Відкриття дитсадків: і на часі, і боязно

Чи будуть убезпечені від коронавірусу діти, якщо з 1 червня у Львові запрацюють дошкільні заклади. Думки завідувачки, виховательок та батьків

Про те, що вже варто відкривати дитячі садки, каже щораз більша кількість батьків. Після послаблення карантину вони змушені повертатися на роботу, однак не всі мають змогу залишити на когось дитину. Та й самим дітлахам після майже тримісячного карантину вже час повертатися до повної соціалізації.
Нагадаємо, що попередньо дитячі садки планували відкрити після 22 травня. Щоправда, лише в тому випадку, якщо дозволить епідемічна ситуація. Остаточні рішення дозволили приймати обласним штабам для боротьби з коронавірусом. Та оскільки статистика на Львівщині засвідчила приріст захворюваності, обласна комісії з питань ТЕБ і НС наприкінці минулого тижня ухвалила рішення продовжити карантин: до 29 травня жодних послаблень не дозволили!
Як буде далі, залежатиме від ситуації: якщо вона стабілізується і в п’ятницю, 29 травня, спецкомісія дасть добро, дитсадки почнуть відновлювати роботу з 1 червня. Та чи всі вони готові до цього?

Повільно, але готуються

Проте, як працюватимуть дитсадки у час карантину, «Львівська Пошта» вже писала (стаття «Діти, куди вас подіти?», № 40 (2257) від 20.05.2020 р.).
Серед головних умов, які оприлюднило МОЗ: батькам заборонять вхід, запровадять температурний скринінг і будуть проводити щоденні огляди дітей. Батьківські збори проводитимуть онлайн, а дитячі групи регулярно провітрюватимуть та дезінфікуватимуть. Крім того, діти повинні більше перебувати надворі, бавитися, дотримуючись карантинних обмежень. До садків не пускатимуть дітей та працівників із температурою вищою за 37,2 градуса.
29 травня дізнаємося, чи запрацюють у Львові дитячі садки і відколи. Все залежатиме від епідситуації і рішення обласної комісії з питань ТЕБ і НС
Стосовно масок для дітей та обробки рук антисептиками – це неправда. Вони лише для працівників, бо у дітей можуть спричиняти алергію. Маски малюки не надягатимуть, руки митимуть рідким милом. Під забороною звичні махрові рушнички, відтепер руки діти витиратимуть лише паперовими.
В управлінні освіти Львова запевняють, що все необхідне, як-от засоби дезінфекції та індивідуального захисту, закупили. Понад те, навіть напрацювали правила роботи дитсадків після послаблення карантину.
Аби не бути голослівною, «Львівська Пошта» розпитала про таку готовність завідувачку та виховательок дошкільних закладів міста.
Маски діти у дитсадках не надягатимуть, руки митимуть рідким милом
Завідувачка дошкільного закладу №153 «Дзвіночок» Юлія Кукуріка розповіла, що їхній садочок сумлінно готується до відкриття.
«Вже закупили більшість необхідного для роботи. Маємо маски, рукавички, дезінфікувальні засоби, безконтактні термометри. Працівники кухні пройшли тестування на наявність коронавірусу. З цим у нас все гаразд. Що стосується самої роботи, кількості дітей у групах чи інших нюансів, зараз достеменно нічого сказати не можу. Чекаємо на рішення міської комісії ТЕБ і НС, розпорядчі документи. Цієї п’яниці уже все знатимемо», – пояснила вона.
Приблизно таку ж відповідь дали виховательки інших дитсадків. Чогось конкретного щодо своєї роботи вони сказати не можуть, чекають на рішення «згори», але до відкриття готуються.
«Ми ходимо на роботу. Сьогодні, наприклад, прибираємо в групах, виносимо килими, деякі іграшки. Нашим куховаркам уже зробили експрес-тести, казали, що тестуватимуть і нас. Нетерпляче чекаємо на своїх діток. Сподіваємося, що вже з наступного тижня зустрінемося. Робитимемо все від нас залежне, аби здоровими залишалися всі», – зазначила вихователька Галина Миколаївна.

Дітям потрібні друзі!

