«Дороги України»: перевірте, як ви написали текст Радіодиктанту-2023

Результати оголосять у грудні, коли опрацюють усі листи

Сайти «Суспільне Культура» та «Українське Радіо» опублікували текст Радіодиктанту національної єдності – 2023, який відбувся 27 жовтня, у День української писемності та мови. 
Авторка тексту – Катерина Калитко, поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії. Читав диктант актор і театральний режисер Олексій Гнатковський. До методичної роботи над радіодиктантом традиційно долучилася мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Результати радіодиктанту оголосять у грудні, коли опрацюють усі листи. Текст цьогорічного радіодиктанту національної єдності «Дороги України» розповідав про те, що об’єднує українців, де б вони не перебували.

Дороги України

Дороги України – переплутані нитки любові.
Перший теплий вітер зустрічає на ізюмській трасі з її безсонним рухом. У знищеному селі обіч – весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища. Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор. За нею темніє згорілий танк. Ще далі, на обрії, вийшов орати трактор. Влітку вирви на цьому полі обростуть по краю шавлією.
У бганках подільського ландшафту виблискують кольоровими мозаїками хати з мальованими віконницями. Волоські горіхи схиляються, гладять лобове скло. Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися.
Дерева по коліна у воді перед вцілілим пішохідним мостом через Десну в Чернігів. При воротях із лебедями та левами по селах Полтавщини мліють відра яблук та абрикос. Над Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі – схоже на народну ікону. Фари вихоплюють кам’янички в садках на околиці Львова: тут легко уявити вечірні збори підпільного товариства чи стрілецький картярський гурток. Ластів’яча зграя виграє над мокрою левадою при самому кордоні.
Підірвані мости лежать животами у своїх ріках – і ріки обіймають їх. Блакитне вечірнє світло і пилюга стоять над жнивними полями. Тремтливі вогні далеких жител, клубки туману над потічками у видолинках. Барвисті гори гарбузів між ріллі, і кукурудзи до пізньої осені виструнчені на городах стійко, бо на зиму люди вкриють ними стіни домів.
Дороги України – переплутані нитки любові: подекуди перерубані, але знову зв’язані у вузол, аби бути ще міцнішими. Немає нічого красивішого, ніж їхати крізь усю країну і вбирати її поглядом. Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі, аби встигнути до комендантської, і знати: наприкінці шляху чекає безсонне вікно із жовтим світлом і рідним теплом.

Цього року радіодиктант провели вже 23 раз поспіль. Радіодиктант національної єдності започаткувала команда Українського Радіо у 2000 році. Головна мета – об’єднати всіх українців в Україні та за її межами, а не перевірити знання, інформує Суспільне Мовлення.
У 2022 році текст радіодиктанту «Твій дім» написала письменниця та режисерка Ірина Цілик. Читала диктант народна артистка України Ада Роговцева. Тоді диктант написали понад пів мільйона людей на шести континентах, зокрема науковці на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді.
У 2020-ому текст диктанту написав письменник і видавець Іван Малкович, а читала – акторка Римма Зюбіна. У 2021 році текст диктанту написав і прочитав письменник Юрій Андрухович. До цього текст диктанту 13 років писав мовознавець Олександр Авраменко.

Обіч, бганка та левада: які ще слова радіодиктанту обговорювали найбільше

Диктант містив деякі слова, які викликали дискусію та подив. Наприклад, слово «обіч» багато сприйняли за назву села, але у нього є й інше значення.

Обіч

Слово «обіч» означає «на деякій відстані», «збоку», «осторонь». Також це слово може означати «узбіччя» залежно від контексту, в якому вжито. Приклад вживання цього слова: «Хлопець посередині, а дівчата, кожна обіч його, – і він обіймав обох їх за шиї» (Леся Українка).

Бганка, у множині бганки

«Бганка» – це зморшка або складка на чомусь. Приклад такого слова бачимо у Григорія Григоренка: «Очі його якось пригасли, між бровами лягла глибока бганка».

Левада

Левада – це присадибна ділянка землі з городом та садом. Також слово може позначати ділянку річкової долини, що обсаджена деревами і використовується під сіножать, пасовище та частково під городи. Наприклад: «Край села стоїть оселя, за оселею левада» (Юрій Яновський). Або ж можна пригадати однойменний трек Latexfauna, що починається зі слів «Знову наснилася левада, і ватру я палив, мов Прометей».

Видолинок

Видолинок є невеликою та неглибокою улоговиною. Приклад вживання цього слова можна знайти у творчості Михайла Коцюбинського. Він пише: «Краще було звернути з дороги в який ярок чи видолинок».

Шавлія

Навіть якщо ви не бачили, як виглядає шавлія, то точно знаєте, як пахне ця рослина з великими пахучими квітками. Настій або відвар з листя шавлії використовують як лікарський антисептичний засіб.

Потічок

Потічок – це струмок, невеликий потік води. Може утворюватися з джерела, після дощу, від танення снігу тощо. Знаходимо приклад вживання цього слова у Івана Нечуя-Левицького: «Я пішов під міст, ліг на м’якій травиці та й задивився на потічок, як він булькотить, переливаючи воду з камінчиків на камінчики».

Посадка

Це слово має декілька значень. У цьогорічному радіодиктанті воно вжите для позначення смуги насаджень дерев, кущів уздовж дороги чи поля – місця бойових дій, а саме лісосмуги вздовж дороги. Приклад вживання цього слова з коментаря командира мінометної батареї 92-ї окремої механізованої бригади Дмитра: «За підтримки кулеметника українські військові перегрупувалися та з обох сторін зайшли до посадки».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9028 / 1.58MB / SQL:{query_count}