Три місяці щастя!

“Пошта” запитала дитячого психолога і педіатра, як під час літніх вакацій відволікти дітей від ґаджетів і що робити, аби вони добре відпочили й оздоровилися

Напевне, ніхто так не чекає літа, як школярі. Саме у них три літні місяці позначені абсолютним відпочинком. Проте, зважаючи на українські реалії, більшість батьків не завжди можуть забезпечити своїм дітям повноцінний відпочинок на морі, у горах чи в таборах, оздоровити їх. Однак якщо дослухатися до порад фахівців, можна організувати синові чи доньці цікаве дозвілля під час тривалих вакацій. 

Ближче до природи

Не таємниця, що найкращим є відпочинок, проведений у гармонії з природою. “Перше, чим повинні перейматися батьки до початку літа, – це гармонізувати відпочинок з природою. Упродовж навчального року теперішні школярі сидять у приміщенні по дев’ять-десять годин на добу – саме стільки займають уроки, підготовка домашніх завдань, гуртки і секції, на які охоче відправляють своїх дітей турботливі тати і мами. Денне навантаження на молодших школярів часом перевершує те, яке мають дорослі впродовж робочого дня, що нерідко позначається на здоров’ї учнів. Від того, як діти відпочинуть, наберуться сил, залежить не лише їхня успішність у навчанні, а й уміння радіти життю. Тому про правильну організацію літнього відпочинку повинні дбати саме батьки”, – стверджує дитячий психолог Ольга Савчук.

Складаємо план дій

Дитячий психолог радить батькам скласти план на літо і обговорити його з дитиною. Наприклад, домовитися, що два тижні син чи донька проведе у таборі, ще на два поїде в село до бабусі, а відтак з татом і мамою – на море чи в гори. “Не має значення, якими саме будуть ці пункти плану, важливо, аби канікули були організовані, аби дитина мала чіткий план дій. Це навчить її планувати життя, ефективно розпоряджатися можливостями, які є у сім’ї. Крім того, це дуже зручно: маючи план, діти живуть майбутніми подіями, готуються до них, заздалегідь вчаться давати собі раду з туристичним спорядженням, пристосовуватися до нових умов”, – веде далі фахівець.
Найкраще, якщо батьки мають можливість змінити обстановку, поїхати на відпочинок у інше місце. Якщо ж це не вдається через фінансові обставини, психолог радить убезпечити дитину, яка залишається удома сама, від безперервного перегляду телевізійних програм чи сидіння за комп’ютером, планшетом тощо.  
“Запропонуйте дитині здобути новий досвід, зокрема активного відпочинку. Нехай вона звикає до рухливих ігор на свіжому повітрі, вчиться грати в бадмінтон, збирає пазли. Краще, звісно, робити це разом із нею – тоді дитина бачитиме, що такі заняття мають велике значення й для вас, бо ж як інакше зрозуміє їх роль? Активні батьки виховують таких же активних дітей. Найменш корисними є саме комп’ютерні ігри, розраховані, як правило, на швидкість реакції”, – застерігає Ольга Савчук. 
Якщо ви улітку працюєте і не маєте часу цілодобово бути з дитиною, намагайтесь хоч увечері та у вихідні компенсувати цю свою відсутність: покатайтеся разом на велосипеді, на роликах, поїдьте за місто на озеро, влаштуйте пікнік. Повсякденні господарські клопоти є завжди, а літо лише раз на рік! 

Режим як антистресовий чинник 

Дуже часто батьки забувають про контроль за харчуванням своєї дитини. Проте саме в літній час вона, відчувши необмежену свободу, витрачає кишенькові гроші на чипси, газовану воду, фастфуд. 
“Улітку в раціоні дитини повинні бути присутні молочні, овочеві, фруктові страви, повноцінні сніданки й обіди. Спробуйте захопити дитину кулінарними ідеями. Доручіть їй приготувати десерт із ягід, пиріг, попросіть склянку свіжого соку. Хваліть перші кулінарні успіхи свого малого кухаря, не соромтеся демонструвати захоплення від споживання приготованих ним наїдків і напоїв. Так дитина переконається на власному досвіді, що здорова їжа смачна”, – радить читачам “Пошти” педіатр Леся Довбняк. З її слів, якщо плануєте взяти дитину на море, то маєте пам’ятати, що адаптаційний період може звести нанівець оздоровчий ефект від такої поїздки. Що молодша дитина, то важче переносить подорож. Приміром, семирічна потребує адаптації, яка може зайняти й сім днів. Тому якщо замислюєтесь про подорож в чужі краї, старайтеся, аби її тривалість була не коротшою за два  тижні.