Якщо ще минулого тижня на запитання, чи варто відкривати дитсадки під час послаблення карантину, батьки відповідали, що зарано, що треба із цим зачекати, то цього, навпаки, кажуть, що діти нічого не роблять, окрім як «мамкають» і питають: «Коли я вже піду в садок?». Тож і одні, і другі дуже чекають на їхнє відкриття.
Не боїться своїх двох менших донечок віддавати в садок багатодітна мама Ольга Хворостовська. Більше того, готова навіть в разі потреби долучитися до придбання необхідного в групу - чи то антисептиків, чи паперових рушничків. Щоправда, лише коли знатиме, що кошти ці використають на реальні потреби, як-от засоби гігієни.
Під забороною звичні махрові рушнички, відтепер руки діти витиратимуть лише паперовими
«Мені не страшно віддавати дітей у садок. А що ми зараз поміж людьми не буваємо? Гуляємо, в магазини ходимо, чоловік – на роботу. Що має бути, те буде. Головне, щоб у садку були дотримані санітарі норми, щоби батьки не приводили хворих дітей. А щодо того, щоб долучилися до збору грошей та закупівлю необхідного в групу, тут усе залежить від того, на що підуть ці кошти. Якщо на антисептики, паперові рушники – то так, якщо ж на посудомийну машину (а така розмова в нашій групі вже була) – тоді ні!» – наголошує вона.
Найбільше, що зараз хвилює Ольгу, це пенсійний вік більшості працівників дитсадка: такі люди, як відомо, перебувають у групі ризику зараження коронавірусом.
«Нічого не маю проти когось особисто, але переймаюся тим, як працюватиме садок, коли медсестра, виховательки, працівниці кухні, завгосп, деякі няні, навіть завідувачка пенсійного віку. В рекомендаціях МОЗ було сказано, що їх не варто допускати до роботи. Тоді як бути?» – запитує жінка.
В управлінні освіти Львова запевняють, що все необхідне, як-от засоби дезінфекції та індивідуального захисту, закупили
Є серед львівських матусь і такі, що досі не впевнені, чи треба пускати дітей у садок, або ж твердо переконані, що робити це зарано. Головний аргумент – це може бути небезпечно!
Вікторія Савіцька впродовж карантину працює з дому. Каже, що із сином, якому влітку виповниться чотири роки, виконувати роботу досить складно: він хоче їсти, гуляти, бавитися, а інколи просто позаважати.
«На відкриття садочків чекала нетерпляче. Але тепер вагаюся, коли віддавати туди дитину: чи з 1 червня, чи з 1 липня. У нашій групі батьки вже збирають гроші на антисептики, рушнички, мило, вологі серветки. То що, нічого немає?! Виникає питання, чи готовий садок приймати дітей. Не певна, – каже Вікторія. – Якщо не вдасться знайти родича, який бавитиме сина, шукатиму няню... Якщо і з цим будуть труднощі, можливо, віддам у садок. Поки що не вирішила, ще в роздумах».
Не віддасть найближчим часом свого сина до дитсадка й Тетяна Оліярчик.
«На днях вихователі питали, чи водитиму я дитину в садок цього літа. Легко натякали, аби взяла її на «літнє оздоровлення». Мовляв, ситуація нестабільна... Зважила все і вирішила, що таки не водитиму. У сина слабкий імунітет, тиждень садок відвідував, а тиждень-два хворів удома. Боюся, що може якусь недугу принести. Та й удома батьки з групи ризику: мало того що пенсійного віку, то ще й мають супутні захворювання», – пояснює жінка.

Матеріали для вихователів 

МОН та «ЮНІСЕФ Україна» рекомендують матеріали для вихователів, які можна використати в роботі з дітьми дошкільного віку: 
*Як говорити про коронавірус із маленькими дітьми – брошура: uni.cf/2TE3JWT; відео: bit.ly/36dHGv9; вебінар: bit.ly/36nAiNS.
*Серія коротких мультфільмів про правила особистої гігієни, зокрема про миття рук, умивання, миття посуду тощо: bit.ly/36gJjbi
*Поради для батьків та вихователів «Як зменшити стрес та тривожність у дітей дошкільного віку»: uni.cf/2ynpXF4
*Плакати для дітей щодо дотримання карантинних норм: bit.ly/2ZzyNui.

«Садки готові. Батькам здавати гроші не треба!»

