З 1 вересня – за парти

Як у Львові та області школярі розпочнуть навчальний рік, чого очікувати учням і батькам та скільки освітян щеплено

Добігає кінця літо, і вже зовсім скоро наші школярики розпочнуть навчання. Яким воно буде – хвилюються і батьки, і вчителі, і учні. Міністр освіти і науки повідомив, що на початку навчального року ще тепло і немає супутніх сезонних захворювань, тож причин переходити на «дистанційку» чи змішане навчання немає.
Проте епідемічна ситуація в Україні впродовж навчального року все-таки вноситиме корективи у формат навчання школярів, коронавірус вже не такий, яким був на початку. Зараз розвиваються нові штами, які більш активні та більш агресивні, зокрема, у світі поширюється новий, більш заразний штам коронавірусу «Дельта». Міністерство освіти та науки та Міністерство охорони здоров’я працюють над варіантами роботи шкіл у разі посилення карантину через цей штам коронавірусу.

Передусім вакцинація

У МОН повідомили, що робота закладів освіти, незалежно від епідемічної зони, в якій перебуває регіон, може проводитися у звичному форматі у разі, якщо 80% працівників закладу вакциновані проти Covid-19. Якщо ж у регіоні встановлюється рівень епіднебезпеки вищий ніж «зелений», то в закладах освіти запроваджується дистанційне навчання, якщо його колектив не вакцинований на 80%. 
Зараз, за словами Сергія Шкарлета, ситуація дуже неоднорідна: є заклади, де вакциновано 90% працівників, наприклад, у Київській області, є заклади, де 70%, а є й такі, де 7%.
Вакцинація вчителів добровільна та безкоштовна
Зі слів міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, МОЗ планує до кінця літа провести 10 млн щеплень проти Covid-19. Він також закликав освітян вакцинуватися: «Саме ця цифра – 80% освітян (Вакцинованих в одному закладі освіти.«Львівська Пошта») – діє на території тих областей, де встановлений «жовтий», «помаранчевий», «червоний» рівень епідемічної небезпеки. Якщо діє «зелений» рівень, як зараз, то ця норма не поширюється, школи відкриваються. Знову ж таки, не чекаємо «жовтого», «помаранчевого» і «червоного» рівнів, а вакцинуємося».
Водночас він наголосив, що вакцинація вчителів добровільна та безкоштовна.
«Сьогодні ми даємо шанс школам працювати, якщо буде 80% вакцинованого викладацького складу, тому ми не говоримо, що ми примусово вводимо вчителів у ситуації, коли вакцинація проти Covid-19 є обов'язковою. Це один з варіантів, щоб школа працювала під час жорсткіших карантинних обмежень», – зазначив Віктор Ляшко.
Робота закладів освіти може проводитися у звичному форматі у разі, якщо 80% працівників закладу вакциновані проти Covid-19
Головний санітарний лікар України Ігор Кузін сподівається, що нова хвиля Covid-19 буде незначною для України, однак він теж наголосив на важливості вакцинації, заявивши, що висока смертність у разі інфікування коронавірусним штамом «Дельта» спостерігається саме серед невакцинованих.
«Багато країн фіксують спалахи саме в закладах освіти, і не серед учнів, а серед персоналу, який обслуговує або вчить, тобто саме серед працівників освіти. Тому зараз відповідними змінами ми будемо забороняти відкриття шкіл у «жовтій», «помаранчевій» та «червоній» зонах, якщо там буде вакциновано менше аніж 80% саме педагогічного складу», – сказав Ігор Кузін в інтерв’ю Радіо Свобода.

