Європейська школа з національним корінням

“Львівська Пошта” продовжує цикл матеріалів про львівські школи, які працюють за новою системою освіти – Нова українська школа. Цього разу “перевірку” пройшов ліцей “Інтелект”, що у Сихівському районі Львова

Нова українська школа (НУШ) по всій Україні відпрацювала вже майже рік. За цей час першокласники перегорнути чимало сторінок нових підручників, не виконували домашніх завдань, натомість на уроках складали конструктори і вільно пересувалися класами! Чи це справді так, чи у всіх львівських школах запрацювала нова система освіти? Можливо, хтось за такою методикою працює вже не перший рік і може поділитися досвідом з іншими?
Отже, “Львівська Пошта” продовжує цикл матеріалів про місцеві школи, які працюють за новою системою освіти – НУШ. У планах обійти школи в кожному районі Львова і з’ясувати, як воно тепер – бути першокласником, чи подобається учням їхня школа, як ставляться батьки до таких змін і з якими труднощами зіткнулися вчителі.
Нагадаємо, про три школи Львова, а саме школу “Джерельце”, що у Франківському районі (“Школа, до якої хочеться ходити”, №11 (2126) від 08.02.2019 р.), школу №4, що у Галицькому районі (“Школа, де панує повага та любов”, №20 (2135) від 13.03.2019 р.) та школу №53, що у Шевченківському районі Львова (“Ця школа дає стрижень”, №28 (2143) від 10.04.2019 р.) журналісти вже писали. На черзі школа в Сихівському районі, а саме ліцей “Інтелект”, що на вул. Запорізька, 20.

Від школи до ліцею

Учні йдуть сюди з великою охотою і повертаються з натхненням до пізнання знань. Учителі тут не лише висококваліфіковані, а відкриті та готові до змін. Сама ж директорка турбується про європейські цінності у навчанні та готова до різноманітних активностей. Навчання за двома програмами (НУШ та “Інтелект України”), зустрічі, дискусії, круглі столи, відкриті уроки і челенджі зробили цей навчальний заклад відкритим та згуртованим, а завдяки різноманітним проектам і мікропроектам покращився не лише рівень навчання у ньому, але й вдалося зробити так, аби вчитися в цій школі було цікаво, весело та комфортно.
На місці львівського ліцею “Інтелект”, що на Новому Львові, донедавна була середня школа №69. Відкрили її ще 1962 року як восьмирічну російсько-українську школу. В 1991-ому рішенням педагогічного колективу та батьків школа стала українською національною з державною мовою викладання усіх предметів. Через чотири роки, в 1995-ому, здобула статус спеціалізованої середньої школи із поглибленим вивченням французької мови, а з 2008-го у ній запровадили вивчення англійської. Згідно з новим освітнім законодавством, наприкінці минулого року львівську середню школу №69 перейменували на ліцей “Інтелект”.
І така назва цілком виправдовує себе: вже третій рік у навчальному закладі діють проектні класи під однойменною назвою. Зокрема, дітей вчать за новою освітньою програмою початкової школи – науково-педагогічним проектом “Інтелект України”. Суть його полягає у тому, щоб розвинути в учнів не лише інтелект, а й уміння працювати в колективі, знаходити спільні рішення, формувати і висловлювати власну думку, логічно мислити та швидко читати.
Уже сьомий рік поспіль директором ліцею є Наталія Ништа  – педагог з багаторічним стажем, яка дуже пишається своїм навчальним закладом, запевняючи, що її учні мають належні умови для здобуття якісних знань та виховання. “Коли 2012 року я зайняла посаду директора, відразу захотіла змін. На той час у школі навчалося лише 265 учнів. Зараз ця цифра майже подвоїлася! Сподіваємося, що наступного навчального року в нас учитиметься 560 дітей. Такий потужний приплив учнів розцінюю як велику спільну педагогічну роботу, – каже вона. – Ми стали європейською школою з національним корінням. На сьогодні в ліцеї “Інтелект” першокласники мають можливість навчатися за двома освітніми програмами, школярі опановують дві іноземні мови, діє потужна гурткова робота. У школі панує особлива атмосфера добра, розуміння, взаємоповаги та підтримки. І це знову ж таки досягається завдяки злагодженій співпраці всіх учасників навчально-виховного процесу – учителів, учнів і батьків”.

І НУШ, і “Інтелект”

Однак для ліцею “Інтелект” реформи Нової української школи не такі вже й новітні. Зі слів директорки цього освітнього закладу, за такою методикою її вчителі працюють уже давно. Зокрема, ранкові зустрічі, тематичне та інтегроване навчання впроваджене у ліцеї ще з 2013 року.
 
