Якби кізка не стрибала…

З початком літніх канікул рівень травматизму серед дітей зростає в рази. Які причини травм та як їх уникнути

Літні канікули щойно розпочалися. Безтурботні будні, позитивні емоції, нові враження – про що ще можна мріяти? Проте для десятків школярів Львова довгоочікувані вакації обернулися не надто приємними сюрпризами: лікарняні палати, болючі процедури або тривале сидіння вдома. Причина – травми, зокрема переломи рук та ніг, які з початком літнього періоду, як кажуть самі медики, стали набагато частішими.
Отож, “Пошта” запитала Галину Ганкевич, завідувачку травматолого-ортопедичного відділення міської дитячої клінічної лікарні, головного позаштатного спеціаліста управління охорони здоров’я Львова, про причини дитячого травматизму, як надати першу допомогу та коли звертатися до медиків.

Серед пацієнтів – діти 8 – 12 років

Із початком літніх канікул справді зростає рівень дитячого травматизму. Кількість пацієнтів травматолого-ортопедичного відділення збільшується на 20%.
“Улітку рівень травматизму зростає з кількох причин. Перша – діти більше часу проводять на вулиці, бігають, лазять по деревах, турніках чи інших високих об’єктах. Друга – оскільки зараз період канікул, багато з них залишаються без нагляду дорослих, адже не всі батьки мають можливість брати тривалу відпустку, аби пильнувати своє чадо”, – говорить Галина  Ганкевич.
З її слів, у дітей переважають травми верхніх кінцівок – переломи кісток передпліччя, плеча, розтягнення зв’язок, а також струс мозку через падіння. Також серед причин травм у дітей є дорожньо-транспортні пригоди, але їх кількість щороку приблизно однакова.
У дітей переважають травми верхніх кінцівок – переломи кісток передпліччя, плеча, розтягнення зв’язок, а також струс мозку через падіння
“У нашому відділенні кількість пацієнтів за останній місяць зросла на двадцять відсотків, – стверджує медик. – Щомісяця у відділення поступають 800-900 дітей, а в літній період їх може бути 1100-1200, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – Середній вік пацієнтів – вісім – дванадцять років”.

Не зволікати, а йти до лікаря!

Якщо дитина травмувалася, симптоми можуть проявитися не відразу, та, як наголошує Галина Ганкевич, чекати не варто – треба  відразу звертатися до медиків, бо зволікання може призвести до значних ускладнень!
“Симптоми можуть проявлятися і впродовж двох годин після травми, і навіть упродовж доби залежно від того, що саме травмоване. Спершу дитина може скаржитися на біль у місці травми, може виникнути почервоніння або набряк. А далі, якщо не надати допомогу, набряк збільшуватиметься, може утворитися гематома, ще більше почервоніння, – каже вона. – До приїзду в лікарню чи у травмпункт, якщо є можливість, до ушкодженого місця треба прикласти щось холодне, мобілізувати кінцівку (взяти будь-яку паличку, кусок картону тощо і надійно зафіксувати руку чи ногу). Знеболювальні препарати давати не варто, бо якщо доведеться робити певні маніпуляції під наркозом, то такі медикаменти будуть недоречними – тоді доведеться відтермінувати відповідні процедури”. Розтирати ушкоджене місце, робити примочки за народними рецептами з оцту чи горілки медик також не радить!
Про те, що в дитини струс мозку, можуть свідчити сонливість, блювання чи незвична поведінка.
“У дітей, які звертаються до медиків, дуже часто діагностують розтягнення, забої, які не потребують госпіталізації, а тільки накладання пов’язки чи гіпсу, з яким доведеться ходити до чотирьох тижнів. Якщо ж є перелом, який треба вправляти, чи проводити інші маніпуляції, тоді доведеться госпіталізувати дитину”, – веде далі Галина Ганкевич.

Краще запобігти, аніж лікувати

Аби літній відпочинок приносив радість і дітям, і батькам, варто частіше пояснювати синам і донькам правила поводження на вулиці, застерігати, щоб вони не експериментували, не демонстрували своє вміння лазити по деревах, турніках. Часто діти травмуються під час катання на роликах, скейтах, інших засобах пересування.
“Проводити виховні бесіди з дітьми про небезпеки, які можуть чатувати на вулиці під час прогулянки, потрібно обов’язково, проте, на жаль, діти є діти, і не завжди їх можна припильнувати. Та й хлопці або дівчата навряд чи будуть пам’ятати всі поради і настанови нас, дорослих. Тому якщо щось трапиться, не зволікайте, не займайтеся самолікуванням, а одразу звертайтеся до медиків!” – ще раз наголошує співрозмовниця “Пошти”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8538 / 1.56MB / SQL:{query_count}