Встигнути відкрити “Тарілку” на Святвечір

Як львів’янин Ростислав Косюра, повернувшись із Німеччини, запроваджує європейський досвід поводження з невикористаними харчами у місті, і що зробила за місяць команда екологічно-соціальної ініціативи

Щоб дійти до великого, треба починати з малого. Уже понад місяць молодий екоактивіст Ростислав Косюра розвиває у Львові екологічно-соціальний проєкт “Тарілка”. Як писала “Львівська Пошта”, чоловік упродовж  23 років жив та працював у Німеччині та Франції. А сьогодні він намагається запровадити європейську систему переробки невикористаних продуктів у рідному Львові. Ростислав повернувся в Україну, аби займатися громадською діяльністю.
Ростислав має дві основні мети: показати людям, які опинилися у скрутному життєвому становищі, що вони не самі, довести українцям, на прикладі львів’ян, що стати бодай трішечки екологічно свідомішими просто, якщо думати, що кидаєте у смітник, та чи взагалі варто це викидати.
Чоловік хоче створити центр допомоги малозабезпеченим людям, у який привозитимуть невикористану їжу та ту, термін придатності якої збігає. Для цього потрібно підібрати приміщення, знайти ділових партнерів та волонтерів, які би погодились співпрацювати та, звісно, створити відповідальну команду!
 “Львівська Пошта” з’ясувала, що вдалось виконати Ростиславові Косюрі впродовж місяця, які труднощі виникали, а також поцікавилась, коли чекати на відкриття центру допомоги “Тарілка”.

В очікуванні приміщення

Одним із ключових питань початку роботи “Тарілки” є пошук приміщення, де в майбутньому облаштують перший центр допомоги пенсіонерам, малозабезпеченим сім’ям та людям, які опинилися у скрутному становищі. У середу, 30 жовтня, мала відбутись зустріч з депутатами Львівської міської ради, де відбулася би презентація проєкту та обговорення теми майбутнього розташування “Тарілки”. “Із певних об’єктивних причин зустріч не відбулась. Тому її перенесли на п’ятницю, 8 листопада, яку ми вже з нетерпінням чекаємо. Взагалі намагаюсь із оптимізмом дивитись на різні подібні вибрики долі, назвімо їх так. Навіть у цій ситуації є свої переваги. Ми з командою “Тарілки” матимемо трішки більше часу для того, щоб доопрацювати те, на що, можливо, не завжди вистачає часу”, – каже Ростислав Косюра.
Локацію, яка б відповідала потребам волонтерів, вже знайдено – це приміщення у Залізничному районі міста. Сюди буде зручно постачати продукти та легко доїхати з усіх районів Львова. “Із пошуком насправді дуже допоміг міський голова Андрій Садовий, бо дав доручення декільком комунальним службам підшукати можливі варіанти. Згодом керівники різних районних адміністрацій Львова почали відгукуватись та писати до нас. Ми познайомились із Іриною Джурик, яка є очільницею Залізничної райадміністрації. Вона запропонувала нам як локацію приміщення на вулиці Кульпарківська, 158. Того ж дня я поїхав туди на такі собі оглядини. На мою думку, для початку – найкраще приміщення для нас. Дуже хочу, щоб нам таки його дали в користування. Маю на це насправді дуже велику надію, бо спілкуюся з людьми і бачу, що вони дійсно підтримують таку ініціативу. Сподіваюсь і на підтримку міста”, – додає Ростислав Косюра.

“Тарілка” збільшилась втричі!

