На, бався! Тільки не набридай!

“Пошта” запитала батьків, чи варто купувати малюкам планшети, а педіатра та психолога – як користуватися ґаджетами, щоб вони не зашкодили здоров’ю дитини

Планшети і смартфони – улюблені іграшки сучасних малюків. Ще з пелюшок вони звикають брати до рук мамині й татові ґаджети і водити пальчиками по сенсорних екранах. Батьки самі їх до цього привчають, щоб мати спокій, бо дитина, тримаючи в руках планшет чи смартфон, відразу перестає плакати і вередувати. Хтось спеціально купує ґаджети своїм дітям, щойно їм випов­нюється півтора-два роки, бо, мовляв, це сприятиме їхньому розвитку, допоможе навчитися читати, рахувати, а хтось не вважає такі “іграшки” корисними – дитина змалечку псує собі зір і не цікавиться нічим іншим.

Всім купують, а ми що, гірші?

Ще двадцять років тому мами обходилися без підгузків, старалися якнайдовше не припиняти грудного вигодовування, подовгу гуляли з дітьми на вулиці. Тепер світ змінився, і молоді батьки намагаються йти в ногу з часом, запевняючи, що без ґаджетів життя неможливе. Використовують їх і для роботи, і для ігор, привчаючи до останніх своїх малюків. 
“Мій чотирирічний Дем’янко досі не говорить… Лікарі кажуть, що ще навчиться. Зате в планшеті “шарить” краще за мене! Дивиться відео про нові ігри і завантажує їх собі. Ми купили синові планшет ще тоді, коли йому виповнилося півтора року. Тішимося, що наш син має те, чого не мали ми з чоловіком у дитинстві. Дем’янко бавиться в ігри, які мають пояснення англійською мовою, що також, думаю, непогано”, – розповідає Олена, мама хлопчика.
Батьківські форуми ряс­ніють заголовками на кшталт “Як вибрати дити­ні планшет”, “Мобільні додатки для найменших” тощо. Тати і мами радяться між собою, які ігри будуть корисними саме їхнім дітям. 
Треба обмежити час користування ґаджетами до 15 хвилин!
“Ці додатки корисні для дітей. Такі вже виклики сучасного суспільства: в садочку всі мають планшети, в школі пропонують учням самостійно шукати потрібну інформацію у інтернеті, користуватися онлайн-підручниками. Тому освоювати планшет дитині варто з дитинства. Я особисто купила його своїй молодшій доньці, коли їй був рік і вісім місяців. Але треба обов’язково конт­ролювати контент, який діти завантажують з інтернету. Рекомендую крутий безкоштовний додаток українською мовою “Мишеняткова абетка”. Його розробила мама дитини спільно з фахівцями, які мають досвід створення таких додатків. Вона зрозуміла, що саме потрібно її синові для розвитку, і втілила це”, – каже Марія, мама трьох дітей. 

Як вибрати корисні додатки

Аби мобільні додатки для дітей до двох років були справді корисними, їх треба вміти правильно вибрати. Найперше в гру повинен побавитися хтось із батьків. У інтернет-магазинах всі ігри мають віковий рейтинг. Ті, що для наймолодших, відрізняються спокійним ритмом, не надто яскравими кольорами, але водночас мають доступне й цікаве наповнення, пише інтернет-журнал “Для мам”.
Існують навіть каталоги дитячих ігор, протестовані експертами. Є ресурси, на яких можна читати огляди і фільтрувати програми за різними категоріями, а ще отримувати знижки, промо-коди та можливість безкоштовно завантажити гру за умови оформлення підписки.
Однак українських програм для розвитку малюків дуже мало – переважають англомовні. Якщо натрапили на добру гру, запам’ятайте її розробників (це як фільм улюбленого режисера чи книга улюбленого письменника). Не перестарайтеся зі складністю ігор, адже в перші роки життя для малюка важливіше пізнання світу, а вже потім опанування різних наук. 
При встановленні дитячих програм перевіряйте, чи ввімкнена геолокація – визначення місця розташування користувача в режимі реального часу (щоби про місцеперебування дитини не дізналися сторонні особи). 
Контролюйте час використання програм. Для дворічних малюків він повинен становити не більше 15 хвилин на добу.

А Джобс своїм дітям забороняв!

Безумовно, комп’ютерні технології стрімко розвиваються, і ми самі віддаємо їм стільки місця в своєму житті, скільки вважаємо за потрібне. Напевне, багато хто думає, що будинок Стіва Джобса, засновника Apple, за його життя був заставлений велетенськими сенсорними екранами, що айпади він роздавав гостям замість цукерок… Але Стів забороняв своїм дітям користуватися айфонами через доступ до шкідливого контенту (пор­нографії, сцен знущання з дітей тощо). А ще вважав, що якщо діти занадто часто користуються ґаджетами, то незабаром стають залежними від них. Він мав звичку вечеряти разом із дітьми, обговорювати з ними книги, історичні події, навіть політику. Але при цьому ніхто з них не мав права під час розмови з батьком діставати айфон. Через це діти Джобса виросли незалежними від інтернету.
Засновник Blogger і Twitter Еван Вільямс, своєю чергою, також встановлював для своїх синів обмеження: у його будинку були сотні книг, якими діти могли користуватися цілодобово, зате вмикати планшет чи смартфон мали право не довше ніж на годину. Дік Костоло, виконавчий директор Twitter, дозволяє своїм дітям-підліткам користуватися гаджетами тільки у вітальні – до спальні заносити їх вони не мають права.
Уникайте використання екрана телефона як “електронної няні”
Дослідження свідчать, що діти до десяти років особ­ливо сприйнятливі до нових технологій і “підсідають” на них, як на наркотики. Тому їм можна дозволяти користуватися планшетами не довше ніж півгодини на добу, а смартфонами – довше ніж дві години. Для 10 – 14-річних використання ґаджетів допускається, але тільки для виконання домашніх завдань. Учені запевняють, що вік, у якому можна знімати обмеження на використання планшетів чи смартфонів, – 14 років.

