До звірів по хороші емоції

Любите звірят? «Львівська Пошта» склала чималий список місць, куди можна завітати, аби цікаво, корисно та весело провести дозвілля: зоокутки, ферми і зоопарк

Немає більш щирого співрозмовника, аніж тварина. Дарма, що розмовляють вони по-своєму, що «слів» їхніх не розбереш. Але, торкаючись м’якенької шерсті кота, потискаючи лапу собаки, навіть спостерігаючи за грайливою білкою в парку, розумієш, що комунікація між людьми і тваринами буває дуже різна і дуже несвідома.
Кажуть, найперше людина приручила собаку. Так вона отримала не лише гідного помічника на полюванні, але й вірного друга. Фахівці стверджують, що тварини задовольняють потребу людини утворювати зв’язки.
«Людина прагне цього спілкування, бо воно щире. Тварини – як діти: якщо люблю, то кажу, що люблю, а як ні, то ні. Це справжній ресурс. Тварина приймає людину такою, якою вона є», – розповідає «Львівській Пошті» психотерапевтка, доцентка кафедри психології ЛНУ ім. І. Франка Лариса Дідковська.

Корисна комунікація

Спілкування з тваринами буквально покращує настрій і робить нас щасливішими, про що акцентує Уляна Супрун, колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я України. «Дослідники припускають, що це відбувається через зростання рівня гормонів окситоцину та нейромедіатора серотоніну, що разом забезпечують появу відчуття щастя. Крім того, в ході деяких досліджень було виявлено, що спілкування з тваринами має заспокійливий ефект, що сприяє зниженню артеріального тиску та зменшенню частоти серцебиття», – зазначає вона.
Існує навіть термін «пет-терапія». Це може бути групова або індивідуальна практика у вигляді прогулянок, ігор чи годування тварин. Її часто використовують як методику для боротьби з травмою, депресією, тривожністю та самотністю.
«Для дітей із аутизмом терапія з тваринами працює як своєрідний соціальний каталізатор. Наприклад, собаки допомагають справлятися з браком сенсорної та емоційної обізнаності та викликати реакцію в дітей із низьким сенсорним та емоційним рівнем збудження. Таким чином діти схильні більше взаємодіяти та використовувати мову. Позитивно впливають на соціальну поведінку дітей і морські свинки», – стверджує Уляна Супрун.
Тому тим, що ще вагаються, вона радить ставати опікунами для тварин або ж долучатися до благодійних фондів, які працюють із ними.

фото: Назар Коровай

Зоокутки замість домашнього улюбленця

А допоки ви роздумуєте, чи готові поселити в своєму домі тваринку і дбати про неї, можна піти в зоокуток. Їх у Львові чимало.
Мама двох синів і блогерка Вікторія розповіла «Львівській Пошті» про враження своїх дітей від спілкування з тваринами. «Тварин у нашій сім’ї дуже люблять. Старший син дуже просить собаку, але велику, щоб голосно гавкав і мав довгу шерсть. На жаль, у нашій квартирі реалізувати його мрію неможливо, тому ми ходимо в різні зоокутки спілкуватися з тваринками. Один із найулюбленіших – екоцентр на вулиці Кубанська. Там справді цікаво, є плазуни, павуки, пернаті, волохаті, хижі, свійські. Тут лікують поранених тварин, можна приносити їм корм. Тож ми відповідально ставимося до таких відвідин. Були і в «Домівці врятованих тварин». З тваринками діти вчаться любові і шанобливого ставлення до іншої істоти», – каже Вікторія.
Нікусі майже три, і вона не боїться, а страшенно любить тварин, активно випрошує у батьків рудого цуцика. Її мама Таня Турчина розповідає «Львівській Пошті», що ніколи не забороняла дитині погладити корівку на селі чи погратися зі знайомим собакою. «Ми були, мабуть, у всіх зоокутках Львова. Для доні це неймовірні емоції. Особливо сподобалися їй кози. На Яворівщині є козяча ферма. Там із тваринами можна побавитися. Нікуся їх обіймала, цілувала, тепер кози для неї – любов на все життя. Спілкування з тваринами – це безперечний розвиток і емоції!» – наголошує Таня.
Мама двох донечок – Квітки та Дзвінки – Марта Більська зазначає, що бачить незаперечну користь від спілкування дітей із тваринами, саме тому її діти були і в зоопарку, і на іподромі, охоче бавляться з домашніми звірятами в дідусів.
«Загалом думаю, що досвід спілкування, взаємодії дітей із тваринами корисний, лиш би не був травматичний. Ми з дівчатками часто буваємо в зоопарку «Лімпопо» у Меденичах. Молодша донька уважно і довго спостерігала за звірятами. Старшу в зоопарку захоплюють, звісно, екзотичні тварини – «такі, як у книжечках». Цікаво було спостерігати за козулями і оленями в санаторії «Шкло» Яворівського району. Не можуть не захоплювати коні. Дворічну Квітку ми возили на львівський іподром. Але, мабуть, це ще було зарано: дитина боялася коня, не хотіла сідати на нього, була дуже напружена і невпевнена у собі. Та вже у три роки на ранчо «Скарбова гора», донечка залюбки каталася на конику, – розповідає Марта Більська. – Домашніх улюбленців поки що не маємо, бо їх нема кому доглядати. Коли дівчатка виростуть і захочуть доглядати тваринку, ми залюбки когось візьмемо, бо це дуже добре, і не лише для дітей, дбати про когось. Старша донька хоче акваріум, тому всі приємні події з домашніми вихованцями у нас ще попереду».

