Навчання під час війни

На Львівщині з понеділка відновили освітній процес, поки що переважно дистанційно. Є змога вчитися на різних онлайн-ресурсах

Однією з цілей широкомасштабної війни стала й освіта. За даними МОН, станом на ранок 15 березня в Україні 400 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, 59 із них зруйновані повністю.
Через жахіття війни мільйони українських дітей покинули свої домівки і вирушили у безпечніші місця, чимало виїхали за кордон. З огляду на обставини в Україні був призупинений освітній процес.
Однак навіть під час війни життя триває, і наші діти потребують хоч якоїсь стабільності. Тож там, де це можливо, з понеділка, 14 березня, навчальний процес відновили, зокрема й на Львівщині. До 9 березня кожен заклад освіти з огляду на обставини мав визначитися з форматом відновленого навчання. Із 14 березня у області в очному форматі працюють 54 школи, частина шкіл – у змішаному форматі, решта – віддалено. Заклади профтехосвіти працюють у змішаному режимі. 
Керівник департаменту освіти ЛОВА Олег Паска запевнив, що навчальний процес буде тривати належним чином у максимально безпечному форматі як для дітей, так і для педагогів. Департамент освіти надіслав усім навчальним закладам рекомендаційного листа щодо зарахування учнів, які приїхали з інших регіонів України.
Школи Львівської МТГ відновили навчання в онлайн-форматі. Понад 67 тисяч львівських дітей та майже 1000 дітей із сімей, які прибули до нас із різних куточків України, уже розпочали заняття. У багатьох навчальних закладах нині перебувають внутрішньо переміщені особи, які через війну були змушені покинути свої домівки і тимчасово переїхати до Львова. Діти, які проживають у школах, мають змогу долучитися до навчального процесу з використанням дистанційних технологій. Для того, щоб організувати навчання для дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, одному з батьків необхідно подати заяву до закладу освіти, розташованого найближче до місця їхнього тимчасового перебування. Якщо дитина не має засобів для дистанційного навчання, батькам потрібно звернутися до адміністрації школи, аби за змоги вирішити це питання. 
Дошкільнята наразі перебувають удома, однак можливість відкрити хоча б деякі дитячі садочки обговорюється.
Також у понеділок, 14 березня, розпочалося «Навчання без меж» – спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video та sweet.tv.
Проєкт передбачає трансляцію відеоуроків для школярів 5 – 11 класів. Кожен день буде присвячений окремій дисципліні. «Навчання без меж» – це наша спільна спроба за допомоги телебачення та онлайн-платформ занурити школярів 5 – 11 класів у захопливий світ нових знань. Нагадати, що все буде добре і що ми разом розбудуємо світле завтра», – коментують автори проєкту.
Проєкт реалізують на основі Всеукраїнського онлайн- розкладу – ініціативи Міністерства освіти та науки України, в межах якої учні 1– 11 класів можуть долучитися до відеоуроків, розміщених на платформі YouTube. Всі охочі можуть додавати нові уроки з розкладу до свого google-календаря, аби отримувати сповіщення про початок трансляції. 
Для школярів з числа тимчасово переміщених осіб, у тому числі й для тих, що перебувають за межами області або України, які з різних причин не змогли відновити навчання у ЗЗСО за місцем тимчасового проживання, а також для учнів шкіл Львівщини, які у 2021 – 2022 навчальному році не використовували загальношкільної платформи, департамент спільно з Національним університетом «Львівська політехніка» створив дистанційну школу «Вчитись просто» (ДШ «ВП»). 
Школа ця забезпечуватиме викладання всіх предметів (інтегрованих курсів), передбачених типовими освітніми програмами для ЗЗСО. Викладачами ДШ на волонтерських засадах є кращі педагоги області. Школа забезпечена навчальним контентом; виконані учнями завдання перевірятимуть, а результати обліковуватимуть. Рідні учнів або самі учні ДШ «ВП» отримають (на вимогу) витяг із електронного журналу з оцінками для представлення у заклад освіти за постійним місцем проживання. 
Для школярів 7 – 11 класів ДШ розпочинає навчальний процес 14 березня. Із 21 березня навчатися в Школі зможуть учні 5 і 6 класів.
Зареєструватись для навчання в дистанційній школі можна за посиланням.
Окрім того, багато приватних закладів освіти виявили ініціативу та запропонували свої ресурси для онлайн-навчання тих, що не можуть продовжувати навчання в своїй школі або мають потребу ще інтенсивніше вчитися під час війни, бо це їхній вклад у майбутнє України. 
Понад те, в департаменті повідомили, що на Львівщині працює понад 30 центрів психологічної підтримки, створених на базі інклюзивно-ресурсних центрів, які надають допомогу кожному, хто її потребує, в тому чисті особам із особливими освітніми потребами. Практичні психологи, логопеди, реабілітологи та інші фахівці інклюзивно-ресурсних центрів готові надавати допомогу як переселенцям, так і жителям Львівської області. Звернутися може будь-хто з дорослих або дітей. Контакти інклюзивно-ресурсних центрів нанесені на інтерактивну карту: (https://tabsoft.co/3C5kCOW). Завантажити файл із координатами центрів можна тут.
Для батьків та учнів працюють телефони гарячої лінії департаменту освіти області: 096 014 3708; 093 547 3783.

