Підтримати найслабших

У Центрі Джерело сім’ї, у яких є діти з інвалідністю чи з труднощами розвитку, можуть отримати допомогу в кризових ситуаціях

Від 24 лютого все наше життя пішло шкереберть, чи не кожна сім’я стикнулася з тими чи тими труднощами, які доводиться долати. І дуже важливо, щоб сім’ї, які виховують дитину з інвалідністю, труднощами розвитку чи особливими освітніми потребами, отримали підтримку та допомогу в теперішній час, як також діти, які перебувають під опікою держави. 
Щоб допомогти їм, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Львівським міським центром реабілітації «Джерело» розпочали проєкт кризового реагування на потреби дітей з інвалідністю та їхніх сімей, у тому числі внутрішньо переміщених, які постраждали від війни в Україні. Проєкт функціонує в межах «СПІЛЬНО» – програми реагування на війну Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), покликаної об’єднати зусилля фонду, уряду, місцевих органів влади, громадського сектору та бізнес-партнерів, щоби надати мультисекторальну допомогу сім’ям із дітьми.

Проєкт кризової допомоги

Як розповіла «Львівській Пошті» директорка Центру Джерело Зореслава Люльчак, проєкт діє в семи областях України – Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій. У кожній області команди фахівців щодня зустрічаються з батьками дітей з інвалідністю, із особливими освітніми потребами, в тому числі з внутрішньо переміщеними, виявляють ті нагальні потреби, які є зараз, і допомагають, щоби підтримати не тільки дитину, а й сім’ю, в якій вона зростає.
За перший місяць роботи команда Центру вже проконсультувала понад 220 дітей із труднощами розвитку чи особливими освітніми потребами
«У кожній з цих областей ми маємо партнерів, які допомагають реалізовувати цей проєкт, а у Львівській області та Львівській МТГ його реалізує Центр Джерело. Наша команда – це команда фахівців, у якій задіяні соціальні працівники, лікар, фахівець із фізичної реабілітації, логопед, психолог. Вони насамперед виявляють потреби, а відтак допомагають, ведуть випадок конкретної сім’ї та дитини, сприяють тому, аби стабілізувався її стан, надають спеціальні послуги, які потрібні саме цій конкретній дитині в ситуації, що склалася», – розповідає співрозмовниця. 
«І люди до нас звертаються, довідавшись про наш проєкт або просто знаючи про наш Центр, і ми йдемо до людей – здійснюємо виїзди, під час яких проводимо опитування батьків на виявлення можливих труднощів у розвитку дітей. Якщо це маленькі діти, проводимо скринінг на виявлення порушень спектру аутизму, інших симптомів, про які батьки не здогадуються. Маємо розроблений фахівцями опитувальник і, отримавши відповіді, можемо порадити пройти певні фахові обстеження. Крім того, якщо, поспілкувавшись із сім’єю, бачимо якісь труднощі, стараємося їх долати. Наприклад, прописуємо окуляри, бо тих, що дитина має, замало – потрібні ще одні або, можливо, знадобляться певні корекційні заняття, бо є труднощі з поведінкою чи комунікацією. Однак наша мета в межах цього проєкту – надавати екстрену допомогу для вирішення саме конкретних кризових ситуацій, тому тут не мовиться про довготривалу системну роботу, як у інших наших програмах», – додає логопединя Ольга Майкут, координаторка проєкту у Львові та Львівській області.
Також важливими напрямками цього проєкту є розробка і розповсюдження матеріалів щодо розвитку безбар’єрності та підтримки дітей з інвалідністю у громадах, а також навчання соціальних працівників та інших фахівців, які працюють у громадах, практичних аспектів допомоги дітям з порушеннями розвитку.

