Працюємо для кожного захисника та захисниці

Як і чим допомагають у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій на Пекарській, 41

Сьогодні, під час війни, коли стільки українців і українок покинули основне місце праці та стали військовими – хтось пішов добровольцем, а хтось був мобілізований на захист Батьківщини – дуже важливо, аби вони та їхні сім’ї здобули належну підтримку. Саме цим ще з 2016 року займається Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, що на Пекарській, 41, заснований як комунальний заклад Львівської міськради. 
Як розповіла «Львівській Пошті» прессекретарка центру Марія Прихід, від самого початку створення він працює за трьома основними напрямками, надаючи інформаційні, психологічні та юридичні послуги, крім того, його працівники виконують соціальний супровід сімей загиблих захисників і захисниць. 

Хто може отримати послуги

«У нашому центрі послуги можуть отримати учасники бойових дій, які вже мають цей статус, військовослужбовці, які ще не мають його, члени їхніх родин – дружини, матері, діти, а також особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сімей загиблих захисників і захисниць України», – пояснює Марія Прихід.
І хоча це комунальний заклад, який працює передовсім для потреб жителів Львівської міської територіальної громади, зі слів співрозмовниці, в ньому немає жорсткого обмеження, що це можуть бути лише особи з числа зареєстрованих на території Львівської МТГ, якщо мовиться про інформаційну, юридичну та психологічну підтримку військових.
«До нас часто звертаються хлопці, які перебувають на лікуванні у військовому госпіталі. Територіально ми дуже близько, і вони часто до нас звертаються. Військовий може бути, наприклад, із Миколаєва або Київщини, але зараз лікується тут, тож, звісно, ми надамо йому необхідну інформацію, юридичну консультацію чи психологічну допомогу», – каже вона. 

Консультації

Дуже часто до центру приходять військові, ветерани та члени їхніх сімей, щоб отримати необхідну інформацію: куди звернутися, як вирішити певне питання. І одним із найчастіших є те, як отримати статус учасника бойових дій. 
«Є велика кількість мобілізованих, які не були до того військовослужбовцями і не зовсім розуміють, куди звертатися, як краще це зробити, які документи потрібно зібрати, а також, які права цей статус дає, де ним можна скористатися. Тож розповідаємо, скеровуємо, радимо, як зробити краще», – веде далі співрозмовниця. 
Особливо затребувані сьогодні юридичні консультації, попит на них зріс майже вдвічі. 
«У нашому центрі консультують двоє юристів, які мають потрібний досвід ще з 2014 року. І це дуже важливо, бо не кожен юрист може дати добру пораду в цій сфері. До них часто приходять, коли потрібно допомогти написати рапорт, звернення у військову частину, військово-лікарську комісію, медико-соціальну експертну комісію або ж із багатьма іншими питаннями», – розповідає комунікаційниця центру. 
Що стосується психологічної підтримки, то в центрі для цього працюють дві психологині, які мають дотичність до військової справи: обидві колишні військовослужбовиці. Вони проводять як індивідуальні зустрічі, так і групову терапію. 
Зокрема, кожної п’ятниці о 17.00 відбуваються зустрічі жінок, чоловіки яких зараз на війні. І це не лише можливість підтримати одна одну, а й поділитися власним досвідом, відчути, що ти не одна. 
«Ми розуміємо, як важливо жінкам знайти сили й ресурси справлятися з усіма труднощами, бути тилом та спокоєм для своїх чоловіків і дітей», – каже Марія Прихід.
Також у центрі регулярно відбуваються арттерапевтичні зустрічі з дітьми військовослужбовців, із ними працює психолог. Проводять тут і майстер-класи. Зокрема, перед Великоднем спільно з Музеєм Гідності організували майстерку з писанкування. 
«Учасниками таких наших заходів можуть стати діти учасників бойових дій чи військовослужбовців, які зараз перебувають на війні (їх у нас теж дуже багато, бо статус УБД не здобудеш за один день), загиблих Героїв, а також осіб з інвалідністю внаслідок війни. Торішнього літа разом з іншими структурами ЛМР ми організували дитячі табори, сподіваємося, матимемо таку нагоду й цього року, але поки що інформації нема. Тому стежте за нашою сторінкою у фейсбуці, на якій ми завчасу повідомляємо про всі свої активності та пропозиції, даємо багато корисної інформації», – каже Марія Прихід. 

Підтримка родин загиблих

Соціальний супровід членів сімей загиблих захисників і захисниць України є цільовою послугою центру. 
«Ми створили свою базу і працюємо з членами сімей загиблих – жителів Львівської МТГ. Від відповідних органів отримуємо інформацію про них, за кожним районом міста закріплений фахівець, який супроводить ці сім’ї. Налагоджуємо тісний контакт, і мама чи дружина, якщо виникають якісь питання – куди звернутися, хто допоможе в тій чи тій ситуації – звертається до нас. Іноді члени сімей звертаються до нас самі, або ж ми, отримавши інформацію, зв’язуємося з ними, пропонуємо підтримку. Ці сім’ї на початку дуже розгублені, не володіють інформацією, перебувають у важкому психологічному стані. В таких випадках наші спеціалісти пропонують їм психологічну підтримку, і ті записуються до них на прийом», – пояснює співрозмовниця. 

