«Мамо, знову немає світла»

Що потрібно знати батькам, щоби зберегти зір і психологічну рівновагу дітей під час відключень електропостачання: поради фахівців

Ми вже потроху адаптуємося до регулярних і не дуже відключень електроенергії, запаслися лампами, гірляндами, павербанками. Ми вистоїмо, як би не намагалася темінь, що суне з півночі, нас зламати. 
Пам’ятаємо, що наші предки століттями обходилися без електропостачання і вижили, тож без паніки! Звісно, змінилися обставини життя та праці, і без електропостачання дуже непросто обходитися, але ми винахідливі, всьому дамо раду. Проте варто подбати, щоби праця, навчання, навіть відпочинок за таких умов не вплинули на здоров’я, передовсім на здоров’я наших дітей, бо вони найбільш вразливі в цьому. 
Багатьом проблемам можна запобігти, якщо правильно все організувати, навіть якщо вони виникли, важливо вчасно звернутися до лікаря, адже на ранніх стадіях значно простіше розпочати лікування. 
Найбільше, звісно, перебування без світла впливає на здоров’я очей, а також позначається на нашому психологічному стані. Тож «Львівська Пошта» поспілкувалася з фахівцями про те, що потрібно знати батькам, аби убезпечити своїх дітей від можливих наслідків тривалих відключень електропостачання.

Навчання без світла

Як запевнила «Львівську Пошту» завідувачка офтальмологічного відділення Львівської обласної клінічної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ» Наталія Гудима, якщо необхідно вчитися без світла, потрібно передовсім правильно організувати робоче місце, підібрати лампу. Це може бути і led-лампа, яку треба наперед зарядити, вона дає приємне, тепле світло жовтуватого відтінку, близьке до звичного для нашого зору. Холодне світло синюватого відтінку має здатність висушувати рогівку, що спричиняє дискомфорт у очах і швидше їх втомлює.
Лампа має стояти з відповідного боку, щоби не відкидати тінь. Тобто якщо дитина пише правою рукою – то з лівого, якщо ж лівою – то навпаки. Важливо теж, щоби лампа світила рівно, не мерехтіла, бо мерехтіння також негативно позначається на здоров’ї очей. 
Однак ще більш небезпечним для очей є мерехтіння, якого ми не помічаємо, тобто мерехтіння екранів усіляких гаджетів. Власне тому гіршою небезпекою для очей є дистанційне навчання, коли діти сидять за комп’ютером більше часу, і це має великий вплив на погіршення і навіть втрату зору. В такому разі потрібно давати очам довше відпочити, за змоги збільшити інтервали між часом сидіння за гаджетом. Важливо також стежити, щоби під час перерв між онлайн-уроками діти не «залипали» в телефонах або планшетах. 

За гаджетом при світлі

«Коли до мене звертаються батьки з дітьми, я рекомендую навіть телевізор дивитися при світлі. Бо наші зіниці реагують на світло, їх звужують і розширюють циліарні (війчасті) м’язи, які дуже втомлюються, коли постійно працюють. Якщо ми перебуваємо в темному приміщенні, вони розширюють зіниці, щоб ми могли все роздивитися, а на світлі звужують, тобто налаштовують наше око. І коли ми перебуваємо в темряві, зіниця щоразу реагує на спалахи, то звужуючись, то розширюючись, і внаслідок цього починає погіршуватися зір», – пояснює лікарка. 
Тим паче не варто користуватися гаджетами в цілковитій темряві, потрібно освітлити приміщення. Яскравість гаджета варто зменшити, що не тільки продовжить час його роботи, а й зменшить негативний вплив на очі. 
«Звісно, сьогодні просто нереально додержуватись стандартів МОЗу, за якими час, який дитина може проводити за гаджетами, обчислюється за формулою – вік дитини помножений на три. Діти мають і дистанційне навчання, і виконують завдання, використовуючи гаджети, і просто проводять за ними значно більше часу в іграх, соцмережах, переглядають фільми чи мультфільми, читають книжки… Проте відпочинок очей потрібно збільшувати втричі відносно часу сидіння за гаджетом: 20 хвилин за екраном і 60 хвилин перерви. Для читання, якщо, звісно, є можливість, краще мати електронну книжку замість планшета. Вона не дає спалахів, має приємне світло і стабільний текст для читання, адже створена власне для того, щоб уникнути тих спалахів, які дає планшет чи телефон», – радить співрозмовниця. 
Але навіть звичну паперову книжку не варто читати в напівтемряві. Окрім того, що світла має бути достатньо і воно має бути приємного жовтуватого відтінку, треба пам’ятати, що найкраще читати не лежачи, а сидячи за столом, щоби відстань від очей до книжки була 30-40 сантиметрів, щоби була правильна осанка, бо це впливає не тільки на здоров’я очей, а й усього організму. 
Зважаючи на те, що в нас тепер тривалі відключення електроенергії, а дні похмурі та короткі, було б добре, якби вчителі скоригували навчальний процес, щоби учні мали більше навчання вдень у школі, інтенсивніше працювали на уроках, а домашніх завдань було менше. Вдома ж, якщо дитина виконує домашнє завдання при led-лампі чи освітлювачі, старатися робити довші інтервали, щоби праця та відпочинок співвідносилися 1:1.