Хто може отримати допомогу

«У межах цього проєкту ми відвідуємо модульні містечка, школи, де проживають вимушені переселенці, а також інституційні заклади, де є діти, евакуйовані на Львівщину із зони активних бойових дій. Маю на увазі будинки дитини, інтернатні заклади системи соціального захисту, освіти, тобто де є діти з інвалідністю без батьків, які перебувають під опікою держави», – каже Зореслава Люльчак. 
Зокрема, за останній тиждень у Львові команда фахівців відвідала модульне містечко на Сихові, де тимчасово проживають вимушені переселенці, спеціальну школу-інтернат №100, провела кілька зустрічей з дітьми з метою їх адаптації та соціалізації.
Сім’ї, що мають дітей з інвалідністю або з особливими освітніми потребами, які проживають на території Львівської області і стан яких погіршився через війну, або сім’ї, які через війну тимчасово проживають у Львові чи Львівській області, також можуть самостійно звернутися до спеціалістів проєкту, щоб отримати фаховий супровід дитини чи необхідну консультацію. Однак тут мовиться саме про екстрене кризове втручання задля вирішення конкретних нагальних проблем, а не про системні послуги, які Центр надає в межах інших програм.
Проєкт діє в семи областях України – Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій
«Це всі ті категорії, які підпадають під прописані в законодавстві «складні життєві обставини». Насамперед сім’я, у якій є дитина з інвалідністю чи особливими освітніми потребами, особливо якщо йдеться про одиноку маму чи опікунів, багатодітну сім’ю чи родину, яка втратила житло або ж воно було пошкоджене, бо на території нашої області теж такі випадки були. Наша мета допомогти тим, кому нині найважче, тому найперше підтримуємо тих, у кого є два-три чинники, бо, звісно, всім допомогти ми не змозі. Якщо мовиться про внутрішньо переміщених осіб, то надаємо їм комплексну підтримку: визначаємо потреби і стараємося їх задовольнити», – веде далі співрозмовниця.
Наприклад, є потреба в певному обладнанні, яке сім’я може отримати в межах цього проєкту: колісні крісла, ходунки, слуховий апарат, ортопедичне взуття. Водночас фахівці допомагають сім’ям, які стикнулися з проблемами, бо в дитини набута інвалідність унаслідок поранень чи осколкових уражень. І вони зараз в процесі того, щоб оформити цю інвалідність. Наш соціальний працівник супроводжує, консультує і допомагає в тому, аби дитина отримала статус дитини з інвалідністю. Окрім того, він пояснює, що цей статус дає: право на соціальну виплату, на певні пільги.
Наша команда – це команда фахівців, у якій задіяні соціальні працівники, лікар, фахівець із фізичної реабілітації, логопед, психолог
Зокрема, минулого тижня фахівці мали зустріч із родиною з Краматорська, яка перебуває під їхньою опікою і зараз тимчасово проживає при церкві Христа Спасителя, що на вул. Варшавська. 
«Там знайшли прихисток дівчата Юля і Катруся з тіткою, яка стала їм опікункою. Їхня сім’я постраждала від обстрілу на вокзалі. Мама, на жаль, загинула, а дівчатка отримали осколкові поранення. Ми їх консультуємо щодо оформлення інвалідності, розробили дорожню карту для оформлення соціальної допомоги. Фахівець із фізичної реабілітації консультує щодо зменшення болю м’язів спини. Родина потребує гуманітарної допомоги, тож шукаємо різні можливості підтримати її в цьому, допомогти», – запевняє директорка Центру Джерело. 
З її слів, було й звернення від батьків, які планують записати з 1 вересня дитину з особливими освітніми потребами на навчання в загальноосвітній шкільний заклад. Фахівець порадив звернутися в інклюзивно-ресурсний центр, де після відповідної процедури можна отримати висновок, відтак обрати школу, бажано ту, що найближче, завчасу звернутися туди, бо директор мусить вирішити питання, як створити інклюзивний клас, включити в штат асистента вчителя…
«Тобто ми можемо надавати як цільову матеріальну допомогу, так і консультації, як вийти зі складних життєвих обставин та підвищити якість життя дитини з інвалідністю і родини, яка її виховує», – пояснює співрозмовниця.

Куди звертатися

Щоб отримати допомогу, потрібно звернутися в Центр Джерело, що розташований за адресою: м. Львів, просп. Червоної Калини 86а, або зателефонувати на номер 067 820 59 50, де вас проконсультують щодо подальших кроків. Для участі в цьому проєкті особливого пакета документів не потрібно. Буде призначена зустріч із фахівцями, обов’язкова умова участі в проєкті – оцінка-скринінг потреб сім’ї. 
«Виявлені в процесі проблеми будуть обговорені з батьками або опікуном, відтак буде ухвалене рішення, в який спосіб наша команда може допомогти цій сім’ї і цій дитині. Тривалість такої допомоги буде визначена з огляду на потреби: якщо потрібне тільки обладнання – це одне, а якщо триваліший супровід, то це буде забезпечене в межах проєкту, який діятиме до кінця року», – каже Зореслава Люльчак.

