Уряд реформує систему вищої освіти: що зміниться у 2024 році

Головна новація – скасування заочної та вечірньої форм навчання, а також впровадження дистанційного навчання вже з наступного року

Українську систему вищої освіти очікують масштабні зміни. 20 жовтня Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт, який, зокрема, передбачає скасування заочної форми навчання. Урядовці запевняють, що документ «оптимізує вищу освіту в Україні та наблизить її до європейських стандартів». Якою буде реформа та чи добре це для вітчизняної освіти? 

Заочну форму навчання скасують. Що замість неї?

Про суть освітньої реформи розповів віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Головне нововведення – скасування заочної та вечірньої форм навчання та впровадження дистанційного навчання вже з 2024 року. Зі слів Михайла Федорова, таке рішення назріло вже давно: заочна форма навчання є рудиментом радянської системи освіти й відкриває можливість «купувати» дипломи. Крім того, українські навчальні заклади, які пережили кілька років дистанційного навчання через пандемію коронавірусу та повномасштабне вторгнення, вже напрацювали механізми організації дистанційної освіти. 
Інші нововведення стосуються термінів навчання та вибору спеціальності. До прикладу, студенти контрактної форми самі зможуть визначати, скільки вчитимуться. Оскільки, за новими правилами, навчання на бакалавраті може становити від 3 до 6 років, студенти самі формуватимуть свій навчальний план у межах цього періоду, інформує Центр громадського моніторингу та контролю. Водночас уряд пропонує студентам час на роздуми: вони обиратимуть спеціальність лише після другого курсу, а до того вивчатимуть лише загальні дисципліни галузі, на яку вступили.
Також зміни торкнуться дисциплін вільного вибору. Якщо раніше для нерегульованих спеціальностей він складав 25%, тобто 3/4 предметів визначав університет, то тепер студент зможе обрати аж 50% дисциплін. А студенти регульованих спеціальностей (право, атомна енергетика, медицина, військова служба) зможуть вибирати лише 10% дисциплін у своєму навчальному плані.

Що думають у навчальних закладах?

Освітня реформа була не надто позитивно сприйнята ректорами українських університетів. Це не дивно, адже їм доведеться змінювати величезну кількість внутрішніх документів та механізмів, аби запровадити нововведення.
Очільник Національного університету «Києво-Могилянська академія», колишній міністр освіти Сергій Квіт бачить проблеми у виборі спеціальності студентом після другого курсу. «Це не важко втілити, але потрібно вивчати практику застосування. Наприклад, наш університет дуже серйозно до цього ставиться і ми будемо шукати університети-партнери для того, щоб обмінюватися досвідом і спільно щось організовувати. Це зробити досить важко, бо це нове», – вважає він.
Водночас ректор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров вказує на недоліки у повному скасуванні заочної форми навчання. «На деяких спеціальностях заочне у нашому університеті вкрай необхідне. Це Інститут публічного управління державної служби, де навчаються держслужбовці й тільки на заочному», – каже Володимир Бугров. 

Студентів-дистанційників треба захистити

Скасування заочної форми навчання, вочевидь, створить проблеми українцям, які поєднують навчання з роботою. Відповідно до Кодексу законів про працю України, працівники, які навчаються на заочній формі навчання, мають право на додаткову відпустку під час сесії зі збереженням середньої заробітної плати, тоді як поняття «дистанційна освіта» в трудовому кодексі немає, а отже, студенти законодавством не захищені.
Тож, на думку освітян, впровадження освітньої реформи повинно супроводжуватися змінами до інших законів, аби Україна отримала європейську систему вищої освіти, зберігши різні варіанти та можливості для навчання студентів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8527 / 1.56MB / SQL:{query_count}