Вступ-2022: готуємося до мультитесту

Реєстрацію продовжили. Стало відомо, яким буде тестування з української мови і математики

Цьогорічна вступна кампанія буде особливою. На переконання міністра освіти та науки, в нинішніх обставинах неможливо провести Зовнішнє незалежне оцінювання в такому форматі, в якому воно відбувалося раніше. Тому було ухвалене рішення провести його в спрощеному варіанті. Відповідні зміни до законодавства вже прийняла Верховна Рада, а нормативну базу для проведення вступної кампанії сподіваються напрацювати до кінця квітня – початку травня. На початку квітня було представлене бачення цього процесу і винесене на обговорення. Про це «Львівська Пошта» вже писала в минулому номері («ЛП» №14(2388) від 06.04.2022 р.) у статті «Вступна кампанія під час війни». За тиждень, що минув, з’явилася нова інформація, тож тримаємо руку на пульсі.

Термін реєстрації продовжили

Термін реєстрації на національний мультипредметний тест, який цього року замінить ЗНО для абітурієнтів, продовжили до 19 квітня. Про це повідомив Український центр оцінювання якості освіти на своєму сайті.
Кожному, хто має намір брати участь у цьогорічній вступній кампанії, потрібно створити реєстраційні картки. Водночас, якщо ви вже реєструвалися на ЗНО, заповнили реєстраційну картку, зібрали пакет реєстраційних документів і віддали його керівникові закладу освіти або самостійно надіслали до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти, повторно реєструватися не потрібно – ви вже є потенційним учасником вступних іспитів до вишів.

Лише номер і PIN-код сертифіката ЗНО

Значна частина зареєстрованих вже отримали сертифікат учасника ЗНО і зможуть заходити на свою Інформаційну сторінку (номер і PIN-код для входу розміщений на сертифікаті). На цій сторінці можна отримати актуальну інформацію щодо подальших дій для проходження тестування. Також Центр повідомлятиме на своєму сайті, коли потрібно зайти на Інформаційну сторінку.
Для участі в національному мультипредметному тесті сертифікат учасника ЗНО у вигляді паперового документа не потрібний. Про це повідомили в Українському центрі оцінювання якості освіти.
Але учасникам майбутнього мультитесту знадобляться номер та PIN-код, зазначені в сертифікаті, за допомоги яких вони отримають доступ до інформаційної сторінки учасника ЗНО.
Ця сторінка необхідна для комунікації з учасниками тестування, бо саме на ній кожен учасник подаватиме відомості про підтвердження бажання взяти участь у тестуванні, вибір очікуваного міста перебування на час тестування тощо.
Саме тому тим учасникам, що вже мають сертифікат, необхідно обов’язково зберегти його номер і PIN-код, щоби надалі використовувати їх для входу на свою інформаційну сторінку.
«Якщо ви зареєструвалися для проходження тестування, однак не маєте ані сертифіката, ані інформації щодо його номера і PIN-коду, не хвилюйтеся: невдовзі ми повідомимо вам, як дізнатися дані для входу на свою інформаційну сторінку», – запевняють в УЦОЯО.

Тестування з української мови

У межах вступної кампанії 2022 року передбачене проведення національного мультипредметного тестування (НМТ), яке проводитимуть у комп’ютерному форматі. Це випробування міститиме три блоки завдань: з української мови, з математики та з історії України. Найперше в УЦОЯО повідомили, яким буде тестування з української мови. 
Зміст завдань
Зміст завдань блоку НМТ з української мови відповідатиме чинній програмі ЗНО з української мови, зокрема та її частина, яка стосується власне мови. Ця частина охоплює всі теми, вивчення яких передбачене шкільним курсом української мови, а саме: «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»; «Лексикологія. Фразеологія»; «Будова слова. Словотвір»; «Морфологія»; «Синтаксис»; «Стилістика»; «Розвиток мовлення». Проте останнім двом розділам приділили трохи менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань, у яких потрібно дати письмову розгорнуту або коротку відповідь.
Структура блоку
Усього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань, з-поміж яких: 
– 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п’яти варіантів;
– 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»). 
Оцінювання
Завдання з української мови буде оцінене відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по одному тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по одному тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде переведений у шкалу 100 – 200 балів. Для отримання результату за цією шкалою достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал. 
Як підготуватися
Передусім радять і далі ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідуючи онлайн- або офлайн-уроки, які проводять ваші вчителі, або ж уроки Всеукраїнської школи онлайн. Для самостійного тренування варто використовувати: 
– тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обрати закладки «Українська мова і література» та «Українська мова»;
– відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №2, відео №3); Підготовка до ЗНО-2021;
– короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з української мови на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
– інші ресурси, які допоможуть повторити мовні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

