Центр Джерело: допомагаємо, підтримуємо, навчаємо

Яку підтримку сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю та з групи ризику, тут надають у час війни

Уже майже 30 років Центр Джерело допомагає сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю, а також молоді з інвалідністю справлятися з тими викликами, які перед ними постали. Тут працює широкий спектр фахівців – як медичних, так і педагогічних та соціальних: лікарі, фізичні терапевти, логопеди, психологи, вихователі, інструктори з трудової адаптації.

Постійні програми

У перші тижні після 24 лютого Центр призупинив свою роботу, але вже з квітня відновив свої послуги як у самому центрі на Сихові, так і у філіях, що працюють в різних районах міста і мають денні програми. 
Як розповіла «Львівській Пошті» директорка Центру Джерело Зореслава Люльчак, його послуги можуть отримати особи з інвалідністю, сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю чи дітей із особливими освітніми потребами. Скористатися послугами Центру, які надають у межах постійних програм, можуть як жителі Львівської МТГ, так і особи з числа внутрішньо переміщених, які зареєстровані на її території. 
Щоб отримувати послуги в межах постійних програм, як-от раннього втручання чи реабілітаційні, потрібно зареєструватися у відділі соцзахисту та надати відповідний пакет документів. Однак передусім варто звернутися в Центр Джерело, де координатор докладно пояснить, які саме документи в кожному конкретному випадку потрібні, та надасть усю необхідну інформацію, куди потрібно звернутися.
Також у Центр можуть звернутися по консультацію батьки, якщо в дитини є тривожні «дзвіночки» в розвитку. «Телефонуєте до нас, і координатор скерує до відповідних фахівців, які проконсультують та, можливо, надалі надаватимуть супровід. Якщо це маленька дитина, то скерують на програму раннього втручання, якщо ж старша – порадять, як і куди звернутися: в інклюзивно-ресурсний центр чи іншу структуру у Львові або запропонують реабілітаційні програми в нашому Центрі», – каже співрозмовниця. 

Кризова допомога

Окрім постійних програм, із червня тут почали реалізовувати великий проєкт за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), який передбачає надання підтримки дітям з групи ризику, з інвалідністю, з особливими освітніми потребами та їхнім сім’ям, які переїхали на захід України. 
«Ми охоплюємо цим проєктом сім областей, маємо гарних партнерів, які допомагають нам його реалізовувати. Проєкт почав працювати в червні. За цей час вдалося провести оцінку потреб, які є запити в дітей, в сімей, які приїхали сюди, на захід України, у більш ніж п’яти тисячах випадків. Якщо бути точною, ми провели 5123 такі скринінги і зараз маємо в роботі понад 570 кейсів, прицільно працюємо з сім’ями, в яких є діти з інвалідністю чи з групи ризику, щоби допомогти їм адаптуватися на новому місці. А ще завдяки цьому проєкту ми отримали змогу гуманітарно допомогти сім’ям, які переїхали сюди. Маємо підтримку від ЮНІСЕФ, від інших донорів, які допомагають забезпечити і продуктовими наборами, і деякими особистими засобами, потрібними дитині, зокрема певним реабілітаційним обладнанням, окулярами, ортопедичним взуттям тощо», – веде далі Зореслава Люльчак. 
З її слів, ця допомога полягає не тільки у вузькоспеціалізованих послугах, а й у тому, щоби проконсультувати, скерувати, підказати, куди звернутися, щоб виробити документи про інвалідність, отримати певну допомогу чи послугу.
«Наприклад, коли люди переїхали у важкий період, приїхали без обладнання, потрібно зрозуміти, що робити далі, як дати раду не тільки дитині, а й собі, бо нині важкий психологічний стан у всіх, і цим не можна нехтувати. Можливо, дитині потрібні якісь засоби. Телефонуєте в Центр Джерело, описуєте свою ситуацію. Безперечно, тут ви отримаєте необхідну підтримку відповідних фахівців та по змозі засоби для дитини, а також інформацію, куди звернутися, щоб зареєструватися у Львові, де отримати соціальну допомогу. Крім того, тут вам допоможуть з координацією дій, якщо маєте бажання рухатися далі, плануєте виїжджати за кордон», – пояснює співрозмовниця.

А ще у межах цього проєкту передбачене навчання працівників соціальної сфери, яке враховує умови, в яких доводиться працювати. Зокрема, як бути стресостійким, давати раду як своїм емоціям, так і допомагати справлятися з ними своїм колегам та сім’ям, з якими вони працюють. 
«Даємо знання і навики, що стосуються використання специфічного обладнання, альтернативної комунікації», – каже вона.
А вже у вересні ЮНІСЕФ звернувся з пропозицією розвинути співпрацю. Вона продовжиться у двох напрямках: навчання для батьківських організацій та розвиток послуг раннього втручання в Україні. 
«Центр Джерело віддавна займається послугою раннього втручання. Надаємо її для жителів Львівської МТГ і дуже багато років вболіваємо, аби ця послуга розвивалася по всій Україні. Зараз отримали за підтримки фонду ЮНІСЕФ змогу посприяти тому, щоб ця послуга ставала доступнішою для дітей віком від народження до чотирьох років та їхніх сімей. Тож у межах цього проєкту буде здійснена підготовка нових команд раннього втручання, які надаватимуть такі послуги. Буде проведене навчання 15 команд зі всієї України, на яке можна буде невдовзі податися на конкурс», – запевняє керівниця Центру.
Також серед завдань, які ставить перед собою Центр Джерело, є організація надання послуги раннього втручання для дітей не лише з Львівської МТГ, а й з інших місцевостей, регіонів, навіть за кордоном.
«Для цього ми збираємо базу фахівців, які можуть надавати такі послуги, можливо, переїхали з інших регіонів, а навіть тих, які перебувають за кордоном. Об’єднуємо їх для того, щоби мати змогу допомогти дітям, сім’ям, які перебувають не тільки в Україні, а й за кордоном. Бо досить часто, коли сім’я евакуювалася, на новому місці виникає мовний бар’єр, не завжди є доступність до послуг у країні перебування. Тож будемо мати змогу допомагати сім’ям і там», – пояснює Зореслава Люльчак. 
Створення інформаційної платформи – ще один новий напрям у роботі Центру в межах розвитку послуги раннього втручання, над яким саме триває робота. 
«Це буде своєрідний провідник, комунікатор, який допомагатиме батькам і фахівцям знайти одні одних. На цій платформі теж будуть розміщені корисні для батьків матеріали, які дадуть змогу отримати для себе відповіді на питання, що хвилюють, коли спостерігаються тривожні «дзвіночки» в розвитку дитини», – каже вона.

