Неякісний товар: як захиститися

“Пошта” запитала фахівця із захисту прав споживачів, на що треба звертати увагу при здійсненні покупок через інтернет та скільки повинен тривати сервісний ремонт мобільного телефону

Покупки через інтернет для багатьох львів’ян вже стали звичним явищем. Не треба витрачати час, бігати по магазинах чи ринках. Знайшов на сайті товар, зробив замовлення – і через кілька днів отримав потрібну річ. Тим паче, що таких сайтів або спеціальних груп, де продають майже все, десятки. Завдяки їм можна придбати вживаний дитячий одяг, взуття, побутову техніку, замовити овочі-фрукти з доставкою зі села, домашній торт на уродини і ще багато всього. 
Та попри вигоди онлайн-послуги, як і онлайн-торгівля, мають свої, як то кажуть, підводні камені: люди витрачають сотні, а то й тисячі гривень і деколи отримують або товар не тої якості, що була обіцяна продавцем, або ж узагалі не те, що замовляли.

Замовляли одне – прийшло інше

“Останнім часом кількість скарг на неякісні товари, які купували через інтернет або телерекламу, зросла в рази, – каже Василь Ріпка, начальник Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області. – Якщо раніше ми реєстрували на місяць лише кілька скарг з приводу якості товарів, куплених через інтернет, то тепер їх десятки”. 
Зі слів співрозмовника “Пошти”, нещодавно був такий випадок: до них звернувся львів’янин, який через телерекламу придбав засоби для корекції хребта. І як було анонсовано в рек­ламі, це мав бути ледь не чудодійний апарат, який ставить людину на ноги. А в результаті чоловік отримав щось подібне на звичайний корсет. Телефон, за яким львів’янин придбав цю річ, тривалий час не відповідав, а потім продавці намагалися з усіх сил відкараскатися від “набридливого” покупця… 
“Підприємці, які торгують товарами через телерекламу, дуже часто вже мають сформовану мережу. І щойно ви зателефонуєте й поцікавитеся товаром, як за кілька годин на порозі вашого помешкання вже буде представник, який всіма способами намагатиметься вам цей товар продати, – веде далі Василь Ріпка. – Вам обіцятимуть, що в разі чого його обов’язково замінять, полагодять, аби тільки ви його купили”.
 Щоб не викинути гроші на вітер, начальник управління радить запам’ятати кілька основних правил, які допоможуть уникнути неприємностей, коли купуватимете щось через інтернет. 
Відповідно до законодавства, підприємець чи приватна особа, яка реалізує продукцію за межами торговельних чи офісних приміщень, на вимогу споживача повинна надати таку інформацію: найменування продавця; його розташування та порядок прийняття претензій; основ­ні характеристики товару; вартість, враховуючи плату за доставку та умови оплати; гарантійні зобов’язання та інші послуги, пов’язані з утриманням і ремонтом товару; інші умови поставки та виконання договору; мінімальна тривалість договору, якщо він передбачає періодичні поставки товару; вартість телекомунікаційних послуг, якщо вона відрізняється від граничного тарифу; період прийняття пропозицій і порядок розірвання договору. 
Якщо продавець відмовляється надати вам таку інформацію, від його товару краще відмовитися, бо відстояти свої права шансів у вас не залишиться! 
Василь Ріпка наголошує: якщо ви купили певний товар, але не маєте адреси продавця, знайти його буде майже нереально! “Відповідно до закону, Держпродспоживслужба не має повноважень розшукувати осіб, які продали товар неналежної якості чи не виконали умов надання певних послуг, – пояснює керівник управління. – Це належить до компетенції правоохоронних органів”. 
Ще пильнішим треба бути, якщо купуєте вживані товари: запчастини до автомобіля, побутову техніку, меблі тощо. Відповідно до закону “Про захист прав споживачів”, речі, які були у вжитку, гарантійному ремонту та поверненню не підлягають! Тож якщо ви придбаєте через інтернет вживану річ, і через кілька днів вона порветься, розсиплеться, розтягнеться, поламається, ви не зможете висловити жодних претензій продавцеві, оскільки в даному випадку закон на його боці. Тому краще добре подумати, чи виправданим є ризик.
Водночас співрозмовник “Пошти” запевняє, що все-таки працівникам інспекції вдається вирішити на користь споживачів майже 90% звернень. 

Телефон у ремонті? Вимагайте аналогічний на заміну

Сьогодні ринок засобів мобільного зв’язку такий  різноманітний, що може задовольнити смак будь-якого споживача. Але й тут, як запевняє Василь Ріпка, не обходиться без інцидентів. 
“Скарги на якість мобільних телефонів посідають друге місце за кількістю звернень серед тих, що до нас надходять, – веде далі співрозмовник “Пошти”. – Покупець придбав новий мобільний, а через кілька днів він вийшов з ладу… Про що це свідчить? Нові апарати начиняють старими деталями і завозять у магазини”.
Перед тим, як купити телефон, перевірте, чи є в упакованні до нього документи. Там має бути зазначений виробник, технічні характеристики моделі, гарантійний талон (обов’язково!), за якими можна буде в разі потреби віддати телефон у ремонт, а також чек.  
Пам’ятайте, що кожен телефон має гарантійний термін. І якщо впродовж цього часу ви виявили недоліки в апараті, насамперед звертайтеся у магазин, де ви його купили. На вашу вимогу продавець або виробник повинен безкоштовно усунути недоліки, тобто провести гарантійний ремонт чи відшкодувати витрати на їх виправлення; замінити на аналогічний товар належної якості або на такий  самий товар іншої  моделі з відповідним перерахунком вартості. Можете самі звернутися у сервісний центр, але тільки той, який виробник зазначив у експлуатаційних документах, чи той, на який вказав продавець, у якого ви купили товар. 
Як наголошує Василь Ріпка, гарантійний ремонт проводять впродовж 14 днів. У випадках, коли ремонт потребує більше часу, термін обговорюють з покупцем. Тому обов’язково звертайте увагу на дати, зазначені в квитанції на прийом товару. Якщо сервісний центр не виконав ремонту в належний строк, споживач має право вимагати компенсацію за кожний день затримки у розмірі одного відсотка вартості товару. І поки телефон ремонтують, вам повинні дати в користування телефон тієї ж моделі! 
Ця норма стосується й іншої побутової техніки. Якщо ви віддали у гарантійний ремонт телевізор, холодильник, пральку, мікрохвильовку, посудомийну машину тощо, вимагайте (бажано в письмовій формі), аби на час ремонту вам видали аналогічний товар належної якості. Якщо це великогабаритна техніка чи її вага перевищує 5 кілограмів, то сервісний центр або магазин повинен власним коштом доставити вам такий товар додому. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8253 / 1.59MB / SQL:{query_count}