Для того, щоб організувати будь-який проєкт, безумовно потрібна підтримка. І не лише словесна. Коли “Львівська Пошта” спілкувалась із Ростиславом Косюрою понад місяць тому, у його команді було всього сім людей. Сьогодні їх уже 21! Раніше виникали певні труднощі, адже волонтери не завжди встигали поєднувати свою діяльність у “Тарілці” та основну роботу. Наприклад, бувало, що потрібно було зробити якусь справу, скажімо, до четверга, а людина виконувала її у п’ятницю. Тому, за словами Ростислава Косюри, впродовж цього місяця намагався зробити акцент саме на організації та формуванні команди. “Як підприємець за фахом розумію, що якісний етап підготовки – половина зробленої справи. Не можна починати щось і казати “давай зробимо так, а там вже побачимо, як буде”! Ні, це працює не так… Потрібно продумати все. Для цього й потрібна команда. Коли вже разом запустите проєкт, потрібно буде лише щось доопрацювати, а не переробляти”, – мовить Ростислав Косюра. Тому у жовтні команда “Тарілки” працювала переважно над організаційними процесами: налагоджували всі внутрішні процеси, продумували концепцію майбутнього бренду. Також визначили основні напрями своєї роботи: волонтерство, робота зі ЗМІ та SMM, фандрайзинг (залучення коштів), бренд green company та окремо працюють над стратегією. “За цей час провели дві стратегічні сесії: внутрішню з членами команди та зовнішню з партнерами. Під час внутрішньої визначили, хто буде працювати над різними напрямами роботи. Зовнішня була з членами благодійних організацій “Центр обліку та нічного перебування бездомних громадян”, спільнота взаємодопомоги “Емаус-Оселя”, благодійний фонд “Надія є” та інші. Після неї створили бесіду у фейсбуці, де переписуємось та обговорюємо робочі моменти”, – додає Ростислав Косюра. Він планує об’єднати роботи цих організацій: постачати їм продукти або разом влаштовувати роздачу їжі.

Спершу Львів, потім область

Ростислав Косюра разом із командою планує відкрити спочатку центр допомоги “Тарілка” у Львові. Втім, у планах є й розширення проєкту у Львівській області, а згодом, можливо, й на території України.
За його словами, організатори хочуть відкрити спершу два центри у Львові, а тоді паралельно запускати подібну ініціативу у містах Стрий та Дрогобич. “Я цікавився інфраструктурою цих міст і скажу вам чесно, що там буде навіть дещо легше, ніж у Львові. Справа у тому, що там немає “закоркованості”, набагато менше машин, тож забирати продукти буде простіше. Крім цього, там також є супермаркети “Близенько” та “Рукавичка”, з якими у нас вже налагоджена співпраця. Це означає, що будемо шукати стриян та дрогобиччан, які би нас підтримали, а згодом змогли перейняти на себе відповідальність за усі процеси “Тарілки” у своїх містах. Бо ми просто фізично не встигатимемо бути і у Львові, і у іншому місті”, – веде далі Ростислав Косюра.
Крім цього, за словами співрозмовника, до “Тарілки” вже зверталися групи людей з Києва. Казали, що вже готові почати щось подібне у своєму місті. Просили запустити це під брендом “Тарілки”, ця ідея дуже сподобалась людям. Втім, організатори львівської ініціативи відповіли, що спочатку хочуть запустити її у рідному місті, щоб проаналізувати, як ітимуть справи. “Справа у тому, що треба робити все поступово. Київ – більше місто, тож потребує більшої уваги до себе”,– додає Ростислав Косюра. “Тарілку” у Львові хочуть встигнути відкрити на Святвечір, адже це було б дуже символічно… Та організатори зізнаються, що не завжди все виходить так, як хочеться. А втім, будуть намагатися встигнути все організувати саме до Святвечора!

Стати волонтером або партнером “Тарілки” можна, заповнивши онлайн анкету 
Facebook-сторінка організації: https://www.facebook.com/tarilka.org/
Електронна пошта: rk@tarilka.org.

