Рівні права: тато йде в декрет

Що змінює новий закон про декретну відпустку, хто її може брати та на який термін

В Україні набув чинності закон, який зрівняв права чоловіків і жінок на декретну відпустку. Цей крок не тільки схвалили експерти, а й дещо наблизив Україну до Європи, де декрет для чоловіків – звична справа вже багато років.
Ухвалений закон визначає відпустку для догляду за дитиною до трьох років як рівне право кожного з батьків. Документ запроваджує новий вид відпустки – одноразову відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, яку оплачує роботодавець, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.
Скористатись такою можливістю можуть: чоловік, дружина якого народила дитину, батько дитини, що не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але разом з нею проживає, бабуся, дідусь або інший родич, який фактично доглядає за дитиною.
Окрім цього, чоловіки, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю, матимуть змогу просити про скорочення тривалості робочого часу за власний кошт.
«Тут мовиться про пільги, які існували раніше тільки для матері. Тепер батько буде сприйматися серйозніше під час виховання дитини та роботодавці ставитимуться до нього з боку батьківства уважніше», – зауважує старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Борис Крімер.
Експерти наголошують: закон виправив правову колізію, через яку досі чоловіки в Україні могли піти в декрет лише після того, як з нього вийде жінка. Водночас батько міг взяти відпустку тільки за умови наявності довідки з місця роботи матері про те, що вона вийшла на роботу і більше не отримує допомогу. Завдяки новому закону ця бюрократія пішла в минуле, і обидва батьки мають рівне право на декретну відпустку незалежно один від одного.

Досі декрет для чоловіків у нашій країні був досить рідкісним явищем. Українці тільки вчаться рівноправності, тоді як у європейських державах це звична справа. Рівні права на декретну відпустку мають батьки у Франції, Іспанії, Португалії, Фінляндії, Литві.
Великих успіхів у цьому питанні досягли скандинавські країни. У Швеції діють «батьківські квоти»: з 480 днів загальної декретної відпустки 60 днів зобов’язаний взяти батько дитини. Якщо чоловік в декрет не піде, родина не отримуватиме виплати. У Норвегії батьки дитини повинні обов’язково взяти по 10 тижнів відпустки, а решту часу розподілити між собою в будь-яких пропорціях.
Заохочують чоловіків йти у декрет також грошима. Наприклад, у Німеччині працює програма «батьківські гроші». Це щомісячна виплата, яка становить дві третини середньомісячного заробітку. Наприклад, ті, хто до народження дитини заробляв 2100 євро на місяць, на період декретної відпустки отримують 1400 євро на місяць. Такі виплати нараховуються протягом року після народження дитини та не оподатковуються.
Звичайно, до таких комфортних умов декретної відпустки, коли є достатньо часу і треба турбуватись про гроші, українцям ще далеко. Але ухвалений закон про рівні можливості – це перший крок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8489 / 1.55MB / SQL:{query_count}