“Дитина – це має бути святе!”

Дитячі кімнати в лікарнях, премії для талановитих школярів, місця для автівок батьків із дітьми – ось новації проекту “Львів дружній до дітей”. Що ще планують реалізувати в місті у 2017-ому?

фото: Олег Огородник
Ось уже кілька місяців ГО “Батьки в дії” працює над втіленням стратегії “Львів  дружній до дітей”. Ініціатори програми, серед яких матусі-депутати Львівської міськради та активні батьки, проводили зустрічі з громадськими діячами,  медиками, педагогами, аби виокремити важливі проблеми життя Львова та напрацювати програму, яка допоможе створити місто, в якому діти та їхні батьки змогли б почуватися комфортно та безпечно, отримувати якісні медичні, освітні та соціальні послуги.
“Пошта” поспілкувалася з ініціаторами програми, щоби довідатися, на якому етапі робота сьогодні, які позитивні зміни відбуватимуться у Львові незабаром та чого вже вдалося досягти, а також запитала батьків, що вони хотіли б змінити в місті.

Перші напрацювання  

Як писала “Пошта”, програма Міжнародної організації  ЮНІСЕФ “Місто дружнє до дітей” діє в багатьох країнах світу. Сотні міст намагаються здобути цей статус.
Стратегія проекту “Львів дружній до дітей” має кілька напрямків, які охоплюють період від моменту планування дитини до її повноліття. Серед них: вагітність, народження дитини; охорона здоров’я, освіта, культура; участь дітей в управлінні містом, зокрема в тих питаннях, що стосуються їх безпосередньо; комфортна та безпечна інфраструктура; проблеми дітей із особливими потребами та забезпечення комфортних умов їхнього розвитку; діти, які опинилися в складних життєвих ситуаціях.
“Ми проводили зустрічі з медиками, освітянами, громадськими активістами, почули багато цікавих думок, які будемо прописувати в нашій програмі, – розповідає “Пошті” Уляна Пак, депутат Львівської міської ради, одна з ініціаторів програми. – Вже є конкретні плани, які можемо реалізувати найближчим часом, дещо вже вдалося зробити”.
Зокрема, в громадському транспорті, а також у поліклініках (переважно там, де здають аналізи) є спеціальні наліпки із зображенням вагітної жінки, аби львів’яни не забували поступатися місцем та пропускати в черзі жінок при надії.
Серед новацій – створення окремих місць для паркування автівок батьків із дітьми та розробка відповідних знаків. “На сесії міськ­ради ухвалили відповідне рішення, тож тепер у Львові на місцях паркування будуть виділяти по кілька місць для машин батьків із дітьми та встановлять відповідні знаки, – веде далі Уляна Пак. – Для таких автівок треба трішки більше місця, адже батьки мають відчинити двері машини, щоб узяти дитину чи витягнути візок. А оскільки відповідні знаки не прописані в Правилах дорожнього руху, то ми звернулися до Верховної Ради, аби можна було прийняти відповідні зміни. Також для місць, де переходить дорогу багато дітей (біля шкіл, садків), розробили новий знак, на якому зображена дитина з повітряною кулькою”.
У міських лікарнях та поліклініках в рамках стратегії планують створити дитячі кімнати або кутки. Там діти зможуть проводити час, якщо, наприклад, прийдуть на вакцинацію або лікуватимуться в стаціонарі. “Перебування в лікарні, звісно, не є задоволенням, але навіть цей час можна зробити для дитини радіснішим, – каже вона. – Тож плануємо створити кімнати або кутки, де діти могли б малювати, читати книжки, бавитися. Це не надто витратна ініціатива. Плануємо зробити це коштом доброчинців. Закликаємо охочих долучатися!”. Також особливу увагу звертатимуть на закупівлю обладнання для дитячих медзакладів Львова.

Влада  –  учням!

Будь-яка праця повинна бути винагороджена, і навчання також. Тож для талановитих учнів, зокрема тих, які брали участь в міжнародних олімпіадах, управління освіти Львова вирішило запровадити грошові винагороди. “Управління освіти міста надаватиме грошові премії учням за значні досягнення в навчанні і оплачуватиме проїзд до місця проведення міжнародних  олімпіад, – пояснює Уляна Пак. – Думаємо, така програма діятиме вже у цьому році. Дуже добре, що управління освіти стимулює молодь, яка хоче вчитися”.
Окрім того, в місті планують створити орган, яким керуватимуть діти і вирішуватимуть якраз питання неповнолітніх львів’ян. “Спершу планували створити посаду дитячого омбудсмена, але вирішили, що краще буде створити дитячу дорадчу  раду. Це буде ефективніше, аніж робота однієї людини. Будемо долучати учнівське та студентське самоврядування”, – додає співрозмовниця “Пошти”.
Раніше планувалося, що програму завершать до 1 червня – Дня захисту дітей, але робота ще триватиме. “Ми працюємо, залучаємо експертів, аби програма справді була ефективною і працювала для міста, для дітей та їхніх батьків!” – наголошує Уляна Пак.