Людська дикість у зоопарках

Однак спілкуватися з тваринами потрібно вміти, кажуть працівники звіринців. Хоча більшість тварин, яких там утримують, народилися та виросли в неволі, спілкування з відвідувачами їм не завжди на користь. Працівники зоокутків кажуть, що люди часто поводяться нечемно – кричать, стукають по клітках, годують тварин (хоча це заборонено). «Люди поводяться як дикуни. Вони некультурні, невиховані. Регулярно маємо неприємні випадки за участі відвідувачів. І це дуже прикро… Хочеться, щоб до тварин ставилися дбайливіше, – розповідає «Львівській Пошті» співвласник зоопарку «Лімпопо» Сергій Косів. – У нас відсутня культура поведінки в зоопарку. В Німеччині 170 зоопарків. Там люди змалечку відвідують звіринці, і їх навчили, як треба у них поводитися. А на Львівщині зоопарків не було, на відміну від Одеси, Харкова, чи Миколаєва».
Хочете принести тваринам чогось смачненького – не проблема, але їжу цю віддайте працівникам! Саме за такою схемою працюють у «Домівці врятованих тварин». «Звірі, що в нас проживають, звикли до людей, хоча й потерпали від них. Та відвідувачів у нас не так багато, щоб це стало стресом для тварин», – пояснює «Львівській Пошті» керівник зоовідділу в «Домівці врятованих тварин» Орест Залипський.
Діти дуже люблять і Львівській міський еколого-натуралістичний центр, що на вул. Кубанській, 12. «Упродовж року приймаємо близько семи тисяч відвідувачів, – розповідає «Львівській Пошті» директор центру Ігор Антахович. – У нас є понад 250 видів тварин різних груп та родів. У центрі діє 27 гуртків: ботанічного спрямування, загальноприродничі, гуртки ремесел, фотогуртки. Більшість занять в зоогуртках – практичні. Діти доглядають тварин, годують, вивчають їхні звички. Гуртки, заняття та екскурсії у нас безкоштовні». Окрім багатої фауни, в центрі є велика кількість декоративних рослин, що буде цікаво як дітям, так і дорослим. Звіринець працює без вихідних, екскурсії проводять за попередньою домовленістю.
Щоправда, торік у цьому центрі сталася прикра подія – викрали вісьмох тварин: чотирьох  декоративних кроликів, дві шиншили, двох дегу, а також незрячого крука, який умів говорити…


ТОП-20 гуртків у Дитячому еколого-натуралістичному центрі Львова

*Буквар природи

Гурток працює на базі шкіл у 2 – 4 класах. На ньому вивчають загальні відомості про природу, рослинний і тваринний світ наших та світових ландшафтів. Для дітей 7 – 8 років.

*Екоінфотех – екологічні інформаційні технології

У гуртку діти навчаються користуватися комп’ютером, оволодівають основними програмами, навичками отримання екологічної інформації з інтернету, користування спеціальними екологічними програмами. Приймають дітей з 10 років.

*Юні зоологи

Гуртківці ознайомлюються із особливостями утримання, догляду та розведення різних видів тварин. Їздять на екскурсії на природу, аби спостерігати за тваринами. Приймають дітей  10 – 13 років.

* Юні художники-анімалісти

Викладання методики і практика малювання тварин, птахів та навколишнього середовища. Приймають дітей 4 – 16 років.

*Юні фотонатуралісти

Викладання основних методів фотографії, зйомка об’єктів природи, композиція, робота з цифровими та плівковими фотоапаратами. Приймають дітей 10 – 16 років.