   Наталія Ништа
Звісно, спочатку це мало більш фрагментарний вигляд – раз чи двічі на тиждень, зараз, із запровадженням НУШ, щоденно. Наталія Ништа зазначає, що тоді, як і тепер, учителям доводилося самостійно шукати багато цікавого матеріалу, креативні підходи. “Вважаю, що цілісне сприйняття світу маленькими дітьми дуже важливе. Тому те, що зараз роблять діти і вчителі відповідно до НУШ, в нас було й у минулі роки. Просто зараз усе набагато простіше, бо є і матеріали, які вчать, як це робити, і більші можливості для обміну досвідом між самими учителями, – веде далі співрозмовниця. – Однозначно скажу, що всі вчителі нашого ліцею здатні вчитися і за будь-якої нагоди роблять це. Основний акцент у їхній роботі припадає на постійний розвиток та самоосвіту. Для цього вони їздять на різноманітні конференції, часто беруть участь в освітніх форумах, тренінгах. Крім того, щороку в стінах нашого ліцею проводимо марафон інноваційної освіти, де кожен учитель робить презентації, показує, як працює”.
А щоби запровадити в ліцеї нову освітню систему (НУШ) на сто відсотків, знадобилося чимало речей. Наприклад, на 105 тисяч (із них 5 тисяч спонсорських коштів) закупили нові парти, ще 54 тисячі, які були виділені, витратили на придбання дидактичних матеріалів і техніки: ноутбуки для вчителів, ламінатор, багатофункціональний пристрій тощо.
Загалом навчання у першому класі розписане по тижнях і завжди проходить у цікавій інтегрованій формі. Уроки вчителі проводять не лише в класах, а й у подвір’ї школи, в бібліотеках.
Однак за програмою НУШ навчаються не всі діти. Один із трьох перших класів вчиться за освітнім проектом “Інтелект України”. Цей проект розробили харківські науковці. Методика навчання полягає у тому, щоби підтримувати в дітей цікавість до навчання, розвивати інтелект, щоб вони вміли працювати у колективі, знаходили спільні рішення, а ще формували та висловлювали власну думку. У дітей з таких класів є інтегровані уроки, веселі руханки, навчання за допомоги дисків, техніка швидкочитання, логіка (уже з першого класу), а ще їх навчають соціальної адаптації.
“Якщо новою системою світи під час навчання передбачено більше гри, імпровізації, комунікативних і командних речей, то програма “Інтелект України” скерована на розвиток пам’яті та інтелекту. Тут практично все відразу йде через навчання, а не через гру, – пояснює директор школи. – Віддали дітей у класи з такою навчальною програмою батьки самі – ніхто їх до цього не силував! Батьки самі мали зрозуміти, наскільки це потрібно їхнім дітям, що на них чекає, скільки на це знадобиться сил та грошей. Адже не секрет, що щомісяця на друковані матеріали з власного гаманця їм доводиться викладати по 250 гривень. Усі ці кошти батьки переказують безпосередньо в Харків, і звідти на кожен предмет вже приходить роздатковий матеріал”.
Як запевняє Наталія Ништа, для неї як НУШ, так й “Інтелект України” – дві дуже цікаві навчальні програми, тож віддавати перевагу тій чи тій вона не береться. І додає, що “Інтелект України” наразі націлений лише на початкову школу, проте вже ведуться перемовини і напрацювання, аби за такою програмою працювала і старша школа: “У Харкові за таким освітнім проектом вже працює середня і старша школа, є навіть випускники. Ми також схильні далі працювати в цьому напрямку, адже розуміємо, що цього потребують і вчителі, і діти, і батьки”.

Життя ліцею – яке воно?

