Зголошуйтеся, учителі-супергерої!

Освітян запрошують позмагатися за 250 тисяч гривень та низку інших призів. Подати заявку можна до 1 серпня

Цей навчальний рік став дуже непростим і водночас дуже особливим та інноваційним як для учнів, так і для вчителів. Через запровадження карантину останні два з половиною місяці довелося працювати онлайн, освоювати нові методики і використовувати нові засоби комунікації.
Водночас багато батьків, які нерідко нарікають на вчителів, мали нагоду на власному досвіді спробувати, що таке педагогічна праця, скільки вона потребує зусиль, вмінь і витримки лише для того, щоб організувати освітній процес, ввійти у ефективний діалог з учнем, мотивувати його до навчання. Це також дало нагоду в новому світлі побачити й оцінити важливість професії учителя в нашому суспільстві, адже ставлення до освітян у нас, на жаль, нерідко не надто прихильне.

Мотивувати і надихати

Для того, аби наголосити на важливості учителів у нашому суспільстві та надихнути освітян бути креативними і сміливими в своїх починаннях, дати нагоду ділитися досвідом з колегами в Україні та за кордоном, а також розширити власні горизонти завдяки участі в освітніх форумах і проектах, ГС «Освіторія» започаткувала в 2017 році вручення щорічної Національної премії Global Teacher Prize Ukraine. Світову ж премію для видатних учителів Global Teacher Prize заснував у 2015 році син учительки – арабський мільярдер Санні Варкі.
Завдання премії – показати українцям історії дивовижних учителів, які надихають і якими варто пишатися. Наприклад, перший переможець – учитель фізики Пауль Пшенічка є гостьовим професором у Гарварді та Оксфорді, педагогом, який входить до десятки найкращих викладачів фізики світу. Найкращим педагогом України у 2018-ому став учитель інформатики із Запоріжжя Олександр Жук, який навчає дітей із особливими потребами в школі-інтернаті «Джерело». Його учні посідають призові місця на конкурсах з комп’ютерної графіки та вебдизайну, перемагають у Всеукраїнському екологічному квесті та беруть участь у робобатлах.
Торік перемогу здобула Наталія Кідалова – учителька англійської мови та української мови і літератури з Мелітополя. На її уроках замість того, щоб зубрити поезію, учні можуть читати реп. Вона координує роботу клубу дебатів у школі, привчає учнів до проєктної діяльності. Завдяки її активності школа виграла обладнання для смарт-класу.

Учителі важливі

Щороку громадська спілка «Освіторія» проводить дослідження громадської думки щодо престижу вчительської професії в українському суспільстві. Відбулося воно і в березні цього року. Провела його дослідницька компанія «Kantar Україна». Опитування засвідчило, що 83,2% українців визнають, що вчителі важливі (цікаво, що чотири роки тому цей показник не дотягнув навіть до 40%), однак лише 9,4% опитаних хотіли б, аби їхня дитина стала учителем (на противагу, наприклад, 36% у Канаді). При цьому все більше респондентів зазначають, що українське суспільство мало цінує своїх педагогів (38,7% цього року проти 26,7% минулого року) і все більше людей вважають, що головна роль учителя – це професіонал і ментор, а не «контролер».
Головним завданням учителя опитані вважають: допомогти учням розвинути вміння та навички (51,5%); заохотити учнів до навчання та зацікавити матеріалом (49,6%,); розвивати здібності й таланти учнів (42,5%); передавати учням перевірені знання (38,7%,); підтримувати рівні умови навчання для всіх і не мати «улюбленців» (30,5%); виховувати учнів і прищеплювати їм цінності та норми поведінки (21%); привчати учнів до дисципліни та порядку (19,2%); стежити за успішністю учнів та результатами їхнього навчання (9,4%); вести за собою і показувати приклад для наслідування (8,1%).

«Розрив між визнанням важливості ролі учителів та рівнем їхньої оцінки в суспільстві є головним мотиватором нашої роботи. Лише вчитель, якого суспільство поважає, зможе виховати успішне покоління дітей, націю без комплексу меншовартості», – стверджує Зоя Литвин, очільниця «Освіторії» та засновниця національної премії Global Teacher Prize Ukraine.

У чому ваша суперсила?

Цього року організатори премії з ГС «Освіторія» роблять наголос на тому, що сучасний учитель – це супергерой, який володіє суперсилою і знаходить вихід у будь-якій ситуації. Саме учителі можуть урятувати країну, адже навіть під час карантину щодня ділилися своєю суперсилою під час уроків, викладаючи у Zoom, підтримуючи спілкування у вайбер-чатах та перевіряючи незліченну кількість завдань.
«Тож закликаємо всіх показати, що #вчителіважливі – номінувати вчителів чи заповнити анкету на сайті премії (https://globalteacherprize.org.ua). Заявки приймають до 1 серпня 2020 року, а вже 3 жовтня вся Україна дізнається не тільки ім’я найкращого вчителя країни, а й імена переможців спеціальних додаткових номінацій», – запевняють організатори.
Спеціальні номінації від партнерів:
*«Учитель-новатор» від Microsoft – поїде на Міжнародний освітній форум до Австралії;
*«Видатний вчитель хімії» від Zagoriy Foundation – отримає 100 000 гривень на реалізацію власного проєкту та додаткові 100 000 гривень на потреби школи;
*«Вибір українців» за голосуванням на сайті ТСН – поїде у закордонну освітню подорож;
*«Вчитель громадянської освіти» від Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», яку фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID/ENGAGE) та здійснює Pact в Україні, – поїде на Всесвітній економічний форум 2021 року в Давосі та отримає найсучасніший ноутбук;
*«Реалізація мрії» від МХП – агроіндустріальний комплекс МХП реалізує мрію одного з учителів;
*«Вибір серцем» від Наталії Мосейчук – отримає грошову винагороду та освітню подорож.

