22 дні до школи: яких змін варто чекати

З 1 вересня учнів початкових класів навчатимуть за новими програмами, легшими. А вчителям доведеться “креативити”

Зважаючи на нарікання батьків і загалом на сучасні виклики суспільства 4 серпня колегія Міністерства освіти і науки України затвердила зміни до навчальних програм для учнів початкових класів.
Упродовж кількох місяців чиновники від МОНу разом з учителями, експертами і батьками обговорювали зміни до програми початкової школи. Дискусію вели на сайті EdEra. “Між першим і другим етапом обговорення є суттєва відмінність: якщо про наявні програми користувачі залишали переважно критичні коментарі, пропозиції щодо змін, то на другому етапі більшість коментарів були схвальними. Коментатори переконалися, що їхні пропозиції враховані. Ми навіть зробили окремі таблиці врахування коментарів, які також можна знайти на EdEra. Кожен може переглянути, підтримана чи відхилена його пропозиція і чому”, – запевнила Алевтина Лотоцька, головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН.
Як зазначають у міністерстві, за два етапи обговорення користувачі залишили понад 8 тисяч пропозицій.
Ідея таких змін, зі слів Павла Хобзея, заступника міністра освіти, полягає в тому, щоби дати дитині розкритися, а не зашорювати, не формувати її, як цеглину. Для цього потрібно дати учителеві більшу свободу в підходах, дати можливість більше вибирати.

Учителі: тепер без червоної ручки

Кількість годин для певної теми тепер визначатиме учитель залежно від рівня освіти дітей. Найближчим часом МОН підготує нові вимоги до оцінювання досягнень учнів. “Ці зміни міститимуть виконання завдань олівцем для молодших класів. Учителі не писатимуть червоною ручкою, а система оцінювання учнів молодших класів враховуватиме їхні вікові особливості”, – кажуть у міністерстві.

Українська мова: акцент на мовлення

Для уроків української мови скасували такі складні для учнів теми, як “Умовне позначення слів”, “Спосіб умовного позначення речень”, “Складання речень за поданою графічною схемою”. Акцент буде на розвиток усного мовлення. Для звукового аналізу залишать найпростіші слова – наприклад, “ліс”, “мама” замість непосильних для шестирічного школяра слів (приміром, слова “ящірка”). 
У 3-ому класі введуть жанр есе, щоби стимулювати дітей вільно висловлювати свої думки. Учням часто знімали бали не за їхні думки, а за недотримання структури. Форма була важливішою за зміст. А есе – це жанр, який не має чітко визначеної структури і не претендує на вичерпність (саме те, що треба для початкової школи!). В старші класи перенесли текст-роздум, текст-міркування і текст-розповідь.

Математика: без зубріння таблиць

У програмах 1-го і 2-го класів обіцяють не вимагати вчити напам’ять таблиці додавання та віднімання в межах 10-ти і 20-ти, таблиці множення і ділення. Тобто дітей і далі вчитимуть віднімати й додавати, але не вимагатимуть зубріння таблиць.

Література: менше радянських авторів

Відтепер на уроках літератури оцінюватимуть не героя (позитивний-негативний), а його вчинки. Одне з основних нововведень у літературі – не буде кількісного показника темпу читання. Зі слів розробників програми, акцент має бути на розвиток якісного читання дітей. Тобто учитель повинен розвивати не лише темп, а й спосіб читання, виразність, правильність, розуміння прочитаного. Дитину стимулюватимуть висловлювати свої емоції від прочитаного, розвивати задоволення від читання, а не вимагатимуть виконання інструкцій.
У 3-ому класі введуть жанр есе, щоби стимулювати дітей вільно висловлювати свої думки
З програми читання вилучили неактуальних радянських авторів і додали сучасних – таких як Іван Андрусяк, Катерина Бабкіна, Галина Вдовиченко, Зірка Мензатюк, Лариса Денисенко, Василь Голобородько, Ігор Січовик, Мар’яна і Тарас Прохаськи, Ірен Роздобудько, Марина і Сергій Дяченки, Юрко Бедрик та багато інших. Відповідно запланували й видання хрестоматії для учнів початкових класів із серії “Шкільна бібліотека”.