Стимулювати, але не змушувати

Водночас освітній омбудсмен Сергій Горбачов нагадав, що наразі немає жодних законних підстав не допустити невакцинованого педагогічного працівника до роботи. 
«Як громадянин я підтримую вакцинацію і вважаю, що вакцинуватися має не лише якнайбільше педагогічних працівників, а всіх громадян загалом. Вакцинований працівник закладу освіти не лише сам набагато менше ризикує і суттєво краще захищений від важкого перебігу хвороби, але й захищає інших працівників та учнів. Але цей захист не буде достатньо ефективним, якщо не вакцинується належна для створення колективного імунітету кількість працівників. Працівник закладу освіти має усвідомлювати, що вакцинуючись, він сприяє захисту права, насамперед свого, та всіх учасників освітнього процесу на життя та здоров’я. Також він підвищує шанси закладу освіти проводити освітній процес з нового навчального року більшість часу очно, а не дистанційно. Проте треба усвідомлювати (особливо керівникам закладів освіти), що вакцинація педагогічних працівників не є обов’язковою: як і для всіх інших громадян вона залишається добровільною. Тому керівник закладу освіти не має права обмежувати доступ до роботи у школі вчителя, який не отримав щеплення. Саме тому як посадова особа я діятиму в межах чинного законодавства та захищатиму права педагогічних працівників, якщо директори не допускатимуть їх до роботи», – пише він на своїй сторінці у фейсбуці.

Передусім безпека

Очільниця управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик впевнена, оскільки ми зараз перебуваємо в «зеленій» зоні, немає жодних підстав хвилюватися про те, що навчальний рік розпочнеться дистанційно. Однак режим змішаного навчання, коли є дні дистанційного і дні очного навчання для старшокласників, дуже багато шкіл зберігатимуть, бо це дає можливість вільніше використовувати навчальний час. 
Як розповіла Зоряна Довганик «Львівській Пошті», управління всіляко сприяє, щоб працівники закладів освіти вакцинувалися: «Поки ми в «зеленій» зоні, такої вимоги недопущення невакцинованих працівників до роботи немає. Однак ми створюємо всі умови, щоб працівники закладів освіти могли вакцинуватися, працюємо спільно з управлінням охорони здоров’я, складаємо списки, організовуємо вакцинацію, проте управління освіти не веде моніторингу щодо кількості вакцинованих працівників, тож конкретних цифр назвати не можемо. Однак також маємо розуміти, що вакцинація – справа добровільна, багато людей, які працюють у закладах освіти, охоче вакцинуються, та є й ті, що тільки перехворіли на Covid-19. Інформацію щодо кількості вакцинованих зможемо отримати, коли розпочнеться навчальний рік». 
З її слів, у школах, та й загалом у всіх закладах освіти, діятимуть правила безпеки відповідно до встановленої карантинної зони.
Якщо ж у регіоні встановлюється рівень епіднебезпеки вищий ніж «зелений», то в закладах освіти запроваджується дистанційне навчання, якщо його колектив не вакцинований на 80%
«Якщо ми будемо в «зеленій» зоні, то заходи безпеки будуть трохи послаблені порівняно з минулим роком, але однозначно в школах залишаться всі дезінфікувальні засоби, тому що це має стати частиною культури нашого життя. Якщо перейдемо в «жовту» чи «помаранчеву» зони, правила будуть змінюватися відповідно до карантинних вимог», – розповіла освітянка. 
Що ж до інших заходів, як, наприклад, час початку уроків, то кожна школа визначає його самостійно, але в багатьох закладах освіти графік роботи, коли діти різних вікових категорій приходять у різний час, виявився дуже зручним. Якщо ж зміниться карантинна зона, тоді, можливо, знову буде діяти така рекомендація для всіх закладів. 

Про довідки та щеплення за календарем

Як і зазвичай, до закладів освіти батьки мають подати медичні довідки про допуск дитини до навчання. «Якщо дитина йде в перший клас, то це має бути медична довідка 086-1/о, яка повідомляє про стан здоров’я учня чи учениці. Що ж до учнів проміжних класів, то це має бути довідка про те, до якої групи здоров’я буде зарахована під час уроків фізкультури. Але ці довідки не мусять бути подані до 1 вересня, їх можна буде принести й пізніше», – розповіла Зоряна Довганик. 
Вона також пояснила, що освітяни не мають права не допускати до навчання в школі чи занять в дитсадку дитину, якщо в неї немає усіх передбачених календарем обов’язкових профілактичних щеплень.
У Львові режим змішаного навчання, коли є дні дистанційного і дні очного навчання для старшокласників, дуже багато шкіл зберігатимуть, бо це дає можливість вільніше використовувати навчальний час
«Календар щеплень має пильнувати лікар, це не належить до повноважень закладу освіти. Якщо лікар видає довідку і вважає, що дитина може відвідувати заклад освіти, то на її підставі ми братимемо дитину у школу чи садочок, – запевнила освітянка. – Ми всіляко сприяємо, аби діти були належно захищені, організовуємо зустрічі з медиками, проводимо роз’яснювальну роботу, але рішення про вакцинацію ухвалюють лише батьки».

