Ідете в гори? Подбайте про безпеку!

Ретельно підготуйтесь до походу: оберіть офіційний маршрут, візьміть з собою усе необхідне та зареєструйтесь у рятувальників

Сонячна літня погода кличе в Карпати. Підкорення вершини чи кількох вершин під час відпустки або на вихідних – це чудова пригода, яка запам’ятається надовго вам і вашому товариству. Активний відпочинок у горах не лише залишить приємні спогади і чудові світлини в соцмережах, а й буде корисним для здоров’я. Та щоб гірський відпочинок вдався, потрібно знати, які небезпеки бувають у літніх мандрах і як їх уникнути туристам, на що зважати під час вибору маршруту, що брати з собою в похід та як уникати конфліктів під час мандрів. Про те, як підготуватись до походу в гори і мандрувати безпечно, дізналась “Львівська Пошта”.

Безпека в поході: остерігайтеся змій і борщівника

Гори влітку – це не лише свіже повітря і гарні краєвиди, а й певні небезпеки. Володимир Яворівський, гірський рятувальник і досвідчений мандрівник, розповів “Львівській Пошті”, що літні походи значно безпечніші за зимові, проте перед мандрівниками у цю пору є інші виклики: отруйні рослини та тварини і ймовірність заблукати.
“Якщо бути обережним, то гори влітку будуть для вас безпечними. Імовірність летальних випадків у цю пору, порівнюючи зі зимою, значно нижча. Влітку туристи можуть заблукати, проте переважно все закінчується добре”, – зазначає співрозмовник.
Зі слів Володимира Яворівського, від укусів змій у поході можуть убезпечити правильне високе взуття та довгі штани, а також важливо бути уважним. Рятувальник наголошує, що в походах можемо побачити й отруйні рослини. Особливо зараз, на початку літа, варто триматися подалі від небезпечного борщівника – дуже токсичної і небезпечної рослини, сік та ворсини якої спричиняють важкі хімічні опіки. До слова, борщівник найчастіше трапляється на під’їздах до гір, уздовж доріг і річок. Вище в горах його немає.
Також безпека у гірському поході залежить від досвіду, який має турист. Початківцю може бути дуже важко без практичних навичок, особливо якщо похід триває кілька днів.
Ігор Курус, головний фахівець пресслужби ГУ ДСНС України у Львівській області, зазначив: у горах у сонячну суху погоду плазуни вилазять на дороги. Щоб не зустрітись із ними, потрібно іти з палицею та постукувати нею по землі, збивати траву тощо. Також у ДСНС радять уникати покинутих помешкань і місцин, адже у таких місцях можуть жити плазуни.
“Впевнений: безпечніше все ж ходити в гори з гідами чи досвідченими туристами, в жодному разі не йти в похід самому. Щонайменше з вами має йти ще одна особа, проте краще, коли в туристичній групі їх більше ніж двоє. Гори не люблять самотніх мандрівників, а небезпека для туриста-одинака є в рази вищою”, – зазначає гірський рятувальник Володимир Яворівський.
Ігор Курус наголошує: вирушаючи в похід, попередьте рятувальників! “Зареєструвати туристичну групу можна у гірських рятувальників тої місцевості, куди ви вирушаєте в похід, або на сайті ДСНС у Львівській області за посиланням. Під час реєстрації вкажіть рятувальникам свій маршрут, день, коли вирушаєте у похід, і день, коли плануєте його завершити, а також кількість людей в групі”, – додає він.

Обирайте маршрут уважно!

Рятувальники знайшли 4 заблукалих у горах туристів із Дніпра поблизу м. Сколе в середу, 19 червня. Про це повідомили на сайті ДСНС у Львівській області. Нікому не хочеться під час відпочинку в горах наражати себе на стресові ситуації. А уникнути їх дуже просто: потрібно підібрати ознакований туристичний маршрут, оцінивши свої сили та рівень власних навичок. Добре вибраний маршрут – це одна з складових вашої безпеки в поході.
У ДСНС Львівської області радять обирати офіційний туристичний маршрут, а також знайти для туристичної групи провідника, який добре його знає і неодноразово проводив подібні походи.
“Для мандрівників-початківців найкраще підійдуть одноденні походи. Маршрутів для одноденної мандрівки горами у Львівській області є чимало. Обираючи маршрут, перевагу потрібно надавати ознакованим і розчищеним. Коли ви обираєте саме такий маршрут, то впродовж всього шляху вам траплятимуться вказівники, позначки на деревах чи каменях. А пройшовши одноденний маршрут і випробувавши свої сили, можна обирати вже довші та складніші маршрути. До слова, щоб не заблукати, варто взяти зі собою навігатор і пристрій для підзарядки гаджетів”, – зазначає Володимир Яворівський.

Що кладемо у наплічник?

