Релігійна література на 23 Форумі видавців

У Львівському національному театрі опери і балету ім. С. Крушельницької відбулася урочиста церемонія вручення премії “Найкраща книга Форуму – 2016”. Серед 23 видань-переможців – кілька релігійних

“Переслідувані за прав­ду. Українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ ст.”. Автор ідеї – Оксана Ґудзяк (Львів: Вид-во Українського католицького університету) 
Альбом “Переслідувані за правду” – це книжка про людей, українців, греко-католиків, які жили в трагічному ХХ ст. Він складається з передмови владики Бориса Ґудзяка та п’яти тематично-хронологічних розділів. Через світлини, документи, уривки з інтерв’ю ми дізнаємося, як жила УГКЦ у міжвоєнний період, як її вірні були позбавлені радянською владою прав на вільне виявлення своєї віри, як греко-католиків позбавили храмів, єпископів, яких переслідувань зазнали самі вірні, та найголовніше – як, будучи переслідуваним за правду, можна вистояти, повідомляє velychlviv.com. В книзі широко представлене життя Патріарха Й. Сліпого у Львові, Сибіру та в Римі… І хоч основ­ний акцент на катакомбній Церкві в Україні, все ж таки у книзі заторкнута західна частина Перемиської єпархії. Мовиться про тих українців, які після війни опинилися на території Польщі. Частково презентована роль української діаспори в боротьбі за легалізацію та відновлення УГКЦ у 1989 р. Як зауважив владика Борис у передмові, “Катакомбна Церква другої половини ХХ ст. є школою для Церкви ХХІ­го. Тому, дорогі читачі, пропоную гортати цю книгу не просто як колоритний фотоальбом, а як підручник, інструкцію з того, як бути Людиною. Історія підпілля УГКЦ – це case study, приклад і ключ до розуміння практичного, психологічного та духовного становища двох мільярдів мешканців нашої планети, якi в той чи інший час були або й тепер є змушені жити в умовах тоталітарних комуністичних режимів. Від Естонії до Албанії, від В’єтнаму й Китаю до Польщі та Куби люди віри мали і мають аналогічний досвід”.

“Флорентійський Собор” . Автор – отець Джозеф Ґілл (Львів: Вид-во Українського католицького університету)
Ця книга британського вченого-єзуїта, багатолітнього професора Папського східного інституту отця Джозефа Ґілла присвячена одній з ключових подій європейської історії XV ст. – Вселенському Собору, що відбувався у Феррарі, Флоренції та Римі, і укладеній на ньому Флорентійській унії між Римом і Константинополем. В цій праці описаний широкий історичний контекст Собору: і західний, яким була боротьба папства з конциліяристським рухом та Базельським Собором, і східний, який визначали гарячкові намагання візантійських імператорів заручитися військово-політичною допомогою Заходу для боротьби проти турків. З опорою на численні першоджерела, опрацьовані й опубліковані стараннями отця Ґілла та його колег зі Східного інституту, докладно висвітлені переговори між греками і латинянами про місце та спосіб проведення об’єднавчого Собору, а далі й самі соборові наради, що увінчалися проголошен­ням декрету про унію Laetentur coeli, інформує bookforum.ua. Ретельно зіставляючи східні й західні джерела, автор відтворює перебіг богословських дебатів між греками і латинянами, що стосувалися контроверсійних питань про чистилище, Євхаристію, допустимість доповнень до Символу віри, а насамперед – питання про сходження Святого Духа. В цих дебатах брали участь визначні мислителі й церковні діячі того часу. Окрема увага приділяється завершальному етапові Собору, на якому були укладені унії з вірменами, коптами й сирійцями, та хрестовому походу проти турків, зорганізованому на виконання даних грекам обіцянок, але завершився поразкою під Варною в 1444 році. У останніх розділах автор простежує процес утвердження Флорентійської унії на Сході, показує неоднозначне ставлення до неї греків та задумується над причинами невдачі унійної епопеї, остаточну крапку в якій поставило падіння Константинополя в 1453 році.

“Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство (І том). “Сидячи на санях…”, “Антологія літературних тво­­рів, присвячених патріяр­хові Йосифу Сліпому (ІІ том)”. Автор – Ірина Іванко­вич (Львів: “Артос”, 2016) 
Видання присвячене п’ятиріччю Центру студій спадщини Патріарха Й. Слі­пого, що діє при Релігійному товаристві українців-католиків “Свята Софія” (США). Перший том – це українсько-англійське наукове дослідження літературних видноколів владики Йосифа, впливу літератури на формування його особистості та стилю, повідомляє news.ugcc.ua, посилаючись на прес-службу “Святої Софії”. Авторка подає хронологічно систематизований аналіз поглядів Патріарха на давню українську та діаспорну літературу, а також  висвітлює його думки про М. Шашкевича, Т. Шевченка, І. Франка. Крім того, в праці розглянута діяльність літературно-наукового журналу “Дзвони”, засновником якого був Й. Сліпий, а також літературний вимір творів Блаженнішого. На думку самої авторки, праця “Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство” дає можливість по-іншому глянути на особу Блаженнішого: не в контексті догматичних чи в буквальному сенсі наукових богословських праць, а й із площини, де зливаються в одне ціле “відчуття правди, добра та краси”.
Другий том – це нова антологія літературних творів, присвячених архиєрею, зібрана й упорядкована І. Іванкович. Книга під назвою “Сидячи на санях” є вже не науковим, а літературним трактатом про життя й особу Патріарха. Зібрані в ній поезія та проза, написані в Україні, США, Канаді, Великобританії, Польщі, Аргентині та Австралії у різний час, були попередньо надруковані в материковому та в діаспорних часописах, виходили окремими публікаціями, копії яких зберігаються в Центрі студій спадщини Блаженнішого Йосифа. У антології зібрані  п’ять десятків поезій близько сорока українських материкових та діаспорних авторів, пісні, прозові твори, сценарії, поезії польською та іспанською мовами із супутніми перекладами, уривки з англомовного роману Моріса Веста “Постоли рибалки”. На думку упорядниці, у антології “Блаженніший постає перед нами не лише як людина-титан, ісповідник віри чи Патріярх Церкви, який заслуговує на агіографічне змалювання. Він – один із нас, людина зі своїми почуття, болями, слабкостями і труднощами”.