Добірка онлайн-можливостей для навчання школярів

*Довідковий центр Eduforsafety. Тут ви знайдете розклад цікавих онлайн-занять на щодень з учителями із різних країн, також тут вам допоможуть знайти офлайн-школу там, де ви опинилися. 
*Школа GlobalKids запрошує 0 – ¬11-класників на онлайн-заняття. Посилання на щотижневий розклад міститься на головній сторінці школи.
*Дистанційна школа «Центр освіти «Оптіма» відкрила безоплатний доступ до навчання для всіх учнів 1 – 11 класів, які мають доступ до інтернету. Наразі доступ можна отримати на місяць. У разі продовження воєнних дій адміністрація школи може продовжити безоплатний доступ. Реєстрація здійснюється за посиланням.
*Дистанційний ліцей «Меридіан» відкрив платформу зі своїми навчальними матеріалами на вільній основі для всіх охочих на період воєнного часу. Учням ліцею будуть доступні відеоматеріали, презентації та додаткові матеріали всього навчального року з усіх предметів згідно з програмами Міністерства освіти та науки України. Заходьте на сайт https://meridianonline.com.ua/, «замовляйте консультацію» та обирайте ваш клас. Заняття передбачені для учнів 9 – 11 класів.
*Початкова школа Family&Friends перейшла на дистанційне навчання і запрошує учнів 1 – 4 класів долучитися до Zoom. Окрім програмних уроків, передбачені тренування з чирлідингу. Пишіть директорці Тетяні Стаховій у телеграм (https://t.me/tetyana_st), і вона приєднає вас до телеграм-каналу з розкладом і посиланнями на Zoom.
*Школа DZYNIK пропонує онлайн-уроки для 1 –11-класників, і не тільки за шкільною програмою. Тут викладають активні студенти. Заняття на час воєнного стану безоплатні.
*Загальноосвітня дистанційна школа ModernSchool проводить онлайн-навчання всіх охочих учнів 5 – 9 класів. Пакет «Учень» на час воєнного стану безоплатний. Щоб отримати доступ до платформи, потрібно заповнити форму за посиланням.
*Команда онлайн-школи Grand-Expo на період воєнного стану в Україні відкриває доступ до 532 кейс-уроків, які допоможуть дітям корисно провести час, відволіктися, навчитися та дізнатися багато нового.
*Дистанційна школа Liko Education Online відкрила безоплатний доступ до навчання для 2 – 11-класників. Інструкція для реєстрації на навчання в 2 – 11 класах міститься за посиланням.
*Освітня онлайн-платформа від Наукового ліцею ім. Клима Чурюмова (фізико-математичне спрямування) також запрошує зареєструватися всіх охочих до навчання. Після реєстрації на пошту прийде посилання на телеграм-канал із розкладом та правилами приєднання до платформи.
*Відкриті уроки від онлайн-школи ThinkGlobal для учнів усіх класів. Щоби потрапити на урок, потрібно заповнити гугл-форму. За розкладом занять стежте на фейсбук-сторінці школи.
*Екстернат-платформа школи AlterraSchool відкрила доступ до платформи з відеоматеріалами та перевірочними тестами. У повідомленні вкажіть клас вашої дитини.
*Уроки єдності від JAMM School пропонують безоплатні онлайн-зустрічі для дітей віком 6 – 18 років: незвичні уроки; науковий та літературний клуби; руханка; емоційна підтримка психолога. Заповнюйте форму за посиланням та приєднуйтеся. 
*«Атмосферна школа» на час воєнного стану пропонує безоплатно долучитися до пакета «Слухач». Спочатку потрібно зареєструватися одному з батьків. 
*Центр дистанційної освіти «Джерело» надає всім охочим вільний доступ до кінця навчального року до повного пакета «Слухач» (1 – 11 класи) для самонавчання. Це означає, що дитина може продовжувати самостійне опанування шкільної програми за наявності доступу до мережі «Інтернет». Реєстрація за посиланням.
*Центр дистанційної освіти А+. Вчителі освітньої мережі А+ проводять для всіх дітей України уроки в Zoom. Програму і посилання дивіться в створеному для цього телеграм-каналі.