Ліцей “Інтелект” має низку особливостей. Зокрема, свою символіку, навіть гімн, які наразі зазнають трансформації. При навчальному закладі видають шкільну газету “Школа онлайн”, діє відкрите шкільне демократичне телебачення (випуски цих програм можна переглянути на YouTube-каналі).
А ще ліцей “Інтелект” двомовний – англійська мова основна, її вивчають з першого класу, а французьку починають опановувати з п’ятого.
Окрім загально­обов’язкового компонента в навчанні, є факультативи, працюють курси на вибір. Для учнів молодшої школи це можуть бути фінансова грамотність, критичне мислення, культура добросусідства, емоційний інтелект, логіка, для старшої – психологія, громадянська освіта. Часто, зі слів директорки школи, батьки самі дбають про організацію таких уроків, шукають відповідних фахівців, домовляються з ними про оплату.
Цікаво та весело проходять у ліцеї свята, часто тематичні. Наприклад, торік відбулася вечірка в стилі ретро-Львів. А наприкінці цього навчального року у подвір’ї ліцею Наталія Ништа обіцяла провести гавайську вечірку. Вже зараз вчителі та учні працюють над сценарієм та декораціями до неї.
Щороку при ліцеї розгортають літній табір “Трамполіно”, однак лише для учнів початкової школи. Проте, як зазначає директорка, від батьків є багато запитів щодо створення та роботи англомовних таборів при ліцеї. “Спільно з організацією “Інститут суспільних ініціатив” активно працюємо над створенням стратегії ліцею на наступні три роки. І саме там є відповідний пункт, який стосується розвитку мовних таборів на базі нашого навчального закладу. Якщо вдасться, запровадимо й це! Залучимо до роботи і наших учителів, і фахівців з інших навчальних закладів”, – каже вона.
Для всебічного розвитку дітей у ліцеї працює чимало гуртків. Більшість із них на безкоштовній основі, хоча є такі, за які батькам доводиться платити. Зокрема, діти можуть відвідувати гуртки східних одноборств, бальних танців, інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), рукоділля, моделювання, шахів, хоровий гурток, гуртки журналістики та малювання, а нещодавно запровадили ще й курси риторики. Крім того, дирекція запрошує працівників з міських центрів творчості, зокрема центру технічного моделювання.
Залучені до навчального процесу й самі батьки, які можуть не лише довідуватися про успіхи свого сина чи доньки у вчителя або директора, а й брати участь в його обговоренні та творенні. “Практикуємо в нашому ліцеї зустрічі за круглим столом –  так звані “батьківські кави”. На них приходять переважно голови батьківських комітетів, проте запрошуємо й інших батьків. Наприкінці цього навчального року плануємо організувати таку зустріч із батьками першокласників. Вони цілий рік спостерігали за перебігом навчального процесу, тож матимемо нагоду обговорити з ними всі за і проти. Буде такий собі діалог на рівних”, – пояснює Наталія Ништа.

Проекти і ще раз проекти

Відтоді, як директором ліцею стала Наталія Ништа, він часто бере участь у міських, обласних, навіть міжнародних проектах. Першим стартом, сходинкою до кардинальних змін став міжнародний проект “Демократична школа”. Після цього був успішно втілений проект “Інтегральне лідерство в освіті”. Та якщо “Демократична школа” є проектом, спрямованим на опанування основ демократичного громадянства і основ прав людини, то “Інтегральне лідерство в освіті” охоплює глибший психологічний аспект: всі учасники навчального процесу мали змогу вивчати спіральну динаміку, різні психології.
Треба сказати, що чимало тренінгів і дискусій учителі ліцею разом зі своєю директоркою проходять спільно. Їхніми тренерами та спікерами були, наприклад, відомі психологи та фахівці з Дубаю і Литви. “Після цих проектів ми багато чого почерпнули і почали потроху втілювати в шкільне життя – стали більше працювати над емоційним інтелектом, на уроках фізкультури впровадили елементи йоги. Тепер наша філософія як ліцею “Інтелект” – це поєднанням когнітивного інтелекту (IQ) та емоційного інтелекту (ЕQ). Розуміємо, що не так важлива сума знань, як навички та вміння оперувати ними. Я особисто здобула навички чотирьох “к”: комунікація, робота в команді, креативність та вирішення комплексних завдань. Вважаю, що тепер ці речі дуже важливі, і за це відповідає саме емоційний інтелект!” – наголошує Наталія Ништа.
Досить часто в стінах ліцею організовують для батьків різні форуми та панельні дискусії. На них керівництво запрошує не лише вчителів “Інтелекту”, а й фахівців, психологів, викладачів Українського католицького університету. Вони обговорюють навчальний процес, поглиблюють знання з психології, зокрема, вчаться, як варто виховувати дітей.
Директорка ліцею вже написала чимало проектів та міні-проектів. Наприклад, нещодавно навчальний заклад переміг у конкурсі громадського бюджету, і незабаром на території навчального закладу влаштують внутрішній дворик та зонований громадський простір. Уже підписані перші документи.
“Впродовж останніх трьох років пишу мікропроекти для подачі у Львівську обласну раду, і всі вони досить успішні! Завдяки їм вдалося замінити всі вікна у школі (близько 20% дофінансовували батьки), купити необхідну техніку на 100 тисяч гривень. Цього місяця був успішно реалізований проект щодо капітального ремонту приміщення під актово-спортивну залу: оскільки учнів стає щораз більше, вона нам конче потрібна. Також дуже хочемо закупити розкладні стільці та столи, які можна буде використовувати у внутрішньому дворику для проведення уроків просто неба, інші мобільні меблі”, – розповідає про свої наміри співрозмовниця.
Понад те, ліцей “Інтелект” мав спільний проект із “Громадою в дії”, реалізацію якого поклали на “Інститут міста” і Європейський Союз. Відтак на території ліцею поставили лавки з габіону (просторової сітчастої коробчатої конструкції, заповненої, як правило, природним камінням. – “Львівська Пошта”), тенісні столи та футбольні ворота.
Бере участь і в проекті “Компола” (компостування відходів шкільних їдалень). На території навчального закладу є компостер, у який вже запустили хробачків, котрі перетворюватимуть органічні відходи на добриво. Цим добривом діти збагачуватимуть ґрунт в урбан-саді, що є на території ліцею. Взагалі екологічному вихованню тут приділяють особливу увагу. Учні ліцею не лише одні з перших почали сортувати папір, скло, інші побутові відходи, а й повністю відмовилися від пластику: замість пластикових склянок використовують індивідуальні пляшки або ергономічні горнятка, а поліетиленові пакети їм замінили екоторбинки, які вони шиють на уроках трудового навчання.
Час до часу ліцеїсти разом з учителями беруть участь у так званих “чисточеленджах” (навчальний заклад опікується територією на вул. Ярославенка).