Англійська мова: спершу вчитимуть говорити

У першому класі буде менше письма і більше усної іноземної мови, щоби розвивати в учнів здатність вести прості діалоги. Вчителів англійської попросять більше уваги приділяти усному мовленню, а не письму й читанню. Дітей вчитимуть іноземної мови за допомоги пісень, віршів і відеоматеріалів. Різницю між простим минулим і майбутнім часами пояснюватимуть аж у 4-ому класі. А про існування Present Perfect (теперішній час доконаного виду) учні 1 – 4-их класів взагалі не пі­дозрюватимуть.
Якщо раніше на уроках англійської від шестирічної дитини вимагалося копіювання графічного зображення слів, словосполучень та речень, то, відповідно до нових програм, у першому семестрі 1-го класу буде тільки усне мовлення. “Ми відклали письмо на пізніший термін, зате буде розвиток мовлення. Додали сучасні теми для обговорення”, – пояснює Павло Хобзей, інформує Освіта.ua. Крім того, учні вивчатимуть теми, які дозволять їм висловити свій емоційний стан.

Музика і фізкультура: декомунізація

З уроків музики вилучили, зокрема, пісні “Вниз по матушке, по Волге”, “Священная война”, додавши сучасних, а з уроків фізкультури прибрали психологічно шкідливі ігри, скасували муштру “рівняйсь-струнко” і нормативи. Від мілітаристських команд на кшталт “Клас, струнко!” і “На свої місця!” також радять відмовитися. Школярам запропонують більше рухливих ігор, таких як бадмінтон чи фризбі, а також сучасних активних ігор на співпрацю і взаємодопомогу.
Загалом зміни стосуватимуться всіх предметів, у тому числі природознавства, образотворчого мистецтва, інформатики і трудового навчання. “Діти 6 – 9 років повинні малювати, творити, рухатися, а не заучувати на вказаних предметах теоретичні знання”, – підсумовує заступник міністра освіти. Крім того, зі слів Павла Хобзея, з програми вилучили дублювання тем з “Основ здоров’я”, “Я і Україна” та природознавства.

Вчити по-новому

“Самих лише змін у навчальних програмах недостатньо. Потрібно подумати й про те, як їх утілювати, бо вимоги МОНу часто ігноруються саме в початковій школі, – пише коментар на сайті EdEra користувачка під ніком Пані Юлія, яка брала участь в обговоренні нових програм. – Значна кількість старшого покоління учителів ще досі не може відійти від радянських принципів оцінювання і задавання домашніх завдань у першому класі”.
Проте в Міносвіти запевняють, що знають про цю проблему. “Навіть якщо в класі навчається мало дітей, це ще не означає, що учитель готовий працювати з ними інтерактивними й цікавими методиками”, – зауважує міністр освіти Лілія Гриневич.
Від мілітаристських команд на кшталт “Клас, струнко!” і “На свої місця!” також радять відмовитися
Якщо вчителі відмовлятимуться вчити дітей згідно зі згаданими  рекомендаціями, вона радить батькам спершу ввічливо їм нагадати про це. “На часі навчити вчителів працювати з цими програмами, адже підручники залишаються ті самі, стандарти навчання також”, – сказала Лілія Гриневич у інтерв’ю Українській правді. – …Батьки мають право у ввічливій формі подати свої аргументи учителю, тому що все робиться заради якості освіти дітей. Наприклад, сказати: “На сайті МОН написано, що діти повинні писати олівцем, а ви змушуєте їх писати ручкою, а ще червоним підкреслюєте помилки – це стрес для дитини. Будь ласка, чи можете ви перейти до нових методичних рекомендацій”. З її слів, якщо учитель казатиме, що він не погоджується із нововведеннями і хоче вчити дітей так, як учив їх останні 25 років, у цьому випадку потрібно звернутися до дирекції школи з приводу порушення методичних рекомендацій.
“Якщо дирекція школи не зреагує, тоді, будь ласка, напишіть на електрон­ну скриньку Міносвіти з чіткою вказівкою номера школи та прізвища вчителя. Якщо є порушення методичних рекомендацій і програм, затверджених колегією МОНу, це для нас є приводом для інспекції та визначення, наскільки вчитель виконує свої посадові обов’язки”, – вела далі вона. 
– Ми маємо пояснити учителеві, який пропрацював 20-25 років у школі, чому діти повинні писати олівцем у першому класі, доки в них не виробляться сталі навички письма. Тому що вчитель ніколи не думав, що коли дитина пише ручкою і змушена часто щось виправляти, це викликає в неї страх помилки. Тому наголошую – методичні рекомендації до оновлених програм будуть суттєво осучаснені, і вчителі мають їх виконувати!”

