Віра vs вірус

Які заходи безпеки запроваджуватимуть у храмах, щоб уникнути поширення нового коронавірусу, та як бути добрим християнином

Тема нового небезпечного коронавірусу тримає світ в напрузі вже не один місяць. І якщо в Китаї зафіксували рекордний спад захворюваності, то на півночі Італії ситуація й далі критична. Поодинокі випадки захворюваності зафіксовані в різних європейських країнах. Страх заразитися чи наразити на небезпеку рідних і близьких породжує неспокій, провокує агресивність та безпорадність. Така ситуація є викликом для релігійних громад: як побороти страх, не допустити паніки і втрати людського обличчя, та водночас те, як провадити релігійне життя громад, надавати духовну опіку вірянам, враховуючи рекомендації медиків і органів, що відповідають за протидію епідемії?

Безпека важливіша

У багатьох країнах уже запровадили надзвичайні обмежувальні заходи. Зокрема, в Італії заборонені публічні богослужіння, у тому числі й похоронні, до 3 квітня включно. Священники звершують літургії та інші богослужіння без вірян. Віряни ж мають нагоду молитовно долучитися за посередництва сучасних засобів комунікації. Щоб виявити близькість до хворих людей, до тих, що відбувають карантин чи не мають можливості взяти особисту участь у богослужінні, Папа Франциск вирішив, що з понеділка, 9 березня, меси, які він служить у резиденції «Дім святої Марти» у Ватикані, будуть транслювати у прямому ефірі через засоби суспільної комунікації Святої Столиці та телевізійні станції, які їх ретранслюють. Понтифік завжди бажав, щоб ці Святі меси не транслювали в прямому ефірі. Та, беручи до уваги теперішню ситуацію, він дозволив пряму трансляцію, аби щоденно бути близько до страждаючих.
Єпископи США радять вірянам вдаватися до різноманітних захисних заходів, у тому числі змінити традиційні ритуали під час меси. Наприклад, замість потискання рук обмежитися доброзичливими кивками, а там, де християни причащалися, відпиваючи з одної чаші, більше цього не робити.
У багатьох католицьких країнах спорожнили чаші зі свяченою водою при вході до храму, в які віряни вмочали пальці перед тим, як перехреститися. Цю практику заборонили з огляду на небезпеку поширення коронавірусу. У сусідній Польщі заборонили цілування ікон, хрестів та інших церковних реліквій.
У Вифлеємі на два тижні закрили храм Різдва Христового. Палестинське міністерство охорони здоров’я через виявлені випадки зараження коронавірусом оголосило надзвичайний стан у місті, скасувало масові заходи, закрило навчальні заклади, мечеті та церкви. Єврейські релігійні громади також закликали вірних тимчасово утриматися від поцілунків святих книг та мезуз на дверях. Саудівська Аравія тимчасово зупинила умру, що є малим паломництвом до Мекки та Медини. Це стосується як громадян країни, так і громадян інших держав.

Повага до святого

Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій Рудюк застеріг вірян від того, щоб, бува, у страху перед небезпечною недугою не зневажити Святі тайни. «Застерігаю вас від того, що всіляка зневага до животворчих Тіла і Крові Господніх, які подаються зі Святої чаші, придумування всяких способів причастя, які заперечують традиційну форму причастя в Православній Церкві, або якісь обмеження в причасті істинних Тіла і Крові Господа Ісуса Христа є нічим іншим, як зневагою, вом і відсутністю віри в Господа Ісуса Христа та Його чесних Тіла і Крові!
Закликаю таких порад не слухати та не виконувати, бо ті, що таке впроваджують, є занепалими і духовно ошуканими християнами. Щоб не виникало зайвих запитань, хочу наголосити на тому, що інших лікарських порад щодо чистоти, гігієни, а також застережень щодо поширення коронавірусу ми не відкидаємо і просимо вірних всіляко їх дотримуватись. Однак, що торкається основ беззаперечної істинної віри в животворчу силу Тіла і Крові Господніх, то ми повинні стояти на правді і всілякі богохульні поради, несумісні з нашою вірою, відкидати», – мовиться у його зверненні.
Предстоятель ПЦУ Епіфаній власним прикладом наставляє вірян не піддаватися паніці. Минулого тижня він брав участь у великопісних богослужіннях, а в своєму зверненні на Великий піст звернувся до вірян із закликом не допустити паніки та агресії: «Нехай у час посту до наших молитов будуть додані прохання про оздоровлення хворих та за подолання страху і ворожнечі, спричинених загрозою від епідемії».