“Не бажано везти дитину в інший кліматичний пояс одразу після останнього дзвоника. Дайте їй час на адаптацію до нового режиму. Їхати на морський відпочинок варто після двох тижнів канікул. Саме за цей час організм дитини встигне перелаштуватися, – каже педіатр. – Крім того, увесь цей час вона повинна додержувати режиму. Не можна лягати після опівночі і спати до обіду. Не варто дозволяти дитині вечірнього перегляду фільмів чи ігор на комп’ютері, бо це викликає надмірне збудження, через що порушується сон”.
Звичайно, треба дати школярикові нарешті відіспатися, але не робитися соньком, бо з настанням нового навчального року йому буде нелегко прокидатися вранці до школи. Ніхто не каже влаштовувати дитині ранній підйом, він встигає набриднути упродовж навчального року! “Збережіть звичний режим, який включає розуміння потреби сну в дитини, тобто якщо ви запровадили прокидання о дев’ятій ранку, то так має бути до вересня. Дітям молодших класів бажано спати десять годин на добу, дітям середнього і старшого шкільного віку – дев’ять”, – каже дитячий психолог.

Літні ризики для здоров’я

Педіатр просить не забувати, що влітку існує великий ризик підхопити і ангіну, і ГРЗ, адже саме цієї пори діти люблять випити холодного чи скупатися в не дуже теплій воді. Крім того, є ризик кишкових розладів, які особливо активізувалися за останні роки. “Кишкові розлади у дітей провокують переважно віруси, що містяться у воді, до якої дитина ще не звикла. В нормі такі розлади повинні минати швидко, без лікування антибіотиками. Проте останнім часом мають місце складні кишкові інфекції внаслідок брудних рук, фруктів, неякісних харчів. Тож не легковажте, телефонуйте лікареві, бо самі не дасте ради!” – наголошує Леся Довбняк.
“Дитину, яка часто хворіє (понад п’ять разів на рік), схильна до бронхіту, шкірних проявів алергії, раджу оздоровити на морі, – переконує педіатр. – Але морський відпочинок має бути оптимальний: на пляжі дитині можна бути до 11 ранку і після 17-ої. Без панами в будь-який час дня на сонці взагалі нема що робити! Відкриті ділянки шкіри – обличчя, руки – змащуйте кремом від сонця з високим ступенем захисту”.

Терапія селом

На думку педіатра, найкращий відпочинок для міської дитини –  поїздка в село до бабусі. “Зауважила, що ті діти, які багато часу проводять на селі, подалі від цивілізації, менше потерпають від сезонних недуг. Такі прості радощі, як біг босоніж по траві, пиття чистої води, споживання городини просто з грядки, можуть зробити дива, головне не забороняти цього.  У селі все дуже органічно: дитина цілий день не печеться під гарячим сонцем, а засмагає рівномірно; вона весь час на вулиці, тобто у неї виробляється удосталь вітаміну D”, – пояснює лікар. Той же біг босоніж по траві є природним масажем стоп, який поліпшує роботу внутрішніх органів. Таке загартовування дуже корисне для молодого організму”.
Не варто однозначно забороняти дитині їсти неспілі ягоди. “Очевидно, жменька не зашкодить, загрозливо, коли дитина з’їла їх багато! Тож подбайте, щоб у аптечці було активоване вугілля, інші сорбенти”, – підсумовує Леся Довбняк. 

Речі, які варто зробити влітку

Літо нарешті настало! А разом із ним прийшов час виконувати пункти із літнього списку, який подає Zaholovok.com.ua.
1. Потрапити під теплий дощ і побігати по калюжах.
2. Засмагнути.
3. Прочитати всі книги, які відкладали протягом навчального року.
4. Поїхати на море.
5. Вимкнути телефон і не заходити до соціальних мереж кілька днів.
6. Скупатися в одязі.
7. Провести вечір на природі біля вогнища, слухаючи страшні історії.
8. Відвідати кілька нових місць.
9. Пожити кілька днів у селі, допомагаючи в господарстві.
10. Походити босоніж.
11. Вивчити 1000 іноземних слів.
12. Зібрати наплічник і вирушити на кілька днів у гори з друзями.
13. Щодня фотографувати, щоби потім роздрукувати і повісити фото в своїй кімнаті.
14. Знайти нових друзів.
15. Провести вечір, слухаючи цвіркунів.
16. Покататися на велосипеді.
17. Поїхати туди, де ще ніколи не був.
18. Щодня випивати як мінімум 2 літри води.
19. Схуднути і підкачати м’язи, щоб восени всі охали від заздрощів.
20. Відмовитися як мінімум від однієї поганої звички.
21. Зустріти захід сонця.
22. Покататися на човні.
23. Написати невеличке оповідання чи вірш про літо.
24. Кілька разів забути про те, яка сьогодні дата і день тижня.
25. Піти на пікнік.
26. Бути обкусаним комарами.
27. Змайструвати щось корисне.
28. Поспівати в караоке.
29. Піти на риболовлю і зловити кілька рибин.
30. Об’їстися морозивом.
31. Знайти в своєму місті куточок, де ще не був.
32. Запустити в небо повітряного змія.
33. Скуштувати новий екзотичний фрукт.
34. Полежати в траві із заплющеними очима.
35. Зрозуміти, що це літо – найкраще.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8767 / 1.62MB / SQL:{query_count}