Ремонти і харчування

Зараз школи завершують роботи як на великих об’єктах, як-от ремонти дахів чи харчоблоків, облаштування майданчиків, так і поточні ремонти приміщень, й сподіваються впоратися з усім до 1 вересня. 
«З наступного тижня в нас будуть створені комісії, які вивчатимуть готовність закладів освіти до нового навчального року, і вже тоді бачитимемо конкретно, чи є якісь проблеми і де, але наразі все наче стабільно – триває звична підготовка. Ми щойно отримали кошти на придбання необхідного обладнання для НУШ, тепер завдання шкіл – придбати техніку, дидактичні матеріали, меблі для першокласників», – каже очільниця управління.
На Львівщині вакциновано до 50% педагогів та працівників закладів освіти
Харчування учнів у школах залишиться таким, як і торік, бо є визначена вартість харчування. «Ми своє шкільне меню змінили кілька років тому, багато страв взяли зі збірника Євгена Клопотенка. Щодо нового меню, то маємо лист з міністерства про відтермінування його впровадження до нового бюджетного року, адже харчування в нас забезпечують надавачі послуг, торги на придбання цієї послуги відбулися ще на початку 2021 року і немає підстав розривати угоди та проводити нові торги. Зараз маємо перехідний період, щоб підготуватися і з січня запровадити нове меню і нові норми харчування, тож будемо передбачати відповідні кошти», – зазначила співрозмовниця. 
Лінійок з нагоди початку нового навчального року у Львові не буде, як і в попередні роки. В місті від цієї традиції відмовилися ще задовго до карантину. Натомість будуть різноманітні майстер-класи, квести, зустрічі-знайомства для учнів першого класу. «Це не буде щось нового, такий формат визначаємо передусім для того, щоб обмежити кількість людей, які одночасно перебуватимуть на території школи. Як би там не було, але карантинні обмеження діють, кількість людей, у яких діагностувати Covid-19, знову починає збільшуватися, тому всіх заходів безпеки ми однозначно будемо дотримуватися як 1 вересня, так і надалі», – запевнила Зоряна Довганик.