Заходи співмірні з викликами

Учора, 10 березня, головний медик Львова Володимир Зуб під час зустрічі зі священниками Львівської архиєпархії УГКЦ запевнив, що наразі немає потреби запроваджувати якісь обмежувальні заходи щодо богослужінь. Однак нині важливо, аби священники на своїх парафіях доносили правдиву інформацію про цю недугу, адже «паніка і страх є не найкращими для того, щоби правильно оцінювати ситуацію і приймати виважені рішення». Він розповів священникам про недугу, про те, що робиться в місті, щоб не допустити її поширення, та як зменшити ризик зараження. Володимир Зуб сподівається, що в нас, де Церква має великий вплив, священники зможуть донести правдиву інформацію, звернути увагу на правила гігієни, додержання яких значно знижує ризик зараження. Адже значна частина населення, передусім того, що в літах, для якої ризик найбільший, не сидить у інтернеті. Багато хто з них не довіряє телебаченню, тому саме через Церкву, через священників варто з ними комунікувати.
У розмові з журналістами головний медик Львова пригадав ситуацію 2009 року, коли під час «свинячого» грипу також дехто висловлював побоювання щодо того, чи варто йти до храму, чи можна там заразитися. «Тоді в прямому ефірі на обурення одного чоловіка, що вже й до церкви ходити не можна, я відповів: «До церкви можна ходити і треба».
Це саме кажу нині. Єдине, якщо ви захворіли чи почуваєтеся недобре, утримайтеся. До церкви треба ходити, коли ви здорові, а для психологічного спокою прикрийте рота хустинкою чи шарфом», – сказав Володимир Зуб.
Отець Андрій Логін, директор благодійного фонду «Шпиталь ім. Митрополита Андрея Шептицького», запевнив, що духовенство сьогодні усвідомлює, як важливо уникати панічних настроїв. «Сьогодні ми можемо мати за приклад реакцію Святішого Престолу і особисто Папи Франциска. Коли в північному регіоні Італії почалося стрімке поширення вірусу, богослужіння проводять за допомоги сучасних технічних засобів, тобто віряни можуть молитися в своїх домівках. Але мусимо розуміти, що реакція Церкви має бути співмірна з викликами, із якими стикаємося. Це означає, що коли будуть рекомендації посилити заходи безпеки, тоді будемо реагувати належним чином», – пояснив він.

Звернення до вірян сестри Севастіяни Карвацької, голови Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я

Сьогодні Україна, як і цілий світ, переживає поширення нової небезпечної інфекції – коронавірусу COVID-19. Християни України та наша Греко-католицька церква співпереживає з усіма, які захворіли, перебувають у небезпеці або втратили своїх рідних від цієї хвороби.
Насамперед Українська греко-католицька церква закликає до особистої та, за можливості, спільної молитви за витривання у цей складний час та Боже змилування і подолання цієї хвороби.Водночас ми повинні й самі докласти зусиль, щоб запобігти поширення епідемії, насамперед дотримуватися рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міністерства охорони здоров’я України, місцевих санітарних та епідеміологічних служб.
Необхідно стати тими, що поширюють тільки перевірену інформацію, не впадають у паніку та відчай, проявляють уповання на Боже милосердя і провидіння та готові приходити на допомогу тим, які її потребують.
Варто особливо звернути увагу ще на такі речі:
– При підозрілих симптомах обмежити спілкування з іншими до мінімуму, не відвідувати місць скупчення людей та щонайшвидше звернутися до сімейного лікаря.
– Під час відвідування храму звернути увагу більше на духовне єднання із Христом Господом, не наполягаючи на цілуванні ікон, реліквій чи інших речей.
– Дотримуватися особистої гігієни, особливо гігієни рук, часто їх миючи, відповідно до рекомендацій МОЗ, або дезінфікуючи відповідними засобами.
– Під час прийняття Святого причастя всіляко уникати торкання устами ложечки.
Пам’ятаймо, що будь-які випробування, які допускає нам Господь, переважно є наслідком нашого блукання далеко від Нього. Та в своєму милосерді Він, сповнений любов’ю, завжди перебуває поряд із хворими, немічними і тими, що потребують Його ласки. Він єдиний правдивий лікар душ і тіл.
Тож єднаймося в молитві під час цього Великого посту, щоб у покаянні Він відкрив нам правдивий шлях, щоб учені винайшли ліки від цієї хвороби, а всі ми прославляти Його милосердя.

