Життя на новому місці: як уникнути стресу в дітей

“Пошта” запитала психологів, як підготувати дітей до переїзду в інше місто чи країну та як допомогти їм адаптуватися до незнайомого середовища

У нашому житті часто відбуваються зміни: знаходимо іншу роботу, міняємо помешкання чи взагалі переїжджаємо в чуже місто, країну. Дорослі звикають до нових умов життя доволі легко, а ось для дітей зміна школи, де вони провчилися кілька років, міста, в якому жили від народження, може даватися важко, навіть стати справжнім стресом. “Пошта” запитала психологів, як підготувати дітей до переїзду в інше місто та як допомогти їм адаптуватися до незнайомого середовища.

Гра для дошкільнят

Коли сім’я переїжджає в інше місто чи навіть країну, таке рішення, звісно, приймається не спонтанно, а за кілька тижнів чи навіть місяців. І як наголошують психологи, за цей час треба максимально підготувати дитину до майбутніх змін, обговорити з нею те, що її чекає на новому місці.
“До майбутнього переїзду треба готувати і себе, і дитину. Навіть якщо син чи донька ще маленькі, їх також варто попередити про майбутні зміни, адже вони можуть не розуміти, що відбувається, але відчуватимуть це, – розповідає “Пошті” Марія Гавірко, дитячий психолог. – Якщо мовиться про дошкільнят, то найкраще зробити це у ігровій формі. Варто, щоб усі члени родини побавилися в таку гру”.
Зі слів психолога, дітям потрібно все докладно пояснити: мовляв, ми переїжджаємо, і там, на новому місці, може бути трішки по-іншому. Але там живуть такі ж люди, як ми, там також є школа, садок, різноманітні дитячі розважальні центри, цікаві місця. Водночас варто наголосити, що спершу буде нелегко всім у родині, але якщо ми будемо разом, то нам усе вдасться.
Олеся Тихоненко, психолог, член Асоціації психологів України, також радить наперед розповісти дітям про майбутні зміни в житті родини, а ще, якщо є така можливість, поїхати в місто, де сім’я згодом житиме, на екскурсію, оглянути цікаві місця, показати, де буде квартира, школа чи садок. “Дитині треба взяти побільше іграшок, улюблених речей, аби на новому місці вона почувалася комфортніше, –  додає вона. – А ще не забувати, що малечі в час змін потрібно приділяти особливо багато уваги, турботи. На новому місті раджу більше займатися тим, що дитина любить, частіше гуляти, аби син, донька могли знайти нових друзів”.
Якщо в чужому місті дитина піде у садок, їй знадобиться більше часу, щоб звикнути до нового дитячого колективу. Тож не варто залишати малюка в групі одразу на весь день.

Можливість вибору

Час для адаптації до нового місця проживання потрібен не тільки маленьким дітям, але й школярам. До того ж у дітей, зокрема підліткового віку, майбутній переїзд може викликати значний спротив, бо їм доведеться залишити школу, до якої звикли, друзів, з якими товаришували кілька років. Тому, як наголошують психологи, з такими дітьми також треба наперед все ретельно обговорити. А щоб вони відчували, що можуть якось впливати на ситуацію, що їхня позиція важлива для батьків, максимально залучати до всіх питань, пов’язаних із переїздом.
“Аби старші діти легше адаптувалися до нового міста, школи, варто дати їм можливість вибирати та впливати на те, що відбувається в сім’ї, – веде далі Олеся Тихоненко. – Наприклад, якщо в місті, де планує жити родина, є кілька шкіл, нехай дитина сама вибере ту, де хоче вчитися, обере для себе якийсь гурток. Не зайвим буде залучати дитину й до облаштування квартири. Син чи донька можуть вибрати меблі до своєї кімнати, шпалери чи інші елементи декору. Не забувайте запитувати дітей, що їм подобається, а що ні, як, на їхню думку, найкраще все зробити”.

“А собаку візьмемо?”

