Сезон кліщів: як вберегтися від небезпечної недуги

Лікарі застерігають: укус паразита може призвести до ураження нервової та серцево-судинної системи, а навіть до інвалідності

Нарешті літо і так хочеться на природу, особливо після місяців карантинних обмежень. Проте про безпеку забувати не варто. Адже щороку із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі, найбільш активні вони у квітні-червні та серпні-жовтні.
Принести на собі кліща можна не тільки з лісу, парку чи скверу, а навіть з будь-якого газону. За повідомленням Центру громадського здоров’я України, найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини, тому так важливо викошувати трави, особливо у місцях, де часто бувають діти.
У нашому місті вже у всіх парках та зелених зонах проведено акарицидну обробку, загальна площа знезаражених від кліщів територій – майже 162 гектари. Її здійснило Обласне комунальне підприємство «Профілактична дезінфекція». Як розповів «Львівській Пошті» його керівник Роман Добуш, за потреби підприємство може провести таку обробку і на території дитсадка чи дитячого майданчика біля будинку. Для цього потрібно звернутися в ОКП. Це можна зробити через сайт підприємства або за телефоном (098) 747 96 98.

Які недуги переносять кліщі

Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них: кліщовий вірусний енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма) – найчастіше, гранулоцитарний анаплазмоз, моноцитарний ерліхіоз, геморагічна гарячка, туляремія та інші.
Щороку в Україні приблизно 20 000 людей звертається до закладів охорони здоров’я через укуси кліща.За даними Центру громадського здоров’я, у 2020 році в Україні зареєстровано 2 745 випадків хвороби Лайма та 2 випадки кліщового енцефаліту. А протягом чотирьох місяців 2021 року (січень-квітень) уже зареєстрували 117 випадків захворювання на бореліоз (хворобу Лайма).
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з болю голови, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час присмоктування кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща (особливо, коли навколо утворилося своєрідне кільце), біль голови, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.
"Прогноз для пацієнтів з хворобою Лайма, як правило, сприятливий, якщо їх вчасно лікують із застосуванням відповідних схем антибіотиків, повне одужання настає більш, ніж у 80% людей. Однак потрібно пам’ятати, що можлива реінфекція іншим штамом збудника. Водночас, дуже ймовірно, що пацієнти, особливо дорослі, які отримують лікування пізно або приймають антибіотики, до яких борелії нечутливі, матимуть захворювання опорно-рухового апарату в майбутньому, деякі когнітивні розлади та інші неприємні, виснажливі симптоми, які важко піддаються лікуванню", – розповідає на своїй сторінці у фейсбуку лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська.
Вона також звертає увагу на те, що антитіла після перенесеної хвороби Лайма не захищають від подальшого можливого зараження, тому необхідно максимально уникати укусу кліщів. Передусім потрібно знати, що на доглянутих ділянках зі скошеною травою ймовірність «придбати» кліща майже нульова, натомість у вологих місцях з високою травою та густими кущами вона різко зростає.

Як вберегтися від кліщів

Лікарка радить при перебуванні в таких зонах наносити на шкіру і одяг репеленти, які містять ДЕТА (діетілтолуамід), на одяг можна наносити акарацид перметрин; що вища концентрація ДЕТА, то тривалішим буде захист від кліщів. Однак треба пам’ятати, що дітям не можна застосовувати продукти, що містять більше 10% ДЕТА. Також навіть допустимі його концентрації не можна використовувати дітям для обробки рук через можливе попадання на слизові. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
Також серед найважливіших рекомендацій медиків:
- Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
- Покривайте голову головним убором – кепкою, капелюхом чи хустиною – і закрийте шию.
- На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки, не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
- Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
- Оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: він виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ.
- Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
- Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
- Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
- Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
Увага! Коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви не припините активно рухатись – сядете чи ляжете. Саме тоді він починає шукати місце прикріплення до тіла – повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, ба навіть кілька днів.
Кліщ може перебувати на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являється припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Що робити, якщо кліща таки виявили

За можливості, зверніться до лікаря, травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій. Якщо ж такої можливості немає, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі, без ривків!
Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Ольга Голубовська наголошує, що зараження набагато менш імовірно, але не неможливе, якщо кліщі прикріплені менш ніж 24 години, але ця ймовірність різко зростає, якщо минуло 48-72 години і більше після прикріплення кліща. Тому набагато важливіше швидко видалити кліща, аніж розшукуючи пінцет, рукавички чи чекати повернення додому.
Лікарка теж наголошує, що не можна «душити» кліща олією, вазеліном, лаком або бензином – все це тільки подовжує час впливу, а отже, збільшує ймовірність інфікування. Також не можна стискати кліща, розчавлювати і проколювати, позаяк борелії (й інші збудники) можуть бути у всіх його біологічних рідинах.

Профілактика хвороби Лайма

Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж травинку та щільно закрити. За направленням лікаря-інфекціоніста в лабораторній мережі здійснюють дослідження кліщів на наявність збудників.
Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно зверніться до лікаря.
За словами лікарки, уникання та швидке видалення кліщів є набагато ефективнішою стратегією профілактики, аніж прийом антибіотиків. Необхідно пам’ятати, що ризик заразитися від укусу кліща – тільки у 1-2%.
«Для екстреної профілактики у дорослих і дітей від 8 років використовують разово доксициклін у дозі 200 мг (у дітей від 4 мг/кг до 200 мг), тільки це має бути лікарське призначення, бо є чимало протипоказань. Призначають таку профілактику не пізніше 72 годин після укусу», – наголошує Ольга Голубовська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8627 / 1.63MB / SQL:{query_count}