Чого хочуть батьки

“Пошта” запитала батьків, що вони хотіли б змінити у місті. Ольга, мама двох доньок, вважає, що в сфері медицини все-таки має бути педіатрія. “У нашій поліклініці вже багато років є сімейна медицина, але вважаю, що має бути й педіатрія. Дуже важко, коли приходиш з маленькою дитиною в поліклініку і доводиться сидіти в черзі з дорослими, які мають свої хвороби. Добре, якщо лікар бачить, що є малі діти, і приймає їх поза чергою”, – розповідає вона. Ще одна проблема – собаки. “У нашому районі собак дуже багато – і вуличні, і хатні. Люди вигулюють їх ледь не на дитячих майданчиках. Біля нашого будинку є майданчик, а поруч – зелена зона. Але я дитину туди не пускаю, бо там скрізь “сліди” вигулу собак. Вважаю, що для тварин мають бути окремі місця вигулу. Мої доньки, наприклад, дуже бояться псів, менша відразу плаче і проситься на руки”, – нарікає жінка.
Мама двох донечок Вікторія також вважає, що варто було б залишити педіатрію або шукати лікаря, якому довіряєш. “З появою сімейної медицини багато терапевтів змушені лікувати немовлят і дітей мало не за конспектами. Все-таки краще поділити лікарів на дитячих і дорослих, бо сидіти в одній черзі у поліклініці матерям із немовлятами, школярам та дорослим дуже важко. Можна було б обладнати для діток хоч якийсь куточок, де були б олівці, іграшки. Хоча в державній поліклініці таке навряд чи реально”, – вважає жінка. Ще одна проблема міста – замало садочків. “Львів розбудовують, а кількість садків і шкіл не збільшується, – каже Вікторія. – Електронна реєстрація в садочок не вирішує проблеми, оскільки недосконала: трапляються збої, функції програми непродумані, наприклад, немає опції видалення. Для того, щоб записати дитину в садок, треба витратити багато часу, сил та нервів”.
Дозвілля дітям у Львові, на її думку, не бракує, щоправда, воно орієноване радше на середній шкільний вік. “Хотілося б, щоб більше було для малечі. Та поки що все на рівні приватних ініціатив. А це музичні заняття, плавання, іноземна мова тощо”, – додає вона.
Юлія Гвоздович, депутат Львівської міськради, ініціатор стратегії “Львів дружній до дітей”:
– Одним із пріоритетних напрямків стратегії “Львів дружній до дітей” буде пристосування місць громадського призначення (культура, освіта, громадське харчування, сфера розваг і дозвілля) до потреб маломобільних категорій людей, зокрема батьків із дітьми у візочках та людей з інвалідністю. Уже цього року Львівська міськрада вперше виступила з ініціативою зробити всі заклади культури доступними і облаштувати пандуси та зручні під’їзди до них. У 2017 році доступними стануть: бібліотеки (Бібліотека-філія №42, вул. Патона, 4/2; Бібліотека-філія №4, вул. Антоненка-Давидовича, 10; Бібліотека-філія №15, вул. Повітряна, 88; Бібліотека-філія №37, вул. Миколайчука, 1; Бібліотека-філія №18, Сенсотека, вул. Самчука, 22), народні доми (Народний дім мікрорайону Левандівка, вул. Широка, 1; Міський народний дім Збоїща, вул. Мурова, 32), театри та кінотеатри (Перший український театр для дітей та юнацтва, вул. Гнатюка; ЛКП “Львівський кіноцентр”, вул. Володимира Великого, 18/14-а). Важливо не лише пристосувати інфраструктурно різного типу заклади, а й підготувати працівників, які надаватимуть послуги людям з інвалідністю. Для цього вперше у квітні ми організували програми “Ми відкриті для кожного” для студентів училищ побутового обслуговування, у яких взяли участь фахівці-психологи, котрі працюють із дітьми з інвалідністю, батьки таких діток та сурдоперекладач. Мета програми – сформувати толерантне ставлення та розуміння потреб людей, які вимагають додаткових умов.
Тетяна Ящун, президент БФ “Серце дитини”:
– Дитина – це має бути святе! Особливо багато ще треба зробити в сфері медицини, аби наші діти мали можливість отримати шанс на здорове і щасливе майбутнє. Та навіть у побутових питаннях роботи багато. Наприклад, у лікарнях, поліклініках бракує ліфтів. А там, де вони є, іноді матерям із дітьми забороняють ними користуватися. А що, жінка має дитину на руках нести?! Як на мене, бракує у Львові й дозвілля для дітей. Зараз весна, далі літо, хочеться частіше бувати на вулиці. А в нас усе переведене в комерцію. Квитки на атракціони в парку дорогі, тож батькам з двома чи трьома дітьми заплатити за такі розваги складно. Варто було б влаштовувати більше заходів для дітей. Що стосується освіти, то, на мою думку, сучасна школа не дає дитині розвиватися. Дітей треба вчити жити в сучасному світі, застосовувати нові підходи. Наприклад, можна організовувати змагання між класами щодо написання бізнес-плану, створення якогось проекту і відповідно визначити переможців. Це дуже стимулює дітей до активної роботи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8170 / 1.64MB / SQL:{query_count}