали на вирішення Кабінету Міністрів у зв’язку із засобами, які будуть закладені в державному бюджеті. І далі від Кабінету Міністрів залежатиме, які відсотки за якими напрямами виплачуватимуться”, – сказав голова фракції ПР Олександр Єфремов.

КОМЕНТАРІ:

Всеволод Смеречинський,
голова ЛОО “Союз Чорнобиль України”:

– Висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України свідчить, що у законі про гарантії виконання державою судових рішень не можуть бути прикінцеві положення, які містять у собі зміни до інших законів. Не кажу вже про те, що у “чорнобильському” законі є стаття, яка говорить, що зміни до нього можна вносити тільки змінами у цей закон, а не іншими законами. Не говоритиму про процедуру прийняття цього документа. Із усіх 15-ти комітетів, де цей законопроект повинні були б погодити, він пройшов лише через комітет правосуддя. І то невідомо, чи справді відбулося засідання цього комітету, чи пан Ківалов (голова комітету, депутат фракції Партії регіонів – “Пошта”) тільки відрапортував. Не буду говорити про процедуру голосування, де 50 депутатів голосують за трьохсот. У Конституції записано, що лише законами визначаються основні гарантії держави із соціальних пільг. Також Конституція не допускає звуження обсягу і змісту пільг. Ми ніколи не говорили, що чорнобильці мають пільги. Якщо відкрити “чорнобильський” закон, то у першій статті записано, що всі пільги – це компенсація за шкоду здоров’ю. Держава випала з правового поля. Кабінет Міністрів нині – найвища влада, яка керує всім. Державі важко, ми це розуміємо. Люди мусять звертатися до судів, щоб їм повертали пільги. Зараз пенсія чорнобильців, яку уряд призначив законом про держбюджет, 960 гривень. Тричі Конституційний Суд України ухвалював рішення, у якому йдеться, що не допускається Законом “Про Держбюджет” змінювати чи зупиняти окремі положення або й цілі закони. А влада ці рішення суду ігнорує і вчергове у законі про Держбюджет 2011 року змінює низку положень. Сьогодні у Верховній Раді мій заступник буде виносити на розгляд чотири питання: розпочати процедуру імпічменту президента, як такого, що виконує функції гаранта Конституції; негайна відставка злочинного уряду, який плює на закони; розпуск Верховної Ради та секвестр бюджету на 30%. 

Володимир Фукс,
заступник голови ЛОО Спілки офіцерів України, підполковник запасу:

– Це порушення Конституції України і чинних законів. СОУ це не підтримує. Навпаки – у нас має бути окреме законодавство, яке б стимулювало людей іти на військову службу. Нині людина, яка йде на службу, жертвує собою заради певних гарантій – житла, пільг. Якщо ці гарантії мінятимуть, бо в державі нема стабільності, говоритимуть, що нема грошей і, відповідно, зменшуватимуть пільги, то такі дії підривають національну безпеку держави. Пільги для нас є суттєвими. Наприклад, те ж забезпечення житлом – зрозуміло, що це відбувається повільно, але воно є – безкоштовно дають земельну ділянку і позику на будівництво. Щодо комунальних послуг, то є пільга про сплату 50% їхньої вартості. Також є пільги на проїзд транспортом, лікування. Для ветеранів служби – це суттєві пільги. У нас буде один вихід зі ситуації, яка складається. Ми дивимося на учителів, підприємців, які їдуть до Верховної Ради і вибивають собі преференції, отож, і ми поїдемо туди, бо іншого виходу нема. Ми мовчати не будемо! Ми підемо під стіни парламенту і будемо вимагати нормального життя. 

Михайло Магеровський,
голова ЛОО Української спілки ветеранів Афганістану:

– Депутати порушили закон про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту. Дії влади можуть бути лише у бік збільшення соціальних гарантій, а не на їх зменшення. Окрім того, зміни до закону є прерогативою Верховної Ради, і те, що передають уряду право встановлювати соціальні виплати, є порушенням. Найближчим часом у Києві збереться правління спілки, підготуємо лист-звернення до перших осіб держави про неприпустимість прийняття цього законопроекту. У нас негативне ставлення до цього документа. Нам і без нього пільги пообрізали так, що майже нічого не залишилося. Закон прописує щорічну допомогу до 9 травня. Розмір цієї допомоги встановлює Кабмін, але вона має прив’язку до мінімальної пенсії. І хоч ветеранам ВВВ її дали вдвічі більшу, вона не вийшла на рівень тої соціальної допомоги, яку передбачав чинний закон. Ми чекаємо засідання правління спілки, бо координуємо свої дії у всій Україні. Ми бачимо, що катастрофічний розкол між багатими та бідними поглиблюється. Цього року допомога учасникам бойових дій становила 350 чи 380 гривень. Цього вистачить на дві упаковки пігулок. Залишилася ще пільга на проїзд у транспорті, але й ту хочуть ліквідувати. Звичайно, будемо протестувати. Реальної заміни чинних пільг нам не запропонували. Та ми й не віримо, що запропонують. Людей знову кинуть напризволяще. Будемо протестувати!
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7687 / 1.7MB / SQL:{query_count}