Спішіть подати документи!

Набір майбутніх першокласників у ліцей “Інтелект” триватиме до 31 травня! Право на першочергове зарахування матимуть діти, які проживають на закріпленій території обслуговування, рідні брати та сестри яких здобувають освіту в цьому навчальному закладі, та ті, що є дітьми працівників даного закладу. Якщо залишаться вільні місця, набиратимуть всіх охочих з інших вулиць. А таких, зі слів Наталії Ништи, вистачає. Жодних іспитів, випробувань чи співбесід при вступі нема!
“У нас можуть навчатися всі. Своїм учням та їхнім батькам завжди наголошуємо, що найбільшою нашою цінністю є відкритість, готовність до змін, інтелектуальність, чесність, проактивність і толерантність, тож просимо їх цього максимально дотримувати!” – наголошує директорка ліцею Наталія Ништа.

Найцікавіше про ліцей “Інтелект”

* Школу №69 (колишня назва) відкрили в 1962 році. На той час вона була восьмирічна російсько-українська.
* Наприкінці 2018-го школу перейменували у ліцей “Інтелект”.
* Ліцей розташований на вул. Запорізька, 20, що у Сихівському районі Львова.
* В планах на наступний навчальний рік набрати 560 дітей.
* Ліцей технічно оснащений: придбали проектори, ламінатор, багатофункціональний пристрій 3 в 1.
* В ліцеї є три перші класи. Два з них працюють за програмою НУШ, третій – за науково-педагогічним проектом “Інтелект України”.
* Навчання в першому класі розписане по тижнях і проходить у інтегрованому вигляді.
* Ранкові зустрічі, тематичне та інтегроване навчання в ліцеї запроваджене давно.
* Ліцей має власну символіку, гімн, шкільну газету “Школа онлайн” та відкрите шкільне демократичне телебачення.
* У ліцеї вивчають англійську та французьку мови.
* Тут часто організовують тематичні вечірки, працює літній табір “Трамполіно”.
* При ліцеї діють гуртки: східних одноборств, бальних танців, ІКТ, рукоділля, моделювання, шахів, хоровий гурток, гуртки журналістики, малювання та риторики.
* У ліцеї практикують батьківські зустрічі за круглим столом.
* Ліцей бере участь в міських, обласних, навіть міжнародних проектах. Завдяки їм вдалося облаштувати урбан-сад, внутрішній дворик, зонований громадський простір, замінити вікна, закупити техніку, поставити габіонові лавки, тенісні столи та футбольні ворота.
* Ліцей має компостер для компостування відходів.
* Всі учні та вчителі беруть участь в “чисточеленджах”.
* До 31 травня в ліцеї триває набір першокласників.