Розвиток Центру триває

Попри війну, Центр не перестає розвиватися, адже людей, які потребують його послуг, не стало менше, а навпаки – побільшало, бо до Львова переїхало чимало сімей, які виховують дітей з інвалідністю, з інших регіонів. 
«Невдовзі матимемо відкриття нашої філії у Винниках, вже завершуємо ремонтні роботи. Це буде ще одна філія, де ми організовуємо наші денні програми. Такі філії працюють в різних районах міста», – наголошує Зореслава Люльчак. 
Ба більше, в Центрі відновили роботу щодо реалізації великого проєкту зі створення у Львові будинку підтриманого проживання на вул. Пасічна, 39, у будівлі колишньої дитячої поліклініки, де могли б самостійно, за відповідного супроводу, проживати люди з інвалідністю. 
«Оскільки через війну зупинені всі проєкти Громадського бюджету Львова, ми знайшли донора з Німеччини і зараз проводимо зовнішні роботи, укріплення фундаменту тощо. Такий будинок для Львова нині не менш актуальний. Розуміємо, що не на часі просити людей про допомогу, бо вся допомога зараз для армії – це найважливіше. Тому пишемо гранти і намагаємося в такий спосіб залучити кошти, щоби врешті-решт такий осередок відкрився у Львові», – каже співрозмовниця.
Із вересня в Центрі розпочали ще один напрям роботи, не пов’язаний безпосередньо з дітьми. Це навчальна діяльність, спрямована на підвищення компетенції та покращення навиків соціальних працівників, які здійснюють догляд осіб чи дітей з інвалідністю вдома і потребують таких супервізій. 
«Уже провели навчання двох груп фахівців і отримали дуже позитивні відгуки, тож працюватимемо в цьому напрямку й далі», – пояснює керівниця Центру.
Розпочали навчання й для працівників ЦНАПів. «Це була їхня ініціатива, щоби здобути нові навички комунікації, взаємодії з дітьми та дорослими з інвалідністю. Тепер вони частіше комунікують із ними. Комусь потрібно виробити ID-картку, комусь закордонний паспорт, звертаються і в інших випадках. Іноді виникали певні труднощі, різні ситуації, остороги. Тож вони звернулися до нас, щоб отримати додаткове навчання. Раді допомогти і бути корисними в такий непростий час усім, хто до нас звертається», – запевняє Зореслава Люльчак. 
Щоб отримати допомогу, треба звернутися в Центр Джерело особисто (м. Львів, просп. Червоної Калини, 86а) або зателефонувати на номер 067 820 59 50.


Центр Джерело запрошує організації батьків дітей з інвалідністю подаватися на участь в проєкті ЮНІСЕФ

Батьки дітей з інвалідністю – найкращі експерти та адвокати потреб своїх дітей. Саме тому їхній голос треба чути, у тому числі й тоді, коли триває розробка нових нормативно-правових актів. У теперішніх умовах перед організаціями, які захищають права дітей з інвалідністю та їхніх сімей в Україні, постали нові виклики, пов’язані з війною. Тож з метою їх підтримки та об’єднання Центр Джерело і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) запустили спеціальний проєкт.
У його межах громадські об’єднання, які очолюють батьки дітей з інвалідністю та жінки з інвалідністю з 16 регіонів України, зокрема з Львівщини, зможуть навчитися ефективно адвокатувати й відстоювати інтереси дітей. Також учасники здобудуть можливість на практиці застосувати ці знання, подавши свої проєкти на конкурс мінігрантів.
«Як результат буде створене неформальне об’єднання з десятків батьківських ГО з різних регіонів України, які зможуть ефективно діяти в інтересах дітей з інвалідністю як на місцевому рівні, так і на рівні держави», – каже Зореслава Люльчак, директорка Центру Джерело.
Більше інформації про проєкт, а також посилання на онлайн-анкету, яку потрібно заповнити, щоби подати заявку на участь, можна знайти на сайтах Центру Джерело, а також Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Якщо виникли питання – зателефонувати на номер 093-542-03-32.
Проєкт впроваджують у межах програми «СПІЛЬНО» Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), покликаної об’єднати зусилля з урядом, місцевими органами влади, громадським сектором та бізнес-партнерами, щоб надати мультисекторальну допомогу сім’ям із дітьми. 
Проєкт реалізують за підтримки Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю/UNPRPD, уряду Японії та німецької Кредитної установи для відбудови KFW.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8782 / 1.65MB / SQL:{query_count}