«є-Малятко»: одна заява – вісім послуг

У Львові запустили проєкт, завдяки якому батьки, не виходячи з пологового, можуть отримати державні послуги без витрати часу і нервів. З 1 квітня їх стане 10

Щойно народити і вже за кілька днів отримати всі необхідні документи на дитину – тепер це вже не мрія, а реальність! У Львові запустили електронний сервіс «є-Малятко», який допоможе породіллям, не виходячи з пологового, вирішити низку питань, як-от реєстрація дитини, оформлення соціальної допомоги на неї тощо.
Якщо раніше батькам доводилося подавати десятки документів до різних установ, то тепер у центрі уваги влади – сім’я, в якої народилася дитина. Урядовці наголошують: час насолоджуватися батьківством і приділяти увагу малюкам, а не документам!
Отже, все, що мають зробити мама чи тато, це прийти до спеціального кабінету в пологовому і показати паспорти. Мине менш ніж година – і дані про новонародженого будуть занесені в портал «Дія». До речі, Львів став шостим містом в Україні, де запрацював сервіс «є-Малятко». Цю послугу в нас надаватимуть у трьох закладах: пологовому будинку № 1 на вул. Мечникова, перинатальному центрі на вул. Дж. Вашингтона і в 3-ій міській клінічній лікарні на Раппопорта.

Діджиталізація з пелюшок

Першим подружжям, яке скористалося цим сервісом у Львові, стали Олег і Валентина Матвійчуки, які внесли у систему дані про свого синочка Данила. Малюка жінка народила 22 лютого на вул. Мечникова і вже за день-два мала більшість оформлених документів на руках.
Як розповів «Львівській Пошті» тато Данилка Олег Матвійчук, однозначно, така послуга для сім’ї – суттєва економія часу. Тим паче їм є з чим порівняти. Коли 11 років тому в них народилася перша дитина, на всі формальності було витрачено тиждень, а тепер лише година.
«Персонал пологового завчасно повідомив батьків, що в них розпочинається акція «є-Малятко» і що кожен охочий може нею скористатися. Тож відразу після народження сина я узяв паспорти, зійшов на перший поверх лікарні і за короткий час усе зареєстрував та оформив. Тобто один раз здав документи, потім звірив, все інше зробив працівник ЦНАПу, – розповідає Олег Матвійчук. – Я дуже радий, що цей проєкт розпочався саме з нашого малюка. Ми з дружиною задоволені всім».
Чоловік також розповів, що за день-два після подачі документів вони вже мали свідоцтво про народження сина, документ про прописку за місцем проживання, присвоєний ідентифікаційний код, а також документи для призначення соціальної допомоги на дитину.
«Коли сім’я готується до народження дитини, то найбільше переживає за те, щоби вдало пройшли пологи, щоб були здорові і мама, і дитя, щоб швидко вирішити усі формальні питання з документами. Тепер це реально. Менш ніж за годину нам усе оформили. До речі, 11 років тому, коли народилася наша донька, я поміж роботою був змушений їздити по різних інстанціях, збирати і здавати різні документи, а потім ще довго на них чекати. Пригадую, тоді на це знадобився не менш ніж тиждень. Деяким моїм друзям – навіть два», – додає чоловік.