Зоряна Довганик, головна освітянка Львова, – про те, коли нарешті запрацюють дитсадки, чи все готове до їхньої роботи під час карантину та чиїм коштом закуплять маски, дезінфікувальні засоби і термометри

– Скажіть, будь ласка, коли львів’янам чекати на відкриття дитсадків?
– Рішення щодо відкриття садочків буде прийняте в п’ятницю, 29 травня, на засіданні комісії з ТЕБ та НС. Лише після того, як дозволять відновити їхню роботу, ми це зможемо зробити.
– Тобто наразі зарано стверджувати, що таки з 1 червня?
– Так. Наразі нічого конкретного ніхто сказати не може. Усе залежатиме від епідситуації у Львові та того, яке рішення прийме комісія. На жаль, усі ми бачимо і чуємо, що ситуація в місті не найкраща. Кількість хворих досить велика.
– Але якщо 29 травня комісія все ж видасть позитивне рішення, чи можна буде батькам уже з понеділка вести дітей у садок?
– Ні, так скоро вони ще не запрацюють. Як мінімум потрібно буде замовити продукти харчування. На це знадобиться ще день-два. Навіть якщо в садках є продукти довготривалого зберігання (крупи, макарони), все одно потрібен час, аби замовити молочні продукти, овочі, фрукти.
– А як щодо решти, необхідної для роботи садків під час карантину. Чи садки вже усім забезпечені?
– Теоретично садки Львова готові до відкриття. Вже придбали засоби індивідуального захисту, мийні та дезінфікувальні засоби, паперові рушники, безконтактні термометри. Крім того, усі працівники садків – виховательки, завідувачки, помічники виховательок, працівниці харчоблоків зараз проходять навчання правил використання засобів індивідуального захисту, їхньої утилізації та контролю над дотриманням цих правил.
– Із батьків збиратимуть гроші на антисептики чи термометри?
– Нічого батькам здавати не треба! Усім забезпечує місто. Вже виділені кошти, закуплена частина необхідного. Всю решту докуповують відділи освіти, оскільки вони мають централізовані бухгалтерії.
– Прошу сказати, чи в місті запрацюють усі садочки, чи буде об’єднання груп?
– Щодо садочків загалом, то до відкриття готові всі. А ось стосовно груп, то тут усе залежатиме від того, скільки дітей відвідуватиме садок. Якщо, наприклад, на цілий садок прийде лише 10 дітей, однозначно вони будуть в одній групі. Але якщо охочих буде набагато більше – працюватимуть всі групи. Будемо відкривати таку кількість груп, яка потрібна.
Загалом старатимемося, щоб освітній процес у садках був щонайбільше організований, на відкритому повітрі. Тобто діти зранку прийдуть, поснідають і підуть надвір. Звісно, за сприятливої погоди.
– Раніше мовилося, що в групи прийматимуть не більш ніж 10 дітей. Що на це скажете?
– Про це нічого не відомо. Минулого тижня ми отримали протоколи, де було зазначено, що кількість дітей у групі повинна бути такою, щоб забезпечити дотримання основних санітарно-гігієнічних правил.
Зрештою, все залежатиме від самого садка, які в нього приміщення. Якщо є просторі кімнати, то там одночасно зможуть перебувати більш ніж 10 дітей. Якщо невеликі, будемо думати.
– Кого найперше братимуть у садки і чи потрібно батькам приносити довідку з роботи?
– За яких умов відкриють садки, ще не відомо. Якщо будуть якісь вимоги до батьків, їм про це повідомлять. Вони мають бути готові, що доведеться погоджуватися на виконання певних правил, тому що відповідальність за дітей лежатиме на багатьох – самих батьках, вихователях, на управлінні освіти.
– Чи робили працівникам дитсадків тестування на наявність коронавірусу і чи допускатимуть до роботи тих, кому за 60-ть? Вони ж у групі ризику…
– Тестування на коронавірус ми розпочали з працівників харчоблоків, оскільки вони мають безпосередній контакт із продуктами харчування. Щодо працівників, яким за 60-ть, то на даний час у протоколах не було зазначено, що вони не можуть працювати. Єдине обмеження – утриматися від роботи тим, що мають важкі або хронічні захворювання. Але якщо людині 60 років і більше, якщо вона нормально почувається, готова працювати – то чом би й ні?
– Кажуть, що й від дітей вимагатимуть довідку про стан здоров’я, про те, що вони не контактували із зараженими коронавірусом, не перебували на самоізоляції. Чи це так?
– Таких речей ми не прописували. Зрештою, останнє слово за комісією ТЕБ і НС. Але яких би норм чи правил не прийняли на комісії і не впровадили в садках, це не буде несподіванкою для батьків. Про все буде повідомлено завчасно, тож виконати їх буде нескладно.
– Чи є якийсь алгоритм дій у разі виявлення в дитини підвищеної температури тіла чи виникнення підозри на коронавірус?
– Батьки мають бути свідомі того, що в садок дітей треба вести, лише коли ті здорові. Якщо дитина шмаркає, кашляє чи має підвищену температуру – доведеться сидіти вдома. Коли ознаки захворювання виявлять при вході, дитину в садок не пустять.
Якщо впродовж дня у дитини підвищиться температура або ж вихователька виявить у неї будь-які ознаки захворювання, батьки будуть зобов’язані прийти і забрати дитину із садка, аби не наражати на небезпеку інших дітей. Дитина до того часу перебуватиме в ізоляторі – спеціальній окремій кімнаті. Такі є в кожному садку. Їх уже привели до належного стану.
Більшість цих речей уже є в дитсадках, бо існує державний санітарний регламент, де чітко прописано, як здійснювати в приміщеннях дезінфекцію, вологе прибирання, провітрювання, коли дотримуватися маскового режиму, що робити, коли в дитини є ознаки захворювання. Тож запевняю, що зараз нічого екстраординарного та нового не буде!
Розмовляла Ольга Шведа

