Помолімося за Митрополита

У п’ятницю, 1 листопада, у Львові вшанують пам’ять праведного Андрея Шептицького. Заходи триватимуть упродовж місяця

Цієї п’ятниці, 1 листопада, виповнюється 75 років, як перестало битися серце великої людини, великого Митрополита, великого мецената і громадського діяча. Львів і вся Галичина осиротіли без свого батька та заступника. Осиротіла УГКЦ, невдовзі нова влада арештує її провід та оголосить про її ліквідацію…
За 44 роки на митрополичому престолі Львова Андрей Шептицький зазнав чимало критики і від чужих, і від своїх. Однак ніхто не може заперечити того всього добра, яке він творив, не ділячи людей на своїх і чужих, а дивлячись на всіх із Божої перспективи, дбаючи про найбільш нужденних і потребуючих.  Після смерті його ім’я було очорнене радянськими пропагандистами: його називали зрадником, колабораціоністом. Попри те, що серед людей завжди була впевненість у святості Митрополита, його беатифікаційний процес з різних причин затягнувся на майже пів століття. У 2015 році Папа Франциск своїм декретом проголосив Митрополита праведним, а це означає, що завершився розгляд документів і свідчень про те, що чесноти Митрополита визнані і до проголошення його блаженним бракує лише чуда.
З нагоди Дня пам’яті Митрополита Львівська архиєпархія УГКЦ, Архикатедральний собор Святого Юра, громадська рада «Святий Юр» та інші організатори запрошують львів’ян і гостей міста вшанувати 1 листопада пам’ять цього визначного діяча Церкви і народу та долучитися до заходів акції «День прослави Митрополита». Зокрема, запрошують всіх охочих завітати до Святоюрського собору у Львові та відвідати крипту, де спочивають тлінні останки Митрополита Андрея.
«Митрополит Андрей і ювілей 30-ліття виходу з підпілля, у який цього року входить наша Церква, взаємопов’язані. Митрополит Львівський Ігор Возьняк проголошує прощу до гробу праведного Митрополита Андрея. Насправді це вперше за 30 років, коли  митрополит Львівський закликає 1 листопада 2019 року здійснити прощу до місця поховання Митрополита Андрея, – зазначив під час презентації програми заходів керівник пресслужби Львівської архиєпархії УГКЦ отець Павло Дроздяк. – Основний момент, на якому хочемо наголосити 1 листопада – у День прослави праведного Митрополита Андрея – маємо згадувати не лише зі сумом те, що він колись був між нас і пішов до вічності, а й те, що він живий у тих наших інституціях, які досі існують з його благословення».
Під час презентації програми заходів єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца зазначив, що в нашому народі віддавна існує традиція ходити до старців по пораду, звіряти з людьми молитви свій життєвий шлях. У крипті Святоюрського собору знайшли вічний спочинок наші старці – Митрополит Андрей, Патріарх Йосиф, Верховний архиєпископ Мирослав-Іван Любачівський та їхні попередники. І хоч вони вже не можуть говорити у звичний спосіб, однак, звертаючись до них у молитві, ми можемо почути їхні настанови та поради. Тому так важливо хоча б раз на рік прийти до них, і 1 листопада, у день відходу до вічності праведного Митрополита Андрея, варто це зробити. Адже це наші заступники в небі, наші покровителі!
«Я живу на Святоюрській горі вже декілька років. Коли я вдома, стараюся щонайменше раз на день піти до крипти – до праведного Митрополита Андрея Шептицького, Патріарха Йосифа, митрополита Сильвестра Сембратовича, митрополита Мирослава-Івана Любачівського, до митрополита Володимира Стернюка – там завжди почуваєшся, як удома, відчуваєш себе захищеним», – каже владика.
Окрім того, він розповів: щодня о 14.00 у соборі проводять молитву біля гробу праведного Митрополита Андрея Шептицького, під час якої моляться за недужих, зокрема за онкохворих, бо нині ця недуга дуже поширена.
 
 

