Рік на пошуки себе

Не пройшли ЗНО або отримали низькі результати: що робити, аби не змарнувати час

Абітурієнти, які успішно пройшли ЗНО, вже не тільки подали заяви до обраних закладів освіти, а й тішаться з успіху та набираються сил перед новим етапом у житті. Та що ж робити, якщо провалили тестування або ж розчарувались результатами?
Насамперед не потрібно опускати руки. Якщо ж до омріяного вишу вступити не вдалося, то це аж ніяк не вирок. Нині є безліч альтернативних варіантів, куди можна вступити без хороших оцінок в атестаті, або ж чим зайнятись, аби не змарнувати рік.

Коледжі, ПТУ, профліцеї

Мабуть, найвигіднішим варіантом є вступ до коледжу при університеті з можливістю продовжити там навчання. У такому разі ви матимете змогу стати студентом вишу після коледжу на основі результатів внутрішніх іспитів.
У ПТУ та профліцеях є більша ймовірність навчатися коштом держави. До закладів професійно-технічної освіти вступають учні без пред’явлення сертифікатів ЗНО. Та й робітничі спеціальності зараз є затребуваними не лише в Україні, а й за кордоном. Хоча деякі такі заклади, передусім ті, де здобувають популярні професії, враховують середній бал атестата.
“Популярними серед роботодавців є технічні професії. Насамперед це зварники, токарі, столярі, верстатники, будівельники. Цей напрямок підготовки є найбільш затребуваним на ринку праці. І це стосується не лише Львівської області, а й України загалом, а також  інших країн”, – зазначила “Львівській Пошті” Наталія Рибак, заступниця директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області.
Однак, з її слів, молоді люди не дуже хочуть навчатися на технічних спеціальностях. Тому ситуація дуже сумна: з одного боку, потреба у фахівцях на підприємствах, з другого боку, низька зацікавленість серед абітурієнтів. Одним із дуже перспективних напрямків підготовки для дівчат є професія швачки. Така професія зараз високооплачувана: мінімальна заробітна плата швачки найнижчого розряду становить від 10 000 гривень на місяць. Також Наталія Рибак каже, що згідно з статистикою, співвідношення робітників технічних спеціальностей до тих, що отримали вищу освіту – 1:5.
“Один працює – п’ятеро керують! Проте зараз спостерігаємо таку тенденцію, що люди з вищою освітою хочуть отримати технічну спеціальність, бо не мають куди працевлаштуватися за своїм фахом”, – каже заступник директора Навчально-методичного центру ПТО у Львівській області.

Платне навчання

Якщо через незадовільні результати ЗНО вам не судилось бути студентом омріяного вишу та навчатись “на бюджеті”, засмучуватись рано. Дорожчий та не менш престижний варіант – навчатися за контрактом (коштом фізичних та юридичних осіб). Ви будете навчатись у хорошому освітньому закладі, відвідувати заняття та насолоджуватись студентським життям. Цього року усі охочі навчатися за контрактом можуть подавати заяви до 30 вересня. Тож час ще є! Якщо ви маєте прохідний бал для вступу на омріяну спеціальність (його потрібно уточнювати в освітніх закладах), то ще маєте змогу стати студентом. Крім того, деякі приватні університети раді бачити навіть абітурієнтів, що не пройшли незалежного оцінювання, а от двері державних вишів для них зачинені.

Навчання за кордоном

Поїхати здобувати освіту в інші країни – це теж чудовий варіант! Наприклад, у Польщі та Словаччині є хороші пропозиції навчання на технічних і гуманітарних спеціальностях. Там враховують не результати ЗНО, а середній бал атестата. Також після закінчення навчання можна отримати дозвіл на проживання і залишитись в Європі.

