Шукайте роботу або повертайте гроші за навчання!

Таке попередження адміністрації почули випускники одного з львівських училищ. “Пошта” з’ясувала, чи це правда і чи мають батьки учнів підстави для занепокоєння

фото: rnpp.rv.ua
Днями у редакцію “Пошти” звернулася мама учня одного з училищ нашого міста. Виявляється, на останніх зборах випускників попередили, що після завершення навчання їм необхідно буде влаштуватися на роботу за фахом. В іншому випадку доведеться відшкодовувати державі гроші, витрачені на їхнє навчання. 
“Син сказав, що їх зібрали і повідомили: шукайте роботу за фахом, інакше будете змушені повернути кошти за навчання. Дуже переживаю, бо сума, як для нашої родини, чимала – 20 тисяч гривень. Але ж ми знаємо, яка у нас зараз ситуація з робочими місцями! Чи всіх одразу беруть на роботу, чи одразу оформляють офіційно  – це нікого не цікавить. Є низка спеціальностей, де навіть практику пройти нереально, не кажучи вже про те, щоб роботу отримати. Причому учнів повідомили, що навіть якщо вони не знайдуть роботи за фахом, то не повинні реєструватися в центрі зайнятості!” – обурюється Олена, мати випускника училища.
Аби прояснити ситуацію, “Пошта” звернулася до адміністрації цього училища. І ось що їй там сказали: “Як і щороку, будемо працевлаштовувати своїх випускників. Зрозуміло, розмови про роботу ведемо заздалегідь, щоб кожен з них мав час усе обміркувати, адже значна частина учнів з інших міст, навіть областей. І їм доведеться винаймати житло у Львові, якщо вони залишаться тут працювати. Якщо ж ні, то вони ще встигнуть пошукати собі роботу в себе удома. Ми не змушуємо нікого працювати, скеровуємо на роботу тих, що хочуть! Проте зі свого боку вважаємо за потрібне попередити своїх учнів, що пізніше у них можуть бути проблеми через відсутність роботи за фахом. Ніби у нашій країні й немає обов’язкової норми про обов’язкове відпрацювання за фахом, а все ж… Пригадуєте подію кількарічної давності, коли дівчина йшла у декрет і мала проблеми, бо її змушували відпрацьовувати за фахом? У цьому випадку виш навіть суд виграв! Ми припускаємо, що законодавство може змінитися, тому розповідаємо своїм випускникам різні варіанти розвитку подій. Інша річ, якщо хтось нас неправильно зрозумів… Є ще такий момент, що діти самі не хочуть іти на роботу, виїжджають за кордон до батьків. Тут, самі знаєте, ніхто нікого не може змусити. Ми працюємо на те, щоби своїх випускників влаштовувати на роботу. Їх потребують, заздалегідь замовляють, приміром, працедавці з Києва. Найчастіше запрошують будівельників та слюсарів. Є робота і для флористів. Хоча ця галузь зруйнована, чимало гуртовиків і приватних підприємців звертаються до нас із проханням прислати до них на роботу наших кращих вихованців. А 60 відсотків наших випускників продов­жують навчання у вишах”. 
Якщо ж виникають додаткові запитання, адміністрація училища просить батьків приходити для їх з’ясування.
“Наразі ми працюємо так, як працювали раніше, жодних змін у цьому навчальному році не відбулося. Ми й досі на місцевому фінансуванні”, – запевнила адміністрація училища. 
“Пошта” вирішила запитати, чи така ж ситуація є в інших училищах області, заступника начальника управління, начальника відділу професійної освіти, координації  діяльності вищих навчальних закладів і науки департаменту освіти і науки Львівської ОДА Романа Вороняка. І дізналася, що жодних змін у цьому питанні немає. 
“Єдине, якщо в учня підписана тристороння угода з училищем і майбутнім роботодавцем про обов’язкове працевлаштування, а тепер він відмовляється йти працювати до цього роботодавця, тоді він справді зобов’язаний повернути кошти, витрачені на його навчання. Якщо ж угода двостороння – між учнем і навчальним закладом, то проблем не буде”, – сказав Роман Вороняк. І також порадив батькам усі питання, пов’язані з працевлаштуванням випускників закладів професійно-технічної освіти, вирішувати з їх адміністрацією.

Гроші для профтехосвіти Львівщини

Місцеві бюджети Львівщини отримають з держбюджету 43,5 мільйона гривень на фінансування закладів проф­техосвіти. Згадані кошти розподілені між професійно-технічними училищами нашої області, а також містами Борислав, Дрогобич, Новий Розділ, Самбір, Стрий та Червоноград, інформує прес-служба Львівської ОДА.
“Ці кошти додатково виділені з держбюджету на утримання закладів профтехосвіти. І розподіл цей відбувся між місцевими бюджетами, де не вистачає фінансування на цю мету”, – пояснив директор департаменту фінансів Львівської ОДА Олег Демків.
Загалом розподіл здійснювався з розрахунку на одного учня. Для професійно-технічних училищ у районах передбачили 24 мільйони гривень. Борислав отримає 1,4 мільйона, Дрогобич – 3,6, Новий Розділ – 2,5, Самбір – 2, Стрий – 6,7, Червоноград – 3,3 мільйона гривень.
На сьогодні з державного бюджету вже надійшло 23,9 мільйона гривень, що становить близько 55 відсотків передбачених асигнувань. Департамент фінансів у повному обсязі переказав ці кошти міським бюджетам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8302 / 1.57MB / SQL:{query_count}