Корисні продукти

В інтернеті є багато реклами різних полівітамінів і харчових добавок, однак їх, на думку лікарки, все ж краще давати дітям наприкінці або принаймні в другій половині зими, коли природних вітамінів недостатньо або якщо дитина не харчується раціонально, правильно, збалансовано, не вживає сиру, фруктів, овочів. 
«Є багато різних полівітамінів для дітей. І якщо батьки бачать, що дитина активніша, краще почувається, можна ними скористатися, однак краще перед тим проконсультуватися зі своїм лікарем. Якщо ж призначаєте їх собі самі, то необхідно точно дотримуватися інструкції, не поєднувати вітаміни з іншими медпрепаратами або харчовими добавками. А от перед прийомом харчових добавок, які містять риб’ячий жир, треба конче порадитися з лікарем», – веде далі Наталія Гудима. 
Проте маємо і продукти, які не тільки особливо корисні для очей, але й для всього організму. Зокрема, гарбуз, який містить дуже багато різних мікроелементів і вітамінів, такий собі природний полівітамінний комплекс. Морожені ягоди, як-от чорниці, теж стануть у пригоді, а ще шпинат, морква, домашній сир.

Коли йти до лікаря

Обов’язково потрібно звернути увагу, чи в дитини не сльозяться очі, чи вона не почала мружитися, чи не з’явилося часте кліпання, чи не скаржиться вона на біль голови, на те, що все пливе перед очима. Всі ці симптоми можуть вказувати на проблеми із зором, і тоді треба обов’язково вести дитину до фахівця: спершу попросити сімейного лікаря чи педіатра перевірити зір і за потреби скерувати до дитячого офтальмолога. 
«Батькам не варто нехтувати профілактичними оглядами, хоча б раз на рік перевіряти зір дитини у офтальмолога, не нехтувати тривожними «дзвіночками». На ранніх стадіях можна багато чому зарадити, щоби потім не дивуватися, чому в моєї дитини такий поганий зір. Зараз дуже помолодшала короткозорість – міопія. І це значною мірою пов’язане з використанням дітьми гаджетів, з тим, що вже змалечку телефон стає для дитини забавкою, часто улюбленою. Запобігти короткозорості можна, потрібно тільки регулярно перевіряти зір!» – наголошує Наталія Гудима. 

