“Зміїна” епопея добігла кінця?

Сьогодні в Гаазі на відкритому судовому засіданні оголосять рішення Міжнародного суду ООН у справі про територіальну суперечку між Україною та Румунією.

Сьогодні в Гаазі на відкритому судовому засіданні оголосять рішення Міжнародного суду ООН у справі про територіальну суперечку між Україною та Румунією.

Таким чином нарешті поставлять крапку в довготривалій суперечці навколо острова Змії­ний. Питання територіальної приналежності Зміїного не ви­кликає жодних сумнівів, оскільки в Договорі про відносини добросусідства і співробітництва між Україною та Румунією 1997 року беззастережно під­тверджено, що Зміїний є частиною території України. Однак, якщо Київ вважає Зміїний островом, то в Бухаресті наполягають, що це лише скеля. А від цього визначення напряму залежить делімітація континентального шельфу та виняткових економічних зон України та Руму­нії в Чорному морі. З огляду на те, що шельф довкола Зміїного багатий на поклади нафти та газу, сваритися, погодьтеся, є за що.

16 вересня 2004 року Румунія зробила подання в Міжнародний Суд ООН в Гаазі з приводу того, чи вважати  Зміїний островом, чи скелею. 19 травня 2006-го Україна зробила подання контрмеморандуму, після чого в грудні 2006-го Румунія скерувала до суду репліку на контрмеморандум. Процес стосовно острова Зміїний розпочався в Міжнародному суді в Гаазі 2 вересня 2008 року. Засідання тривали до 19 вересня, а нині має бути винесене остаточне й обов'язкове до виконання рішення у справі.

Як зазначили напередодні у прес-службі Міністерства закордонних справ України, відповідно до усталеної практики, оголошення рішення суду відбудеться у присутності сторін спору, представлених офіційними делегаціями. Українську делегацію очолюватиме Уповноважений України в Міжнародному суді ООН, посол Володимир Василенко, повідомило інформаційне агентство УНІАН.

Острів Зміїний розташований в північно-західній частині Чорного моря, приблизно за 35 кілометрів від узбережжя на схід від дельти Дунаю. Розміри (по крайніх точках) - 615 на 560 метрів, площа - 20,5 га. Після поразки Росії в Кримській війні 1853 - 56 рр. острів відійшов до Румунії. Після Другої світової Зміїний з 12.00 23 травня 1948 року передавався до складу СРСР. З 1956 року на острові дислокована радіолокаційна рота ППО, а також прикордонна застава. У 1980-х роках на шельфі навколо острова виявлено значні родовища нафти та газу.  У 2002 році Кабмін України затвердив програму господарської діяльності на о. Зміїний. В її рамках тут відкрито пошту, філію банку "Аваль", ретранслятор мобільного зв'язку. На початку 2007 року на острові постійно мешкали близько 80 осіб: прикордонники, науковці, технічний персонал маяка. 8 лютого 2007 року Верховна Рада України ухвалила постанову про надання господарським та житловим комплексам на Зміїному статусу селища з присвоєнням назви Біле і підпорядкуванням Кілійському району Одеської області.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8755 / 1.54MB / SQL:{query_count}