Та найважче розлучатися дітям із тими, з ким вони звикли жити, спілкуватися, дружити впродовж кількох років, – з бабусею, дідусем, іншими родичами, з друзями та хатніми улюбленцями.
“Знову ж таки, дитині варто все пояснити. Наприклад, дідусь із бабусею не можуть з нами поїхати, адже вони тут живуть, у них тут робота, інші обов’язки. Проте необхідно зазначити, що дитина зможе спілкуватися з ними по телефону, приїжджати в гості, – додає Марія Гавірко. – Якщо ж доводиться  залишати улюблену кішку (чи собаку), треба дитині це пояснити, мовляв, ми не можемо її узяти, тут їй буде краще”.
А щоб дитина мала змогу попрощатися з друзями, з якими тривалий час не зможе бачитися, можна влаштувати невелике свято із частуванням та розвагами.
“Зміна місця проживання, школи – це, звісно, стрес для дитини. Але стрес не завжди є чимось поганим, навпаки, може допомогти адаптуватися до життя”, – вважає Марія Гавірко.

Стрес у дітей: дієві методи подолання

Узагалі стресові ситуації в житті дітей можуть виникати доволі часто: малюки починають ходити в садок, потім – до школи. Виникають конфлікти з друзями, негаразди в сім’ї, труднощі у навчанні, невдачі, дрібні негаразди. Як допомогти дитині заспокоїтися та зняти напруження, радить childdevelop.com.ua.
• Поставте дитину вниз головою. Дитині потрібно нахилитися, дотягуючись долонями до пальців ніг, або постояти на голові.
• Запропонуйте випити води. Зневоднення призводить до зниження розумової активності. Запропонуйте дитині випити склянку холодної води і трохи посидіти.
• Заспівайте щось. Улюблені пісні покращують настрій, а гучний спів сприяє виробленню “гормонів щастя” – ендорфінів.
• Малюйте. Це заняття не тільки допомагає відволіктися від джерела стресу, а й розвиває стресостійкість.
•  Пострибайте. Влаштуйте з дитиною змагання – хто стрибне вище, далі або швидше.
• Пускайте мильні бульбашки. Це допоможе дитині контролювати дихання і в той же час нормалізувати стан психіки.
• Спостерігайте за акваріумними рибками. Таке заняття знижує артеріальний тиск і частоту пульсу. Коли потрібно заспокоїти дитину, відведіть її до ставка або акваріума.
•  Порахуйте від ста до одного. Лічба у зворотному порядку не тільки допомагає дитині відволіктися від того, що її турбує, але й розвиває концентрацію уваги, а також корисна дошкільнятам для підготовки до школи.
•  Бігайте. Десятихвилинний біг не тільки покращить настрій дитини, але й допоможе упоратися зі стресом упродовж кількох годин.
•  Виговоріться. Діти здатні вільно висловлювати свої почуття і говорити про те, що їх турбує. Батькам не варто відразу ж радити дитині, як вирішити ту чи ту проблему. Спочатку вислухайте і поставте запитання, які допоможуть роз’яснити ситуацію.
• Зробіть дошку візуалізації. Нехай дитина виріже з журналів фрази і картинки, що ілюструють її інтереси та мрії, наклейте їх на спеціальну дошку на стіні. Таке заняття допоможе синові чи доньці не лише розібратися в тому, чого вони хочуть від життя, але й дозволить відволіктися від джерела стресу у важкі моменти, фокусуючи увагу на тому, що їм справді цікаво.
• Обійміть дитину або дозвольте їй обійняти вас. Обійми сприяють виробленню окситоцину – гормону, що забезпечує роботу імунної системи організму.
• Гуляйте на природі. Згідно з дослідженнями, 50-хвилинні прогулянки на природі покращують розумові процеси та знижують рівень стресу.
• Ліпіть із пластиліну. Під час ліплення ділянка мозку, що відповідає за стресові реакції, стає неактивною, оскільки імпульси активізують інші ділянки мозку.
• Масажуйте стопи невеликим м’ячиком. Це поліпшує кровообіг, допомагає зняти стрес через вплив на певні точки на стопах.
• Влаштуйте вечірку з танцями. Фізичне навантаження в поєднанні із задоволенням від музики буде для дитини дуже корисним. Якщо в неї поганий настрій, зробіть музику гучніше та влаштуйте танцювальну вечірку в кімнаті.
• Розмальовуйте. Це чудовий спосіб відволікти і заспокоїти дитину, розвинути в неї дрібну моторику та концентрацію уваги.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8028 / 1.61MB / SQL:{query_count}