Ростислав Косюра, засновник екологічно-соціального проєкту “Тарілка”:
– У жовтні їздив у Німеччину до наших старших братів Die Tafel. Я вже бував там раніше, стажувався, знайомився зі специфікою справи. Та вирішив поїхати ще раз. Після ініціювання “Тарілки” у Львові відчув на собі усі тонкощі. Коли заглиблюєшся у якусь справу, починаєш краще розуміти і водночас з’являється більше запитань. Тому звернувся за допомогою до німецьких колег, які вже 26 років займаються цим. Вони нас підтримали. Сказали, що коли у нас з’явиться своє приміщення, то відправлятимуть нам на допомогу своїх консультантів, які б могли порадити. А директор Die Tafel міста Ульм взагалі постійно контактує зі мною, вболіває за нас. Тому підтримка справді шалена і від німецьких колег, і від місцевого населення. Простий приклад: ми запостили новину про зустріч із комісією, а за дві години вона вже мала близько 140 вподобань. Окрім цього, до нас доєдналося двоє моїх німецьких однокурсників-підприємців. У межах нашого з ними навчання я запропонував їм попрацювати над проєктом “Тарілка”. Разом ми намагались розвинути концепцію самого задуму. Надалі хочемо зробити певні відзнаки для тих супермаркетів та ресторанів, які братимуть участь у нашій ініціативі, віддаючи нам продукти, термін придатності яких закінчуватиметься. До слова, ми вже остаточно домовились про таку співпрацю з супермаркетами мережі “Близенько”. З їхнім власником та директорами склались дуже теплі відносини. Нам сказали, що можемо залучити до роботи таку кількість торгових точок, яку схочемо. Ми поки зупинились на п’яти-шести магазинах на день. Хочемо спершу протестувати на малій кількості. Щоб кожен зрозумів, як це виглядатиме.
Анастасія Слюсаренко, співзасновниця “Тарілки”, координаторка волонтерів та очільниця осередку “Пласт” у Львові:
– Для мене “Тарілка” – насамперед бажання бути корисною для суспільства, зокрема громади Львова. Це моя місія як пластунки. Проблема екології турбує мене вже давно. Завжди хотіла знайти спосіб, щоб більше вплинути на ситуацію, аніж просто індивідуально підтримувати точкові екоініціативи. Підґрунтям таких моїх принципів є сімейні цінності. Вдома ми свідомо не викидаємо їжу. Стараємось купувати стільки, скільки треба. Готуємо страви до того, як термін придатності продуктів закінчиться. Упродовж цього місяця ми з командою “Тарілки” провели стратегічну сесію, на якій сформували перші конкретні завдання та основні цілі кожного напряму роботи, проаналізували ресурси та ризики. Щодо волонтерів, то нещодавно було сформовано команду зі семи осіб. Разом ми працюємо над удосконаленням виконання завдань, які стосуються волонтерів та їх залучення. Хочемо, щоб кожен волонтер чітко знав, за що відповідає та як найкраще виконати це. Окрім цього, ми з командою працюємо над розробкою системи мотивації волонтерів. Для контакту з нами ми сформували онлайн-анкету для охочих допомогти. Зараз є близько сорока осіб, які зголосились. Ми раді, коли люди не лише зголошуються допомагати, але й подають цікаві ідеї розвитку “Тарілки”. Тоді ми одразу комунікуємо особисто. Також шукаємо партнерів серед благодійних організацій, щоб обмінюватись досвідом та об’єднувати зусилля. Звісно, ми плануємо розробити стабільну співпрацю з “Пластом”, Українською академією лідерства та університетськими ініціативами для забезпечення достатньої кількості волонтерів, щоб “Тарілка” безперервно функціонувала.
Інна Свистун, начальниця управління комунальної власності Львівської міської ради:
– Ростислав Косюра та його організація “Тарілка” звернулися до нас із проханням допомогти знайти місце, де можна було б облаштувати центр допомоги. Ми обрали декілька адрес, серед яких була та, яка найбільше підійшла активістам “Тарілки” – на вулиці Кульпарківська, 158. Вони оглянули приміщення, сказали, що воно досить гарне. Тому й подали заявку на оренду саме цього місця. Ця заявка мала бути розглянута комісією 30 жовтня, але, на жаль, зустріч не відбулась. Депутати повідомили, що не матимуть можливості зустрітись саме цього дня. Тому ми узгодили з Ростиславом, що ця комісія обов’язково відбудеться 8 листопада. Ми підтримуємо ініціативу “Тарілка”. Вважаємо, що вона потрібна. Сподіваємось, що комісія думає так само, винесе це рішення вже розгляд та ухвалу депутатського корпусу міськради. А оскільки ініціатива є хорошою, вважаю, що є підстави очікувати на схвальне рішення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7719 / 1.68MB / SQL:{query_count}