Світлана Купич, класний керівник класу “Інтелект”:
– У школі я працюю вже понад 30 років, але так званих “інтелектуальних” діток набрала вперше! Програма насичена, цікава, дуже мені подобається. Тут є різні ігри, вправи. Для цього нас забезпечили різним технічним обладнанням, таблицями. Учні працюють у зошитах, де є від 17 до 20 завдань. З усім справляємося. Від початку навчального року і до цього часу всі діти читають від 24 до 86 слів на хвилину. До мого класу приходили діти, які не вміли читали, були й такі, що робили це досить добре. Маю на увазі, що за рівнем підготовки вони були різні. Зараз більш-менш вирівнялися. Різниці між НУШ та “Інтелектом” аж такої нема. У нас це НУШ-“Інтелект”. Просто маємо більш насичену програму. Дітям дають більше завдань, які треба опрацювати на уроці. На кінець першого навчального року учні з такого класу, як мій, повинні вміти читати. Ми вже знаємо, що таке синоніми, антоніми, речення, текст. Вчимо правила. Робимо приклади на віднімання- додавання, рахуємо в межах сотні. У моєму класі 28 учнів. Вивчаємо такий предмет, як “Я пізнаю світ”, до якого входить малювання, музика, основи здоров’я, природознавство. Все це переплітається, і діти здобувають цікаві завдання. Маємо різні картинки, учні повинні запам’ятовувати речі, які на них зображені, а потім відобразити їх. Ми вже вивчили карту України і світу, відтак діти вже знають усі материки, океани. У наступні роки будемо все це повторювати, виконувати інші завдання. Маємо багато музики, робимо руханку. Наприклад, на уроках читання в нас іде текст, після цього – обов’язковий перегляд мультфільму. Діти повинні його озвучити словами з тексту. Загалом завдання різні, тому учням завжди цікаво вчитися!
Оксана Хіцяк, класний керівник 1-А класу:
– Хоч за програмою НУШ у ліцеї ми працювали і в минулі роки, проте коли впровадили конкретні інновації, діти справді почали по-новому дивитися на школу, на уроки. Для себе також зробила багато відкриттів. Найбільше учням припали до вподоби інтегровані уроки. Діти стали більш відритими на сприйняття, а вчителі здобули більше свободи! Для мене реформа освітнього процесу також стала своєрідним викликом: чи зможу я і як саме зацікавити дітей навчанням? Бо якщо робити це цікаво, то дітей ні до чого змушувати не доведеться, вони навіть не зауважать, коли ввійдуть у процес. Звісно, в класі є різні діти. Одних на початку навчального року треба було “підштовхувати” до навчання, робити багато інших речей, аби вони більше проявляли себе, другі самі все робили, прагнули пізнати більше. Переваг у НУШ однозначно більше: учням цікавіше вчитися, а вчителям викладати навчальні предмети. Недоліків менше, та все ж вони є. Інколи бракує матеріалів, з яких можна було б почерпнути інформацію. В інтегрованому курсі “Я досліджую світ” бракує поглибленого навчання з природознавства. Загалом діти усю подану інформацію сприймають радо, захопливо, прислухаються до порад. Уроки часто проводимо невимушено, через гру. Наприклад, під час теми тижня “Навіщо ми їмо?” не лише обговорювали здорову та шкідливу їжу, а й визначали, від чого залежить те, як ми виглядаємо. На кінець тижня вирішили поекспериментувати і відмовитися з дітьми на кілька днів від солодощів. І уявляєте – діти це зробили! Ані в їдальні не купували, ані з дому нічого такого не приносили.
Ірина Харченко, мама першокласника:
– У ліцеї “Інтелект” і такому ж однойменному класі навчається мій син Іванко. Щоправда, не так давно – більш ніж півтора місяця. Оскільки ми переїхали з однієї квартири на іншу, постало питання, до якої школи перевести дитину. До цього син навчався в звичайному класі однієї з львівських шкіл. Про навчальну програму “Інтелект України” дуже багато чула від батьків та дітей, всі були у захваті від неї. Тож коли нам запропонували віддати Іванка саме в такий клас, дуже зраділа. Взяли зошити з першого вересня, простудіювали їх і так підтягнулися до рівня решти дітей. Син усе надолужив і далі встигає за програмою. І школою, і класом ми із сином задоволені! Іванко вже може назвати всі материки, океани, має чималий багаж знань, навіть, я б сказала, енциклопедичні знання про різні комахи, тварини. Такого в інших класах та школах не знають! Мені подобається те, що в цьому класі насичена програма, націлена на розвиток зорової пам’яті та уваги. В дітей є зошити з каліграфії, тому син дуже швидко навчився гарно та охайно писати. А ще в нашому класі перевіряють швидкість читання, де діти повинні самі усе контролювати, відстежувати. Тобто син щодня рахує, скільки слів йому вдалося прочитати і наскільки швидко він це робить. За ці півтора місяця Іванко справді почав читати на 50 слів на хвилину більше! Загалом дитина до школи йде охоче, ще не було дня, щоб не було такого бажання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8132 / 1.81MB / SQL:{query_count}