Отець Павло Дроздяк, священник УГКЦ, капелан Львівської міськради:
– Найважливіше у будь-який час бути людиною. Свого часу Блаженніший Любомир казав, що впродовж дня ми зазвичай зустрічаємо дуже багато осіб, але дуже мало людей. Бути людиною означає захоплюватися від зустрічі один з одним незалежно від конфесійної приналежності, політичних уподобань, релігійних поглядів. Потрібно пам’ятати, що та чи та недуга може невдовзі стосуватися мене чи моїх близьких. Треба довіряти Господу Богу і любити людей. Це найважливіше завдання. Страх має великі очі, тому, без сумніву, сьогоднішня зустріч духовенства Львівської архиєпархії УГКЦ із головним медиком Львова була розмовою про страх, який потрібно розвіяти. Щоб кожен розумів, якщо почувається хворим, відчуває певні симптоми, варто залишатися вдома. Не мовиться конкретно про коронавірус, а про різні хвороби. Адже краще помолитися вдома, щоб не наражати на небезпеку інших. Що стосується вірних, які постійно ходять до церкви, то тут не треба мати страху, що я чимось заражуся в храмі. Треба сміливо та свідомо звершувати свої релігійні бажання і потреби, наприклад поцілувати ікону чи хрест. У тому нема нічого небезпечного! Тим паче, що сьогодні ми використовуємо різні засоби дезінфекції, регулярно протираємо хрести, ікони. Це у всіх храмах запроваджене, і не тільки зараз, коли всі говорять про небезпеку. Ці засоби використовуємо постійно, роками. Тому не потрібно боятися страшних вірусів, які нас підстерігають у церкві. Сміливо йдіть до церкви, сміливо сповідайтеся, сміливо причащайтеся, щоб цей сумнів, який у наш час є дуже небезпечний, не вразив нашу свідомість! Бо в тих сумнівах ми починаємо творити для себе дуже багато перешкод і ворогів, які нас знищують. Тоді ми не будемо відчувати від цього жодного задоволення, а лише терпітимемо. Тому спокійно йдемо до Плащаниці, святкуймо Великдень і не переживаймо, довіряймо Господу і любімо людей!
Отець Володимир Пігічин, священник УГКЦ:
– Коли юнак прийшов до Христа і спитав, що має доброго робити, аби спастися, Христос спитав його, що написано в Законі Божому. А там написано дотримуватися заповідей. Божа наука не змінюється. І нам, щоб бути добрими християнами, потрібно дотримуватися заповідей. Христос навчає, що є дві головні заповіді – любити Бога і любити ближнього. І саме з позиції любові до Бога і до ближнього маємо ставитися до всього в цьому світі, навіть до того, що нас дуже лякає. І коли сьогодні у світі поширюється новий небезпечний коронавірус (а це не може не страшити, бо він уже забрав багато людських життів), то ми, як християни, покликані любити одне одного, дбати одне про одного і берегти життя, бо життя – це безцінний дар. Заповідь «Не вбий» зобов’язує берегти цей дар у кожному з наших ближніх. Тож маємо постаратися шанувати життя кожного, дотримуватися тих рекомендацій, які дають медики, заради того, щоб убезпечити себе і ближніх від зараження небезпечним вірусом. Якщо ж будуть запроваджені жорсткіші запобіжні заходи в храмах, як-от заборона цілування ікон чи хреста, перейматися і переживати через це не варто. Мусимо розуміти, що всі наші зовнішні прояви богопочитання є нашим способом виражати свою любов до Господа Бога, що почитати Бога найперше маємо в своєму серці. Від того, що зараз ми певний час не будемо цього робити, наша віра не стане меншою, а небезпека точно буде меншою. І якщо ми говоримо про те, що перебуваємо в контексті Великого посту, то тим більше важливо зосередитися на особистій поставі перед Богом. Можливо, не так важливо долучитися до велелюдних публічних заходів Церкви, де збирається багато людей, як зосередитися на собі, побути в тиші на самоті та дозволити Богові промовити до нас не у великому скупченні людей, а в приватній, але дуже ревній молитві.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8800 / 1.68MB / SQL:{query_count}