Олег Паска
директор департаменту освіти Львівської облдержадміністрації:
– Нині головним завданням, що стосується створення безпечних умов для навчального процесу з огляду на пандемію коронавірусу, є вакцинація педагогів та працівників закладів освіти. Загалом по області цей показник наближається до 50%. У великих містах цей показник є трохи вищим, в сільській місцевості – нижчим. Вважаю, що це досить добрий показник і освітяни можуть бути прикладом свідомого, відповідального ставлення до здоров'я. І це дуже важливо, бо, відповідно до однієї з останніх постанов Кабміну, школи зможуть працювати в очному або змішаному режимі навіть за потрапляння в «червону» зону за умови, що не менше 80% працівників закладу освіти вакциновані. А всі ми розуміємо, що очне навчання дає набагато вищу якість освіти, аніж дистанційне, бо попри всі зусилля впродовж останніх двох років і попри те, що вчителі постійно проходять навчання і вдосконалюють свої навики дистанційного навчання, його рівень, на жаль, не є настільки достатнім, щоб зрівнятися з очним навчанням чи перевищити його. Тому ми рекомендуємо всім територіальним громадам, всім закладам освіти, зокрема й усім школам, щоб вчителі, працівники закладів пройшли вакцинацію. Звичайно, це справа добровільна, але водночас розуміємо, якщо серед них 80% не будуть вакциновані, то з погіршенням епідситуації навчання буде дистанційним. 
Усі правила, які діяли торік, залишаються чинними, і так само залежно від конкретної ситуації рішення про застосування тих чи тих заходів безпеки прийматиме педагогічна рада закладу, зокрема і щодо переходу на віддалене навчання, якщо є для цього підстави. 
Маю велике прохання до всіх – і учасників навчального процесу, і всіх жителів області – дотримуйтеся заходів безпеки, бо на кінець вересня прогнозують наступну хвилю зростання захворюваності, тож знову може виникнути дуже невтішна ситуація з навчанням, коли доведеться перейти на віддалену форму. Щоб цього не сталося, дуже прошу: не легковажте правилами безпеки! На жаль, впродовж літа спостерігаємо, що всі дуже розслабилися. І ще одне прохання: вакцинуйтеся. 
Зараз школи готуються до початку навчального року. Зокрема, на наш склад дуже активно завозять підручники. Їх дуже багато, тому велике прохання, щоб їх оперативно забирали. Окрім того, на минулому тижні голова Львівської ОДА Максим Козицький підписав розпорядження про скерування у громади субвенції по програмі «Нова українська школа». Тобто відповідно до розподілу, який відбувається згідно з кількістю учнів в тій чи іншій громаді, школі, тергромади отримали кошти на придбання меблів, зокрема парт, та обладнання, а також кошти на навчання вчителів, підвищення кваліфікації, в тому числі й на вивчення платформ для дистанційного навчання. На це навчання виділено й кошти з обласного бюджету, згідно з програмою розвитку освіти Львівщини, бо ми не були певні, що отримаємо субвенцію з Києва. Торік ми це робили самостійно. Також передбачено кошти на закупівлю дидактичних матеріалів та обладнання. 
Що стосується змісту освіти, то, відповідно до Програми розвитку освіти Львівщини, ми запровадили конкурс інноваційних методичних розробок вчителів, це вперше в нашій області, і сподіваємося на активну участь педагогів. Фактично це буде два конкурси: перший – методичні розробки, які стосуються очного навчання і другий – методичні розробки для віддаленого навчання. За результатами цих конкурсів вчителів-переможців буде нагороджено преміями. В такий спосіб ми вирішили стимулювати тих вчителів, які творчо працюють, мають цікаві методичні розробки. 
Ще одна нагода для освітян – проєкт «Український освітній всесвіт», який реалізовує Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» (https://vsesvit.miok.lviv.ua). Це онлайн платформа, де будуть розміщені всі українські школи світу, в тому числі й недільні, і де освітяни зможуть ділитися досвідом, підвищувати кваліфікацію, обмінюватися методичними розробками і напрацюваннями. Це лише два з численних наскрізних проєктів програми, які реалізовуємо. 
Зараз оновлюємо дані на аналітичних електронних картах (https://public.tableau.com/), де розміщені всі навчальні заклади області. Мені невідомі такі проєкти в інших областях. Там можна побачити, скільки в тій чи тій школі є учнів та вчителів, які видатки на одного учня, яка площа приміщень, інші показники. Тож дуже легко побачити, яка ситуація в освіті в тій чи тій громаді. Зараз переформатовуємо свою роботу в контексті тергромад, адже раніше все було сформовано відповідно до тих адміністративних районів, які були. Є багато й інших проєктів, які допомагають в управлінні освітою чи полегшують його, роблять його більш сучасним. Тепер значну увагу ми приділяємо позашкіллю. Багато проєктів вже реалізовано. Особливо це стосується винахідництва, розвитку закладів позашкілля.

Допомога на канцтовари малозабезпеченим

По дві тисячі гривень нададуть для підготовки до школи кожній дитині 6–17 років (включно), якщо вона походить з малозабезпеченої багатодітної родини. Таке рішення ухвалив Кабмін.
На ці потреби буде спрямовано 290 млн грн, а цю одноразову допомогу на придбання необхідних речей (ранців, канцтоварів тощо) отримають 145 тисяч дітей. Цю матеріальну допомогу родини отримають вже в серпні, аби був час придбати необхідне. Подавати додаткові заяви не потрібно. Управління праці та соцзахисту населення автоматично нарахують ці гроші (вони не впливатимуть на призначення інших соцвиплат та субсидії) за матеріалами справ одержувачів державної соціальної допомоги.
Згідно із законом, малозабезпеченою вважається сім’я, яка з поважних або не залежних від неї причин має сукупний середньомісячний дохід, нижчий за рівень забезпечення прожиткового мінімуму.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8330 / 1.72MB / SQL:{query_count}