Робота

Українське законодавство дозволяє працювати особам із 16 років. Їхній робочий тиждень, звичайно ж, скорочений – 36 годин. Це чудовий шанс не сидіти вдома, а йти заробляти гроші. Деякі роботодавці всіляко сприяють працевлаштуванню молоді. Зокрема, вони надають можливість працювати без досвіду роботи або ж проводять навчання для новачків. Такою нагодою можна скористатися і для підробітку, і для тривалого працевлаштування.
Руслана Палій, начальниця відділу організацій надання послуг роботодавцям Львівського обласного центру зайнятості, запевняє, що тим особам, яким не вдалося стати студентами, можна знайти роботу.
“Для неповнолітніх прийнятною роботою завжди буде та, яка потребує професійної підготовки. Ми пропонуємо молодим людям перелік професій, яким можемо їх навчити. Це навчання нашим коштом та коштом Фонду загальнообов’язкового державного офіційного страхування на випадок безробіття”, – каже співрозмовниця.
Такі підготовчі курси тривають впродовж 4-6 місяців (залежно від професії та розряду). Якщо неповнолітня особа погоджується, то її скеровують на навчання. Потім центр зайнятості допомагає працевлаштуватись. Якщо ж людина не хоче навчатися, то їй допоможуть знайти таку роботу, де не потрібно професійних навичок.
Найпопулярнішими вакансіями, які пропонують роботодавці молоді, є помічник кухаря, швачка, працівники для підсобних робіт, а також  посудомийники. Однак Руслана Палій застерігає, що неповнолітніх осіб центр зайнятості не влаштовує на роботу, що має фінансову відповідальність або, наприклад, так чи інакше пов’язані з алкоголем.

Армія

Ще один варіант – військова служба за контрактом, але це стосується тих, кому вже виповнилося 18. Як пояснив “Львівській Пошті” Олександр Поронюк, керівник інформаційного відділення Інформаційного агентства Міністерства оборони, відповідно до чинного законодавства, особи, які досягли 18-річного віку, мають право підписувати контракт зі Збройними силами України. Договір укладають терміном від трьох років. У ЗСУ чекають не тільки хлопців, а й дівчат, які є здоровими, не мають відстрочки та не є опікунами. Контракт складається із кількох пунктів (соціальний пакет, гарантії, обов’язки обох сторін договору), куди входить і грошове забезпечення. “Військовослужбовці отримують від 10 000 гривень на місяць”, – додає Олександр Поронюк. Тож такий варіант водночас поєднує у собі навчання, службу та оплату праці.

Волонтерство

Міжнародні волонтерські програми (Еразмус+, AISEK, GoCamp, Товариство Червоного Хреста) охоче запрошують молодь до співпраці. Це чудовий спосіб спробувати свої сили у різноманітних заняттях, знайти цікавих друзів, долучитися до проведення важливих подій. Також можна взяти участь у програмах обміну чи навіть стати волонтером за кордоном. Тут кожен отримає безцінний досвід проходження співбесід, написання резюме, а також здобуде навички спілкування у робочому колективі.

Gap-year: канікули цілий рік

Не вступити до університету одразу після закінчення школи – це не кінець! Досвід європейської молоді показує, що рік після школи варто присвятити подорожам, новим знайомствам та самовизначенню. Провал ЗНО чи низькі результати іспитів не повинні зупиняти абітурієнтів. Вільний рік після одинадцятого класу – ще один шанс відпочити та добре подумати. У Європі такий вільний рік називають gap-year (від англ. gap – розрив, пролом, щілина, діра), а людей, які на це наважуються, – геперами (gappers або gappies). Це може бути рік між закінченням школи і вступом до університету, між бакалавратом і магістратурою, після навчання і перед початком роботи. Цей звичай походить із Англії, де вважалося, що людина, яка не подорожувала, не отримала повної освіти. Останніми десятиріччями з поширенням ідеї академічної та професійної мобільності, спрощенням перетину кордонів і збільшенням пільг для молоді, така традиція відродилася з небувалим розмахом. А коли почали з’являтися програми, що дозволили не просто подорожувати, а й заробляти, це стало дуже популярним. Тож чому б не кинути собі виклик, зробити “не так, як всі” та поринути у пошуки пригод?

Самоосвіта

Тож якщо цього року вам не судилось стати студентом, то ще зарано засмучуватись! Маєте увесь рік для пошуку себе та своєї професії. А поки що у вас є кілька варіантів, як провести цей час із користю, отримати перший досвід роботи та не згаяти жодної хвилини. Також можна присвятити час для саморозвитку: прочитати книги, які відклали у довгу шухляду, передивитись фільми, подорожувати, займатись улюбленим хобі… Крім того, зараз існує багато освітніх онлайн-платформ, де можна проходити безкоштовні курси та вчити іноземні мови, наприклад, Prometheus, ed.era, studway, Coursera тощо.
Найголовніше не зважати на осуд людей та насолоджуватись життям. Цей рік – це шанс знайти себе, визначитися, що вам до душі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9139 / 1.61MB / SQL:{query_count}