На фінішній прямій

Питання надання томосу УПЦ вирішене. В УПЦ (МП) заявили, що їхня церква є єдиною канонічною і погрожують масовими протестами

фото: прес-служба Президента України
На цьому тижні питання про надання томосу Українській церкві знову було одним із найважливіших. Про томос говорили у Києві, Львові (на Форумі), Москві, навіть у Вашингтоні, де перебував із візитом Патріарх Філарет.
У перший день тижня Президент України Петро Порошенко мав зустріч з екзархами, призначеними Константинопольським патріархом Варфоломієм. Глава держави зазначив, що українці з нетерпінням чекають результатів роботи представників Константинопольського патріархату.
Єпископ Едмонтонський Іларіон передав Президентові України офіційне звернення від Вселенського патріарха. У ньому Варфоломій підтвердив своє бажання довершити розпочатий процес із надання томосу.
Архиєпископ Даниїл розповів Петрові Порошенку, що процес надання томосу про автокефалію йде за графіком і зараз перебуває на фінішній прямій. Він також сказав, що мета їхнього візиту в Україну – принести довгоочікуване об’єднання Українських православних церков, а не роз’єднання, як це іноді подають.
«Ми приїхали сюди, щоби продовжити працю над уже вирішеним питанням. Процес надання автокефалії УПЦ розпочався. Ми на фінішній прямій», – заявив єрарх.
Архиєпископ повідомив, що вони готові зустрітися з представниками УПЦ КП, УАПЦ , УПЦ (МП) і представниками різних конфесій, щоби почути їхню думку з цього питання. Проте митрополит УПЦ (МП) Онуфрій у доволі гострій заяві відкинув можливість перемовин із представниками Вселенського патріарха.
«Заява неочікувано різка, категорична. Такого багато хто не сподівався. Ця заява абсолютно не відповідає історичному духові стосовно Української православної церкви, в ній свідомо чи від незнання спотворено багато фактів. Містить заява й відверто контроверсійні оцінки Константинопольського патріархату», – прокоментував реакцію митрополита Онуфрія для Zbruи релігієзнавець, експерт із питань державно-церковних відносин та східної християнської традиції Андрій Юраш.
На його думку, істерія РПЦ із обмеженням спілкування на рівні єпископів, непоминання Вселенського патріарха в богослужіннях та вихід зі структур під проводом Константинопольського патріархату є лише спробою «зберегти лице» і не чинить жодного впливу чи тиску на світове православ’я.
Представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архиєпископ Тельміський Йов (Геча) у інтерв’ю «Главкому» висловив жаль з приводу реакції Московського патріархату і назвав її шантажем: «Заяви про відмову від таких братерських зустрічей і діалогу, шантаж євхаристійною єдністю та заборона співслужити з єрархами Вселенського патріархату лише заганяють їх у глухий кут і ще більше погіршують їхнє канонічне становище».
Водночас архиєпископ Йов сподівається, що ця відмова тимчасова.
«Значення томосу виходить далеко за межі України – це падіння «третього Риму» як найдавнішої концептуальної заявки Москви на світову гегемонію. Тут, на наших теренах, вирішується і майбутнє світового православ’я. Його з росіянами ми розуміємо абсолютно по-різному, і це одна з причин, чому нам з росіянами не по дорозі. Їхня Церква – це так звана «скрєпа» авторитарного режиму, а ми як найбільша православна країна Європи продемонструємо, як органічно в одному національному організмі вживається християнство східного обряду і демократія», – заявив Петро Порошенко в своєму щорічному посланні до Верховної Ради.
«Хочу окремо наголосити: не знаю, коли точно буде томос, коли його «привезуть» до Києва, але точно впевнений, що колесо цієї історії ми розкрутили так, що повернути його назад вже точно ніхто не зможе», – сказав глава держави.
Зі слів Петра Порошенка, томос для України має таке ж значення, як Акт проголошення незалежності України. «Імперія втрачає один із останніх засобів впливу. Томос – це фактично ще один Акт незалежності України. Для нас власна Церква – це гарантія духовної свободи і запорука суспільної злагоди!» – наголосив він.
Президент запевнив, що держава поважатиме право вибору тих, що захочуть приєднатися до нової УПЦ, і тих, що забажають зберегти єдність РПЦ, однак задля розуміння потрібно буде змінити назву.
Проте в УПЦ (МП) гостро заявили, що їхня церква є єдиною канонічною і на зміну назви вони не підуть, а якщо доведеться – організують масові протести.
Ще однією дотичною до томосу темою на цьому тижні було обговорення заяви про невизнання анафеми Іванові Мазепі. Виникло враження, що для РПЦ це зараз одна з найбільших проблем.
Представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архиєпископ Тельміський Йов пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі 1709 року українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулося під юрисдикцію Константинопольського патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.
«Анафема – відлучення від спілкування через порушення певних церковних канонів. Цього Мазепа не зробив. Так само і Патріарх Філарет не зробив нічого, що порушувало б православні догмати. У жодному своєму рішенні не заподіяв шкоди православному віровченню. Таким чином, анафема, яка 1997-го була йому накинута, несправедлива! Заява про Мазепу – зараз одна з найбільших проблем для РПЦ. Це показує Україні та всьому православному світу, що рішення, які приймає Москва, можуть бути не підтримані першим за честю Вселенським патріархатом», – зазначив Андрій Юраш.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8635 / 1.58MB / SQL:{query_count}