Онлайн-ресурси для дошкільнят

*Дитячий онлайн-садок НУМО. З понеділка, 14 березня, завдяки ЮНІСЕФ та Міністерству освіти і науки запрацював дитячий онлайн-садок НУМО з відеозаняттями для дітей віком від трьох до шести років. Перший випуск доступний до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформі MEGOGO. Ця ініціатива допоможе батькам зайняти дитину пізнавальними й розвивальними активностями і, наскільки це можливо, відволікти від війни.
Програма онлайн-садочка розроблена командою вихователів на чолі із Соломією Бойкович, експерткою з дошкільної освіти. Також до команди розробників долучали психологів, щоби контент був безпечним для дітей, які зараз перебувають у стресі. Онлайн-садочок має на меті зберегти зв’язок малюків із освітнім та розвивальним процесами.
Онлайн-садок став частиною проєкту НУМО – платформи, на якій зібрані корисні підказки, цікаві вправи та ігри, що допоможуть дошкільнятам щодня опановувати важливі навички для подальшого розвитку і не втрачати вже здобуті компетентності. 
*Компанія Mr.Leader надає безплатний онлайн-доступ до дитячого садка. Про це мовиться в телеграм-каналі проєкту. Аби отримати доступ, треба зареєструватися на сайті та активувати програму. Після реєстрації переходьте в такій послідовності: «особистий кабінет» – «мої програми» – «безплатні».
«Ми займаємося освітою та піклуванням про дітей раннього та дошкільного віку. У цей непростий час надаємо безоплатний онлайн-доступ до системи для дітей дошкільного віку, щоби кожен міг позайматися, розважитися, відволіктися від усього, що відбувається навколо», – пишуть організатори.
*Карантинні ресурси. Ще з часів карантину зберігся чималий запас різних ресурсів для розвитку і дозвілля дошкільнят. Чимало батьків уже мають свої улюблені платформи і канали. Проте чимало з них сьогодні не відкриваються. Тож саме настав час спробувати щось нове.
*Українське радіо і нині дає можливість дітям та дорослим черпати мудрість із казок на каналі UA: Казки. 
*Найбільша освітня платформа для дошкільнят і школярів www.learning.ua/ дає змогу займатися безкоштовно, проте з певними обмеженнями.
*«Весела абетка»http://abetka.ukrlife.org/ – українські абетки, казки, читанки, скоромовки, загадки, прислів’я.
*«Казкар»http://kazkar.info/ – зібрання найкращих казок з усього світу: англійські, німецькі, французькі, індійські та наші рідні українські казки, як народні, так і акторські. 
*«Країна міркувань»http://www.child-thinking.com.ua – на сайті розміщені завдання, які розвивають просторове мислення, увагу, пам’ять і логіку.
*Швидко навчити дитину читати допоможе Ребус-метод (https://www.rebusmetod.com/). За цією методикою дитина у вигляді гри і літери вивчить, і навчиться читати одразу по складах, а головне – здобуде цю важливу навичку без особливих зусиль. До речі, з огляду на нинішні обставини творці курсу відкривають вільний доступ до повного курсу для всіх: «Любі українці, якщо гра у «Ребус-метод» хоч трохи допомагає зняти стрес вашій дитині під час російського вторгнення, напишіть на rebusmetod@ukr.net, щоб ми відкрили вам повний доступ, і вона гралася стільки, скільки хоче. Ігноруйте маркетингові тексти на сайті, вірте ЗСУ, вірте в Україну!»

«Батькам не варто зосереджувати увагу на успішності дитини»

Галина Музика, психологиня Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Рідні» Львівської міськради, – про навчання в часі війни, його цілі й пріоритети