Зі собою беремо лише необхідні та практичні речі. Харчі та речі, які покладете в наплічник потрібно розрахувати за днями, щоб не нести на своїх плечах зайві кілограми. До слова, для одноденного і кількаденного походів перелік потрібних речей буде дещо різнитися.
Гірський рятувальник Володимир Яворівський наголошує, що, ідучи в гори, потрібно бути підготовленим: мати відповідне спорядження і таку кількість їжі, щоб вистачило на 2-3 дні, навіть якщо ви йдете в одноденний похід. Також співрозмовник додає, що дуже важливо у літні походи взувати зручні трекінгові черевики, які закриватимуть ногу до середини гомілки, аби убезпечитись від отруйних рослин та тварин, а також травм.
Якщо ви вирушаєте в одноденний похід, вам знадобляться: невеликий наплічник зі захистом від дощу, каремат, пляшка води (1,5 л), карта, компас, навігатор, мобільна портативна батарея для підзарядки гаджетів, особиста мініаптечка, дощовик, сірники в поліетиленовому пакеті, запасна пара шкарпеток, легкий флісовий светр, непродувна куртка-вітрівка. Одягнутись потрібно в легку натуральну футболку, легкі штани і не забувайте про головний убір (кепку, баф чи панамку).
Якщо запланований похід триватиме кілька днів, до вищезгаданих речей потрібно додати запасний комплект одягу для переїздів, враховуючи, що одяг після походу може бути мокрим або брудним (взуття, шкарпетки, білизна, верхній одяг), спальний мішок, намет, ліхтарик, харчі, засоби для розпалювання вогню, металевий посуд для приготування їжі.
Служба порятунку тел.: 101/112.
Гірська оперативно-рятувальна служба, тел.: +38 (068) 251-75-96.

Методи вирішення конфліктів у походах

Конфлікти – часте явище у походах, коли у туристичній групі збираються жити в польових умовах кілька людей з різними звичками, манерами і потребами. І все ж навіть між найближчими друзями може виникнути конфліктна ситуація. Як же вирішити конфлікт у поході або взагалі запобігти йому?
Люди йдуть у похід і очікують побачити сонце, веселку, красиві краєвиди та, бажано, легенький дощ, коли стане спекотно. Потрібно розуміти, що рідко очікування збігаються з реальністю, а тому потрібно ще до початку походу уточнити усі подробиці, домовитись, як діяти у непередбачуваних ситуаціях, наголошував Тарас Білошицький, майстер спорту зі спортивного туризму, засновник і керівник туристичного клубу “Манівці” у матеріалі “Як морально не з’їсти одне одного у горах” №18-19 (2133-2134) від 6 березня 2019 року.
“Важливо, щоб керівник походу щовечора розповідав учасникам, що їх чекає наступного дня. Також потрібно аналізувати кожен попередній день. Потрібно спілкуватись з кожним учасником походу, тоді конфліктів буде в рази менше. Люди конфліктують, коли з ними не розмовляють. Ще важливо вказувати учасникам походу на їхні помилки, але робити це потрібно правильно. Треба спершу тричі людину похвалити за різні досягнення, а тоді вказати на те, що вона погано зробила. Наголошу, що важливо починати з похвали”, – розповідав Тарас Білошицький.
Одним з методів вирішення конфліктів є записування у блокнот усіх своїх емоцій та вражень. Його заводить на початку походу кожен учасник, каже він.
“У цьому блокноті учасник походу записує все, що думає про кожного учасника. Але важливо, що під час походу ніхто цього не озвучує, а просто записує. Далі, в останній день походу, кожен із учасників має право висловити все, що записав у блокноті. З досвіду скажу, що більшу частину написаного учасники не озвучуватимуть. Бо у останній день, коли уже все позаду і все було добре, то людині просто не буде що сказати. А якщо хтось щось і скаже, то в останній день це вже не буде так важливо, бо на безпеку групи це ніяк не вплине”, – наголошує Тарас Білошицький.

Які Карпатські вершини підкорити влітку?

• Гора Пікуй (1408 м) – найвища вершина Львівської області. Стрімкий підйом може дещо ускладнити сходження. Протяжність маршруту зі села Біласовиця – 10 км.
• Гора Магура (1362 м) – друга за висотою вершина Львівської області. Починається маршрут із села Либохора. Його протяжність – 13 км.
• Гора Парашка (1268 м) у масиві Сколівські Бескиди неподалік міста Сколе. Цей маршрут складніший, бо його протяжність становить 20 км.
• Гора Плай (1323 м), що у масиві Полонина Боржава, ідеально підійде для одноденного походу. Починається маршрут із смт Воловець, що у Закарпатській області. Протяжність маршруту – 7 км.
• Гора Томнатик (1343 м) розташована на тому ж хребті. Починати сходження на вершину також треба із Воловця. Протяжність маршруту – 9 км.
• Гора Хом’як (1542 м) – вершина у Ґорґанському масиві. Дорога на гору пролягає крізь ліси та мальовничі полонини. Протяжність маршруту – 13,5 км.
• Маршрут на межу Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей. Його протяжність – 20 кілометрів. На ньому розташовані гори Чорна Ріпа (1285 м) і Високий Верх (1242 м). Найкраще підходить для кількаденного походу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8442 / 1.63MB / SQL:{query_count}