Мотиваційний лист – 2023: що змінилося

Відповіді на найпоширеніші запитання абітурієнтів

Як і торік, цього року вступникам потрібно буде написати мотиваційний лист. Чи досить одного мотиваційного листа на всі спеціальності? У яких випадках він матиме вирішальне значення? Як оцінюють текст? Пропонуємо добірку відповідей на найпоширеніші запитання, що стосуються мотиваційних листів у 2023 році, яку підготувала «Освіторія», а також приклади вимог до них трьох українських вишів.

Коли подавати мотиваційний лист?

Відтепер мотиваційний лист вступник має прикріпити до електронної заяви на вступ. Але є випадки, коли доведеться подати заяву в паперовій формі, зокрема:
– якщо є розбіжності в документі про раніше здобуту освіту в даних вступника в ЄДЕБО та в сертифікаті НМТ чи ЗНО або відповідній базі національного мультипредметного тесту;
– якщо людина подає іноземний документ про освіту;
– якщо з поважних причин вступник подає заяву вже після завершення строків роботи електронних кабінетів або якщо він з інших документально підтверджених поважних причин не має змоги створити електронний кабінет;
– вступає за спеціальними умовами (має певні пільги, про які можна дізнатися в Порядку прийому для здобуття вищої освіти в 2023 році) і проходить співбесіду.
У цих випадках роздрукований мотиваційний лист додається до заяви. В ЄДЕБО в даних заяви вказується номер особової справи вступника в закладі освіти, де міститься мотиваційний лист.

Скільки мотиваційних листів потрібно?

Якщо торік експерти просто рекомендували подавати окремо написані мотиваційні листи на кожну заяву, то нині це обов’язково. У 2023 вступник може подати до 5 заяв на бюджет та ще до 15 на контракт (або й до 20-ти, якщо на бюджет не претендує).
Якщо вступник обирає різні спеціальності в одному університеті, то приймальна комісія хоче знати його мотивацію на кожен вибір. Інакше здається, що майбутньому студенту все одно, яку вищу освіту здобувати. Так само й з різними вишами: приміром, як би обґрунтовано вступник не подавав бажання стати юристом, комісії цікаво, чому він хоче здобувати цю освіту саме в них. Цими пунктами листи й мають відрізнятися. Але не варто писати під копірку, що «багато чув про ваш видатний університет», змінюючи лише назву. Журі може подивитися, що те саме ви писали всюди, а це ознака низької вмотивованості.
Єдиний виняток, який допускає більшість університетів (але це варто перевірити в їхніх конкретних правилах вступу): однакові листи можуть бути на одну спеціальність до одного університету, але за різними формами (бюджет і контракт).

Що можна додати до листа?

До мотиваційного листа в електронній формі у 2023 вперше можна додавати докази ваших освітніх успіхів: фотокопії дипломів, сертифікатів, свідоцтв про закінчення підготовчих курсів.

У яких випадках мотиваційний лист має значення?

Є варіант, коли важливий лише мотиваційний лист: якщо вступник хоче здобути одну зі спеціальностей, яким надається особлива державна підтримка. Перелік міститься в додатку 6 до Правил прийому (наприклад, учитель початкової школи, агроном, фахівець з держбезпеки або харчовий технолог). Але є два важливі нюанси! Вступник планує навчатися тільки за контрактом. Університет визначив, що набирає абітурієнтів за результатами розгляду мотиваційних листів (однак виш може також обрати співбесіду як інструмент відбору). 
В інших випадках мотиваційний лист не розглядають, якщо не станеться так, що у двох вступників будуть однакові конкурсні бали. Тоді саме за листами обиратимуть, кого зарахувати. 

Чи можна завантажити лист з інтернету або зміксувати з різних варіантів?

Це не лише неетично, а відтепер ще й неможливо. Комісія перевірятиме мотиваційні листи на унікальність через відповідні програми. Результат буде прозорою інформацією. Вступників, яких визнали такими, що порушують академічну доброчесність, не допускатимуть до подальшого етапу вступної кампанії. 

Чи можна буде дізнатися бали?

Бали, як і раніше, не виставлятимуть. Але тепер претенденти заздалегідь знатимуть конкретні критерії оцінювання мотиваційних листів. 

Де знайти критерії оцінювання?

У кожного університету вони свої, визначені правилами прийому. Інформація про ці вимоги має бути оприлюднена на офіційному вебсайті університету не пізніше ніж 1 червня 2023 року.

Три приклади вимог

Усі великі виші вже мають такі дані на сайтах. Отже, що раніше вступники ознайомляться з вимогами, то легше буде писати мотиваційні листи. Зверніть увагу: університети зазвичай обумовлюють навіть зовнішній вигляд – шрифт, його розмір, обсяг тексту. 
Наприклад, у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка такі правила: обсяг листа – не менш ніж 200 і не більш ніж 600 слів. Лист має бути у форматі word та pdf або jpeg (написаний у текстовому редакторі, кегль – від 9 до 14, міжрядковий інтервал – від 1 до 2). Кожен абзац присвячений одному факту чи події, містить одну тезу та аргументацію. Також є вимоги стосовно структури листа. 
У Львівському національному університеті ім. І. Франка обсяг листа очікується більший – 350 – 500 слів (без реквізитів), зокрема: вступна частина –50 – 100 слів, основна частина – 250 – 300 слів, заключна частина – 50 – 100 слів. Зазначене те, що часто непокоїть вступників: до кого звертатися в листі – керівника закладу освіти чи голови приймальної комісії? Як їх звати? У цьому університеті адресувати текст потрібно ректору проф. Мельнику В. П., а розпочинати словами: Шановний Володимире Петровичу!
Якщо в правилах прийому цього пункту немає, варто уточнити інформацію у приймальної комісії. Також у документі не лише вказані вимоги до структури та кожної частини, а й поданий перелік запитань, на які претендент має відповісти в мотиваційному листі. 
У Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука чекають на 1 – 2 сторінки листа. Серед інших зауважень тут розкривають, який мотиваційний лист приймальна комісія визнає високого, достатнього, середнього чи низького рівня. Наприклад, незадовільним текст визнають, якщо він містить 7 – 11 помилок, у ньому порушена логіка, структура, немає висновків або ж вони нелогічні. А ще, якщо немає фактів, які підтверджують бажання вступника навчатися саме тут, наявне необґрунтоване бачення себе в обраній спеціальності.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8518 / 1.58MB / SQL:{query_count}