“З бодуна...” на “Останню барикаду”

Фестиваль патріотичної пісні “Гайдамака. UA” став черговим об’єктом агресії для влади. І не лише

Фестиваль патріотичної пісні “Гайдамака. UA” став черговим об’єктом агресії для влади. І не лише

“Фраза “Напад на “Гайдамаків” хоч і звучить як оксюморон, але є гіркою правдою”, – слушно відзначив учора у своєму блозі письменник Андрій Бондар. Акція, приурочена двадцятиліттю Студентської революції на граніті, на жаль, так і не дала відповіді на запитання “За що боролися?”, натомість додала чимало нових. Спершу до відвертих провокацій супроти музичної акції вдалися політики, а згодом – і молодики з бейсбольними битами.

Нагадаємо, очолюване нардепом і відомим громадським діячем Олесем Донієм творче об’єднання “Остання барикада” з 24 до 26 вересня провело в Ірпені під Києвом фестиваль патріотичної та повстанської пісні “Гайдамака. UA”. У такий спосіб планували відзначити річницю студентського голодування, про що організатор наголосив в інтерв’ю напередодні: “Це не партійний захід, а творча імпреза, однак, безперечно, з ідеологічною основою. Тому ми запрошуємо не лише тих, хто боровся за незалежність у 1980-х роках, а саме – представників студентського руху, але й тих, хто боровся за незалежність раніше. Наприклад, із відкритими лекціями виступатимуть Левко Лук’яненко, Василь Овсієнко, Степан Хмара... Буде багато “круглих столів”, диспутів, разом із тим, приїде багато людей, які брали участь у Студентській революції на граніті та молодь. До речі, виступатимуть на фестивалі не лише учасники тих акцій (“Мертвий півень”, “Рутенія”), але й молодші групи”...

Власне, першим каменем спотикання і стала участь кількох груп, передовсім  – львівського “Мертвого півня”. Напередодні фестивалю народний депутат, лідер правозахисного суспільного руху “Російськомовна Україна” Вадим Колесніченко, і раніше відомий своїми одіозними заявами, звернувся із відкритим зверненням до голови Служби безпеки України Хорошковського, в якому (не полінувавшись провести докладний інтертекстуальний аналіз) процитував фрагменти композицій груп “ОтVіnta” (пісня “З бодуна...”) що, на думку автора звернення, “культивує, а скоріше явно призиває українців до фізичного знищення представників різних національностей без розбору” та ТНМК (пісня “По радіо співали москалі”), яка “спрямована на явну образу людини за національною ознакою”. Та найбільш яскраво в контексті звернення “прозвучав” повний текст пісні “А я гуляю по Москві”, яку приписали “Мертвому півневі”. Насправді в тому, що це не так, може пересвідчитися кожен, хто послухає бодай перший куплет цієї доволі примітивної композиції, скоріш за все, записаної десь у гуртожитку студентами-початківцями.

“Колесніченко повинен відповісти, згідно з чинним законодавством, за поширення недостовірної інформації, – сказав “Пошті” гітарист “Мертвого півня” Роман Чайка. – Ми не знаємо, хто автор та виконавець цієї пісеньки. Не здивуємося, якщо самі замовники листа. Втім, не будемо тратити часу на з’ясування цього. Я вже надіслав усім трьом підписантам звернення офіційного листа з вимогою негайно публічно спростувати недостовірну інформацію щодо групи “Мертвий півень” та кожного з учасників колективу у спосіб, ідентичний способу поширення цієї інформації”.

Тепер музиканти чекають повідомлення про вручення листа, після якого мають намір дати авторам наклепу 24 години для спростування, після чого, в разі невиконання вимог, звертатимуться до суду та в Генпрокуратуру.

У зверненні згадали й ще одного львів’янина: “З метою звеличення націоналістичних ідей і героїзації військових злочинців, засуджених на Нюрнберзькому процесі (засуджені всі організації, що воювали проти країн антигітлерівської коаліції), організовані “круглі столи” й лекції “фахівців”. Так, у перший же день фестивалю анонсована відкрита лекція колишнього керівника Державного галузевого архіву Служби безпеки України Володимира Вятровича на тему: “Таємниці архівів СБУ про УПА”. Оприлюднення цієї інформації є на сьогодні прямим порушенням законодавства України”.

У кінці звернення Вадим Колесніченко, а також президент Єврейського форуму України А.Монастирський та голова правозахисної організації “Загальна мета” Р.Бортник просять голову СБУ повідомити про “вжиті заходи”. Та не минуло й кількох днів, як за тією ж адресою з повним правом могли б звернутися організатори фестивалю. Адже за кілька годин до його завершення, увечері 26 вересня, група із приблизно двох десятків молодиків характерної зовнішності у спортивних костюмах напала на охорону. “Вони були озброєні бейсбольними битами, палицями та металевими прутами, – розповів “Пошті” Олесь Доній. – На щастя, нападникам дали відсіч працівники охоронної фірми “Вулкан”, з якими “Остання барикада” співпрацює не вперше. Тож навіть не всі учасники фестивалю встигли зорієнтуватися, що відбувається. Натомість кілька охоронців серйозно постраждали, один із них у важкому стані, йому проламали череп”.

У ситуації, що склалася, пан Доній називає щонайменше дивним той факт, що за викликом про напад “Беркут” так і не приїхав. Але бійці акуратно з’явилися через кілька годин, аби припильнувати, щоб акції фестивалю завершилися вчасно.

“Фестиваль був запланований для обмеженого кола учасників та  відвідувачів. Оскільки планували, що будуть родини з дітьми, то заборонили вживати алкоголь, а також виступати із будь-якими ксенофобськими закликами”, – зазначає Олесь Доній. Однак навіть такі жорсткі заходи не вберегли “Гайдамаку” від провокацій.

Депутат уже звернувся до МВС із вимогою створити групу для розслідування інциденту. А також обіцяє, що “Остання барикада” й надалі працюватиме, організовуючи мистецькі акції. Натомість заяви В.Колесніченка пан Доній поважно не сприймає: виявляється, схожий запит його колега з ВР надіслав до СБУ навіть із приводу футболок з написом “20 років Студентській революції на граніті”. А це вже привід звернутися до інших фахівців.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8107 / 1.59MB / SQL:{query_count}