*Флористика

На гуртку учні ознайомлюються з асортиментом рослин (культурних і дикорослих), які використовують у композиціях, правилами і термінами засушування рослин, різними видами аранжувань із природного матеріалу, асортиментом рослин, які можна вирощувати, правилами їхнього догляду. Приймають дітей 9 – 16 років.

*Юні орнітологи

Гуртківці ознайомлюються із практичною охороною природи і тварин, методами і приладдям для вивчення птахів у природі, видовим складом птахів місцевої фауни. Приймають дітей 12 – 16 років.

*Юні фенологи

На заняттях гуртка учні навчаться виготовляти колекції рослин та зберігати об’єкти, взяті з природи, користуватися вимірювальними приладами та правильно проводити фенологічні спостереження за живими об’єктами у природі. Для дітей з 10 років.

*Екологія – наука, що об’єднує світ

На заняттях гуртка учні поглиблюють знання з англійської мови, довідуються про тваринний та рослинний світ різних континентів, навчаються користуватися тематичною англомовною літературою. Для дітей з 10 років.

*Здоровим бути модно

На заняттях гуртка учні знайомляться зі складовими здоров’я людини, правильного ставлення до свого здоров’я. Велика увага надається здоровому харчуванню та фізичним вправам. Для дітей з 10 років.

*Природа в мистецтві макраме

Гуртківці вивчають основи плетіння вузлів, візерунків та виробів технікою макраме. Для дітей 10 – 11 років.

*Юні ентомологи

Діти вивчають різноманітні види комах, умови їхнього проживання та живлення, умови утримання екзотичних комах на прикладі тропічних тарганів, паличників, цвіркунів. Приймають дітей з 11 – 12 років.

*Юні акваріумісти

На гуртку учні вивчають основні аспекти акваріумістики, способи та методи оформлення акваріума, а також вчаться правильно доглядати акваріумних рибок. Для дітей з 12 років.

*Природа рідного краю

Діти вивчають природу рідного краю, спостерігають за сезонними змінами у природі. Часто відвідують парки і сквери міста, де вивчають особливості місцевої флори та фауни. Беруть участь у екологічних конкурсах. Приймають дітей 8 – 13 років.

*Любителі домашніх тварин

На гуртку діти вивчають особливості утримання домашніх тварин. Для дітей з 11 років.

*Кімнатне квітникарство

У програмі гуртка – знайомство з різноманітними кімнатними рослинами, правилами їхнього догляду. Під час практичних занять діти роблять досліди із розмноження рослин. Для дітей 7 – 15 років.

*Природа, фантазія, творчість

У програмі гуртка – знайомство з різноманітними видами декоративно-ужиткового мистецтва: флористикою, паперовою пластикою, різними техніками бісероплетіння, оригамі тощо. Для дітей 7 – 15 років.

*Фітокосметика

У програмі гуртка – виховання навичок правильного догляду свого тіла і обличчя з використанням натуральних складників. Для дітей 14 – 16 років.

*Юні кінологи

Вихованці ознайомлюються з теоретичними основами дресирування, отримують загальне уявлення про поведінку собак. Для дітей 10 – 16 років.

*Мистецтво йоги

У програмі гуртка – формування основ здорового способу життя, любові до природи та довкілля, толерантного ставлення до людей незалежно від їхнього статусу, віросповідання та національності. Для дітей 14 –16 років.

Записатися в гуртки можна впродовж навчального року. 
За інформацією сайту Львівської міськради: city-adm.lviv.ua

Львівський еколого-натуралістичний центр

Це не лише звіринець, а багатопрофільний заклад позашкільної освіти, де діти займаються в гуртках та вчаться берегти довкілля. Центр створили у 1975 році. З 1987-ого він розміщений на вул. Кубанська, 12 у будинку, першим господарем якого був видатний польський вчений-зоолог, етнограф, лінгвіст, перший професор зоології Львівського університету Бенедикт Дибовський.
На території центру містяться маленький ботанічний сад і зоопарк. Тут можна побачити майже 250 видів тварин: мавпи, крокодили, єноти, павичі, лисиці, страуси, орли, поні, лами, черепахи. У травні в центрі планують організувати День відкритих дверей.
Львів, вул. Кубанська, 12. Тел. 276-14-19.
Час роботи: 11.00 – 15.00 у вихідні,
14.00 – 18.00 у будні 
(за попередньою домовленістю).
Вхід безкоштовний.