Тестування з математики

Також цього тижня в УЦОЯО повідомили, яким буде тестування з математики (невдовзі обіцяють надати інформацію й щодо історії України).
Зміст завдань
Зміст завдань блоку НМТ з математики відповідатиме чинній програмі ЗНО з математики. Вона охоплює всі теми з алгебри та геометрії, які вивчали у шкільному курсі, а саме: «Числа і вирази»; «Рівняння, нерівності та їхні системи»; «Функції»; «Імовірність випадкової події, вибіркові характеристики (середнє значення), аналіз діаграм та графіків»; «Планіметрія»; «Стереометрія».
Структура блоку
Усього в блоці НМТ з математики буде 20 завдань, з-поміж яких: 
– 14 завдань з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих варіантів;
– 4 завдання на встановлення відповідності (потрібно встановити по 3 «логічні пари»);
– 2 завдання відкритої форми з короткою відповіддю (неструктуровані завдання).
Завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю не буде. 
Оцінювання
Завдання з математики будуть оцінені відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по одному тестовому балу нарахують за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді, по одному тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності та по два бали за кожну правильну коротку відповідь. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з математики можна отримати від 0 до 30 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде переведений в шкалу 100 – 200 балів. Для отримання результату за цією шкалою достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал. 
Складність завдань
Завдання з математики зможуть розв’язати не лише ті, що вивчали математику на профільному рівні, а й ті, що вивчали її на рівні стандарту. Завдання здебільшого відповідають програмі рівня стандарту. Кожен учасник під час тестування матиме змогу скористатися довідковими матеріалами, ознайомитися з якими можна сайті УЦОЯО. Також можна буде користуватися чернеткою. 
Як підготуватися
Передусім в УЦОЯО радять і далі ретельно працювати над шкільною програмою з математики, відвідуючи онлайн- або офлайн-уроки, які проводять ваші учителі, або ж уроки Всеукраїнської школи онлайн. Для самостійного тренування доречно використовувати: 
– тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обрати закладки «Математика» і «Математика (завдання рівня стандарту);
– відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №1; відео №2; відео №3; відео №4); Підготовка до ЗНО-2021; Підготовка до ЗНО-2022;
– короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з математики на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
– шкільні підручники, посібники для підготовки до ЗНО;
– інші ресурси, які допоможуть повторити математичні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