– Чи можливе навчання під час війни? І якщо так, то для дітей якого віку?
– Нині, під час війни, думки стосовно навчання дітей розділилися: хтось вважає, що дітям тепер не до цього, а хтось бачить потребу в продовженні навчальної діяльності. На мою думку, зараз важливо продовжити навчання для дітей усіх вікових категорій. Однак мовиться лише про онлайн-формат, оскільки навчання в очному режимі наразі небезпечне. І дуже добре, що завдяки досвіду навчання під час карантину в нас достатньо добре налагоджена система дистанційного навчання.
– У чому відмінність нинішнього навчання від того, що було під час карантину?
– Звісно, формат і пріоритети тепер мають бути інші. Засвоєння академічних знань не є основним завданням. Відомо, що добре запам’ятовувати нову інформацію дитина може лише тоді, коли почувається в безпеці. Зараз відчуття безпеки немає ні в кого. Тому не варто вимагати від дітей чітко виконувати завдання відповідно до певних освітніх стандартів. Тим паче не треба ставити низькі оцінки чи використовувати інші види «покарання» за невиконані завдання. 
Основною метою навчання під час війни є турбота про психічне здоров’я дитини. Крім того, навчання зараз має виконувати дві важливі функції – підтримка соціальних контактів кожної дитини та забезпечення відчуття хоча б мінімального контролю у власному житті.
– А стосовно соціальних контактів що потрібно знати?
– Нам усім зараз потрібне відчуття, що ми не самі. Зустрічі з педагогами та однокласниками є нагодою відчути себе частинкою спільноти, поспілкуватися, чимось поділитися, підтримати когось і здобути підтримку. Це для дитини величезний ресурс і спосіб зниження стресу. «Я не сам» – ось що дитина має знати після кожного уроку. Чи засвоїла вона матеріал, зараз не так важливо.
– Що нині може дати відчуття контролю?
– Насправді ніхто зараз не контролює своє життя такою мірою, як би того хотілося. Тому важливо займатися повсякденною рутиною, створювати собі ритуали, робити щось, що можна контролювати хоча б частково. Оголошення повітряної тривоги дитина ніяк не контролює. Однак розв’язання прикладів з математики перебуває в зоні її контролю. Крім цього, добре давати дитині вибір у процесі навчання. За можливості пропонувати кілька варіантів для виконання завдання. Наприклад, описати будь-якого героя твору, а не конкретного, розв’язати або приклад, або задачу. Зараз це не примха, а можливість для дитини бодай щось вибрати, на щось впливати. Це така маленька, але важлива нагода контролювати якусь ситуацію.
– Кажете «створювати ритуали». Про що саме мовиться?
– Раджу починати кожен день навчання з ритуалів, що дають бодай якесь відчуття стабільності. Можна разом співати гімн України чи гімн школи, якщо такий є. Діти можуть обрати собі якусь пісню. Навіть «Ой у лузі червона калина похилилася» у виконанні Андрія Хливнюка буде чудовим ритуалом і способом підняття духу. Також важливо на початку дня на будь-якому уроці мати п’ять хвилин ділення. Дітям часто складно ідентифікувати свої емоції, тим паче ділитися ними. Тому нема сенсу питати, як вони почуваються. Однак дітей можна запитати, якого кольору зараз їхній настрій, якою твариною вони могли б сьогодні бути, який їхній улюблений аромат, куди вони хочуть поїхати, що приємне зробили для себе учора і так далі. Питання для обговорення мають бути нескладними. Важливо, щоб кожна дитина висловилася. Такі п’ятихвилинки закривають одразу дві базові потреби дитячої психіки – потребу стабільності та спілкування.
– На що потрібно звернути більшу увагу, аніж раніше?
– На все, що пов’язане з творчістю. Малювання – хороший спосіб зниження рівня тривожності. Малювати можна будь-що і будь-як. Також можна ліпити з пластиліну, вирізати щось із паперу чи просто рвати його на шматочки і створювати композицію. Арттерапевтичні техніки можуть використовувати всі педагоги. Однак без психологічної освіти не варто інтерпретувати малюнки дітей чи докладно з ними це обговорювати. Тобто нехай малює дитина війну, однак аналізувати з нею її малюнок краще психологу, щоб випадково не нашкодити.
– Імовірно, до уроків долучаться діти, які прибули з прифронтових територій або ж втратили рідних під час війни. Про що потрібно пам’ятати?
– Педагогам не варто запитувати про почуття дитини, тим паче при інших учнях. Пам’ятаймо, що травми потрібно торкатися дуже обережно, коли дитина готова до цього. Бо інакше можна завдати шкоди і ненавмисно зробити дуже боляче. Постає питання, як підтримати дітей, котрі мають травматичний досвід. Варто сказати, що дитина завжди має можливість поговорити наодинці з учителем або психологом. Також варто згадати, що будь-яка емоційна реакція зараз є нормальною: нормально злитися, боятися, бути «замороженим» чи постійно плакати, хотіти говорити або ж усамітнитися. Будь-який спосіб боротьби зараз є відповідним.
До речі, не менш важливим завданням під час навчання є турбота про психічне здоров’я педагогів. Якщо вчитель не матиме психологічного ресурсу проводити уроки, він нашкодить і собі, і дітям. Найважливіше зараз для всіх нас – берегти себе і одне одного. 
– Що порадите батькам?
– Продовження навчання викликає більшу тривогу в батьків, аніж у дітей. І про це треба говорити. Загалом батькам зараз дуже важливо щонайбільше розмовляти з дітьми. Потрібно відповідно до віку пояснювати дітям ситуацію. З маленькими добре працює складання казок, можна ділитися своїми переживаннями, однак не варто навантажувати ними дітей. Пам’ятаймо, що всім дітям страшно. Діти дуже добре відчувають тривогу батьків, тому краще поговорити про цей страх і разом подумати, що робити, аби хоч трохи його зменшити. 
Також зараз як ніколи важливо проговорювати конфлікти, пояснювати одне одному свої емоційні зриви. Бо стосунки з найближчими можуть бути як ресурсом, так і джерелом стресу, якщо спілкування весь час напружене. Звісно, головне завдання батьків тепер – подбати про безпеку дітей. І навчання не може перешкоджати цьому. Однак якщо дитина має готовність і бажання вчитися, то варто дати їй таку можливість попри власну тривогу. Бо для дитини це насамперед шанс думати про щось іще, окрім війни. Але батькам не варто зосереджувати увагу на успішності. Бо, можливо, навіть відмінники зараз не будуть добре вчитися. І це нормально. Загалом пам’ятаймо, що всі ми працюємо над збереженням психічного здоров’я дітей. І якщо для дитини навчання є втратою ресурсу, то їй можна дати вибір учитися чи ні. Однак важливо поговорити про це, аби батьки максимально зрозуміли позицію дитини, а вона їхню.
Розмовляла Ольга Хворостовська

