У гості до генія

Перенестися на пів тисячоліття назад і не тільки побачити, а й випробувати тогочасні технічні новинки можна на виставці «Геній Леонардо да Вінчі» в обласній бібліотеці на площі Ринок

Сьогодні дитині важко уявити, як жили її бабусі й дідусі, коли ще не було смартфонів, комп’ютерів, навіть телевізорів, як сто років тому люди обходилися без електрики і водогону. Що вже казати про ще давніші часи... 
Гарну нагоду перенестися на цілих п’ять століть назад і побачити, навіть власноруч випробувати тогочасні дива техніки пропонують на виставці «Геній Леонардо да Вінчі», яка до кінця травня триватиме у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Р. Іваничука, що на площі Ринок, 9.  
Уже на першому поверсі, в холі, можна побачити бойову колісницю натуральної величини, відчути вагу булав, які мали трощити і лякати ворогів. Піднявшись на другий поверх, можна довідатися чимало цікавого і побачити велосипед, зроблений цілковито з дерева, макети першого парашута, штурмової вежі, багатострільної гармати, метеорологічні прилади, як-от гігрометр (для вимірювання вологості) та анемометр (для вимірювання швидкості вітру). Можна покрутити гвинт, який піднімає воду, зрозуміти, як могли бути влаштовані потаємні сходи, роздивитися себе з усіх боків у дзеркальній кімнаті, дізнатися, як вимірювали великі відстані, навіть спробувати побудувати міст для переправи, який був справжнім військовим дивом того часу – простий у зведенні, від більшого навантаження зверху ставав лише міцнішим, а, доклавши невеликих зусиль, зруйнувати його могла навіть дитина. І ще багато цікавого. 
Як розповів «Львівській Пошті» ініціатор і власник виставки, ветеран АТО, інженер-механік за фахом Василь Кухарський, ідея відтворювати винаходи минулого зродилася у нього, коли він відвідував наші замки і побачив, що там на значній території розміщена доволі невелика експозиція, а людям хотілося б більшого. Тож у Луцьку, в замку Любарта, організували першу експозицію приватного музею «Технології минулого», де були відтворені давні механізми і пристрої. Побачивши зацікавлення багатьох людей, ініціатор музею та його однодумці почали працювати над розширенням і вдосконаленням представлених експонатів. 
«Торік світ відзначав 500 років від дня смерті Леонардо да Вінчі. Його знають переважно як видатного художника, однак він був дуже багатогранною постаттю. Тож ця дата стала поштовхом, аби показати його як видатного винахідника. До реалізації цього проєкту долучилося близько десятка осіб. Є роботи з дерева, металу, тож працювали і столяри, і ковалі, і навіть програмісти, які допомогли пристроям ожити на відеоекранах», – каже співрозмовник.
Василь Кухарський переконаний, що сучасний музей має конкурувати з голлівудськими фільмами, бути інтерактивним, видовищним, цікавим, захопливим і, представляючи далеке минуле, використовувати сучасні засоби.
«Нашими відвідувачами є і дорослі, і діти, тож стараємося, щоб усім було цікаво. Нам важливо не лише показати, а й дати відчути, як працює той чи той механізм, тому багато механізмів рухомі, їх можна випробувати. Звичайно, через це доволі часто ці механізми доводиться лагодити, але коли люди виходять усміхнені, дякують нам за враження, за нові знання, то це все компенсує», – розповідає власник виставки.
«На нашій виставці представлені зо два десятки механізмів, створені генієм Леонардо, але їх у нас чи не вдвічі більше. Знаємо з досвіду, що така кількість оптимальна, більша втомлює, але оновлюємо експозицію. Як хто прийде до нас через рік, то значна частина експонатів буде іншою. Навіть зараз наш товариш Борис Янчук доробляє машину, яка могла виготовляти лінзи. Вона також інтерактивна і, цілком можливо, невдовзі її можна буде побачити. У Леонардо да Вінчі креслення дуже доступні, по них дуже легко відтворювати ці механізми, їх побачити на банерах біля експонатів», – пояснює співрозмовник.
Чимало винаходів були створені для тогочасного війська. Приміром, у той час була проблема з перезаряджанням зброї: це забирало багато часу. Леонардо сконструював гармату, яка мала 33 дула, розміщені на трьох поверхнях, що утворювали в перерізі трикутник і оберталися навколо осі так, що з 11 стріляли, а інші заряджали. Це давало безперебійність пострілів. Бойові колісниці з булавами і косами, які тягнули в гущу ворога коні, керовані вершником, завдавали багатьох тілесних ушкоджень, а ще більше впливали як засіб деморалізації. 
Чимало винаходів мали на меті полегшити життя і механізувати важку людську працю. Наприклад машина, за допомоги якої виробляли з дерева труби чи пристрій для виготовлення напилків. Одним із найцікавіших експонатів для дітей є гвинт, що підіймає воду (можна покрутити ручку і побачити, як вона піднімається по трубі), винайдений ще Архімедом. Леонардо його вдосконалив, збільшивши ефективність.