фото: Олег Огородник

Більше, швидше, простіше

Сервіс «є-Малятко» ще не встиг стартувати, як вже успішно функціонує у кількох містах України. Крім Львова, цією комплексною послугою можуть скористатися жителі Харкова, Луцька, Кривого Рогу, Вінниці та Києва. На черзі ще кілька міст – Дніпро, Маріуполь, Запоріжжя, Рівне, Одеса. Саме ці міста (і регіони) Міністерство цифрової трансформації України визначило для здійснення пілотного проєкту комплексної послуги «є-Малятко».
Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко каже, що цей проєкт для Львова дуже важливий.«Хочемо, щоби батьки більше часу проводили з дітьми і менше стояли в чергах, оформляючи документи. Раніше майже 30 годин доводилося присвячувати тому, щоб оформити документи. А це понад 37 видів документів, які потрібно було подати, і понад 11 установ, які потрібно було відвідати. Тепер це все в одній послузі», – зазначив він.
Водночас заступниця міністра цифрової трансформації Людмила Рабчинська наголосила, що «є-Малятко» – абсолютно новий цифровий сервіс України, який наразі надає вісім послуг, пов’язаних із народженням дитини. Але вже з 1 квітня їх на дві побільшає.
До слова, в багатьох країнах світу відповідні програми, коли послуги об’єднують із «життєвою ситуацією», працюють багато років.
Отже, новоспечені львівські батьки уже можуть скористатися такими послугами:
– Державна реєстрація народження дитини.
– Реєстрація місця проживання народженої дитини.
– Призначення допомоги при народженні дитини.
– Присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.
– Реєстрація народженої дитини в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
– Призначення допомоги багатодітним сім’ям.
– Визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою.
– Визначення належності дитини до громадянства України.
З 1 квітня додадуться ще дві:
– Реєстрація народженої дитини в електронній системі охорони здоров’я.
– Отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї.
«Наразі вже понад 500 громадян отримали цю послугу в Україні. Це великий прорив порівняно з тим, що було раніше, – пояснює Людмила Рабчинська. – Зараз сервіс об’єднує такі ключові реєстри, як реєстрація актів цивільного стану, державного міграційного відомства, платників податків, а також місця проживання. До кожного ресурсу інформація надходить окремо. І оскільки аж із 1 квітня запрацює система електронної медичної картки, саме з цього моменту розпочнемо реєструвати дітей в цій системі. Наразі спільно з Міністерством охорони здоров’я напрацьовуємо план дій. Те ж стосується посвідчення багатодітним сім’ям. Зараз у нашій країні немає єдиного реєстру, тож разом із Міністерством соціальної політики працюємо над тим, аби його створити, і лише тоді таку довідку можна буде долучити до решти».

Як працює сервіс «є-Малятко»

Як уже мовилося, послугу «є-Малятко» у Львові надаватимуть у Міському комунальному клінічному пологовому будинку № 1, Львівському обласному клінічному перинатальному центрі та 3-ій міській клінічній лікарні Львова.
Комплекс послуг стане доступним після подання батьком або матір’ю новонародженої дитини всього однієї заяви. Громадянин отримає пакет сервісів від різних відомств через єдиний контакт без ходіння по кабінетах та витрачання часу.
Отже, в кожному з цих трьох пологових працюватимуть працівники ЦНАПу або ж РАЦСу, які безкоштовно допомагатимуть сім’ям швидше оформити допомогу. Усе, що потрібно мати зі собою, це українські та закордонні паспорти. Також варто надати соціальний рахунок, куди переказуватимуть матеріальну допомогу при народженні дитини.
Далі інформацію передаватимуть у відділ соцзахисту, райадміністрацію і міграційну службу. А через день батьки отримають свідоцтво про народження дитини.
Також новоспечені мама чи тато можуть зробити це самостійно. Для цього через особистий електронний кабінет необхідно ідентифікувати свою особу електронним ключем і подати заявку, в якій вказати ім’я дитини і ті послуги, які хочеш отримати. Після відправлення заявки та опрацювання її в державних органах батьки отримають необхідну послугу без потреби відвідування кабінетів у різних установах. Передбачається, що таку заявку в електронному вигляді батьки новонародженої дитини зможуть подати як у органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), так і в заклади охорони здоров’я, а також через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які планують долучити до цього проєкту.
Керівниця центрального відділу ДРАЦСу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у Львові Ірина Олива запевняє читачів «Львівської Пошти», що така процедура зовсім не складна.
«Вона передбачає подачу заяви батьками в пологовому будинку. Приймають такі заяви адміністратори «є-Малятка». Заява он-лайн потрапляє на наш сайт через реєстр «Дія» відразу до відповідного відділу реєстрації актів цивільного стану. Ми її опрацьовуємо і реєструємо актовий запис. Це займає лише кілька хвилин. Після того, як актовий запис збережений, відповідні надавачі послуг –реєстраційного номера платників податків і демографічного номера – «підтягуються» автоматично. Це займає ще 10-15 хвилин. Після отримання всіх цих реєстраційних номерів видруковують свідоцтво про народження. Така оперативність зручна і для працівників, і батьків. Наразі працюємо в тестовому режимі. Коли ж напрацюємо увесь алгоритм дій, процедура буде ще швидшою», – пояснила Ірина Олива і додала, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану приймають і звичайні паперові заяви про реєстрацію народження дитини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7826 / 1.62MB / SQL:{query_count}