Тут лікують, а тут продають…

Львів’ян, які не дозволяють своїй малечі використовувати ґаджети, теж вистачає. До прикладу, Христина, мати дворічного Дмитрика, намагається відучити сина від свого смартфона. 
“Вже двічі розбивав мені “сенсор”, а я знову давала бавитись, бо ж плаче, впадає в істерику. А як бере телефон, то відразу заспокоюється, і що далі, то частіше вимагає його”, – каже вона. 
Орест, батько Василинки, якій нещодавно виповнився рік, не збирається купувати їй планшет у такому віці. “Діти ще встигнуть і в ігри побавитись, і в соцмережах зареєструватись. Але нехай це станеться в 14-15 років, аніж перед тим, як вони навчаться говорити. Ще переплутають реальний і віртуальний світи, намагатимуться втекти від проблем туди, де все світле і яскраве. Ми живемо в епоху, коли у спеціальному центрі лікують від комп’ютерної залежності, а в магазині, що поруч, батьки купують дворічній дитині планшет… Ми не японці, які з материнським молоком вбирають почуття міри у всьому”, – вважає він.
Звісно, всі батьки хочуть для своїх дітей кращого життя і дитинства, аніж те, що було в них. За допомоги новітніх технологій дорослі намагаються додати барв у життя свого малюка. Але при цьому часто забувають, що саме дитинство цих барв не позбавлене! Для дорослих ложка не може стати лялькою, кленовий листочок – грошовою купюрою, а клаптик паперу – літачком. Пригадуєте, як у дитинстві звичайний килим з геометричним орнаментом ми могли розглядати годинами… Діти навколо себе бачать дива, найбільшим з яких є їхні тато і мама, які вміють зацікавити.
Андрій Юрас, педіатр
– Саме від батьків залежить, чи новий смартфон або планшет сприятиме розвитку й соціалізації дитини, чи навпаки – ізолює її від суспільства та спровокує деградацію як особистості. Серед позитивних якостей мобільних пристроїв можна виокремити такі: освітні можливості – вивчення мови, використання різноманітних анімованих сюжетів для пояснення законів природи тощо (залежно від програми); заспокоєння дітей та відволікання від стресів на короткий період; розвиток дрібної моторики; соціалізація дитини, контакти з ровесниками та іншими дітьми. А негативний вплив цих пристроїв виявляється у: соціальній ізоляції (відеоігри, віртуальний світ); затримці мовного розвитку; погіршенні зору (пересихання рогівки, міопія); ожирінні та інших станах, пов’язаних зі сидячим способом життя. Раджу батькам цікавитися, що дивляться, слухають, у які ігри бавляться їхні діти, користуючись смартфонами чи планшетами, або ж спільно користуватися ними. Уникайте використання екрана телефона як “електронної няні”. Не давайте малюкам, яким уже виповнилося два роки, мобільних пристроїв перед сном і пильнуйте, щоби вони користувалися ними не більше однієї-двох годин на добу. А тим, що ще не мають двох років, узагалі не давайте до рук ґаджетів! Ознаками шкідливого впливу смартфонів чи планшетів на дітей є: соціальна самоізоляція, тривожність, порушення сну, поява нічних жахіть, порушення режиму харчування, навіть спалахи насильства.
Наталя Маркевич, дитячий психолог
– Живого спілкування батьків з дитиною не замінить ніщо. Рахувати можна дитину навчити навіть ідучи східцями – необов’язково для цього ігри завантажувати. Складається враження, що всі мобільні додатки створюють для того, аби дитина не смикала батьків. От і маємо потім статистику, що батьки з дитиною, яка вже ходить до школи, спілкуються 15 хвилин на день. А цього мало… Яскраві кольори, звісно, привертають увагу малюка, але це можна робити й у інший спосіб. Дуже корисно грати з дітьми в рольові ігри – перукаря, лікаря. Це розвиває краще, аніж комп’ютерна гра, в якій потрібно щось поскладати. Коли дитина плаче, не варто одразу давати їй телефон, бо потім вона буде влаштовувати істерики спеціально. Коли в ранньому віці малюк багато часу проводить за планшетом, то стає дратівливим, у нього може гірше розвиватися мовлення. І якщо ми, дорослі, вміємо контролювати час перебування в соцмережах, то дитина на планшеті, як правило, бавиться безперервно. Треба обмежити час користування ґаджетами до 15 хвилин!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8477 / 1.64MB / SQL:{query_count}