«Домівка врятованих тварин» у парку «Знесіння»

У парку «Знесіння» за ініціативи ГО «Еко Захист» облаштували «Домівку врятованих тварин». Зоокуток працює вже півтора року. За цей час тут знайшли прихисток близько 240 тварин. Їх урятували від смерті, знущань, когось викупили з притравочної станції (у таких місцях на диких тварин нацьковують собак, аби ті були вправнішими у полюванні). В звіринці утримують і екзотичних тварин, і свійських. Є тут єноти, носухи, дикобрази – їх викупили із цирку «Шапіто». Лисиць забрали з «притравки», а козулю із «господарства», де вона була на ланцюгу, щоб діти могли розважатися. Зі слів працівників зоокутка, здоров’ю тварин уже нічого не загрожує, вони в безпеці. Тут також просять відвідувачів не годувати тварин і до вольєрів близько не підходити.
Львів, парк «Знесіння», вул. Довбуша, 24
(біля Інформаційного центру). Тел. (096) 521 12 49.
Час роботи: з 9.00 до 20.00.
Вхід вільний, але на бажання можете залишити пожертву.

Зоокуток у Шевченківському гаю

Зоокуток у гаю – це велика господарка з курми, індиками, вівцями, козами та кіньми. Загалом на території є понад півсотні свійських і диких тварин. У ставку плавають лебеді, яких можна погодувати, а в гаю гуляє ослик Бас. Є в зоокутку і свині – угорські. Працівники наголошують, що годувати тварин відвідувачам заборонено! Мешканці зоокутка додають колориту тутешнім давнім садибам і тішать туристів уже багато років.
Львів, Музей народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія
Шептицького, вул. Чернеча Гора, 1. Тел. (068) 525 91 85.
Час роботи: з 10.00 до 17.00 щодня.
Вартість квитка: звичайний – 50 грн, пільговий – 30 грн.


Зоопарк «Лімпопо»

Вартість квитка: дорослий – 90 грн, дитячий (до 14 років) – 60 грн, діти до чотирьох років можуть пройти безкоштовно. Після Великодня вартість квитка збільшиться до 120 грн для дорослого і 70 грн для дітей.
«Лімпопо» – найбільший у Львівській області приватний зоопарк. Тут є сотні видів тварин, зібраних з усіх куточків планети. У звіринці проживає найбільша видова колекція хижих котів в Україні – тигри, леви, пуми, рисі, леопарди, ягуари, каракали, сервали, коти-риболови.
Є в зоопарку і величезна кількість екзотичних птахів. Любителі свійських тварин можуть побачити тут овець, кіз, кілька видів биків, в’єтнамських свиней.
Львівська обл., Дрогобицький р-н, смт Меденичі,
вул. Львівська, 21. Тел. (067) 406-92-32.
Час роботи: у зимовий період з 10.00 до 17.00,
у літній до 18.00 без вихідних.

Сімейне господарство Cozy_farm

Сімейне господарство Cozy_farm – це мініферма, на якій утримують більш ніж тридцять кіз різних порід. Із їхнього молока виготовляють сир, кефір, йогурт. Власники кажуть, що кози в них дуже щасливі, адже харчуються вільним випасом (навіть узимку) і завжди перебувають на свіжому повітрі. Гості мають змогу побачити життя ферми, погратися з козами, якщо ті, звісно, забажають.
На фермі є 40 дорослих кіз і 30 козенят. На території господарства можна влаштувати пікнік. Власники радять гостям одягатися в старі речі – як на село.
Львівська обл., с. Когути (поряд із м. Новояворівськ). 
Тел. (093) 837-27-82.
Час роботи: без вихідних (за попередньою домовленістю).
Вхід безкоштовний.


Ведмежий притулок «Домажир»

Ведмежий притулок «Домажир» уже четвертий рік поспіль діє неподалік Львова – між селами Домажир і Жорниська. Він став домівкою для п’ятнадцяти ведмедів, які потерпали від знущань у притравочних станціях, пересувних зоопарках, цирках чи в приватних звіринцях при ресторанах і готелях. Цей реабілітаційний центр створили за допомоги Міжнародного благодійного фонду  FOUR PAWS.
Тварин утримують в максимально наближених до природи умовах, аби в них відновилися природні інстинкти та поведінка. Ведмеді в притулку мають величезні вольєри із системою електричного захисту. Територією проклали спеціальні туристичні доріжки. Ведмеді уже прокидаються від зимової сплячки!
Львівська обл., Яворівський р-н,  с. Домажир.
Тел. (067) 509-30-58. 
Час роботи: 10.00 – 18.00. Вихідний день – понеділок
Вартість квитка: для дорослих – 70 грн (з екскурсією – 100 грн), сімейний – 170 грн (екскурсія – 240 грн), дитячий квиток (із шести до 14 років) – 35 грн, студентський – 50 грн (з екскурсією – 70 грн). За потреби екскурсію проведуть англійською.