Як стати найкращим

Щоби позмагатися за звання найкращого вчителя та за 250 тисяч гривень, потрібно заповнити анкету для участі на офіційному сайті премії до 1 серпня: http://globalteacherprize.org.ua.
Переможець зможе поборотися і за мільйон доларів, адже отримає змогу поїхати на освітній форум Global Education & Skills Forum, на якому збираються найкращі вчителі-новатори з усього світу і який цього року (якщо, звичайно, буде сприятлива ситуація і не буде причин остерігатися загрози коронавірусу) пройде не в Дубаї, як у попередні роки, а в Лондоні, а також один рік безкоштовно навчатися від ГС «Освіторія».
Також на премію можна номінувати іншу особу – вашого вчителя, колегу чи вчителя ваших дітей, якщо ви переконані, що ця людина має чим поділитися з іншими та варта того, аби про неї довідалася вся Україна.
Як розповіла «Львівській Пошті» Юлія Чернова, контент-менеджерка премії Global Teacher Prize Ukraine, буває, що учитель чомусь соромиться номінуватися, а учні вважають його гідним шанування.
«Сама номінація не дає права на участь, а лише допомагає нам знайти учителів, вартих того, аби про них дізналася вся країна. Для того, щоб номінувати, достатньо зайти на сайт, вибрати кнопку «Номінувати вчителя», вказати прізвище та ім’я вчителя, а також його телефон чи електронну адресу, щоб ми могли з ним сконтактуватися. Номіновані переважно запитують, хто запропонував їх до участі, тож можна зазначити, чи ви бажаєте, аби було вказано, що це зробили саме ви», – пояснює менеджерка.
З її слів, за премію можуть змагатися учителі, які працюють та навчають дітей у межах обов’язкової шкільної освіти. Учасниками можуть стати вчителі школи будь-якого типу та форми власності, однак вона має бути зареєстрована саме як освітній заклад, а також викладачі шкільних предметів інших закладів середньої освіти, як-от училища чи коледжу. Понад те, учитель повинен надати докази досягнення помітних результатів у навчанні учнів та показати застосування інноваційних і ефективних освітніх практик, які можна втілити у інших школах в тому самому контексті.
«Якщо для того, щоб номінувати учителя, достатньо кількох хвилин, то щоб заповнити заявку, знадобиться кілька годин, а то й днів. Це нагода переосмислити свій досвід і свої надбання, побачити свої суперсили і показати їх іншим. Фіналісти конкурсу зможуть взяти участь у цікавих заходах, знайти однодумців та безліч цікавих ідей. Кожен, хто подав заявку, матиме нагоду бути присутнім на урочистій церемонії нагородження, адже саме йому спершу пропонують зареєструватися і лише тоді відкривають реєстрацію для всіх охочих», – каже Юлія Чернова.
Після завершення прийому заявок їх спершу опрацюють на відповідність технічним вимогам, а відтак за визначеними критеріями шукатимуть 50 найкращих вчителів України і вже з них оберуть 10 фіналістів, які змагатимуться за головний приз. Компанія «Делойт» в Україні виступає партнером премії та забезпечує прозорість процесу голосування. До речі, щороку серед фіналістів є представники Львівщини, а кількість поданих заявок одна з найбільших.
За три роки у премії взяли участь 5486 українських вчителів. Щороку кількість заявок зростає: із 632 у 2017 році – до майже 3000 у 2019-ому. Цього року вже подали у півтора раза більше заявок, аніж у такий самий час торік, тож організатори очікують ще більше учасників, а отже, Україна побачить нових зірок однієї з найблагородніших професій.


Премію Global Teacher Prize Ukraine може отримати вчитель, який:

– мріє та підтримує розвиток ідей, які відкривають доступ до якісної освіти дітям з усіх верств суспільства;
– надихає інших викладачів своїм позитивним прикладом, використовує інновації у навчанні, займається громадською роботою, робить більше, ніж просто викладає предмет;
– змінює своє оточення, готує учнів бути ефективними в глобалізованому середовищі та виховує їх громадянами світу;
– має учнів, які зробили помітний крок уперед в своїх навчальних досягненнях;
– застосовує інноваційні освітні практики;
– має значні досягнення у професійній сфері, які відзначають колеги та спільнота;
– виховує громадян світу на загальнолюдських принципах;
– виходить за межі класу;
– популяризує професію вчителя та розуміє важливість власного внеску в майбутнє України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 1.64MB / SQL:{query_count}