Молитва за прославу Митрополита Андрея Шептицького

Господи Ісусе Христе, Ти завжди нагороджуєш Твоїх вірних слуг не тільки особливішими дарами Своєї любові, але й вічною нагородою святих у небі, а у многих випадках і прославою на Твоїх святих престолах тут на землі.
Покірно благаємо Тебе: зволь прославити так свого вірного слугу Андрея Шептицького. Він упродовж свого праведного життя, повного терпінь і досвідів, був добрим пастирем свого стада і  великим подвижником церковної єдності.
А через його прославу й заступництво пошли й цілому нашому народові великий дар єдності і свободи. Амінь.
(Тут говоримо наше намірення …)
Отче наш…, Богородице Діво…, Слава і нині…
Вшанують пам’ять Митрополита і в освітніх закладах міста. Зокрема, у вишах планують організувати конференції та круглі столи, присвячені різним аспектам життя та діяльності Митрополита Андрея. У школах проведуть серії уроків та тематичних бесід, присвячених постаті Андрея Шептицького, чимало учнів побувають на екскурсії в Національному музеї ім. Андрея Шептицького та інших місцях нашого міста, пов’язаних із постаттю Митрополита. А в Львівській міськраді проведуть конкурс малюнку серед школярів, присвячений пам’яті Шептицького.
Наукова бібліотека Львівського нацуніверситету ім. І. Франка організовує перші академічні міські читання, присвячені 75-річчю відходу до вічності праведного Митрополита Андрея.
Духовенство змагатиметься на футбольному мінічемпіонаті серед духовенства «Кубок Митрополита Андрея». Також передбачена низка заходів упродовж місяця у різних локаціях міста.
Зокрема, 1 листопада о 12.00 в Бібліотеці-філії №23 (вул. Тернопільська, 9) відбудеться година духовності «Український Мойсей».
3 листопада Lviv Dovzhenko Centre запрошує на концерт за участі церковного хору зі струнним квартетом.
4 листопада о 15.00 в Бібліотеці-філії №17 (вул. Городоцька, 285) відбудеться перегляд художнього фільму «Владика Андрей» українського режисера Олеся Янчука.
5 листопада в Міському палаці культури ім. Г. Хоткевича з цієї нагоди організують музичний вечір, в Бібліотеці-філії №6 (вул. Городоцька, 139) – годину історії «Аристократизм духу Андрея Шептицького», а в Центральній міській бібліотеці ім. Лесі Українки – годину пам’яті «Святоюрський владика».
12 листопада в Бібліотеці-філії №41 (смт Рудне, вул. Грушевського, 70) відбудеться вечір-шана «Добрі пастирі» до Року блаженного священномученика Климентія-Казимира Шептицького та річниці смерті Митрополита Андрея Шептицького.
29 листопада Львівський органний зал запрошує всіх на концерт «Шептицький. Музично-мистецький контекст».

Програма заходів до Дня прослави Митрополита

07.00 – 22.00 – Проща до гробу праведного Андрея в крипті собору.
07.00 – 22.00 – Експозиція особистих речей Митрополита.
10.00 – Архиєрейська божественна літургія.
13.00 – 18.00 – Музичний голос прослави у виконанні хорів та оркестрів Львова.
15.00 – Пам’ятний передзвін.
19.00 – Свічка пам’яті на площі Святого Юра.

Вшанувати засновника і мецената

Програму заходів для вшанування пам’яті свого засновника і мецената розробили і в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького.
Із нагоди 75-ої річниці переходу до вічності Митрополита Андрея Шептицького з 31 жовтня по 15 грудня в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триватимуть заходи для дітей і дорослих, присвячені пам’яті його засновника та найбільшого мецената.
31 жовтня о 16.00 (вул. М. Драгоманова, 42) відбудеться лекція «...Тобі – на славу і в користь майбутності»: митрополит Андрей Шептицький і Національний музей у Львові».
3 листопада о 15.00 в Художньо-меморіальному музеї О. Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7) – лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олени Кульчицької».
4 листопада о 18.00 (вул. М. Драгоманова, 42) – творча майстерня «Театр у кошику». Вистава «Я йду, Христе» за епістолярною повістю Григора Лужницького «Дванадцять листів отця Андрея Шептицького до матері» і фрагмент спогадів Софії Шептицької «Молодість і покликання Андрея Шептицького».
5 листопада (просп. Свободи, 20) – виставка «Діти малюють ікони». Роботи учнів Львівської дитячої художньої школи ім. О. Новаківського.
10 листопада о 15.00 в Художньо-меморіальному музеї І. Труша (вул. І. Труша, 28) – лекція «Штрихи до взаємин Івана Труша та митрополита Андрея Шептицького: легенди та реалії».
12 листопада о 17.00 (просп. Свободи, 20) – тематична екскурсія «Портретна галерея родини Шептицьких у збірці НМЛ». 
17 листопада о 15.00 в Художньо-меморіальному музеї О. Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11) – кураторська екскурсія «Вплив митрополита Андрея Шептицького на творчий і життєвий шлях Олекси Новаківського».
19 листопада о 17.00 (вул. М. Драгоманова, 42) – лекція «Українські митці І. Северин та М. Сосенко – стипендіати митрополита Андрея Шептицького».
24 листопада о 15.00 в Художньо-меморіальному музеї О. Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11) – лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його мистецької школи».
26 листопада о 17.00 (просп. Свободи, 20) – лекція «Роль митрополита Андрея Шептицького у збереженні українського іконопису».
15 листопада о 17.00 в Художньо-меморіальному музеї О. Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11) – мистецький вечір у рамках проєкту «Відроджуючи традиції Мистецької школи О. Новаківського», приурочений до іменин Митрополита Андрея.
Крім того, із 1 по 30 листопада в музеї заплановані заходи для дітей – тематичні екскурсії, квести та майстер-класи як у головній будівлі НМЛ на просп. Свободи, 20, так і в історичному комплексі НМЛ на вул. М. Драгоманова, 42.
Обов’язковий попередній запис на заходи в головній будівлі на прос. Свободи, 20 за тел.: (067) 713 83 04; (032) 235 88 56, а в історичному комплексі НМЛ (вул. М. Драгоманова, 42) – за тел. (063) 871 66 64.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7936 / 1.64MB / SQL:{query_count}