Завчасу підготуватися

Також потрібно подбати про те, щоби мінімізувати негативний вплив відключення електропостачання на психологічний і психічний стани дітей, а також батьків. Це, зі слів керівниці Центру психічного здоров’я для дітей і підлітків Лікарні Святого Миколая Наталії Железцової, може посилювати тривогу, але передусім батьки мають навчитися давати раду своїм емоціям, бо їхній настрій передається дітям. Якщо тато і мама будуть неспокійні, стануть дратуватися через те, що не встигли щось зробити, діти теж будуть неспокійні. Але ми вже майже десять місяців живемо в умовах повномасштабної війни, світло почали відключати пізніше, тож уже був час підлаштуватися, навчитися обходитися без електроенергії. 
«Передусім варто заздалегідь підготувати речі, які можуть знадобитися під час відключення світла, зарядити лампи, ліхтарики і павербанки, подбати про свічки. Дуже добре використовувати різні гірлянди. Зараз чимало таких, що працюють на батарейках чи від зарядного пристрою, і дітям буде веселіше, тим паче що настає різдвяний час. Можна вибрати, придумати розваги, щоб діти не сумували в темряві, скачати мультфільм чи сімейний фільм, аудіокнижки, які зараз дуже популярні. Їх є багато для різного віку. Можна просто разом почитати книжку чи побавитися в настільну гру. Це допоможе знизити рівень тривожності і з користю провести час, коли відсутнє світло», – радить лікарка.
Можна об’єднати зусилля цілої родини чи близького кола – бабусь-дідусів, хресних, близьких знайомих або сусідів, особливо у випадку, коли батьки працюють, затримуються на роботі, щоб діти не залишалися самі, коли відключають світло. 
Але найперше треба дітям пояснити ситуацію, чому зникає світло, щоб у них знизився рівень тривоги і стресу, було розуміння, як із цим упоратися. Треба, зокрема, сказати, що наші енергетики, комунальні служби роблять усе можливе для мінімізації наслідків ворожих ракетних обстрілів. І завдання дітей у цій ситуації не панікувати, зберігати спокій і віру в ЗСУ, бо наші воїни роблять усе можливе, щоби нас захистити. 
«Треба проговорювати різні варіанти, що може відбуватися, коли зникає світло. Діти почуватимуться у більшій безпеці, коли матимуть розуміння, що діється, коли біля них будуть спокійні дорослі», – запевняє Наталія Железцова.

Спокійна мама – спокійна дитина

Тому нам, дорослим, треба дбати й про себе. При відключенні світла в нас також можуть виникати страхи, тривоги, навіть панічні атаки чи ще серйозніші стани. Треба навчитися приборкувати свої емоції, погані думки. Наприклад, нас може огорнути неспокій, бо ось за годину не буде світла (за умови, що ми знаємо графік, але бувають і відхилення від нього), а я ще не стигла зробити те і те. Наша нервова система може по-різному на це реагувати, тому важливо опанувати себе і пам’ятати, що від нашого емоційного стану залежить емоційний стан дітей. 
«Найчастіше це стосується мами, бо вона багато що контролює, мусить багато чого встигнути зробити і на кухні, і в хаті, і з виконанням уроків допомогти, тому вкластися в час зі світлом не завжди вдається. Як наслідок може виникати тривога, панічні атаки, тому варто навчитися використовувати психологічні методи, щоб заспокоїти себе. Найпростіший і всім відомий – нормалізація діафрагмального дихання. Кладемо руки на живіт і починаємо повільно видихати і вдихати повітря, рахуючи від одного до, наприклад, п’яти. Важливо відчути, як кисень наповнює наше тіло від живота до верхньої частини легень. Наприкінці видиху потрібно затримати дихання на одну-дві секунди, відтак зробити глибокий видих і відчути заспокоєння тіла. Можна сісти в зручне глибоке крісло, щоби воно «обійняло» вас, щоби ви відчували опору під собою. Це теж заспокоює, як і кілька ковтків води, позаяк під час процесу ковтання активізується робота симпатичної та парасимпатичної системи, минає напруга в щелепі, і людина може розслабитися. Коли стан стабілізується – випийте теплого солодкого чаю і пориньте в приємні спогади та позитивні думки. Варто подумати про те, що в нас є: дім, родина, ми перебуваємо зараз у безпеці, і це насправді дуже багато, чудово та важливо», – наголошує співрозмовниця.