А нові підручники де?

Наразі нових підручників із оновленою програмою навчання ще немає. Як пояснила Лілія Гриневич у ефірі “5 каналу”, у вересні їх також не буде… Через це вчителям доведеться ознайомлюватися з новими вимогами до процесу викладання через інтернет.
“Найбільший виклик для нас – зробити так, щоби вчителі працювали за цими програмами, а не за старими підручниками, – зазначила вона. – Зараз необхідно, щоб до вчителів ця інформація надійшла, щоб вони це обговорили і пройнялися цією ідеєю. На платформі EdEra ми поступово викладатимемо їм у допомогу навчальні матеріали, короткі відео-уроки, де будемо показувати нові методики навчання в початковій школі”.

У Львові до змін готові!

В управлінні освіти Львівської міськради запевняють, що міські школи готові до таких нововведень. Зі слів Тетяни Ольшанецької, в.о. директора Навчально-методичного центру освіти Львова,  для педагогів та заступників директорів шкіл з роботи початкової школи проводитимуть тренінги, на яких озвучуватимуть інформацію щодо змін у навчальному процесі. А контролюватимуть процес переходу вчителів на нові програми директори з початкового навчання.

“Важливе також бажання учителя до розвитку та бажання інновацій, – каже співрозмовниця “Пошти”. –  Кожен учитель, який себе поважає, повинен усвідомлювати, що це потрібно. Є багато критики з приводу таких нововведень – як конструктивної, так і безпідставної, бо скільки людей, стільки й бачень проблеми. Але ми робитимемо все, щоб забезпечити сучасну освіту дітям. Ми маємо виховати дитину, яка не загубиться в сучасному світі, а буде пристосованою до викликів сьогодення. Шкільні програми не мають розвивати страх дитини до дорослого життя, а розуміння цього життя”.
Варто наголосити, що оновлені програми обговорюватимуть на учительських конференціях, які відбудуться в серпні по всій Україні. Вчителі початкової школи повин­ні докладно ознайомитися з цими програмами на засіданнях методичних об’єднань, інформує Oсвіта.ua.
В країнах, які успішно змінили середню освіту (Канаді, Фінляндії, Польщі), такі зміни тривали не менш ніж 10 років, нагадують у Міносвіти.
Зоряна Довганик, начальник міського управління освіти Львівської міськради:
– Нам потрібні зміни до шкільної програми, і не лише початкових класів, а й старших. Програми для учнів початкових класів були надто складні, діти важко сприймали окремі теми. Так, нелегко тепер буде учителям, але проводитимемо для них семінари, тренінги, щоби узгодити єдиний підхід у школах щодо впровадження нових програм. Робота учителя має бути легшою, але водночас вимагатиме нових креативних підходів до навчання учнів. А до цього теж треба докласти зусиль. Нам потрібно виховати учня, який би міг висловити свою думку, який би вмів спілкуватися, міг логічно мислити, одне слово, навчити його вчитися, самому шукати інформацію та можливості навчання. Вчити напам’ять – це добре, але важливішим є показати, яким чином дитина може здобути знання, щоби вона могла орієнтуватися в теперішній дійсності.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8355 / 1.66MB / SQL:{query_count}