Субсидійні новації

Відтепер соціальну допомогу зможуть оформити і сім’ї заробітчан та ті, хто мають борг станом на 1 грудня 2006 року. В Україні 23 липня набула чинності Постанова Кабміну «Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яка внесла зміни у механізм надання субсидій.

Відтепер соціальну допомогу зможуть оформити і сім’ї заробітчан та ті, хто мають борг станом на 1 грудня 2006 року

В Україні 23 липня набула чинності Постанова Кабміну «Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яка внесла зміни у механізм надання субсидій. За роз’ясненням, що нового тепер пропонують громадянам, «Пошта» звернулася до заступника начальника управління праці та соціального захисту Львівської ОДА Оксани Яковець.

 

Заборгованість – не перепона

 

Як розповіла посадовець, згідно з постановою, з 23 липня житлову субсидію зможуть оформити і ті сім’ї, які станом на 1 грудня 2006 р. мають зафіксовану заборгованість за житлово-комунальні послуги. Проте борги, які виникли після 1 грудня 2006 р., таки вплинуть на визначення права сім’ї на субсидію. «Громадяни, які мають борг, утворений після 1 грудня 2006 р., можуть укласти договір про реструктуризацію заборгованості, і лише тоді управління соціального захисту визначатиме право сім’ї на житлову субсидію. Термін сплати залежить від суми боргу, її можуть розбити від 6 до 60 місяців», – зазначила Оксана Яковець.

1 грудня 2006 року взято за точку відліку, оскільки, як пояснила співрозмовниця, ця дата пов’язана з урядовим рішенням про погашення боргів за рахунок заощаджень в установах Ощадбанку. «Минуло п’ять років, ті сім’ї, які встигли скористатись наданою можливістю – заборгованості позбулися, а хто ні – за ними борг висить і досі, й навряд чи вони його погасять», – додала вона.

 

Спрощення при наданні субсидій

 

Уже від кінця липня минулого року люди, які оформляють субсидії, не мусять самі оббивати пороги установ збираючи необхідні довідки. Інформацію про склад сім’ї, нарахування та оплату послуг управління соціального захисту бере без участі людей шляхом взаємообміну даними із відповідними структурами. «Сім’ї, які складаються лише з непрацездатних громадян (пенсіонери, інваліди), повинні заповнити заяву встановленого зразка та декларацію про доходи, – каже посадовець. – Проте сім’ї, де є працездатні особи, до заяви і декларації мають донести довідки про доходи за півроку, що передує місяцю звернення».

Здебільшого субсидію призначають на шість місяців, хоча термін може змінюватися. «Якщо сім’я складається з одного чи двох непрацездатних громадян, доходи яких не змінюються, за рішенням комісії субсидію можуть призначити і на 12 місяців, – каже заступник начальника соцзахисту. – Комісія може ухвалити рішення про призначення житлових субсидій не на норму площі, а на загальну площу. Щобільше, на безстроковий період – доти, поки в сім’ї щось не зміниться: її склад, хтось працевлаштується чи змінить квартиру». При будь-яких змінах отримувач субсидій повинен задекларувати їх в управлінні соціального захисту, як також повідомити про інші джерела доходів.

На запити управлінь соцзахисту БТІ, ДАІ чи податкова служба повинні відповідати не впродовж місяця, як це було досі, а до 15 днів. Це, за словами посадовця, дозволить оперативніше розглядати документи і, як результат, ухвалювати відповідні рішення.

Згідно з новою постановою, при призначенні субсидій не враховуватимуться транспортні засоби вітчизняного виробництва, які були в експлуатації більш як 10 років, та інші транспортні засоби від 15 років.

 

Важливо для заробітчан

 

За словами посадовця, досі в механізмі надання житлових субсидій неврегульованим залишалося питання, коли один із членів сім’ї був відсутній тривалий час. Мова йде не лише про легальну чи нелегальну роботу за кордоном, а й тривале лікування, реабілітацію, навчання в іншому місті.