Як підготуватися до тестування з історії України

Поради від «Освіторії»
Якщо українську мову і математику на ЗНО готували всі випускники, то необхідність складати історію України стала для багатьох прикрою несподіванкою. Однак учитель історії та викладач онлайн-платформи iLearn Артур Бабенко певен, що підготуватися до тестування навіть за такий короткий час цілком можливо. Ось кілька порад від нього, опублікованих «Освіторією».
Як зберегти мотивацію
Сприйміть це як виклик і мотивуйте себе з ним упоратися. Щоб зацікавитися предметом, шукайте історичні паралелі з сьогоденням (їх вистачає). Уявляйте себе учасником подій, бо за сухими фактами і статистикою криються сотні реальних історій. Знаходьте причинно-наслідкові зв’язки між подіями.
Із чого починати
Наразі невідомо, який саме історичний період буде охоплювати мультипредметний тест. Варто починати підготовку до історії з тієї частини, яка стосується подій від 1914 року донині. Це ті теми, які вивчають у 10 та 11 класах, тобто це перша частина ЗНО з історії України. 
Які ресурси допоможуть у підготовці
– iLearn: окрім тематичних вебінарів, ця безкоштовна платформа має корисний курс «Історія в історіях». Саме він дасть змогу ґрунтовніше вивчити теми, а завдяки доступним поясненням краще зрозуміти історичні події.
– Сайт УЦОЯО: поки немає докладних рекомендацій, важливо використовувати програму підготовки до ЗНО з історії. Дата, подія, постать – там є вся необхідна інформація. Варто її роздрукувати і завжди звірятися з нею під час підготовки, а починати вчитель радить із теми №20. Тут є і тести ЗНО всіх років.
– Сайт МОН: саме там (разом з УЦОЯО) оприлюднять нову інформацію щодо тесту. Тому регулярно стежте за оновленнями, а ще краще підпишіться на їхні сторінки в соцмережах.
Як підготуватися максимально ефективно в обмежений термін
*Звертайте увагу на історичні постаті та їхню роль в подіях. Частина запитань однозначно буде пов’язана з ними.
*Якщо не можете зрозуміти тему, шукайте інші пояснення. Використовуйте одразу декілька джерел для підготовки.
*Розробіть графік підготовки та дотримуйтеся його. Пам’ятайте: дисципліна – запорука найкращих результатів.
*Розподіляйте час таким чином: 20-30% – вивчення нового матеріалу, 10-15 % – повторення, не менш ніж 60% – виконання тестів і практика. 
*Дати та події пишіть на наліпках і клейте їх там, де наразі живете. Так ви точно запам’ятаєте найпроблемніші моменти.
*Для накопичення інформації варто використовувати програму Notion. Вона є безкоштовною для персонального користування. Спочатку буде незвично, але згодом зекономите купу часу.
*Використовуйте історичні меми. Багато корисних мемів є в інстаграмі iLearn.
*Рухайтеся від загального до конкретного. Спочатку намагайтеся зрозуміти суть події, потім запам’ятовуйте дати, постаті та фактаж.
Мотиваційний лист: про що і як його написати
У вступній кампанії 2022 року суттєво підвищиться роль мотиваційних листів. Про це повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет під час брифінгу, на якому було представлене бачення цьогорічної вступної кампанії.
Зокрема, для вступників, які претендують на бюджетні місця, мотиваційний лист використовуватиметься для рейтингування абітурієнтів з однаковим конкурсним балом. А для вступників на контракт мотиваційний лист буде основою для рейтингування учасників вступної кампанії. Передбачається, що подавати їх можна буде через ЄДЕБО. Поки ще достеменно невідомо, хто і як їх оцінюватиме, проте спробувати написати мотиваційний лист варто вже тепер. Це буде не тільки корисною практикою, а й нагодою застановитися над тим, куди і чому абітурієнт має намір вступати.
Про те, як це зробити, про що і як писати в мотиваційному листі, на сайті Освіта:UA розповів доцент ЛНУ імені І. Франка Роман Шандра.
«Мотиваційний лист – це ваш шанс представити себе як вмотивовану, яскраву та дуже здібну особистість, готову вступити до університету. Зробіть свій лист яскравим особистим описом вашого унікального «я», щоби показати, хто ви є і чому хочете, аби вас прийняли», – радить він.
Наразі якихось конкретних вимог, визначених МОН, немає. Однак ЗВО можуть публікувати на своїх сайтах зразки мотиваційних листів і правила їх оформлення (структура листа, обсяг). Тому варто заздалегідь ознайомитись із сайтом обраного вишу та підготувати лист відповідно до вимог і правил. Водночас мотиваційний лист повинен відповідати формальним вимогам до ділових листів:
зміст повинен бути лаконічним (короткий виклад думок заощадить дорогоцінний час зайнятої людини, тільки важливі деталі, факти, цифри);
чітка структура спростить прочитання листа (заздалегідь продуманий план дозволить конкретно вказати на значущі аспекти проблеми; для спрощення читання бажано розбити текст на абзаци, кожен з яких має містити певну концепцію);
неприпустимість емоцій (лист не повинен мати емоційного відтінку, треба прагнути до стриманості, розважливості, серйозності, практичності);
простота викладу, яка дасть змогу адресату швидко зрозуміти зміст прочитаного;
неприпустима наявність орфографічних і стилістичних помилок.
Структура мотиваційного листа повинна містити «шапку», звертання, вступ, основну і заключну частини.
«Шапка» – це частина листа, де містяться відомості про адресата (назва закладу вищої освіти, прізвище та ініціали особи, якій адресований лист) і адресанта (прізвище, ім’я, по батькові, адреса для кореспонденції та електронна адреса, номер телефону). Її розміщують у правому верхньому кутку листа.
Шанобливе звертання надає листу офіційного характеру і привертає увагу адресата (наприклад: «Шановний Василю Михайловичу!»). Звертання зазвичай виділяється напівжирним шрифтом та/або курсивом і вирівнюється по центру.
Через один рядок після звертання розміщується вступ, який є першим абзацом листа. У ньому викладають мету і причину написання (наприклад: «Звертаюся до Вас у зв’язку з…»). У цій частині варто коротко пояснити, чому вступник обрав саме цей університет і як, на його думку, навчання в університеті сприятиме його професійному розвитку та зростанню.
В основній частині описують факти, які зможуть позитивно вплинути на вирішення питання про зарахування на навчання. Ця частина може складатися з двох-трьох абзаців. Як логічне продовження вступної частини листа її можна розпочати з характеристики професійних цілей вступника, описати, що саме його цікавить в обраній ним освітній програмі та професії, ким він себе бачить після завершення навчання тощо. Така інформація свідчить про те, що абітурієнт усвідомлює, яку освітню програму обирає, яку професію хоче здобути та що навчання допоможе йому стати хорошим фахівцем в обраній сфері. Саме в цьому абзаці вступник доводить, що він є вмотивованою особою з добре визначеною метою.
У наступному абзаці потрібно описати:
свої здобутки, що будуть корисними для навчання за фахом (успіхи в навчанні, участь у проєктах і майстер-класах, володіння іноземними мовами та інше);
здобуті знання та навички, які допоможуть у навчанні на обраній спеціальності;
хороші академічні результати з певних предметів, пов’язані з освітньою програмою та інші.
Важливою складовою мотиваційного листа може бути інформація про соціальні навички, необхідні для здобуття окремих професій та подальшої успішної роботи за фахом (психологом, педагогом, юристом, менеджером тощо).
Заключна частина має завершуватися маленьким підсумком на два-три речення, які мають підтверджувати готовність вступника навчатися і вказують на його впевненість у правильному виборі освітньої програми.
Підготувала Ольга Хворостовська
За матеріалами УЦОЯО, Освіти:UA,
«Освіторії», прессслужби ЛМР
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8220 / 1.72MB / SQL:{query_count}