Деякі винаходи й нині можна вважати революційними, наприклад повітряний гвинт – прадід гелікоптера, який тоді, на зламі XV – XVI століть, не зміг злетіти, оскільки не вистачило ресурсів. Але саме цей принцип використав видатний українець Ігор Сікорський – приєднавши до гвинта двигун, створив перший гелікоптер. Не маючи літального апарата, яким можна було б піднімати людей, Леонардо да Вінчі розробив конструкцію парашута. Вже у нашому тисячолітті його успішно випробували і ще раз довели здатність генія епохи Відродження до передбачення.
 «Мій улюблений експонат на цій виставці – вогняний годинник. Це свічка, яка зменшувалася з таненням воску, на свічнику з одного боку є пластина з вирізаними римськими цифрами, які проєктуються на стіну. Водночас це й тогочасний будильник (у свічку вставляли металевий штир на потрібну висоту, і коли свічка догоряла до нього, штир падав на металеву підставку і створював доволі голосний звук). Під час екскурсій даємо можливість почути цей будильник, – веде далі Василь Кухарський. – Ці експонати я дуже люблю, бо вклав у них душу, але мені цікавіше те, над чим ми працюємо зараз: відтворюємо винаходи, якими користувалися наші прадіди на території України. Вони мають бути не менш цікаві як щодо наповнення, так і щодо презентації. Передусім допомагає дружина, а також люди, які реалізовують задуми, – столяри, ковалі. Найбільше задіяний в цьому Борис Янчук. Уже маємо близько двох десятків експонатів і шукаємо у Львові місце, де їх можна було б представити. Для цього потрібне приміщення площею 300-400 квадратних метрів».

Частими відвідувачами виставки є діти, не тільки школярі, а й дошкільнята. Вони дуже уважно слухають і хочуть усе випробувати. Приходять групами, класами. Не раз на виставці проводили уроки, бо цікаво не тільки учням, а й учителю: можна не тільки на словах пояснити, а й показати, як працюють закони фізики. Для окремої групи тут можуть провести екскурсію. Можна й самому зайти до залу, роздивитися все, випробувати. А розібратися в усьому допоможуть монітори. Біля кожного експоната є кнопка, натиснувши на яку, можна почути коротку розповідь про нього. 
«Оскільки приміщення невелике, то декілька груп одночасно прийняти не можемо. Тому якщо мовиться про групи, краще здійснити попередній запис по телефону», – пояснює власник виставки. 
Виставка працює щодня з 10.00 до 18.00. Вартість квитка для дорослого – 70 грн, для дітей – 50 грн. Тел. для довідок і попереднього запису: 097 905 76 21; 066 938 07 78.
Фото: Олег Огородник (3),
надані Василем Кухарським (2)

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7917 / 1.6MB / SQL:{query_count}