Цензура по-американськи

Пентагон викупив і знищив увесь наклад книги відставного ветерана Афганістану. Але погодився за свій кошт надрукувати ще один тираж

Пентагон викупив і знищив увесь наклад книги відставного ветерана Афганістану. Але погодився за свій кошт надрукувати ще один тираж

Таким чином, за словами офіційного представника оборонного відомства, Пентагон намагався захистити державну таємницю.

Мова йде про книгу підполковника Ентоні Шаффера “Операція “Темне серце”: шпигунство й спецоперації на передовій в Афганістані та шлях до перемоги” (“Operation Dark Heart: Spycraft and Special Ops on the Frontlines of Afghanistan – And the Path to Victory”).

У книзі мова йде про пригоди й розчарування, які випали на долю офіцера розвідувального управління американського міністерства оборони під час служби в Афганістані 2003 року. Ентоні Шаффер описує кілька таємних операцій, в яких йому довелося брати участь. Зокрема, описана запланована Сполученими Штатами операція із збору розвідувальних даних з використанням сучасних систем прослуховування, спрямована проти лідерів “Аль-Каїди”, які перебувають на території Пакистану. За словами Шаффера, операція була згодом скасована, оскільки Пентагон боявся образити Ісламабад втручанням у внутрішні справи Пакистану.

Книга “Операція “Темне серце” повинна була вийти друком ще 31 серпня. Однак завдяки грізному запиту з Пентагону випуск книги відклали до 24 вересня. Того ж дня видавництво “St. Martin’s Press” офіційно повідомило автора, що всі 9500 примірників книги викупило міністерство оборони. “Ми їх знищили, оскільки в книзі містилася інформація, що могла завдати шкоди національній безпеці”, – заявила офіційний представник Пентагону підполковник Ейпріл Каннінгем. При цьому прес-офіцер послалася на службову записку, підготовлену співробітником розвідувального управління міністерства оборони США, в якій говорилося, що книга Ентоні Шаффера містить “значний обсяг секретної інформації, публікація якої може завдати серйозної шкоди національній безпеці США”. Автор записки підполковник Рональд Берджес відзначає, що в тексті книги описана секретна діяльність командування спецопераціями США, а також діяльність ЦРУ та Агентства національної безпеки.

Але в країні вільного капіталу просто так забрати в когось прибуток – чи то у видавництва, чи гонорар в автора – не можна. Тож американське міноборони мало того, що заплатило за попередній наклад, то тепер ще й дасть гроші на новий, щоправда, зі змінами й скороченнями, внесеними на прохання військових.

З первісного тексту книги вилучили окремі слова, імена й цілі абзаци. Текст одного з перших абзаців книги після цензури виглядає так: “І ось я в Афганістані, в (назва населеного пункту викреслена). Моя робота – керувати операціями Розвідувального управління міноборони з (назва населеного пункту викреслена), центру всіх операцій США в країні”.

Водночас в інтерв’ю телеканалу CNN автор книги “Операція “Темне серце” зі сміхом повідомив, що місцезнаходження “центру всіх операцій США в країні” відоме в Афганістані навіть дітям, що вже казати про серйозних дядьків з “Талібану” та “Аль-Каїди”.

Найцікавіше, що адвокат автора книги заявив, що задовго до публікації текст “Операції “Темне серце” ретельно вивчали старші офіцери і що вона була допущена до друку військовими цензорами. Адвокат Марк Зайн додав, що книга Шаффера “дістала зелене світло від командування спецопераціями США”. Натомість представник міноборони полковник Девід Лапан твердить: “Автор одержав схвалення від армійського резерву, але не від армії в цілому й не від міністерства оборони”. Як бачимо, бардак в їхній армії мало чим відрізняється від безладу в нашій.

Відзначимо, що останнім часом в інтернеті почало з’являтися багато секретних матеріалів про війну в Афганістані. Влада Сполучених Штатів наголошує, що витік такої інформації може коштувати життя багатьом афганським інформаторам, замовчуючи при цьому, що багато матеріалів стосуються убивств та катувань мирних мешканців та різноманітних порушень з боку американських військово­службовців.

Богдана Кавчук
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9044 / 1.57MB / SQL:{query_count}