Світлана Крижанівська-Блінова, фахівець із комунікацій:
– Дорослим вже час виходити на роботу. Але щоб це зробити, дітей треба завести у садок. Наразі садки закриті, діти увесь час вдома, тож працювати з дому дуже важко. Навіть не знаю, що важче для сім’ї – коронавірус чи закриття садків. Бо і батьки, і діти вдома уже сходять з розуму. Водити свою дитину готова. Єдине, що тоді обмежимо спілкування чотирирічної доньки Вікторії її з бабусями та дідусями, до яких досі час до часу їздили в гості. Усе заради того, аби не наражати їх на небезпеку. Звісно, у садку повинні дотримуватися всіх рекомендацій, настанов та санітарних вимог. Я вже навіть цікавилася, як із цим у нашому садку. Донька відвідує приватний садок «Леосад» і нетерпляче чекає, коли його відкриють. Дітей у групі небагато, чистота завжди підтримана. Знаю, що в садку уже прибрали всі килими, є рідке мило (хоч і до цього завжди було), закуплене одноразове кухонне начиння. Дітям щодня робитимуть температурний скринінг. Пояснили, що коли у когось виявлять температуру чи якісь прояви застуди, керівництво до цього ставитиметься критичніше, аніж раніше. Річ у тім, що наш садок досить прогресивний. Ще до карантину наявність нежитю чи кашлю в дітей вважали нормою – це могло означати, що дитина змерзла надворі.
Світлана Радішевська, львівська журналістка:
– На відкриття дитсадка чекаю і я і мій трирічний син Матвій. Зараз із сином ми живемо удвох, чоловік працює в Києві. Тож у разі потреби піти до лікаря чи на якусь зустріч виникають проблеми. Дитину нема куди завести, на кого залишити. Дуже чекала, що садки запрацюють ще з цього понеділка, проте відкриття відтермінували. Вважаю, що цього можна було й не робити, лише організувати грамотний графік. Наприклад, у перший тиждень до групи прийняти лише кілька дітей, а далі їхню кількість збільшувати. Я маю підробіток, займаюся проєктами, тож потрібен час для роботи. Зрештою, діти також скучили за садком, однолітками. Вони хочуть бавитися, спілкуватися. Тож, на мою думку, відкриття дитсадків буде великим полегшенням для батьків, які працюють». Чи готовий до відкриття садок, куди ходить син, а це державний садок №188 для дітей «атовців» і багатодітних сімей, не знаю. Як і того, чи забезпечені групи всім необхідним. Думаю, що так. Але якщо і ні, готова запропонувати допомогу. Загалом, наш садок невеликий – лише чотири групи. Тут і так завжди прибрано. Гадаю, після відкриття стане ще чистіше. Навіть коли нам, батькам, скажуть на щось зібрати гроші – на антисептики, паперові рушники, я не проти. Передусім безпека дітей.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8201 / 1.73MB / SQL:{query_count}