Як підтримати підлітка в кризовій ситуації

10 порад від UNICEF Ukraine

Підлітки вже достатньо дорослі, щоб розуміти все, що відбувається, але не мають досвіду, аби впоратися зі своїми емоціями та почуттями. В умовах війни вони особливо вразливі. Збережіть для себе поради психологів про те, як сьогодні підтримати свою дитину.
1. Слухайте і говоріть. Знаходьте час та уважно слухайте розповіді дітей про те, що вони відчувають і думають. Роз’ясніть відомі вам факти та надавайте дітям правдиву інформацію (з урахуванням вікових особливостей) про ситуацію, в якій опинилася країна в цілому та ваша родина зокрема.
2. Дозвольте емоціям бути. Чесно розповідайте дитині про свої почуття та поясніть, що боятися, переживати, плакати – це нормально. Проте надалі важливо стабілізуватися і відволіктися буденними справами настільки, наскільки це можливо.
3. Плануйте майбутнє. Мрійте та плануйте разом, обговорюйте з підлітками, що ви зробите одразу, як настане мир. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.
4. Обіймайтеся. Обіймайте свого підлітка та інших членів сім’ї не менш ніж вісім разів на день. Тактильний контакт украй важливий в умовах невизначеності та стресу.
5. Подивіться разом улюблені фільми. Це можна зробити навіть перебуваючи в укритті. Обирайте життєствердні фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після найтемнішої ночі настає ранок.
6. Читайте вголос. Спільне читання вголос дає відчуття захищеності та спокою. Читайте разом книжку, яку ви вже добре знаєте, або нову, до якої ніяк не доходили руки.
7. Хваліть і робіть акценти на досягненнях дитини. Відмічайте навіть незначні досягнення. Вселяйте підлітку віру в свої сили та пропонуйте підтримку.
8. Заохочуйте спілкування дитини з однолітками. Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Сприяйте цьому, розкажіть дитині, як вона може підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями.
9. Долучайте підлітків до допомоги іншим. Але робіть це за умов максимальної безпеки. Розкажіть дитині, як саме можна допомогти, підтримати інших, долучайтеся до допомоги разом із нею. Водночас поясніть дитині, що пріоритетом повинна бути її безпека.
10. Будьте уважними до змін у поведінці дитини. Зверніться за онлайн-консультацією до психолога, якщо стан дитини викликає занепокоєння.
Пам’ятайте! Ви – незамінна людина в житті дитини. Для неї ви є опорою та острівцем безпеки. Бути такою людиною можливо лише за умови, що ваш ментальний стан залишається стабільним та стійким.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8507 / 1.79MB / SQL:{query_count}