«Козяча ферма Двох Катерин»

На господарці є кози і козенята, вівці, кінь Ефа, двір зі свійськими птахами. Також планують розводити фазанів, шиншил, морських свинок. Відвідувачі можуть взяти участь у роботі ферми, зокрема в догляді тварин (погодувати та подоїти кіз).
На території ферми є дегустаційний зал, проводять екскурсії, різні майстер-класи, тут можна купити сиру чи молока, є куточок бойківських старовинних речей, мінівиставка рушників.
На великій території можна проживати в наметах, організовувати пікніки та провести вікенд в оточенні домашніх тварин і ручних птахів. Але такий відпочинок потрібно організовувати заздалегідь! Ще на фермі можна покататися на коні та фірі, взимку – на санях. Крім того, тут практикують «катання в тачці», а також відпочинок на сіні та біля річки. Можна замовити обід, вечерю або корпоратив.
Львівська обл., с. Тухля, вул. І. Франка, 145.
Тел. (096) 718-13-39.
Час роботи: з 11.00 до 20.00, у літній період до 22.00.
Вартість квитка: вхід – 50 грн
(діти до шести років проходять безкоштовно).

Зоокуток «Дім єнота»

Якщо хочете більше довідатися про цих тварин, то вам у «Дім єнота». Це не громадське місце, куди можна потрапити будь-коли: аби познайомитися із єнотами, потрібно домовлятися про зустріч наперед! Власники зоокутка просять не приходити з дітьми до шести років і групами не більш ніж п’ять-шість осіб.
У звіринці вам розкажуть, як доглядати єнотів, чим їх годувати. З тваринами дозволяють погратися, заманити їх на руки, сфотографуватися, можна навіть купити. Проте будь-кому тварину не продадуть, бо єнот потребує особливих умов: йому знадобиться окрема кімната, а також багато уваги. Коштує такий друг недешево – від чотирьох до семи сотень доларів. Зараз у звіринці є шість дорослих єнотів і двоє малюків. Усі вакциновані, дегельмінтизовані та мають міжнародні ветпаспорти.
Львів, вул. Навколишня, 22. Тел. (097) 457-27-86.
Час роботи: за попереднім записом
Вартість квитка: у будні – 150 грн, у вихідні – 200 грн.


Кінне ранчо Skarbova Gora

Це ранчо є одним із центрів конярства. Раніше тут займалися іпотерапією з дітьми, зараз – лише кінні походи. Нині на території ранчо утримують шестеро коней. Майже весь час тварини проводять на пасовищі, у своєму природному середовищі. Навесні та влітку харчуються виключно травою на левадах. Ранчо створили, аби люди проводили час на природі, взаємодіючи з тваринами. На території можна рибалити.
Львівська обл., Перемишлянський р-н,
с. Лопушна, вул. Селиська, 7.
Тел. (067) 329-42-29.
Вартість квитка: спілкування з конем та їзда – 500 грн
(за попередньою домовленістю).

Звіринець у санаторії «Шкло»

На території санаторію «Шкло» вже багато років живуть плямисті олені. Нині їх одинадцять – Тік і його стадо. Тварини живуть у просторому вольєрі, охоче йдуть на контакт.
Львівська обл., санаторій  «Шкло», вул. Курортна, 1.
Тел. (097) 781-22-70.
Час роботи: з 16 березня з 8.00 до 17.00.
Вхід безкоштовний.

Дельфінарій у Трускавці

Вартість квитка: звичайний – 220 грн, VIP-місця – 270 грн, діти до чотирьох років проходять безкоштовно, після чотирьох – із квитком за повною вартістю.
Дельфінарій у Трускавці працює ось уже п’ятий рік. Публіку розважають п’ятеро дельфінів (три «хлопчики» та дві «дівчинки»). Окрім виступів, тут проводять індивідуальні заняття із психорелаксації та дельфінотерапії для дітей (зокрема з аутистами та хворими на ДЦП) та дорослих. Безкоштовно двічі на тиждень проводять реабілітацію для військовослужбовців.
Приміщення дельфінарію розраховане на півтисячі осіб. Є два басейни – для показових виступів та занять із дельфінами.
Львівська обл., м. Трускавець, вул. Городище, 18.
Тел. для бронювання квитків: (050) 033-03-39; (068) 857-45-67,
дельфінотерапія (093) 631-77-00.
Графік роботи: у будні вистави о 12.00 та о 16.00,
у вихідні об 11.00, 14.00, 17.00. Понеділок – вихідний.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8871 / 1.8MB / SQL:{query_count}