Спеціальна премія від малого журі Форуму “Громадські діячі”:
“Всесвіт за колючим дротом. Спогади і роздуми ди­сидента”. Автор – Миро­слав Маринович (Львів: Вид-во Українського католицького університету, 2016)
Книга Мирослава Мариновича, віце-ректора УКУ, колишнього дисидента і політв’язня – це філософські й метафізичні роздуми та висновки з прожитого і переосмисленого ним життя. Тому дискурс цього твору виразно окреслює філософію не тільки самого автора, а й історії України, інформує khpg.org. Автор пише: “За свій вік я прожив кілька життів, що відділені одне від одного болісними драмами чи радикальними трансформаціями, тому древо мого життя, як і належить кожному дереву, має у своєму стовбурі виразні “річні кільця”. Два кільця серед них – дисидентське й каторжанське – особливі, воістину Богом дані. Це велике щастя – бути причетним до подолання “імперії зігнутих спин, вірнопідданих облич і одностайно піднятих рук” (Євген Сверстюк). 
Те, що автор сприймає своє мучеництво як дар Бо­жий – вже нетривіально. А коли читаєш ці спогади сторінку за сторінкою, починаєш розуміти, що це справді Дар, і не тільки самому авторові, але й духовному виміру Української нації. 

Спеціальна відзнака Мініс­терства культури України:  
“Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901 – 1944) провісник екуменізму”. Автор монографії – Архиєпископ Любомир Гузар  (Львів: Вид-во нацуніверситету ім. І. Франка)
Це не тільки ве­лика праця про діяльність Митрополита у справі відновлення єдності Церкви, а й важливе історичне джерело вивчення думок і поглядів Любомира Гузара, повідомляє catholicnews.org.ua. Зі слів ректора Львівського нац­університету ім. І. Франка Володимира Мельника, дуже знаменно, що саме в 150-ті роковини від дня народження Митрополита Андрея відбувається презентація книги Блаженнішого Любомира.
“Робота присвячена дослідженню екуменічних ідей та поглядів, що були так актуальні колись і не втратили своєї актуальності тепер. Адже тільки духовна єдність допоможе подолати усі життєві перешкоди. Варто зазначити, що такі постаті, як Андрей Шептицький та Любомир Гузар, відіграють важливу роль в історичному формуванні нашої держави. Їх діяльність – це яскравий приклад великої любові та милосердя до людей та України”, – сказав ректор. 
Презентована книга є англо-українським перекладом докторату, який Любомир Гузар захистив 1972 року в Папському урбаніянському університеті в Римі. Це погляд Блаженнішого на діяльність Митрополита Андрея у справі відновлення єдності Церков.
Сам автор книги Любомир Гузар зазначає, що шлях до єдності дуже складний, але дуже важливий для формування сучасної мирної України.

Золотий герб міста Львова від міського голови:
“На ріках вавилонських. Кілька думок про повернення”. Автор – Анд­рій Зелінський (Львів: “Свічадо”, 2016)
Автор книги Андрій Зелінський – священик УГКЦ, член чернечого згромадження “Товариство Ісуса”, військовий капелан, викладач київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ та автор книги “Соняхи”. З червня 2014 року бере активну участь у наданні духовної підтримки українським військовим у зоні АТО, здійснюючи служіння в підрозділах ЗСУ під Слов’янськом, Краматорськом, Старогнатівкою, у Пісках, Дебальцевому і Широкиному Донецької області. 
“На ріках вавилонсь­ких” – це оригінальний твір, у якому автор розповідає про досвід самотності. В першій частині книжки описано на прикладі реальних історій кілька моделей самотності, як людина переживає її у суспільстві. Самотність – не просто відчуття залишеності, а відчуження людини від себе, від іншого, від Бога. Друга частина, в основі якої – біблійні сюжети (опис Едему, боротьба патріарха Якова з Богом, перебування святого пророка Іллі в печері), розповідає нам про шляхи повернення із самотності. Як нам повернутися? Вернутися до себе справжнього – безумовно і безмежно любленого, зустріти брата в іншій людині, пам’ятати, що Бог – це абсолютна, безумовна, безмежна любов. “Подолати самотність, подолати війну можна лише любов’ю. Для того, щоб любов була справжня, нам потрібно виходити зі своїх печер, потрібно долати пустелі, нам потрібно зустрітись з собою справжнім – любленим і здатним любити”, – вважає автор. 
Любімо себе і ближніх, пам’ятаймо про Бога любов до нас, щоб не почуватися самотніми і бути щасливими!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8422 / 1.64MB / SQL:{query_count}