Реформи та новації: яких змін чекати в квітні

З 1 квітня в Україні лікарі приймають лише тих пацієнтів, які підписали з ними декларацію

Другий місяць весни приніс українцям кілька важливих нововведень. Здебільшого вони стосуються економічної та соціальної сфер життя. Зокрема, у платіжках за квітень українці побачать нові ціни за газ, батьки отримають доплати на дітей, почнеться весняний призов, а ліки видаватимуть за електронними рецептами.

Без декларації? Тоді поспішіть або платіть!

У квітні в медичних закладах, де працюють сімейні лікарі, терапевти та педіатри, завершується перехідний період на нову модель фінансування за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. У МОЗі радять тим, хто ще не уклав декларацію з сімейним лікарем, якнайшвидше це зробити, інакше їх можуть перестати приймати.
Водночас у міністерстві заспокоюють: платного прийому в ЦПМСД (центрах первинної медико-санітарної допомоги) не буде. Без декларації можна отримати лише невідкладну допомогу, а ось планову (наприклад, коли захворіли на ГРВІ) – ніяк.
За поясненням Національної служби здоров’я, кінцевого терміну для підписання декларації з лікарем немає: укладати договір можна в будь-який час. Також в будь-який момент і абсолютно безкоштовно можна змінити сімейного лікаря на іншого фахівця.
“Щоб перехід на нову модель відбувався поступово і без ризиків, певний час діяла оплата і за так званим зеленим списком (тобто за пацієнтів, які уклали декларацію), і за червоним (за тих, хто не обрав свого лікаря). Але останнім часом спостерігається висока динаміка укладення декларацій, заклади демонструють високі показники. Тому вирішено припинити оплати за червоним списком з квітня. Це має стати стимулом для переходу на нову, більш ефективну модель оплати. Не йдеться про економію коштів, а про їхнє ефективне використання”, – йдеться в роз’ясненні НСЗУ.
Відомство пояснює, що заклади з високим рівнем укладення декларацій різницю щодо оплати не відчують. Ті ж медзаклади “первинки”, які ще недостатньо попрацювали для укладання декларацій, повинні будуть активніше це робити.
“Пацієнти повинні зрозуміти: точкою входу в систему надання безоплатних медичних послуг є декларація про вибір лікаря. Адже якщо пацієнт не обрав лікаря, не уклав з ним декларацію, незрозуміло, куди мають піти кошти від держави. Отже, щоб скористатися гарантованим безоплатним пакетом послуг на первинній ланці, пацієнт має підписати декларацію”, – роз’яснює НСЗУ.
До речі, для тих, хто ще не обрав собі лікаря, можуть скористатися дашбордом Національної служби здоров’я
На карті можна обрати населений пункт, найближчі до себе медзаклади і перевірити, скільки та у яких лікарів підписаних декларацій, хто популярний, а хто ні, у кого ще є місця, а хто набрав максимум. Список лікарів відобразиться вам у нижньому правому куті.
Що стосується екстреної медичної допомоги, то вона приїжджатиме на виклики до всіх пацієнтів, яким потрібна медична допомога, незалежно від того, чи підписана декларація з сімейним лікарем, терапевтом, педіатром, чи ні.

Доступні ліки лише за е-рецептами 

В Україні офіційно запрацював електронний рецепт. Це означає, що починаючи з цього місяця, пацієнти, які користуються урядовою програмою “Доступні ліки”, почнуть отримувати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету другого типу та бронхіальної астми за електронним рецептом. Отримати такий рецепт можна лише у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким пацієнт підписав декларацію. У разі, якщо людина ще не обрала свого фахівця, декларацію можна підписати під час найближчого візиту до лікарні і одразу ж отримати електронний рецепт за програмою “Доступні ліки”.
Зі слів в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, Національна служба здоров’я вже почала виплати аптекам за урядовою програмою “Доступні ліки”. “Починаючи з цього місяця, аптеки, для участі у програмі, більше не укладатимуть договорів з різними департаментами охорони здоров’я. Вони співпрацюватимуть з НСЗУ. Документообіг проходитиме в електронному форматі. Буде єдиний пул коштів на всю країну, які будуть прозоро відслідковуватися, – зазначила посадовець. – Рецепт на “Доступні ліки” виписуватиме лікар через електронну систему охорони здоров’я. Всі рецепти будуть обліковуватися у електронній системі. Їх без проблем зможуть виписувати приватні заклади та ФОПи”.
Свої ліки за електронним рецептом можна буде просто отримати в будь-якій аптеці країни, яка уклала договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Наразі таких аптек 5041. Нові заклади продовжують приєднуватися до участі в програмі.
Для того, щоб отримати ліки в аптеці за електронним рецептом, необхідно зробити наступне:
* записатись і прийти на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким підписана декларація, – вона обов’язкова;
* лікар має провести прийом і виписати рецепт;
* лікар разом з пацієнтом має перевірити актуальність номеру телефону пацієнта в декларації. Він повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера;
* лікар повинен виписати рецепт у електронній системі охорони здоров’я;
* на мобільний телефон пацієнта прийде sms з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці;
* лікар може, за необхідності, роздрукувати консультаційний висновок, де є розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. Також там зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта;
* пацієнт іде у будь-яку зручну для нього аптеку, яка бере участь у програмі “Доступні ліки” і називає працівнику аптеки номер рецепта;
* аптекар пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму “Доступні ліки”;
* пацієнт обирає один із лікарських засобів, називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки.
Якщо в аптеці закінчилися безкоштовні або ліки, які відшкодовують, то пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку, звернутись в іншу аптеку або обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.
Перелік препаратів, які можна отримати за програмою: http://moz.gov.ua/dostupni-liki.

Додаткова допомога на дітей 

З 1 квітня в Україні збільшать допомогу багатодітним сім’ям. Зокрема, за даними Міністерства соціальної політики України, батькам на кожну третю і наступну дитину щомісяця виплачуватимуть по 1700 гривень. Виплати здійснюватимуться до досягнення дитиною 6-річного віку.
Для оформлення допомоги на дитину, матері або батьку необхідно:
* звернутися у найближче відділення соціального захисту населення;
* написати заяву на отримання грошей;
* з собою обов’язково треба мати оригінал і копію посвідчення багатодітної сім’ї (без них оформити допомогу буде неможливо) та свідоцтва про народження дітей;
* відкрити рахунок у банку;
У відомстві зазначають, що виплати здійснюватимуться через Укрпошту чи уповноважений державою банк на соціальні виплати за вибором сім’ї. Якщо сім’я вже отримує щомісячну допомогу при народженні, нову допомогу також можуть зараховувати на ту ж карту.
До речі, виплати стосуватимуться не лише тих дітей, які народилися в цьому році. Навіть якщо дитині зараз п’ять років, то ще рік батьки можуть отримувати урядову допомогу на неї.
“Доплата стосується не лише тих, хто народив чи народить дитину цього року. Отже, кожна сім’я, яка має посвідчення багатодітної, має змогу з 1 квітня оформити додаткову допомогу на дитину. Якщо в родині четверо дітей, двом з яких ще немає шести років, держава виплатить на кожну з них по 1700 гривень. Це додатково до щомісячних 860 гривень допомоги при народженні дитини”, – додали у Мінсоцполітики.
Зараз в Україні наразі налічується 160 тисяч багатодітних сімей, в яких є діти віком до 6 років. Всього до кінця року уряд планує витратити на такі виплати близько 2,4 млрд грн.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8112 / 1.61MB / SQL:{query_count}