Перші результати

У Центрі кажуть, що робота в проєкті хоч і напружена, бо нині багато людей потребують допомоги, але дуже надихаюча, бо відчувається вдячність – є багато гарних відгуків.
Пані Марія разом сім’єю виїхала з Києва у перший день війни до Львова, оскільки має тут родичів і друзів. 
«У нас троє дітей, серед них син із синдромом Дауна, йому майже п’ять років. Ми займалися його розвитком самі, вдома. Перші місяці після повномасштабного вторгнення були наче в заціпенінні, обоє втратили роботу, потім трохи оговталися. Малюк для розвитку потребує фахового супроводу, тож ми дуже щасливі, що Центр Джерело дав нам таку можливість консультацій із фахівцям, це було дуже круто. Ми знали про Центр, а про проєкт довідалися, коли звернулися сюди. Були на консультації ерготерапевта і логопеда, бо маємо невирішені проблеми. Отримали кризові послуги спеціалістів. Процес потребує постійних занять удома, а фахівці скеровують нас і дають рекомендації, які ми намагаємося виконувати. Для нас дуже важливе те, що в момент, коли життя дуже різко змінилося через війну, ми можемо давати дитині, яка потребує особливої турботи і уваги, допомоги фахівців, можливість розвиватися. Для мене як мами це дуже сильна психологічна підмога – я не сама, маю до кого звернутися по допомогу і дуже вдячна фахівцям проєкту, що ця допомога фахова!» – наголошує вона «Львівській Пошті».
Маємо розроблений фахівцями опитувальник і, отримавши відповіді, можемо порадити пройти певні фахові обстеження
Оксана з Харківщини зараз проживає у Трускавці, про проєкт довідалася з інтернету. Її 12-річний син має особливі освітні потреби. Жінка шукала, де йому можуть надати корекційні послуги, зокрема консультації логопеда чи інших фахівців. У межах проєкту мала кілька зустрічей з фахівцями Центру. 
«Допомога, яку дитина отримала, на найвищому професійному рівні. З нами працювала фізична терапевтка Анастасія. Особливо гарні взаємини склалися у нас із логопединею Олею, з якою ми мали кілька зустрічей. Це дуже чуйна у ставленні до дітей фахівчиня. Вона допомогла нам вирішити й наші нагальні проблеми, що не належать до логопедичних корекційних послуг. Зокрема, син потребував стоматологічної допомоги. Вдома зуби йому лікували зазвичай під загальною анестезією, а тут, у чужому місті, куди звертатися? Пані Оля не тільки порадила, а й усе організувала, записала на прийом. Я дуже вдячна їй і всім, хто працює над цим проєктом. Мені дуже приємно, що в такий важкий час є люди і проєкти, які підтримують такі сім’ї, як наша. Бо цей час для діток дуже важливий, їм його ніхто не поверне, для когось надолужити згаяне буде дуже важко, а для когось узагалі неможливо. Тепер ми займаємося тут, у державній установі, яку нам порадили в проєкті. Дуже зворушує те, що є такі чуйні люди і що є така підтримка не тільки для дитини, а й для всієї сім’ї, для тих, що намагаються створити своїй особливій дитині ті особливі умови, яких вона потребує, що такі сім’ї, як наша, у такий важкий час мають куди звернутися по допомогу, не покинуті напризволяще», – розповідає жінка. 
Проєкт почав діяти з 1 червня. За перший місяць роботи команда Центру вже проконсультувала понад 220 дітей із труднощами розвитку чи особливими освітніми потребами. 
«Зараз маємо в роботі 74 кейси – випадки, які ведемо для того, щоби надати консультативну допомогу, соціальні послуги, враховуючи потреби дітей. Проєкт діятиме до кінця року, і в його межах, сподіваюся, ми зможемо допомогти подолати кризові ситуації ще багатьом сім’ям, які мають дітей з інвалідністю чи особливими освітніми потребами», – підсумовує Зореслава Люльчак.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8029 / 1.67MB / SQL:{query_count}