«Раніше сім’я, не маючи змоги задекларувати доходи і підтвердити перебування людини за межами території, випадала з формату державної підтримки. Відтепер питання надання субсидій таким сім’ям вирішуватимуть на засіданнях комісій, які утворені при кожній райдержадміністрації, – роз’яснює Оксана Яковець. – Сім’я лише повинна подати документи, що підтверджують відсутність людини». Це може бути виписка з історії хвороби, копія скерування на лікування, копія трудового договору, за яким людина виїхала на роботу. Якщо ж отримати такі документи неможливо, тривалу відсутність людини може підтвердити складений акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, який надає відповідна комісія.

Також, як розповідає посадовець, на право отримання субсидії не впливає і кредит, який сплачує сім’я, адже її призначення не залежать від видаткової, а лише від дохідної частини. Свій місячний дохід людина повинна сама визначати на що витрачати – буде це лікування, навчання чи кредит.

 

Щоб не позбутися субсидії

 

Як наголосила співрозмовниця, важливо, щоб сім’я, яка звертається по житлову субсидію, достовірно заповнила декларацію, адже соціальні інспектори тепер ретельніше перевірятимуть інформацію про фінансовий і майновий стан сім’ї. У разі виявлення невідповідності надання житлової субсидії буде припинено. За словами посадовця, це може трапитися і ненавмисно. «Були випадки, коли власники квартири при зверненні не володіли всією інформацією про майно інших членів сім’ї (доньки, зятя тощо). Проте жодних пом’якшувальних обставин закон не прописує», – запевнила Оксана Яковець і порадила, що перш ніж заповнювати декларацію, варто проконсультуватися зі спеціалістом, аби не виникло проблем.

Причиною відмови в оформленні субсидій може стати володіння сім’єю двома і більше приміщеннями, коли їх сумарна площа перевищує встановлену норму, або двома і більше новими транспортними засобами.

 

До теми:

 

З 1 січня 2012 р. право на житлову субсидію матимуть і ті сім’ї, до складу яких входять діти або інваліди І та ІІ групи і дохід яких на одну особу не досягає величини прожиткового мінімуму. Навіть більше, такі сім’ї сплачуватимуть лише 10% від сукупного доходу. Зараз, нагадаємо, такі сім’ї сплачують 10%, якщо дохід на одну особу не перевищує 50% прожиткового мінімуму.

За житловими субсидіями частіше зможуть звертатися і багатодітні сім’ї. З 1 січня 2012 р. набуває чинності норма, згідно з якою сім’ї, діти яких навчаються на денній формі в загальноосвітніх, професійно-технічних та ВНЗ І – ІV рівнів акредитації і вже досягли 18 років, зберігають статус багатодітної сім’ї на весь час навчання, але не більше ніж до досягнення ними 23 років.

 

До теми:

 

 Станом на 1 серпня у Львівській області субсидію отримують 13,6 тис. сімей, з них за рішенням комісії – 3,5 тис. сімей. За аналогічний період торік ця цифра становила 6,9 тис. сімей. Загалом, по субсидії в управління соцзахисту населення звернулося майже 26 тис. сімей, проте лише половина набула такого права.

У Львові за І півріччя 2011 р. до районних відділів управління соцзахисту по субсидію звернулось майже 12,5 тис. сімей (934 з них – уперше), з яких її призначено 12 048 сім’ям, на загальну суму майже 12,1 млн грн.

На жовтень-листопад – із початком опалювального періоду – припадає пік звернень громадян. Після завершення опалювального періоду управління соціального захисту робить остаточні взаємозвірки та взаєморозрахунки за фактично спожитими послугами і корегує розміри субсидій щодо їх збільшення чи, навпаки, зменшення.

З держбюджету на відшкодування витрат житлово-комунальних послуг на 2011 р. у Львівській області виділено 100,3 млн грн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7458 / 1.64MB / SQL:{query_count}