Заспокоїти дитину

Під час тривалих відключень електроенергії дітям може бути важко, їм набридає сидіти в темряві чи напівтемряві, через що вони можуть дратуватися, доймати питанням «ну коли вже те світло буде?». Якщо їх двоє чи більше, можуть сваритися, штурхати одне одного… Це, зі слів психіатрині, нормальна реакція в такій ситуації. Варто спробувати змінити діяльність, чимось відволікти дітей, переключити їхню увагу на щось інше, тобто треба заздалегідь подумати, чим зайняти їх під час блекауту.
Також діти можуть нервуватися, чому в сусідньому будинку є світло, а в їхньому вимикають. Тоді важливо не загострювати ситуацію розмовами між дорослими, а навпаки – пояснювати, що так може бути, що їхній будинок на іншій лінії, що в них можуть відключати світло в інший час або що на цій лінії є якийсь дуже важливий об’єкт. Необхідно потерпіти, бо ми знаємо, чому це відбувається. 
«Темрява завжди викликає боязнь, тривогу, страх перед невідомістю, тому це природно, що ми дратуємося. Зараз дуже популярні ароматизовані свічки, їх запах теж позитивно впливає на нервову систему, заспокоює. Можна спробувати різні аромати», – радить Наталія Железцова.
Дуже допомагають зняти стрес і позбутися тривоги хатні улюбленці: коти, собаки, різноманітні гризуни, навіть рибки в акваріумі. Тварини відволікають, додають позитивних емоцій. Спілкування з ними допоможе дітям спокійніше провести «темний» час, однак не варто бігти купувати домашню тваринку, треба добре обдумати, бо це відповідальність на роки, і відповідальність саме батьків, бо ж доведеться контролювати, чи тварина має все необхідне, чи її вигуляли, чи почистили вчасно клітку. Треба бути готовим, що іноді це доведеться робити самим.

Сон і харчування

Також для нормального самопочуття дуже важливо врегулювати сон і старатися додержувати режиму дня. Коли нас огортає темрява чи сутінки, нам хочеться спати, хоча ніби ще не час. Тоді важливо активізуватися, чимось зайняти дітей, щоб дотягти до того часу, коли можна дозволити собі заснути. А якщо вже так сталося, що діти заснули чи ви задрімали перед вечором, то важливо, коли прокинетеся, не вмикати яскраве світло, бо тоді розбудиться наша центральна нервова система і вже важко буде заснути знову. Тож варто перевірити вимикачі, щоби, бува, не залишити їх на ніч ввімкненими, щоби знати, коли з’явиться світло, нехай воно увімкнеться на кухні або засвітиться нічничок. Якщо є потреба щось доробити, коли відновлять електропостачання, варто максимально знизити рівень освітлення і не робити нічого похапцем, у швидкому темпі. 
Зрештою, треба сприймати нинішню ситуацію спокійно, за змоги робити наперед усе, що можна, а якщо залишилося зробити щось украй необхідне – робити це в спокої, без напруження.
У дітей під час відключення світла можуть бути порушення харчової поведінки: хтось може відмовлятися від їжі, а хтось, навпаки, постійно щось жуватиме. 
«Змушувати дитину їсти точно не треба, вона має відчути таку потребу, мати відчуття голоду. Проте якщо дитина, особливо підліток, зменшує порції, стає перебірливою в їжі, не їсть того, що раніше подобалося, і при цьому втрачає вагу, не варто сподіватися, що це минеться, а одразу звернутися до фахівця. Так само не треба нехтувати тривожним «дзвіночком», а прийти до того ж психолога, якщо дитина почала їсти значно більше, як кажуть, заїдати стрес, має потребу постійно щось жувати, чимось хрумтіти. Водночас удома в такому разі можна приготувати менш калорійну їжу, замість чипсів, печива запропонувати фрукти, а замість цукерок – сухофрукти», – каже психіатриня. 

Блекаут як нагода

Звісно, підліткам дуже важко обходитися без інтернету під час знеструмлення. Але знову ж таки можна завантажити аудіокниги, яких дуже багато, як зі шкільної програми, так і на різну тематику. Цей час можна використати для того, щоби довідатися щось цікаве, здобути нові враження від книжки, яку, можливо, ніколи б не прочитав. Варто поговорити з дитиною, що її цікавить, підказати, що і звідки можна завантажити, а може, навпаки, підліток підкаже вам щось нове та цікаве. Але важливо передусім мати контакт із ним.
«Зрештою, час без світла є нагодою відкласти всі, здавалося б, нагальні справи і нарешті більше часу побути з дітьми, пообійматися з ними, почитати книжку чи подивитися фільм, розпитати, як минув день у школі, про друзів, поспілкуватися про все, що цікавить дитину, краще її пізнати та відчути. Адже нам завжди на це бракувало часу. Ми можемо використати блекаут як добру нагоду самовдосконалитися, більше спілкуватися з дітьми, особливо підлітками», – підсумовує Наталія Железцова.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8309 / 1.71MB / SQL:{query_count}