Інформування

Окрім того, працівники центру через свої ресурси, зокрема фейсбук-сторінку, і безпосередньо під час звернення інформують про різноманітні програми підтримки ветеранів та військовослужбовців, а також членів їхніх сімей як від державних структур, так і від приватних компаній, запрошують на цікаві й корисні зустрічі, різні активності. 
Державна служба зайнятості пропонує можливість отримати ваучер на навчання, що є доброю нагодою безкоштовно здобути нову професію або підвищити свій фаховий рівень, мати більше шансів знайти роботу, стати конкурентоспроможним на ринку праці. Скористатися нею можуть:
– учасники бойових дій (УБД),
– особи з інвалідністю внаслідок війни,
– особи, звільнені з військової служби без УБД, з вислугою 10 і більше років,
– внутрішньо переміщені особи.
Програма пропонує 70 професій і спеціальностей, серед яких: водій різних категорій, ІТ-галузь, кібербезпека, психологія тощо. 
«Звертатися потрібно в службу зайнятості, пройти співбесіду, обрати напрямок і зібрати документи. Навчання може тривати від трьох місяців до трьох років, усе залежить від спеціальності. Бо є курси водіїв, які можна пройти за кілька місяців, а, скажімо, щоб здобути спеціальність психолога або вчителя, знадобиться більше часу на навчання», – інформує Марія Прихід.
До центру надходить чимало запитів про те, де можна обстежитися (дуже велика кількість охочих записатися на МРТ), отримати консультацію того чи того лікаря. Тож для багатьох цікавою буде пропозиція від медичного центру NOVO. До кінця травня для учасників бойових дій триватиме програма, яка дає можливість безкоштовно пройти МРТ-діагностику, КТ-діагностику та низку інших обстежень і консультацій.
Обов’язковими умовами для цього є: 
попередній запис за узгодженням з адміністратором контакт-центру,
паперове чи електронне посвідчення УБД, видане з 2014 року, 
паспорт та ідентифікаційний код, 
письмове скерування від лікаря на МРТ- або КТ-діагностику. 
Контактний тел. +380 97 359 4595.
А ще для військовослужбовців ЗСУ Офтальмологічний центр Дмитра Горячева пропонує безкоштовні консультації, обстеження, лазерну корекцію зору. Попередній запис за тел.: 097 958 76 77; 050 958 76 77. 

Горотерапія

Ще одна добра ініціатива від громадської організації «Метта» за підтримки U.S. Forest Service – горотерапія для захисників та членів їхніх сімей. 
Мета цієї програми – допомогти відновитися й адаптуватися після бойового стресу, а також знайти необхідні ресурси в природі та в собі.
Горотерапія допоможе:
– військовим у короткій відпустці на бажання провести час у горах (опціонально разом із родиною);
– військовим на лікуванні, реабілітації чи демобілізованим «заземлитись» і відновитись;
– родинам, які чекають, провести час ресурсно, в компанії людей, котрі розуміють їхні переживання;
– військовим медикам, парамедикам і добровольцям відновити сили – їх також запрошують. 
Планують і виїзди на один-три дні на природу в Львівську область, навіть за її межі, туди, де гори, де можна набратися сил, аби жити і боротися далі. Участь в таких походах безкоштовна, харчуванням і транспортом забезпечують. Кожну групу на виїзді супроводжуватимуть інструктор програми та психолог. Перші виїзди почнуться у травні. 
Для участі потрібно заповнити реєстраційну форму. Організатори формуватимуть групи і з самих учасників бойових дій, і з сімей, в яких, окрім захисників, будуть члени їхніх родин. 
Форму для реєстрації можна знайти тут.
«Ми поки що не маємо інформації, скільки зголосилося, знаємо лише те, що після поширення в нас інформації дуже активним став запис, бо в нас цільова аудиторія. Але можливість для запису ще є, тому зголошуйтеся!» – закликає Марія Прихід.

Як скористатися послугами центру

«Найпростіше зателефонувати до нас, звернутися через нашу сторінку у фейсбуці чи прийти особисто. Чимало питань можна вирішити по телефону. Маємо три номери, і наш фахівець на рецепції або сам відповість на ваше запитання, або ж скерує до відповідного фахівця чи попросить завітати особисто. Якщо, наприклад, це юридична консультація щодо питання, де потрібно бачити документи, аби дати конкретнішу відповідь», – пояснює співрозмовниця. 
Щодо інформаційних чи юридичних питань у центрі немає попереднього запису, треба звернутися особисто. З приводу психологічної підтримки потрібно здійснити попередній запис на конкретний день, час по телефону чи знову ж таки через сторінку центру у фейсбуці.
«Звертайтеся, наші фахівці завжди раді допомогти захисникам і захисницям України, а також їхнім рідним!» – наголошує Марія Прихід. 
Адреса центру: м. Львів, вул. Пекарська, 41.
Тел.: 032 254 61 16; 067 962 83 25; 050 788 72 38.
Електронна адреса: centr.ubd@gmail.com
Години роботи: з понеділка по четвер 8:00 – 17:00, п’ятниця 8:00 – 15:00.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9439 / 1.64MB / SQL:{query_count}